MARRAKESH

MARAKÉŠ – MARRAKESH

Poznejte kousek Maroka a vydejte se do Marakéše. Projděte nekonečnou spleť uliček v Medině (staré město), ubytujte se v jenom z nespočetných Riadů, navštivte místní trhy (souk) a zakupte koženou kabelu, ochutnejte mátový čaj, nebo se vydejte do hor na jednodenní i několikadenní výlety! Zjistěte, na co si dát v Maroku pozor a jak smlouvat v Maroku.

Pohled na Marakéš z kavárny Café de France
Náměstí Jemaa El Fna - centrum Mediny Marakéše

Jak se dostat do Marakéše

Letiště Menara v Marakéši (RAK) není moc velké, ale létají sem hned dvě nízkonákladové společnosti – Easy Jet a Ryanair. Easyjet létá z Marakéše hned do několika evropských destinací, přes které se do marockého cíle dostanete – může to být třeba Ženeva, Londýn, Paříž či Miláno. Ryanair vás do Marakéše doveze například z Říma, Frankfurtu, nebo také z Paříže a Londýna – z Prahy do Marakéše se dostanete s přestupem, který ovšem není garantovaný. POkud tedy vás let v Praze bude zpožděn a uletí vám navazující let, máte smůlu. Riziková místa na přestup jsou třeba italská města, kde se stávkuje poměrně často.

Letiště v Marakéši se nachází hned u města. Nejlevnějším způsobem, jak se dostat z letiště do centra Marakéše, je autobusová linka číslo 19, která jezdí každých 30 minut a projíždí hlavní body města – zastávka číslo 7 leží přímo u známéno náměstí Djemaa el-Fna. Autobus č. 19 objíždí svůj orkuh, a tak při zpáteční cestě z centra na letiště nastoupíte tam, kde jste vystoupili, a budete pokračovat po okruhu dále. Cesta trvá cca 30 minut. První bus z centra Marakéše jede v 6:15 a z letiště v 7h. Jedna jízda stojí 30 dirhamů (dh), zpáteční lístek platný 5 dní 50 dirhamů.

Placení v Marakéši

Co se týče financí – výběrů z bankomatu a lepších kurzů při platbě kartou, používám službu Revolut. Výhodou je, že předem můžete sledovat vývoj kurzu a směnit cizí měnu v momentě, kdy je to nejvýhodnější. Pak už jen platíte bez dalšího převodu. Do 6. 10. 2019 mají akci – bonus 300 Kč a platební kartu zdarma pro nové registrace.

Žena, která vaří v Marakéši
Trhovec prodávajíci v Marakéši boty

DOPRAVA PO MARAKÉŠI

ALSA je dopravní společnost, která zajišťuje autobusovou hromadnou dopravu po městě. Jedna jízdenka stojí většinou 3,5 dh (méně než 0,35 EUR) a zakoupíte ji přímo u řidiče. Pokud váháte, do kterého autobusu nastoupit, ptejte se místních opatrně – mohli by si za radu říct o peníze (zejména děti, které si rády hrají na placené průvodce), proto volte radši ženy.

referujete poznávat město, aniž byste museli chodit po svých? Můžete si pronajmout povoz s koňmi nebo nasednout to dvoupatrového autobusu “Marrakesh bus toutristique”, který objíždí svůj okruh stále dokola.

NA CO SI DÁT V MARAKÉŠI POZOR

Marakéš může být pro méně trpělivého a klidu-milovného člověka poměrně náročnou destinací. Jako turista je zde považován za zdroj peněz, a tak se místní snaží, seč můžou, aby něco prodali. A prodávají chytře – často se turista napálí, zde je několik příkladů rad:

1. Nic není zadarmo. Rychle kolem vás projde spěchající pekař s koblihami na pekáči, všimne si vás jakoby nic, pozdraví, no a že jste se usmáli, dá vám jednu koblihu zdarma jako dárek – mile překvapený turista koblihu vezme (=

první chyba) a na pokyn pekaře se do ní zakousne (= druhá chyba, nakousnutá kobliha už nejde vrátit!)…no a pak si pekař řekne o peníze a bude tak dlouho otravovat, až mu napálený turista něco dá.

2. Nikomu nedávejte svou ruku. Na náměstí Djemaa el-Fna k vám přiběhne žena se štětcem a hennou v ruce, vy ji odmítnete, že dnes teotávní hennou nechcete, žena odpoví “maybe later?” a vy, abyste se jí zbavili, samozřejmě odvětíte, že ano, maybe later. Hned poté vám žena vezme ruku a začne hennou tvořit – prý kytičku jako dárek za to, že máte tak pěkné oči. Je asi zřejmé, že kytičku budete muset zaplatit, pokud se z pevného sevření ženy nevyvlečete.

3. Nedávejte najevo, že nevíte, kudy kam. Bezradný turista je ideálním cílem, to se najednou v ulicích Marakéše objeví ochotných průvodců, často ještě dětí, které vám rády poradí, kudy máte jít. A pokud sháníte nějaké zboží, tak si můžete být téměř jisti, že vás zavedou ke svému známému, a dostanou za vás pár drobných jako provizi.

NAJÍST SE V MAROKU

Harira – tradiční polévka, kterou mají snad všude. Podobá se české rajské s nudlemi, je v ní také cizrna a tymián.

Salade maroccaine – místní salát z okurky, rajčete a cibule, k tomu pepř, olivový olej a je to.

Tajine – je hlavní pokrm podávaný na talíři s pokličkou, většinou se jedná o daný druh masa s vařenou zeleninou, jako příloha brambor.

Kuskus – ten mají v mnoha podobách, s kuřecím nebo hovězím masem, ale také vegetariánskou verzi v vařenou mrkví, cuketou a okurkou.

Pattiserie maroccaine – tradiční sladkosti, které jsou většinou hodně hutné a sladké, často s pistáciemi, medem, nebo také s levandulí.

Chléb – chléb je menší kulovitého tvaru, někdy trochu nasládlejší chuti. Zakoupíte všude na ulici, v supermarketu, nebo dostanete dle francouzského stylu zdarma k jídlu.

Fíková marmeláda – kromě fíků v různých podobách můžete v Markou zakoupit také fíkovou marmeládu.

Mátový čaj – o tom, že je opravdu mátový, vás přesvědčí kupa máty přímo v konvici. Škoda jen, že nedělají také mátovou limonádu, jsou zvyklí na mátou pouze s teplou tekutinou, nikoliv studenou.

Ovocné džusy – čerstvě vymačkaný pomerančový džus zakoupíte zejména na náměstí Djemaa el-Fna, kde stojí nespočet stánků v pomeranči všude kolem. Jedna sklenka stojí pouhé 4 dh. V malých bufetech a kavárnách v postranních uličkách vám rádi umíchají ovocný džus z několika druhú ovoce, naše cena byla 14 dh.

Chléb z Maroka
Zeleninové Tajine

My jsme navštívili restauraci Chez Brahim (“U Brahima”), kterou najdete za náměstím Djemaa el-Fna směrem k trhu (souk). Tato restaurace je rozdělena do dvou – jedna je krásná uvnitř vhodná pro romantickou večeři a také dražší (Menu za 85 dh), druhá stojí za návštěvu během dne, zejména její terasa, navíc tam jsou nižší ceny za stejné menu (65 dh). K jídlu dostanete olivy a chléb zdarma.

UBYTOVÁNÍ MARAKÉŠ

Ubytujte se v Medině, ale rezervaci udělejte předem – přes Booking.com – sleva 10 %. Velmi dobře působí ubytování typu “Riad”, jedná se o penzion, který má většinou menší počet pokojů (4 – 5) rozprostřených do dvou pater kolem dokola a uprostřed s dvorkem, který je často moc pěkně vyzdobený, s pohovkou a květinami.My jsme za noc v ruadu pod jménem “Riad 34” platili 34 EUR i se snídaní – ovšem v listopadu, mimo sezónu. Takových riadů je ve starém městě mnoho, takže je z čeho vybírat.

Riad - typické ubytování v Marakéši
Medina v Marakéši - jedna z uliček

NÁKUPY V MARAKÉŠI

Souk – marocký trh je místo, které byste určitě měli navštívit. V Marakéši je jeden velký souk přímo v Medině za náměstím Jemaa El Fna. Připravte se, že vám každý obchodník bude vehementně nutit své zboží. Buďte odolní a slušní, někdy je lepší se jim nedívat do očí, protože jakmile prodejce vás oční kontakt zachytí, je těžké se ho zbavit.

V Marakéši se vyplatí nakoupit koření, keramiku, korále z kamenů nebo koženou galanterii. Koženou kabelku z Maroka si pořiďte – my usmlouvali celokoženou pánskou brašnu na 200 dh (méně než 20 EUR) z původní ceny 600 dh.

Keramika z Maroka - mističky a talíře
Sušené ovoce z Marakéše

Jak smlouvat v Maroku: Vždy si předem řekněte, jaká je maximální částka, kterou jste za dané zboží ochotni zaplatit. Vemte si přesně takový obnos s sebou a vyražte na některý z početných trhů. Vždy mějte na vědomí, že pokud vám to nevyjde u jednoho stánku, u druhého určitě. Prodejce moc dobře ví, že půjde s cenou dolů, takže první cenu, kterou vám řekne, hodně nadhodnotí. Když vás uvidí váhat, dá vám slevu. Když se stále nechytáte, jde s cenou níž a níž. Když už neví, tak řekne onu větu, na kterou čekejte: “Kolik můžete zaplatit?” V tom momentě hra přchází na vás – řekněte o něco nižší cenu, než je ta ideální pro vás. Prodejce se možná zatváří nevěřícně, ale když uvidí, že si dané zboží jinak nekoupíte, začne s další větou: “Dejte o trošičku víc”. Vaším triumfem bude, když vytáhnete “o trošku víc” z peněženky a názorně prodejci ukážete, že víc prostě nemáte. Můžete přidat větu typu, že to je váš poslední den v Maroku a víc už opravdu nemáte. Můžete ještě naznačit poděkování a odchod, pak už prodejce většinou vyměkne a kýžený objekt nákupu máte v kapse.

Trhy na náměstí Jemaa El Fna
Místní Baťa nebo jen náhodná podoba?
Kůže se suší na sluníčku v Marakéši

Zajímá vás místní supermarket a chcete si levně koupit třeba balenou vodu nebo keramické mističky, které na trhu prodávají za jednou tolik? Můžete zajít do supermarketu Aswak Assalam, který najdete naproti Place Mourrabiten na novém městě, u autobusového nádraží (Gare routiere). Jede tam z centra spousta autobusů a je to ani ne 10 minut cesty.

JEDNODENNÍ VÝLET Z MARAKÉŠE

Vězte, že Marakéš vás brzy unaví, je to rušné město, turista je cílem všech obchodníků, všude kouř z motorek – je to sice zajímavé, ale pro Evropana to může být po několikadnech docela vyčerpávající a přitom je v okolí Marakéše tolik míst k vidění! Vyražte na jednodenní výlet. Nechce se vám složitě půjčovat auto? Zkuste některou z místních cestovních agentur, které tyto výlety nabízejí. Nemusíte moc řešit kterou, protože všechny stejně pak své zákazníky shromažďují do stejných skupin do mikrobusů a cena je beztak všude stejná – za jednodenní výlet 20 EUR. Stihnete toho ale hodně a budete spokojení. Maročané jsou dobří prodejci, takže vám během výletu připraví několik možností, jak nakoupit.

Údolí Ourika - jednodenní výlet
Trhovec prodávajíci v Marakéši boty

My jsme zvolili jednodenní výlet do údolí Ourika, během kterého jsme navštívili místní farmu bylinek s výkladem, zastavili se u velbloudů (méně informovaní turisté se nechali na velblouda vysadit – platí se za všechno, takže i za tohle – ale za to, že jsme se s velbloudy fotili, nic nechtěli. Dále nás vzali do skanzenu, kde jsme měli možnost se podívat, jak vypadala typická berberská domácnost. Pak jsme se zastavili na oběd ve vesničce, ze které jsme přímo pokračovali do hor k vodopádu. Cesta to byla tak středně náročná, rozhodně ne na sandále, ale místní účastníci zájezdu se tam neváhali šplhat v balerínách. Dívejte se během cesty z autobusu, naskytnou se vám krásné pohledy na pohoří Atlas.

Velbloudi Maroko
Realitní agentura v Marakéši

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top