Dovolená v Jižních Čechách a České Kanadě

Dovolená v České Kanadě, Nové Bystřici a Slavonicích

Když se řeknou Jižní Čechy, většina lidí si představí Česky Krumlov, Třeboň nebo Budějice. My ale tentokrát zavítali do České Kanady, konkrétně do Nové Bystřice. Kde bylo o dost méně lidí, jak jsme se cestou zpět mohli v Třeboni přesvědčit. Níže inspirace na výlety, kam zajít na jídlo a kávu a co se dá zvládnout s miminkem v kočárku.

Další články: Víkend v Orlických horáchAdršpach bez lidíŽďár nad Sázavou

Ubytování v Nové Bystřici

Sehnali jsme přes Airbnb (sleva 397 Kč na první rezervaci). Apartmán s terasou do velké zelené zahrady a výhledem na rybník. S miminkem ideální – měli pro nás i postýlku, přes den jsme dali hrací deku na terasu a pohoda jazz.

Kam na jídlo, kávu a pivo v Nové Bystřici

Prvním tipem je floristická kavárna Na Pomezí, za kterou by se nemusely stydět ani pražské Vinohrady. Vymazlené zákusky sem dodává Bára Lamačová z Bara.bakery. Krom toho tam pořídíte květiny a posedíte na nově zrekonstruovaném náměstí (když jsem Bystřici navštívila poprvé v rámci spontánního výletu bez mobilů, vypadala o dost hůř). Druhým tipem je restaurace penzionu Na Bojišti. Ideální na oběd či večeři. Ceny výborné a jídlo moc dobré. Na nic si to nehraje.

Na pivko je nejlepší zajít na nádraží, protože tam točí Kamenici a můžete u toho koukat na vlaky přijíždějící po úzkokolejce, která zde končí. Nebo zajděte do pivovaru vedle muzea veteránů.

Výlety s kočárkem z Nové Bystřice

Níže popsané výlety jsoou samozřejmě fajn i bez kočárku 🙂 Výhodou Nové Bystřice je, že tam končí Jindřichohradecká úzkokolejka a že je v bezprostřední blízkosti České Kanady propletené Graselovými stezkami. Graselovy stezky jsou pojmenované po vrahovi a loupežníkovi, jehož jméno se dnes používá v hovorové češtině (grázl).

Graselova stezka a značení
Graselova stezka a značení

Celodenní okruh Hůrky-Blato-Klášter I

Dopoledne jsme došli v Bystřici na vlakáč a koupili jízdenky na úzkokolejku. Většina turistů jede z Jindřichova Hradce, a tak dopolední jízda směremzpět bývá málo obsazená. Jízdenka do stanice Hůrky stála 16 Kč a pár korun za kočárek k tomu. S kočárkem nám do vlaku pomohl průvodčí. Z Hůrek jsme šli pěšky po Graselově stezce do vesnice Blato. Tam oběd na pohodu v penzionu Lada. Dál stále po Graselově stezce do Kláštera I, kde můžete zazvonit na průvodce, který vás vezme do tamního kostela Nejsvětější Trojice a taky do katakomb! Dál Přírodním parkem Česká Kanada pořád po Graselově stezce až do Bystřice. Zakončete pivkem na nádraží.

Koupání v rybníce Osika

Buď vlakem do stanice Albeř a odtamtud pěšky k rybníku nebo autem, ale neparkujte v kempu (poplatek 100 Kč/auto). Parkovat zdarma se v lese, kam odbočíte před železničním mostem, pak je to cca 5-10 min pěšky. KOupání bylo začátkem července fajn, v kempu možnost koupit jídlo a pití. A cestou k autu je vidět, jak úzkokolejka prochází lesem i kempem. Můžete tak číhat na vlak z bezprostřední blízkosti. Nádhera.

Český Rudolec a Slavonice

V Českém Rudolci je ještě nezrekonstruovaný zámek, který vypadá podobně jako zámek Hluboká. Takže není divu, že se mu říká Malá Hluboká. Konají se tam prohlídky a naproti lze poobědvat v restauraci. Z Rudolce lze jít po Graselově stezce do Perníkova, kde se konají prohlídky unikátní konstrukce vodní pily. A přes silnici nakoupit výborné kozí sýry z farmy Perníkov (nejlepší je ten s pažitkou).

Ve Slavonicích udělejte dvě věci. Vylezte na věž kostela (vstupné 50 Kč) – rozhled parádní. Nejen na náměstí ale i do širokého okolí. A pak si dejte kávu v Kavárně U nás doma hned pod věží. A jestli máte rádi keramiku, tak zajeďte do vedlejší vesnice Maříž, odkud pochází známá keramika.

A pokud máte miminko a chystáte se s ním na cesty, mrkněte na článek Jak sbalit miminko k moři a do letadla včetně videa!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top