jak vybrat kočárek na cestování

Jak vybrat kočárek na cesty do přírody, k moři a letadlem

Už podle názvu článku vám je asi jasné, že to nebude o jednom kočárku, ale že jich bude víc. Popíšu zde naši zkušenost s kočárky během prvního roku života našeho Adámka. Adámek je naše první dítě, takže jsme téměř až do porodu neměli tucha, jaký kočárek vybrat, natož se v tom nějak vyznat. Třeba tohle psaní ušetří práci dalším cestovatelům, kteří zakládají rodinu. A pak se rovnou podívejte na místa, kam jsme s kočárkem vyrazili – Hostýnské vrchy, Ždár nad Sázavou, Broumovsko, Adršpach, Česká Kanada nebo Orlické hory.

Přece nepřestanete po založení rodiny cestovat
Přece nepřestanete po založení rodiny cestovat

Kočárek do přírody

Abych byla přesnější, tohle je pro mě kočárek do nerovného povrchu – do lesa, na stezky, na kočičí hlavy, na sníh, do bláta. Důležitá je dostatečná výška nad terénem, velká kola s teréním vzorkem, lepší nafukovací. Pevná konstrukce, což ale taky znamená větší hmotnost. My máme německou značku I`Coo, která nevím, zda ještě vůbec existuje, ale: Byl zdarma! Sháněla jsem totiž kočárek na balkón a paní z Budějic, kam shodou okolností jel manžel na služebku, jeden darovala za odvoz. Ukázalo se, že je to velmi kvalitní kočárek, který i po dvou dětech vozí třetí – to naše, veškerým terénem po celý rok. Líbí se mi na něm také to, že aretování předních kol se dělá přes páčku vedle brzdy. Ne jako u toho našeho druhého městského kočárku polské výroby, kde se to dělá ručně přímo u kolečka…Samozřejmě do těžšího terénu neuděláte chybu s tříkolkou, ale jak jste četli výše, není to jediná volba.

Kočárek do letadla

EDIT 2023: Teď už máme děti dvě a jsme zas o něco chytřejší – k tématu vznikl článek Kočárek do letadla – jak vybrat a na co dát pozor. Tady podle mě záleží, zda letíte už se sedícím dítětem nebo je to ještě ležící miminko. Když jsme letěli na Korfu, Adámek ještě sám neseděl. A tak jsem chtěla letět s korbičkou, né sporťákem. Jenže z pravidel Ryanairu nebylo jasný, zda nám korbu vezmou, protože všude psali o sporťáku a možnosti složení do 1 kusu, což s korbou nedáte i přes větší zručnost.

Tento ultralehký splnil svůj účel
Tento ultralehký kočárek splnil svůj účel

Koupili jsme tedy z druhé ruky lehounký plastový a do jednoho kusu složitelný kočárek. Pokud lze složit do 1 kusu, můžete si ho vzít až k letadlu. Další možností je kočárek nechat odbavit (dobře zabalit, ať se nepoškodí) a na letišti mít dítě v šátku nebo ve vypůjčeném letištním kočárku. Na druhý let jsme s sebou vzali náš “městský” kočárek, ale to už byl sporťák, který do 1 kusu složit šel, nebylo co řešit.

Výhodou byla korba a možnost složit do 1 ks
Výhodou byla korba a možnost složit do 1 ks

Jak vybrat kočárek na cesty

Nejdřív si odpovězte, na jaké cesty ho chcete brát a jaký povrch to obnáší. Něco jiného je do města a něco jiného do hor.

 • hmotnost (bude potřeba ho někde přenášet a kdo to bude tahat?)
 • bytelnost (bude muset překonávat nějaké překážky?)
 • úložné prostory (budete mít batoh nebo chceme vše narvat pod kočárek nebo do kočártašky?)
 • ruční brzda (budete jezdit po kopcích?)
 • typ pneumatik (dle povrchu)
Náš kočárek projel různými cestami, i těmi zasněženými
Náš kočárek projel různými cestami, i těmi zasněženými

Doplňky ke kočárku na cesty

Někdy jsou součástí kočárku, jindy je musíte dokoupit. My jsme ocenili tyto a ještě zmíním jeden doplněk, na který se raději vykašlete – držák na pití (pivo nebo kafe). Pokud nehodláte jezdit po zcela rovném povrchu, bude se vám to neustále viklat a hýbat a vylejvat.

 • síť proti hmyzu
 • clona proti slunci
 • kolíčky na připevnění plenky či hraček
 • vak na zabalení kočárku
Sluneční clonu z DM jsme využili zejména u moře
Sluneční clonu z DM jsme využili zejména u moře

Podívejte se na další články pro čerstvé rodiče – třeba o tom, jak sbalit miminko na cesty a k moři, nebo jak cestovat s kočárkem v Praze městskou hromadnou dopravou.

Do Prahy vám stačí i městský plastový kočárek, no problemo :)
Do Prahy vám stačí i městský plastový kočárek, no problemo 🙂

2 thoughts on “Jak vybrat kočárek na cesty do přírody, k moři a letadlem

 1. Odpovědět
  Lucka H. - 29.5.2022

  Dobrý večer,

  Mohu vědět co přesně to bylo za kočárek s tou hlubokou korunou, který šel složit do jednoho kusu?

  Předem děkuji

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 30.5.2022

   Dobrý den, to byl nějaký z druhé ruky a paní ho kupovala někde v Číně – tj. bez značky. Dnes bych ho ale už nekupovala a vzala ten, co jsme měli normálně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top