Skiathos – dovolená v Řecku

Řecký ostrov Skiathos je součástí skupiny ostrovů Severní Sporady. Letenky na Skiathos jsem dostala od Martina k narozeninám a v červnu jsme si tam užili kratší dovolenou se dvěma malými dětmi – stáhněte si naši mapu a před prvním letem s dětmi nastudujte náš on-line kurz.

Počasí na Skiathosu už bylo začátkem června letní. Teploty sice ukazovaly ve stínu jen 22 stupňů, ale pocitově bylo jako v létě a alespoň to nebyl přílišný pařák. Voda dle údajů na internetu měla 20-21, nám to přišlo dostatečné. Chystáte-li se tam s dětmi a letíte poprvé, přečtěte si náš článek Děti v letadle – na co se připravit.

Před cestou si nezapomeňte STÁHNOUT MAPU míst k vidění. Níže naše tipy na pláže a restaurace, zkušenost s půjčením auta a další. Praktické info před cestou: je tam o hodinu víc, pili jsme na doporučení majitele hotelu kupovanou vodu, i začátkem června byli komáři a za výběr z bankomatu chtěli 2,50 EUR.

Letenky na Skiathos

V sezóně 2024 se na Skiathos létá přímo z Prahy s Ryanair, my jsme tohoto spoje využili. Alternativou je pak linka z Vídně – také Ryanair. Letenky nejsou za pár stovek, ale dalo se sehnat již kolem 2900 Kč. Na Skiathosu mají malé letiště, ve veřejné části najdete bistro (káva, sendvič, nanuk), stejně jako u gates (během našeho odletu byla otevřená pouze 1 gate, takže nečekejte moc prostoru). Malý duty free shop a pozor – Ryanair kontroloval rozměry povolených zavazadel všech cestujících! Najdete tam také místnost s přebalovacím pultem.

Z letiště dost lidí chodí do hlavního města pěšky, není to daleko. Nebo můžete využít autobus za 3 eura, jezdí každou půlhodinu od 7 ráno do 11 večer. Na letišti mají dva bankomaty.

Ubytování Skiathos

Ubytovali jsme se v Troulos v této nádherné vile, která byla uvnitř jednoduše, leč prakticky vybavena. My měli apartmán s kuchyní a dvěma ložnicemi, k tomu dvě terasy. U vily zahrada, kde se také dalo sedět, trampolína a houpačka. Vyšlo nás to na cca 1400 Kč/noc/apartmán. Pozor, vila není u moře, v dochozí vzdálenosti (tak 10 min) je Troulos beach. Pokud bude vyprodaný, zkuste další tipy níže.

80 metrů od Troulos beach můžete bydlet v hotýlku Korali s bazénem (včetně odděleného bazénku pro děti) a výbornou snídani. Případně hezkou atmosféru mají Forest Resort Suites (nejsou u pláže).

Super hodnocení a přitom levnota jsou Skiathos Island Suites. Opět v Troulos, přijde mi, že tam toho je nejvíc. Minimálně v dobré cenové hladině :).

Skiathos Island Suites

Skiathos – auto nebo MHD?

My jsme měli auto půjčené přes Discover cars (za 4500 Kč na 4 dny), a díky tomu se dostali i na méně dostupné pláže a celkově jsme měli větší volnost. Nicméně tento řecký ostrov je super právě i proto, že se na dost míst – včetně pláží dostanete autobusem. Zastávky jsou číslované – jednička je u hlavního města a konečná zastávka č. 26 je u pláže Koukounaires. Mapu a jízdní řády najdete tady. Jízdné na hlavní trase podél jižního pobřeží stojí 3 eura.

Nejlepší pláže na ostrově Skiathos

Navštívili jsme jich dost, ale rovnou upozorňuji, že jsme se vyhýbali turistickým plážím. Dvě jsme ale přeci jen vyzkoušeli. Začnu slavnou Koukounaires pláží, kterou po celé její délce lemuje chodníček ve stínu borovic. Takže ideální pro kočárek nebo si mezi borovice pověsit vlastní hamaku.

Set dvou lehátek a slunečníku stojí 15 eur a najdete tam také několik bezslunečníkových zón pro vlastní deku. Čím dál půjdete, tím míň lidí tam bude. A tím víc klesá cena piva v přilehlých podnicích. Pláž je dobrá pro děti – mělká a bez vln, jemný písek. Na začátku pláže najdete dětské hřiště.

Lepší lehátka na Koukounaires beach
Lepší lehátka na Koukounaires beach

Další turističtější pláží, kterou jsme navštívili hned dvakrát, je Troulos beach. Kousek od našeho ubytování a obchůdků, ještě na křizovatce fajn jednoduché řecké bistro (gyros s hranolkami, tzatziki, souvlaki,..). Na pláži také dost placených slunečníků, po okrajích zóny pro volné rozložení ručníků. Vlevo se dobře šnorchlovalo a ryby byly krásně vidět i bet potopení. V pravé části je trocha stínu pod stromy, podél pláže několik restaurací, které vypadaly pěkně. Opět dobré pro děti – mělko, jemný písek, klidné moře.

Naší nejoblíbenější pláží byla Megalos Aselinos, téměř bez lidí, jeden podnik a jedno “hnízdo” slunečníků za 10 eur, jinak “volná” (pro volné rozložení vlastních ručníků). Bylo tam krásně a hrubší písek u vlezu do vody nám vyhovoval nejvíc (dost jemný na to, aby po něm nebylo nepříjemné chodit, ale dost hrubý na to, aby písek nezůstaval všude). Nevýhodu tahle pláž ale má – stalo se nám, že tam dost foukalo a s dětmi to nebylo ono, protože sedět s miminkem v plážovém stanu, který jsme se teda podařilo i přes vítr postavit, nebyla úplně zábava. Co je ale na Skiathosu super, že vždy můžete změnit plán, otočit se a do 10 minut jste na jiné pláži. Když na severu foukalo, na jihu bylo moře klidné. Malý ostrov = krátké přejezdy. Alternativou k této pláži je Ligaries beach – taky míň lidí a fotogenické houpačky.

Dobrodružná byla Elia beach, taky klídek, co se lidí týče. Jeli jsme tam po nezpevněné cestě obloukem přes západ ostrova, protože nejkratší cesta rovně na sever vypadala spíš jako lesní a báli jsme se, ž se s autem nevejdeme mezi stromy. K pláži se od parkování v lese jde po chodníčku. Je tam jeden podnik s výhledy. Byli jsme tam do sedmi večer, nádhera. Poté jsme to vzali cestičkami ve vnitrozemí s výhledy na pláže – máte to všechno vyznačené v naší mapě ze Skiathosu. Alternativou k této pláži je Mandraki beach.

Xanemos beach je super pro pozorování letadel, začíná za ní totiž ranvej letiště Skiathos a u toho se můžete parádně koupat. Jinak pozorování letadel je lepší z druhé strany ranveje, ale tam se moc nevykoupete (je tam miniaturní pláž, nikdo se tam nekoupe).

Kastro beach
Kastro beach

Lalaria beach je přístupná pouze lodí, tam jsme nebyli, ale může to být fajn výlet. Nebo můžete zavítat na Kastro beach (parking nedaleko hradu Kastro, vede tam dost nezpevněná cesta). Jde se tam pěšky dolů asi 10 minut, člověk má pocit, že je v divočině, a dole na pláži dokonce podnik.

Co dělat na ostrově Skiathos – návštěva města Skiathos

Zaparkujte na veřejném parkovišti zdarma severovýchodně od centra města a vydejte se procházkou kolem lodí až k poloostrůvku Bourtzi, kde jsou lavičky s krásnými výhledy. Na samém konci poloostrůvku najdete podnik Bourtzi, kde stojí za to si dát aespoň kávu (cappuccino fredo za 4.70 eur). Je to trochu lepší podnik a kolem desáté tam bylo ještě dost volno včetně nej míst s výhledy. Otevírají už v devět (Google Maps to mají špatně, že až v deset).

V podniku určitě zajděte na WC, protože to jste ještě neviděli – umyvadlo na čerstvém vzduchu s výhledem na moře – na WC se dostanete i bez konzumace v podniku, protože je po schodech dolu trochu bokem (také vyznačeno v naší mapě), ale vůbec vás k tomu nenavádím. Zároveň sejděte také po schodech, které jsou pod podnikem, je tam přístup do vody a možnost slunění, takovej plácek na kamenech. Takže kdo nechce do podniku, může si dát piknik právě na těch kamenech (alespoň mi to přišlo, že to není součást podniku).

Poté vyražte do uliček a po schodech nahoru ke kostelíku Agios Nicolau a hodinové věži. Kolem jsou opět lavičky a naskytnou se vám krásné výhledy na město i moře. Právě tady se točila jedna scéna filmu Mama mia!

Evropský Sint Marteen a přistání letadel

Letiště na Skiathosu má krátkou ranvej (pouze něco málo přes 1600 m), což znamená kratší brzdnou dráhu a tvrdší přistání. Hned za jižním koncem ranveje vede silnice s přilehlým parkovištěm a podnikem, kde můžete zažít něco podobného jako na slavné Maho beach v Karibiku: Letadla vám proletí pocitově těsně nad hlavou a přistanou pár metrů za vámi. Aktuálně největší letadlo, které tam přistává, je Airbus A321.

Počkejte si také na odlet a nezapomeňte si nasadit sluneční brýle a pořádně se zapřít, protože je to nejen hukot, ale jak se letadlo rozjíždí, tak od něho odlétá vše, co není připevněné – tráva, odpadky, prach, věci lidí před vámi (jet blast). Seznam příletů a odletů najdete na webu Flightradar24 a tam také můžete sledovat, kde přesně letadlo je a za kolik minut má přistávat. Dost mě překvapilo, že lidi tyto informace neměli a po přistání jednoho letadla odcházeli, přičemž za pár minut přistávalo další.

Skiathos – tipy na restaurace

Budu stručná, protože jsme si oblíbili jednu tavernu a byli v ní pečení/vaření. Její výhodou byla lokace hned vedle našeho ubytování. Je to taverna Captain Nicos a doporučím ji pro fajn ceny a pravý řecký look (modré stolky, bílé ubrusy). Pokud chcete něco víc hogo fogo, tak Salt & Pepper také v Troulos, ale tam bych šla spíš na drink, mají to hekzy vymyšlené a venkovní bar decentně oddělený od restaurace. Houpací křesla a pohodička.

Captain Nicos
Captain Nicos
Mega Gialos
Mega Gialos

Na romantickou večeři při západu slunce a s výhledem na moře zajeďte (ano, musíte autem) do tavery Mega Gialos, tu jsme objevili náhodou, když jsme projížděli kolem. Hned jsem měla jasno, že tam chci jíst. Výborný kalamár a řecká kuchyně.

Na ostrově najdete dost minimarketů, které nemají úplně nízké ceny, a tak se vyplatí zajet do většího (jeden je hned u letiště a druhý jsem vám také vyznačila v naší mapě).

Jak se dostat na ostrov Skopelos

Známý svými krásnými plážemi a natáčením filmu Mamma Mia! Trajekt na Skopelos vyplouvá přímo z promenády v hlavním městě Skiathosu a lístky koupíte na webu Seajets – dospělí stojí 14 eur jeden směr, děti do 5 let zdarma a 5-10 let za polovic (cena Sporades Star, ta druhá je dražší). A lze přepravit i auto! Tady ubytování na ostrově Skopelos, kdo se tam chystáte nocovat.

Ostrov Skopelos si můj kamarád Tomáš chválil slovy “oproti Skiathosu tady zdechl pes. Je tady klid, nižší ceny. Poloprázdný pláže. Jakože Skiathos do 29. června taky ok, ale pak přibylo hodně lidí, přistává okolo šesti letadel denně, z pevniny jezdí plné trajekty”. Na ostrově Skopelos jezdí bus jen několikrát za den, musíte víc plánovat, nebo naopak neřešit.

Další možností je vyrazit na tento denní výlet lodí (ze Skiathosu) – vykoupete se na Kastani pláži, kde se v roce 2007 točil film Mamma Mia, prohlédnete si přístav Panormos, podíváte se na údajně nejkrásnější pláž Milia a v případě zájmu budete moct také ke kapli Agios Ioannis (kde probíhala filmová svatba). Alternativou je pak tento výlet lodí ze Skiathosu na ostrovy Alonissos a Skopelos – cestou zpět snad delfíny a výhledy na kapli z filmu Mamma Mia.

Ubytování Skopelos

Možná se mi to zdá, ale i ubytování mi přijde na ostrově Skopelos levnější než na Skiathosu. Třeba Panormos Beach Hotel s krásným bazénem za ani ne 7 tisíc na tři noci. Nebo si ulovte apartmán s předzahrádkou a dětským hřištěm – výborné hodnocení i cena.

Skiathos s dětmi?

Tahe destinace mi přijde pro děti ideální. A taky pro rodiče, co nechtějí řešit autosedačky a půjčení auta. Všude se dostanete busem, mělkých pláží s pískem na stavění hradů je tu dost, řecká kuchyně dětem chutná.

Přeju vám krásnou cestu, a pokud máte Řecko rádi, tady naše cesta na Korfu a Zakynthos. Líbilo se nám ale také na Mallorce, Maltě nebo Azorech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top