Naši rodičové věci hromadili a šetřili na horší časy. Dnes máme věcí dostatek, a tak se naopak učíme žít „na lehko“. Vyprazdňujeme skříně, zbavujeme se předmětů ze sklepa a také cestujeme s minimem věcí. I když to poslední je dáno spíše cenovou politikou aerolinek.
Svou první (a doposud poslední) krosnu jsem si koupila – bohužel – až po návratu z Nového Zélandu. Dámská, Deuter, za necelých pět tisíc. Nedala jsem na ni dopustit. Pak jsem ji ale čím dál častěji nechávala doma. že ji neberu na eurovíkendy, to je jasné. Ale loni jsem ji nechala doma a na dva týdny odjela do Íránu. Na Vánoce do Izraele. A teď v dubnu necelé tři týdny na Taiwanu. To vše pouze s příručím zavazadlem.
Dřívě mi vadila těžkopádnost cestování s krosnou. To se musíte dopravit na místo, kde chcete přespat, tam se co nejrychleji ubytovat, ať se s tím těžkým krámem na zádech nemusíte tahat. Je to svazující. Odrazuje vás to od poznávání, od neplánovaných akcí.
Letos jsem tedy došla k závěru pořídit si pořádný batoh, co projde jako příruční zavazadlo, a nemusím ho pokaždé, když v něm něco hedám, celý vybalovat. Volba padla na Lowe Alpine a vyplatilo se. Má klasický přístup shora, k tomu i ten dolní (o dřív měly pouze krosny) a navíc ještě přístup zepředu přímo do útrob batohu – na pokoji položíte na zem, rozepnete zip a výsledek je jako s kufrem. S tím rozdílem, že tenhle kufr si dáte na záda raz dva. Dodatek po pár petech používání: Deuter má lepší zádový systém, tento batoh Lowe Alpine se trochu hůř nosí.
Každopádně i když cestuji s velkým zavazadlem, vždy pečlivě volím, co nechám odbavit „dolů“ do letadla a co si s sebou vezmu v příručním batůžku na palubu. Při cestě s mojí mamkou do Guatemaly se nám totiž stalo, že mamky zavazadlo ztratili a to moje přišlo o tři dny později. Ztracené věci je škoda. A ještě větší škoda je kupovat nové plavky a ručník v Mexiku na pláži, když nevíte, kdy to vaše zpožděné zavazadlo dorazí. Od té doby balím do příručního zavazadla vše, o co bych opravdu nechtěla přijít – dražší kusy oblečení/vybavení, boty, plavky, léky a třeba taky šperky. O těch se dočtete více v tomto článku s tipy, jak jednoduše a bezpečně šperky na cesty sbalit.
Dobrým tipem na to, jak zjistit, co už příště na cesty nebrat, je udělat po návratu revizi. Vysypete obsah zavazadla na zem a třídíte věci podle toho, jak moc se vám hodily – třeba na škále 1-10 (1= vůbec, nepoužito ani jednou a 10 = bylo to nutné, použito každý den). A pak výsledek vyfotit. Příště, až budete zase balit, se na fotku podívat a důsledně dodržet. Uvidíte, výsledkem bude lehčí batoh a ladnější vaše chůze!
Dobrý den. Můžete, prosím, uvést bližší označení batohu? Jak o něm píšete, vypadá moc zajímavě, ale nemohu ho na stránkách LOWEAlpine najít:-). Prosím název či objem. Děkuji moc. Ivana
Dobrý den, je to tento: Lowe Alpine Air Zone Camino ND 42:52 – tento článek chci ještě víc rozepsat a přidat i nějaké fotky s tipy, jak a co si sbalit 🙂
Dobrý den, rozšíření článku je skvělý nápad. hlavně co a jak si zabalit! Plánuji cestu do Peru, tak se to velmi hodí. díky a těším se. Ivana
Dobrý den, děkuji za odpověď.Rozšíření článku je skvělý nápad. hlavně co a jak si zabalit! Plánuji cestu do Peru, tak se to velmi hodí. díky a těším se. Ivana