OSTROV DOMINIKA

Ostrov Dominika

Ostrovy KaribikuSvatý MartinGuadeloupeDominikaDominikánská repulikaVideo přistání letadelNový Zéland

Scotts head - jižní cíp Dominiky

Podívejte se na divokou Dominiku, kam nejezdí tolik turistů a kde se dá prochodit hodiny v tropickém pralese, poznat místní vodopády nebo sopečný původ ostrova. Možná uvidíte volně žijící leguány! Projeďte se místním autobusem, vydejte na celodenní výlet k Boiling lake, osvěžte se na pláži Champagne a najděte rozdíl mezi Atlantickým oceánem a Karibským mořem ve Scotts Head. Dominika je rájem canyoningu, turistiky a milovníků přírody.

S krosnou jsme to dali
S krosnou jsme to dali

Obecné info o Dominice

Ostrov Dominika je samostatný stát. Místním jazykem je angličtina, ale hodně lidí tu mluví také jazykem patois se znaky francouzštiny. Platí se tu EC dollary – Eastern Carribean dollars – jeden americký dolar je cca 2,7 východokaribských dolarů. Někdy je možné zaplatit klasicky v USD, ale rozhodně na tom člověk nevydělá. Pro občany ČR zde neplatí vízová povinnost. Je však potřeba mít platný cestovní pas.

Portmouth na Dominice
Sobotní trh v Roseau

Na Dominice v současné době probíhá několik oprav silnic najednou – jedná se o sponzorství z Číny, se kterou ostrov nedávno navázal velmi přátelské vztahy. Že by Karibik byl dalším místem zájmu pro expandující Čínu poté, co Čína začala působit v Africe?

Jak se dostat na Dominiku

Na Dominice jsou dvě letiště. Jedno u městečka Marigot – Melville Hall Airport, druhé pak v Roger – Canefield airport. Na Dominiku však moc leteckých společností nelétá, a tak je jednodušší se tam dopravit z okolních ostrovů, jako je Martinique nebo Guadeloupe. Z ostrova Guadeloupe na Dominiku jezdí několik společností. Nejlevnější z nich je Jeans for freedom, která vás z Pointe a Pitre (Guadeloupe) na Dominiku dopraví vždy v pondělí, čtvrtek a sobotu v 11:30. Zpáteční lístek stojí 70 EUR, ke kterému však připočítejte departure taxu ve výši 23 USD nebo 59 EC na osobu (pozor, pouze v hotovosti!). Cesta lodí trvá zhruba 1h 45 min.

Doprava na Dominiku
Připlutí na Dominiku

Autobusem po Dominice

Po Dominice jezdí nespočet dodávek – autobusů. Pododně jako na Svatém Martinovi zde neexistují autobusové zastávky (staví se, kde si pasažér řekne), ani jízdní řád. Ve všední den ale autobusy jezdí neustále až do 18h. Jízda stojí od 2 do 7 EC – záleží na vzdálenosti a nikdy nemáte dopředu jistotu, kolik že to vlastně bude stát.

Denní výlet k Boiling lake

Jedná se o náročnější trek o délce cca 6 hodin. Terén střídavě stoupá a klesá, a tak to chce mít kolena v pořádku. Stezka začíná ve vesničce Laudat nedaleko hlavního města Dominiky Roseau. Z Roseau do Laudat jede autobus mezi 8.30 a 9h ráno. Autobus odjíždí od botanické zahrady.

Dominika Karibik boiling lake
Dominika Karibik boiling lake

Z Laudat je nejdřív potřeba dojít k Titou Gorge – malý kaňon, kterým se dá proplavat až k vodopádu. Koupel si ale radši nechte až po návratu, abyste měli jistotu, že vše stíháte bez problému. Abyste se až k Boiling lake dostali, budete muset přejít několika horami. Stezka byla nedávno upravována, a tak se nemusíte bát drsného terénu. Sem tam to ale může být dost namáhavé. Po zhruba 2 hodinách se dostanete do údolí, kde už protéká potok s horkou vodou a kde už silně zapáchá síra.

Dominika Karibik boiling lake
Dominika Karibik boiling lake

Sopečný původ ostrova zde nelze popřít. Sem tam se z potoka kouří a vše působí velmi tajemně. Někteří lidé si na tento trek najímají průvodce, který právě zde většinou dokazuje horkost vody tím, že v ní uvaří vejce. Poté narazíte na několik kaskádovitých bazénků s teplou vodou, kde se můžete vykoupat. Na konci na vás čeká už samotné Boiling lake, ze kterého se kouří tak, že se u toho skoro nedá svačit.

Cesta zpátky je trochu lehčí než tam. Připravte se na déšť, protože zde jste v tropickém pralese, a tak tu může kdykolik začít mohutně pršet a za pět minut opět vysvitnout slunko. Pokud jste rychlíci a zbyde vám ještě čas, můžete se jít podívat na Trafalgar falls nebo Wotton Waven.

Leguán na Dominice
Opět na trhu v Roseau

Až se na Dominice budete pohybovat někde na severu, zastavte se v národním parku Cabrits, možná budete mít štěstí a narazíte na leguány. Nám se stalo, že nám přešli dva přes cestu.

Pláž Champagne a šnorchlování

Pláž Champagne vděčí za své jméno vulkanickému původu ostrova Dominika. Právě sopečný původ totiž způsobuje, že se na dně moře tvoří bublinky, které pak stoupají nahoru na hladinu. Celkový efekt pak připomíná šampaňské. Kdo by se nechtěl vykoupat v šampaňském! Navíc se na této pláži vyplatí šnorchlovat, protože tu je k vidění mnoho druhů ryb, korály různých tvarů a někdy až neuvěřitelných velikostí, a když budete mít štěstí, tak také želvy.

Champagne najdete jižně od Roseau za vesničkou Pointe Michel. Doveze vás tam autobus přímo z Roseau. Tato pláž je vyhlášená, a tak není divu, že se zde platí vstup 3 USD. Ten zaplatíte v místním baru, kde si také můžete zaplatit průvodce a vypůjčit vybavení na šnorchlování. Nicméně to už není nutné, vystačíte si i s plaveckými brýlemi a plícemi v kondici.

Karibik ostrov Dominika
Karibik ostrov Dominika

Scotts Head – nejjižnější bod Dominiky

Scotts Head je vesnice, kde se nachází nejjižnější místo na Dominice. Je to kopeček a majákem, ke kterému vede úžina, z jedné části omývaná Karibským mořem, z té druhé pak Atlantickým oceánem. Ze Scotts Head jezdí autobusy, ale pozor na jejich nižší frekvenci. Eventuelně se dá dojít pěšky do Soufriere, odkud už je lehké stopovat nebo chytnout autobus.

Vlevo Karibik, vpravo Atlantik - jih Dominiky Scotts head

Ostrovy KaribikuSvatý MartinGuadeloupeDominikaDominikánská repulikaVideo přistání letadelNový Zéland

Flóra na Dominice 1 Flóra na Dominice 2 Jih ostrova Dominika Ulice v Roseau Pláž v Portmouth Leguán, co nám přeběhl přes cestu na Dominice Koza na Dominice při západu slunce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top