V šestém měsíci těhotesntví do Florencie

Cestování letadlem v těhotenství a pravidla leteckých společností

Já jsem se během těhotenství cítila celou dobu dobře. Neměla jsem otoky, žádné ranní nevolnosti, akorát únava, zpomalená chůze, zhoršená motorika. Níže lety, které jsem těhotná absolvovala. Myslím si, že je lepší dvouhodinový let než pětihodinová cesta autem. Je důležité se pravidelně protahovat, případně použít kompresní podkolenky na otoky. Tady v článku letecké společnosti KLM pár tipů k létání v těhotenství. Na konci článku najdete informace o létání v těhotenství dle vybraných aerolinek létajících z Prahy.

Než se začtete, tady víc o cestování s miminkem: Co sbalit miminku k moři, jaký kočárek zvolit na cesty, cestování autem s miminkem nebo jak s kočárkem do nejen pražské MHD.

KorfuSardínieMaltaChorvatsko 2021MadeiraTenerifeŘím

Na úvod: článek vychází z mé vlastní zkušenosti a v žádném případě nenahradí konzultaci u vašeho gynekologa. Vždy před cestou v těhotenství zvažte následující:

 • váš zdravotní stav
 • jaké nemoci hrozí v destinaci (asi není dobrý těhotná letět do oblasti s malárií)
 • zda vám cestovní pojištění pokryje nečekané situace spojené s těhotenstvím
 • do kolikátého týdne těhotenství vás letecká společnost pustí na palubu.
Těhotná v letadle do Florencie
Těhotná v letadle do Florencie

První trimestr těhotenství a létání

Otěhotněla jsem v Japonsku a na samém začátku těhotenství, kdy jsem o něm ani nevěděla, jsem tedy absolvovala let Tokyo-Amsterdam-Praha. To byl červen. V druhém měsíci jsme letěli na pár dní do Normandie (Praha-Paris Beauvais). Na začátku těhotenství, zejména pokud také nemáte nevolnosti, o miminku ani nevíte. Na mě to působilo tak, že jsem se bála, jestli je stále vše ok. Gynekolog mi létání nedoporučoval kvůli změnám tlaku v letadle. Nicméně zdroje a názory na létání v těhotenství se různí.

Těhotná s Ryanair

Do 28. týdne bez omezení. Mezi 28. a 36. týdnem s potvrzením od lékaře – mají na to vlastní formulář níže ke stažení.
Čekání na letišti
Čekání na letišti

Těhotná do letadla v druhém trimestru

Říká se, že druhý trimestr těhotenství je na létání nejlepší. Že se žena cítí dobře a zároveň je už miminko po prvním trimestru pěkně uhnízděné. A také do konce 28. týdne těhotenství nemusíte aerolinkám dodávat žádný doklad od lékaře. My jsme se v srpnu vydali na Sardínii, bříško se zrovna začalo rýsovat a plácání se v moři bylo relaxující. V září mě Martin vzal jako překvapení letecky z Brna do Berlína.

Těhotná s Voloteou

Do 28. týdne těhotenství bez omezení, s potvrzením lékaře max. do 35. týdne.
V pátém měsíci těhotenství do Berlína
V pátém měsíci těhotenství do Berlína

Na konci října, tedy v šestém měsíci, jsem s kámoškama letěla na pár dní do Florencie. Ačkoliv to bylo cca dva týdny před koncem 28. týdne, nikdo se mě z aerolinek neptal na žádný doklad či doložení stadia těhotenství. Cestou zpátky jsem při boarding seděla blízko přepážek a všimla si mě jedna z letušek a vzala mě v rámci priority boardingu, což bylo příjemné.

V šestém měsíci těhotesntví ve Florencii
V šestém měsíci těhotesntví ve Florencii

Letecky ve třetím trimestru těhotenství?

To už jsem nikam neletěla. Ale kamarádka, která pracuje v San Franciscu, letěla ještě ve 33. týdnu těhotenství do Prahy. A záleží na letecké společnosti, zda a kdy bude chtít potvrzení od lékaře. Třeba United arilines nechtějí do 36. týdne nic, za to Qatar Airways chtějí klidně už v 31. týdnů. Je lepší ho s sebou mít, protože není v zájmu aerolinek, abyste jim rodily na palubě. Níže přehled vybraných aerolinek a jejich pravidel pro nástup na palubu letadla v jiném stavu.

Přehled pravidel pro těhotné dle letecké společnosti

Vybrala jsem pár leteckých společností, které létají z Prahy.

Ryanair v těhotenství

Do 28. týdne bez omezení. Mezi 28. a 36. týdnem s potvrzením od lékaře – mají na to vlastní Fit to fly letter ke stažení. Při vícečetném těhotesntví max. do 32. týdne. Po porodu můžete s Ryanair letět po uplynutí 48 hodin, v případě císařského řezu 10 dní. Vaše miminko může s Ryanair letět v 8 dnech.

S Ryanairem do Berlína
S Ryanairem do Berlína

Volotea v těhotenství

Do 28. týdne těhotenství bez omezení, s potvrzením lékaře max. do 35. týdne. Více na webu Volotey.

Wizzair pro těhotné

Do 28. týdne bez omezení, mezi 28. a 34. týdnem s potvrzením lékaře.

Easyjet pro těhotné

Do 35. týdne těhotenství, v případě vícečetného do 32. týdne. Na webu Easyjet nepíšou nic o 28. týdnu, a tak se zdá, že žádné potvrzení nevyžadují až do toho 35. týdne, ale radši bych ho měla.

Smartwings v těhotenství

Do 34. týdne těhotenství, pokud čekáte víc než jedno dítě, tak pouze do 28. týdne. O potvrzení lékaře nepíšou, jen že máte mít s sebou těhotenskou průkazku. Více na webu Smartwings (no, víc tam vlastně ani nepíšou…).

Dostalo se mi priority boardingu, když mě letuška viděla s bříškem
Dostalo se mi priority boardingu, když mě letuška viděla s bříškem

Lufthansa pro těhotné

S Lufthansou můžete létat až do 4 týdnů před porodem. Na jejich stránce o těhotenství a létání najdete také, jaké informace s sebou mít v potvrzení po 28. týdnu těhotenství:

 • confirmation that the pregnancy is progressing without complications
 • the expected due date
 • the gynaecologist should expressly state that the patient’s pregnancy does not prevent her from flying
 • in the case of uncomplicated twin or multiple pregnancies, flying is possible up to the end of the 32nd week of pregnancy
 • because of the increased risk of thrombosis during pregnancy, we recommend the wearing of compression stockings in the aircraft

KorfuSardínieMonopoli MaltaChorvatsko 2021MadeiraTenerifeŘím

Tak cestování zdar! My jsme se v první roce a kousek a naším Adámkem podívali na týden na Korfu, týden do španělské Marbelly (nedaleko Malagy) a autem do Chorvatska. A také na nemálo míst po Česku.

1 thought on “Cestování letadlem v těhotenství a pravidla leteckých společností

 1. Odpovědět
  Marie - 19.1.2020

  k létání v těhotenství, bylo mi doporučeno zaplatit si pojištění které pokryje náklady v případě ze by se dítě v zahraničí narodilo předčasně

  A tipy na létání s infant… snažit se najít let v čase kdy mimi spi. Pokud je letenka pro dospělého levnější než pro infant koupit infant comfort Seat (to asi i později když mate dítě obra a je problém se na sedačku s dítětem na klíně vejít). Osobně si radeji zaplatím check in zavazadlo než priority a tahat kufr a další dvě tašky i s dítětem na palubu.
  Pak asi běžná rada proti zalehnuti v uších je dobre kojit nebo dat mléko ve flasce. Na zabavení během letu je dobry půltik, rolety a lampa na čtení, nevím jaké jsou zkušenosti ostatních ale naše hračky konci rozházené po celém letadle takže už je nevytahuji. Vzhledem k tomu ze většinou cestují s malým sama, tak si beru kočár až k letadlu (daji se na nej návěst příruční zavazadla :)) , ale pak muže být problém na letištích kde nepoužívají takovéto krky k letadlu např letiště london Stanstead a musíte po schodech se všemi taskami, kočárkem a dítětem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top