jak si sbalit do příručního zavazadla

Jak si sbalit do příručího zavazadla

V článku najdete naše tipy a triky z početných cest s příručním zavazadlem, a to i s malým dítětem. Dále také tip na náš oblíbený příruční batoh (včetně slevy) a postup, jak si do příručního zavazadla zabalit. Máte-li další tipy, napište! Podívejte se na mé video s tipy, jak si sbalit hygienu do příručního zavazadla nebo co jsem si sbalila do příručního batohu na týden do Emirátů. Další články: Jak najít levný hotelPoprvé s miminkem letadlem • Jak se sbalit s miminkemVýměna domovůKočárek na cesty

Jak je velké příruční zavazadlo?

V tom se často chybuje. Ale vážně, musíme rozlišovat mezi klasickým příručním zavazadlem a příručním zavazadlem u nízkonákladových aerolinek. Klasické příruční zavazadlo může být i už poměrně velký kufr. Tento článek ale bude soustředěn na příruční zavazadla, která si s sebou můžete vzít na palubu nízkonákladových aerolinek zdarma. A tedy bez příplatku, pokud chcete dostat cenu letenek co nejníž.

AerolinkaRozměry příručního zavazadla zdarma k letenceVáhové omezení
Ryanair40 x 25 x 20 (cm)
Wizzair40 x 30 x 20 (cm)10 kg
Easyjet45 x 36 x 20 (cm)15 kg, ale musíte to sami unést
Smartwings55 x 45 x 25 (cm)do 8 kg nebo hudební nástroj (!)
Volotea2 kusy: 50 x 40 x 20 (cm, nutno na check-in!) + 20 x 20 x 35oba kusy dohromady max. 10 kg
Jaké zavazadlo máte k letence zdarma

Jak vybrat příruční zavazadlo?

Doporučuji brát batoh, protože ten je měkký a v případně kontroly rozměrů ho zmáčknete (pevný kufr ne). Kontrola probíhá tak, že zavazadlo musíte vložit do kovového boxu přesných rozměrů. Pokud se tam nevejde, doplácíte často nemalé částky v desítkách euro. Nechci vás ale děsit – létáme už několik let pouze s příručním zavazadlem a nezažila jsem moc letů, kde by to personál moc řešil. Je ale dobré nebýt příliš nápadný a nevyčnívat z davu.

Batoh Aevor v Madridu
Batoh Aevor v Madridu

My létáme s batohem značky Aevor, tip Trip Pack o objemu 26 – 33 litrů. Jeho největší výhodou je otevírání zad jako kufr. A tak po příletu do destinace nemusím hrabat v batohu a nekonečně hledat pečlivě sbalenou věc, ale batoh položím, otevřu a hned mám přehled, co kde je. Zároveň je nahoře rolovací se suchým zipem, a tak k němu dobře připevním bundu/mikinu. Rolování mi taky umožňuje zvětšit jeho velikost. Ano, přesáhnu tím limit povolený aerolinkami, ale z mé zkušenosti ten batoh vypadá malý a zatím to nikdo neřešil (většinou řeší kufry, ty totiž vypadají na pohled větší). Uvnitř má užitečnou kapsu na notebook nebo papíry, které chcete přepravit bez pomačkání. Batoh koupíte na webu Riderzone.cz a při zadání kódu ZABABKU15 to budete mít o 15 % levnější (platí na vše od značky Aevor).

Musím vás ale upozornit, že oficiální rozměry batohu Aevor Trip Pack jsou 50 x 31 x 18 cm, což je zejména ve výšce víc než povolený limit třeba u Ryanair (40 x 25 x 20) a Wizzair (40 x 30 x 20). ALE – je to měkký batoh, a tak ho při kontrole do toho boxu smáčknete na potřebnou velikost – příště, až s ním poletím, to musím nafotit. My s ním máme odlétáno několik let a nikdy jsme neplatili, ani nás nekontrolovali. K tomuto batohu existuje i ultranepromokavá varianta Aevor Trip Pack Proof. Nicméně i ta základní mi přijde z dobrého a nepromokavého materiálu (ale je pravda, že v deštném pralese jsem ho nezkoušela).

Postup balení do příručního zavazadla

KROK 1: Dle předpovědi počasí v destinaci vybrat a naházet na jednu hromadu vše, co si chcete vzít s sebou. Zatím neřešte množství. Představte si, co všechno v destinaci chcete dělat (do města, do baru, běhat, na trek, do vody,…)

KROK 2: Redukce. Naplánujte, co si vezmete 1., 2., 3. den a berte u toho v potaz, zda jdou barvy vršků, spodků a svršků navzájem barevně/stylově kombinovat. Z hromady dle toho vytahujte nezbytné kousky a když je na výběr, berte ty lehčí/skladnější/rychleschnoucí.

KROK 3: Dejte stranou oblečení, v kterém poletíte – ideálně to nejtěžší a nejmíň skladné. Včetně bundy – tu lze připnout na batoh. Zbytek vybraných věcí začněte kus po kusu skládat/srolovávat do batohu, na dno dejte těžší věci, povolené tekutiny nahoru (budete je vyndávat na bezpečnostní kontrole).

A pak už to jen naskládat do batohu
A pak už to jen naskládat do batohu

Co je povoleno do příručního zavazadla?

Tekutiny do 100 ml v maximálním počtu 10 ks – tj. 1 litr tekutin celkem. Zároveň se ale musejí všechny vejít do průhledného uzavíratelného pytlíku o objemu 1 litr. Sprej si můžete vzít, pokud nemá víc než 100 ml. Žiletku si také můžete vzít. Nože a nůžky můžete do příručního zavazadla vzít pouze s čepelí o max. délce 6 cm (letiště Praha). Pozor ale, každé letiště pravidlo kolem čepelí může mít jiné, zejména pokud letíte mimo EU. V Dubaji mi zabavili kovovu dětskou vidličku. Chtěli mi vzít i tu plastovou, ale pak mi ji nechali.

Vychytávky k balení do příručního zavazadla

Níže naše inspirace na to, jak se do příručního zavazadla vejít. A když bude nejhůř, tak si prostě pár kusů z batohu oblečte na sebe a bude – poté, co projdete gate, si to zas můžete sundat a už vám nikdo nic říct nemůže.

  • Přibalte malý batoh na šňůrky, pokud v destinaci nechcete nosit a vybalovat váš příruční batoh
  • Vrchní díl pyžama poslouží jako záložní tričko
  • Barefoot boty zabírají málo místa a jsou lehké
  • malá kabelka mi většinou projde a kdyby něco, jsem připravena ji připnout na batoh
  • Powerbanku vzít můžete, ale je zakázáno ji mít v odbaveném zavazadle, pouze v příručním
  • Svačinu dejte do menší papírové tašky bokem – to nikdo neřeší, případně něco kupte v duty free a dejte to do jejich tašky – duty free nákupy se do příručních zavazadel nepočítají (potvrzeno u Wizzair viz níže a Ryanair od tajného spolehlivého zdroje)
Viz poslední věta – u Wizzair duty free navíc nevadí

Co sbalit raději do příručního než odbaveného zavazadla?

I když cestuji s velkým zavazadlem, vždy pečlivě volím, co nechám odbavit „dolů“ do letadla a co si s sebou vezmu v příručním batůžku na palubu. Při cestě s mojí mamkou do Guatemaly se nám totiž stalo, že mamky zavazadlo ztratili a to moje přišlo o tři dny později. Ztracené věci je škoda. A ještě větší škoda je kupovat nové plavky a ručník v Mexiku na pláži, když nevíte, kdy to vaše zpožděné zavazadlo dorazí. Od té doby balím do příručního zavazadla vše, o co bych opravdu nechtěla přijít – dražší kusy oblečení/vybavení, boty, plavky, léky a třeba taky šperky. O těch se dočtete více v tomto článku s tipy, jak jednoduše a bezpečně šperky na cesty sbalit. Zároveň mějte na paměti, že powerbanka do odbaveného zavazadla nesmí, pouze do příručního!

Dobrým tipem na to, jak zjistit, co už příště na cesty nebrat, je udělat po návratu revizi. Vysypete obsah zavazadla na zem a třídíte věci podle toho, jak moc se vám hodily – třeba na škále 1-10 (1= vůbec, nepoužito ani jednou a 10 = bylo to nutné, použito každý den). A pak výsledek vyfotit. Příště, až budete zase balit, se na fotku podívat a důsledně dodržet. Uvidíte, výsledkem bude lehčí batoh a ladnější vaše chůze!

Další články: Jak najít levný hotelTipy na cesty s miminkem/kojencem Mobilní appky na cestyHavajské ostrovy • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top