fbpx
ryanair zavazadla

Ryanair zavazadla – rozměry, základní návod a fígle

Každý cestující s Ryanair má v ceně letenky zdarma 1 kus malého zavazadla o max. rozměrech 40 x 25 x 20 cm. Může to být malý batůžek, taška nebo taška na notebook a musí se vejít pod sedadlo v letadle před vámi. Co když ale potřebujete víc? Ať už jste letenky u Ryanair už koupili a začínáte balit nebo se na nákup letenek teprve chystáte, čtěte pečlivě následující řádky.

Jaký batoh do letadla Ryanair

Ryanair má 4 různé druhy zavazadel, pokud nepočítám kočárky, dětské vybavení, sportovní vybavení nebo hudební nástroje. Tím nejmenším je příruční taška/batoh, se kterým létáme i s dětmi nejčastěji. Dá se do něho sbalit na prodloužemý víkend (třeba do Říma) i na 10denní trip (vyzkoušeno třeba na Mallorce).

My létáme s tímto nejlepším batohem
My létáme s tímto batohem

My používáme TENTO KABINOVÝ BATOH – recenze ZDE, který má tu výhodu, že jde otevřít jako kufr (nemusíte se v něm nekonečně přehrabovat), přitom má kvalitní záda (můžete s ním chodit celý den) – když použijete kód AEVORZABABKU, získáte na něj 10% slevu. Pozor, batoh má větší rozměry, ale vejde se, když ho nenarvete až po okraj – viz foto níže. Jak se do příručního sbalit, to čtěte tady.

Takhle se náš kabinový batoh vejde
Takhle se náš kabinový batoh vejde

Velikost zavazadel u Ryanair

Typ zavazadlaRozměrMax. váhaZpůsob přepravyVíc info
1. Osobní taška40 x 25 x 20 cmpříruční zavazadlomůže to být batůžek nebo taška, kabelka
2. Kabinové zavazadlo55 x 40 x 20 cm10 kgpříruční zavazadlojde o menší typ kufru nebo větší batoh
3. Menší odbavené zavazadlo55 x 40 x 20 cm10 kgodbavené zavazadlototožné zavazadlo jako výše s tím rozdílem, že je nutné ho odbavit
4. Větší odbavené zavazadlo80×120×120 cm20 kgodbavené zavazadloklasický velký kufr, nutný k odbavení
Zdroj: Ryanair.com

Z Tabulky je vidět, že kabinové (příruční) zavazadlo u Ryanair má dvě verze – malou osobní tašku a menší 10 kg kufr. Kdo jste už delší dobu neletěl, tak právě tento menší kufr býval dříve zdarma. U nízkonákladovek, jako je Ryanair, je ovšem za příplatek. Máte tři možnosti, jak takový kufr do letadla dostat, víc níže.

Ryanair boarding pass - vpravo nahoře vidíte, na co máte nárok
Ryanair boarding pass – vpravo nahoře vidíte, na co máte nárok
Ryanair má dvě fronty do letadla: Priority a Non-priority
Ryanair má dvě fronty do letadla: Priority a Non-priority

Ryanair zavazadlo 10 kg

Hned na úvod upozorním, že je velký rozdíl mezi 10 kg zavazadlem odbaveným a příručním – Ryanair netoleruje, když si koupíte 10 kg zavazadlo odbavené a přinesete si ho až k letadlu. Buď ho tam budete muset nechat nebo – když bude v letadle místo – zaplatit poplatek. Na mém předplatném najdete videonávod, jak letenky u Ryanair koupit. Ale teď už k věci:

1. Koupit si tarif Regular

Znamená to dražší letenku, přičemž oproti základnímu tarifu dostanete navíc možnost vzít si k malé tašce zdarma ještě 10 kg kufr (obojí na palubu), budete si moct zdarma zvolit sedadla (jen ve vybraných částech letadla, ne jakákoliv) a budete mít přednost při nástupu (což je někdy výhra, jindy na nic, protože tuhle přednost si společně s vámi koupí další 50 lidí).

Ryanair tarif Regular
Ryanair tarif Regular
Fronta do letadla
Fronta do letadla

2. Koupit si priority

Další možností, jak místo jedné malé tašky letět s Ryanair i s 10 kg kabinovým kufříkem, je hodně podobná té předchozí s tím rozdílem, že je trochu levnější a nemůžete si vybrat sedadla zdarma (můžete je přikoupit zvlášť nebo si nechat sedadla přidělit náhodně – zdarma). Uděláte to tak, že si koupíte letenky v tom nejlevnějším tarifu (Basic) a zakliknete, že chcete přikoupit Priority.

Ryanair Priority
Ryanair Priority
Ryanair odbavené 10 kg zavazadlo
Ryanair odbavené 10 kg zavazadlo

3. Přikoupit si pouze 10 kg zavazadlo

Jestli vás přednostní nástup, ani sedadla nezajímají, tak tohle je třetí varianta, jak u Ryanair letět i s menším kufříkem – tentokrát ho však nemůžete vzít na palubu, ale musíte ho odbavit. Koupíte si základní tarif (Basic), odmítnete nabídku Priority a po zadání vašeho jména a příjmení v nabídce zavazadel zaškrtnete, že chcete 10 kg odbavené zavazadlo.

Kolik stojí přikoupení zavazadla Ryanair

Která z těchto variant je nejlepší a nejlevnější? Těžko říct, protože ceny za Priority i odbavené 10 kg zavazadlo jsou různé třeba i na stejné trase a termínu letu. Například teď se dívám do své rezervace u Ryanair do Alicante. Mám možnost příkoupit si priority za 493 Kč za let – a pokud tu samou letenku zadám do vyhledávače a chci koupit, nabízí mi to priority na prvním letu pouze za 147 Kč.

cena zavazadel PO zakoupení letenek
cena zavazadel PO zakoupení letenek
cena zavazadel na totožný let PŘED nákupem letenek
cena zavazadel na totožný let PŘED nákupem letenek

Když se dívám do své rezervace letenek Ryanair, mohu si příkoupit 10 kg odbavené zavazadlo za 349 Kč za let. Když to samé naklikám u ještě nekoupených letenek, stojí to samé zavazadlo 418 Kč. Moje rada zní: Ještě před nákupem si tyto tři varianty porovnejte mezi sebou. Obecně řečeno přikoupení 10 kg zavazadla vás vyjde na něco mezi 150-500 Kč za let (takže při zpáteční cestě krát dva).

Na co si dát pozor u Ryanair?

Někteří cestovatelé spoléhají na to, že se kabinová zavazadla nekontrolují, a machrují, že prošli i s krosnou. Nicméně nám se už stalo (a psalo nám i dost našich sledujících), že kontrolovali každého cestujícího, který musel zavazadlo umístit do kovové konstrukce a když se nevešlo, doplácel. Nejvíc jsem letos o kontrolách slyšela (a jednu i zažila) na řeckém ostrově Skiathos.

Sem se vám zavazadlo u Ryanair musí vejít
Sem se vám zavazadlo u Ryanair musí vejít

Co si nesmím vzít do letadla Ryanair?

Na palubu Ryanair si podobně jako u jiných leteckých společností nesmíte vzít zbraně (ani jejich atrapy – ty by vám měli zabavit beztak už u bezpečnostní kontroly), hořlaviny, chemické a toxické látky a cokoliv, co by mohlo narušit bezpečnost ostatních cestujících nebo poškodit jejich majetek. Do odbaveného zavazadla nesmí přijít víc než 1 litr jedlého (např. olivového) oleje a powebanka (ta vždy do příručního). Zdroj: web Ryanair

Sdílení zavazadel u Ryanair

Pokud letíte dva na stejné rezervaci a oba máte koupené 20 kg odbavené zavazadlo, může jedno z nich mít třeba 30 kg a to druhé jen 10 kg – sdílení je zde možné. Jen dejte pozor, max. hmotnost jednoho zavazadla je 32 kg.

Ryanair zavazadla děti

Zde doporučím stáhnout si náš Tahák Ryanair s dětmi (PDF) zdarma pro účastníky on-line kurzu Letadlem s dětmi. U dětí platí jiná pravidla než u dospělých nejen v rámci Ryanair, ale také na bezpečnostní kontrole, co se jídla a pití týče. Nicméně se nebojte cestovat nalehko i s dětmi, nám to zatím se dvěma malými syny vychází :).

Tabulka rozměrů příručních zavazadelJak se sbalit nalehkoBalicí seznam k mořiCo zabalit dětem k mořiCo si sbalit na dovolenou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top