cestování v těhotenství

Cestování v těhotenství – moje zkušenosti z letadla a PDF certifikát ke stažení

Stáhněte si pro jistotu certifikát o způsobilosti k letu v těhotenství. Do letadla se těhotná ale nemusíte bát, jen respektujte pravidla aerolinek viz tabulka. Níže jak jsem to měla já a o létání v 1., 2. a 3. trimestru těhotenství. Cestám i v těhotenství zdar!

Certifikát způsobilosti k letu v těhotenství ke stažení

Mějte ho co nejčerstvější a pozor, potřebujete ho až v pokročilé fázi těhotenství viz požadavky jednotlivých aerolinek níže. Já do 26. týdne nevozila nic – a pokud nemáte velké bříško, nikdo ani nic požadovat nebude. Naopak požadovat výhody můžete vy – třeba můžete jít na palubu letadla mezi prvními, pokud chcete.

Dostupné fit to fly certifikáty ke stažení:

Já jsem se během těhotenství cítila celou dobu dobře. Neměla jsem otoky, žádné ranní nevolnosti, akorát únava, zpomalená chůze, zhoršená motorika. Níže lety, které jsem těhotná absolvovala při prvním a druhém těhotenství. Myslím si, že je lepší dvouhodinový let než pětihodinová cesta autem.

Je důležité se pravidelně protahovat, případně použít kompresní podkolenky na otoky. Na konci článku najdete informace o létání v těhotenství dle vybraných aerolinek létajících z Prahy a níže také přehlednou tabulku.

KorfuSardínieMaltaChorvatskoMadeiraTenerifeŘím

Disclaimer: Článek vychází z mé vlastní zkušenosti a v žádném případě nenahradí konzultaci u vašeho gynekologa. Vždy před cestou v těhotenství zvažte následující:

 • váš zdravotní stav
 • jaké nemoci hrozí v destinaci (asi není dobrý těhotná letět do oblasti s malárií)
 • zda vám cestovní pojištění pokryje nečekané situace spojené s těhotenstvím
 • do kolikátého týdne těhotenství vás letecká společnost pustí na palubu.
Těhotná v letadle do Florencie
Těhotná v letadle do Florencie

Do kterého týdne těhotenství mohu letět letadlem?

Zde přehledná tabulka, do kterého týdne těhotenství s jakou aerolinkou můžete letět a odkazy na potvrzení o způsobilosti k letu v těhotesnství. Pozor, u vícečetných těhotenství mohou platit jiná pravidla!

Odkaz na info aerolinky pro těhotnétěhotná letadlem bez potvrzenís potvrzenímformuláře a poznámky
Ryanair v těhotenstvído 28. týdnedo 36. týdneFormulář ke stažení
Wizzair v těhotenstvído 28. týdnedo 34. týdnelékařské osvědčení musí být vydáno maximálně 6 dní před datem letu
Smartwings v těhotenstvído 34. týdnetěhotenský průkaz s sebou
Eurowings v těhotenstvído 28. týdnedo 36. týdneFormulář ke stažení
Easyjet v těhotenstvído 35. týdne
Volotea v těhotenstvído 27. týdnedo 35. týdne
Vueling v těhotenstvído 27. týdnedo 35. týdne
Lufthansa v těhotenstvído 36. týdneod 28. týdne doporučují s sebou mít potvrzení
KLM v těhotenstvípo 36. týdnu už nedoporučují letět
Pravidla aerolinek pro létání v těhotenství

Je bezpečnostní kontrola na letišti pro těhotné bezpečná?

Na pražském letišti celotělové skenery na bezpečnostní kontrole nepoužívají rentgenové ani ionizující záření – viz zdroj. Fungují jako detektory kovů. Pokud vám ale průchod bezpečnostním rámem není příjemný, můžete tento způsob kontroly odmítnout a podstoupit jeho alternativu – nejspíš mechanickou. A to nejen v těhotenství, ale i kdykoliv jindy.

Cestování letadlem v prvním trimestru

Otěhotněla jsem v Japonsku a na samém začátku těhotenství, kdy jsem o něm ani nevěděla, jsem tedy absolvovala let Tokyo-Amsterdam-Praha. To byl červen. V druhém měsíci jsme letěli na pár dní do Normandie (Praha-Paris Beauvais). Na začátku těhotenství, zejména pokud také nemáte nevolnosti, o miminku ani nevíte. Na mě to působilo tak, že jsem se bála, jestli je stále vše ok. Gynekolog mi létání nedoporučoval kvůli změnám tlaku v letadle. Nicméně zdroje a názory na létání v těhotenství se různí.

Těhotná s Ryanair

Do 28. týdne bez omezení. Mezi 28. a 36. týdnem s potvrzením od lékaře – mají na to vlastní formulář níže ke stažení.
Čekání na letišti
Čekání na letišti

Cestování letadlem v druhém trimestru

Říká se, že druhý trimestr těhotenství je na létání nejlepší. Že se žena cítí dobře a zároveň je už miminko po prvním trimestru pěkně uhnízděné. A také do konce 28. týdne těhotenství nemusíte aerolinkám dodávat žádný doklad od lékaře (Volotea a Vueling do 27. týdne).

My jsme se v srpnu vydali na Sardínii, bříško se zrovna začalo rýsovat a plácání se v moři bylo relaxující. V září mě Martin vzal jako překvapení letecky z Brna do Berlína. Při druhém těhotenství jsem se v druhém trimestru vydala do Finska (Easyjet, do 35. týdne těhotenství se nic nepředkládá), na Azory (Ryanair) a do Dánska.

Těhotná s Voloteou

Do 27. týdne těhotenství bez omezení, s potvrzením lékaře max. do 35. týdne.
V pátém měsíci těhotenství do Berlína
V pátém měsíci těhotenství do Berlína

Na konci října, tedy v šestém měsíci, jsem s kámoškama letěla na pár dní do Florencie. Ačkoliv to bylo cca dva týdny před koncem 28. týdne, nikdo se mě z aerolinek neptal na žádný doklad či doložení stadia těhotenství. Cestou zpátky jsem při boarding seděla blízko přepážek a všimla si mě jedna z letušek a vzala mě v rámci priority boardingu, což bylo příjemné.

Když jsem se na letišti v Praze ptala, zda mají pro těhotné přednostní frontu na bezpečnostní kontrolu, řekli mi, že ne, ale že když přijdu do fronty určené pro rodiny s dětmi, tak mě nejspíš pustí – pustili.

V šestém měsíci těhotesntví ve Florencii
V šestém měsíci těhotesntví ve Florencii

Cestování letadlem v třetím trimestru těhotenství

To už jsem nikam neletěla. Ale kamarádka, která pracuje v San Franciscu, letěla ještě ve 33. týdnu těhotenství do Prahy. A záleží na letecké společnosti, zda a kdy bude chtít potvrzení od lékaře. Třeba Lufthansa, Smartwings, Easyjet nebo United arilines nechtějí do 34. – 36. týdne nic.

Za to Qatar Airways chtějí klidně už v 31. týdnů. Je lepší s sebou potvrzení o způsobilosti k letu mít, protože není v zájmu aerolinek, abyste jim rodily na palubě. Níže přehled vybraných aerolinek a jejich pravidel pro nástup na palubu letadla v jiném stavu.

Jednotlivé aerolinky a těhotné ženy

Ryanair v těhotenství

Do 28. týdne bez omezení. Mezi 28. a 36. týdnem s potvrzením od lékaře – mají na to vlastní Fit to fly letter ke stažení. Při vícečetném těhotesntví max. do 32. týdne. Po porodu můžete s Ryanair letět po uplynutí 48 hodin, v případě císařského řezu 10 dní. Vaše miminko může s Ryanair letět v 8 dnech.

S Ryanairem do Berlína
S Ryanairem do Berlína

Volotea v těhotenství

Do 28. týdne těhotenství bez omezení, s potvrzením lékaře max. do 35. týdne. Více na webu Volotey.

Wizzair pro těhotné

Do 28. týdne bez omezení, mezi 28. a 34. týdnem s potvrzením lékaře.

Easyjet pro těhotné

Do 35. týdne těhotenství, v případě vícečetného do 32. týdne. Na webu Easyjet nepíšou nic o 28. týdnu, a tak se zdá, že žádné potvrzení nevyžadují až do toho 35. týdne, ale radši bych ho měla.

Smartwings v těhotenství

Do 34. týdne těhotenství, pokud čekáte víc než jedno dítě, tak pouze do 28. týdne. O potvrzení lékaře nepíšou, jen že máte mít s sebou těhotenskou průkazku. Více na webu Smartwings (no, víc tam vlastně ani nepíšou…).

Dostalo se mi priority boardingu, když mě letuška viděla s bříškem
Dostalo se mi priority boardingu, když mě letuška viděla s bříškem

Lufthansa pro těhotné

S Lufthansou můžete létat až do 4 týdnů před porodem. Na jejich stránce o těhotenství a létání najdete také, jaké informace s sebou mít v potvrzení po 28. týdnu těhotenství:

 • confirmation that the pregnancy is progressing without complications
 • the expected due date
 • the gynaecologist should expressly state that the patient’s pregnancy does not prevent her from flying
 • in the case of uncomplicated twin or multiple pregnancies, flying is possible up to the end of the 32nd week of pregnancy
 • because of the increased risk of thrombosis during pregnancy, we recommend the wearing of compression stockings in the aircraft

Jak koupit letenku ještě nenarozenému miminku

Plánujete cestu a miminko se ještě nenarodilo? Naprosto chápu. my letěli s 2,5měsíčním Brunem na Mallorku. Letenku mu už teď můžete koupit tak jako tak. Budete kupovat letenku pro kojence do 2 let (infant), který stejně nemá své sedadlo. Stačí tam napsat jméno INFANT a příjmení jeho budoucí příjmení. Datum narození zadáte jako termín porodu, případně tak nějak.

Po narození miminka kontaktujete zákaznickou linku a požádate je o úpravu datumu narození a jména. Doporučím vám také nastudovat náš kurz Letadlem s dětmi (můžete si přát i jako dárek k narození miminka – dárkové poukazy máme), do kterého jsme vložili vše, co bychom si – i jako už dávno zkušení cestovatelé – přáli o lítání s dětmi vědět. Každá aerolinka má totiž jiné podmínky a každ letiště taky. Přišli jsme na pár fíglů, tak nemusíte znovu vynalézat kolo.

KorfuSardínieMonopoli MaltaChorvatskoMadeiraTenerifeŘím

Tak cestování zdar! My jsme se v první roce a kousek a naším Adámkem podívali na týden na Korfu, týden do španělské Marbelly (nedaleko Malagy) a autem do Chorvatska. A také na nemálo míst po Česku. A tady si můžete přečíst, jak se na palubě Lufthansy v roce 2017 narodilo děťátko.

1 thought on “Cestování v těhotenství – moje zkušenosti z letadla a PDF certifikát ke stažení

 1. Odpovědět
  Marie - 19.1.2020

  k létání v těhotenství, bylo mi doporučeno zaplatit si pojištění které pokryje náklady v případě ze by se dítě v zahraničí narodilo předčasně

  A tipy na létání s infant… snažit se najít let v čase kdy mimi spi. Pokud je letenka pro dospělého levnější než pro infant koupit infant comfort Seat (to asi i později když mate dítě obra a je problém se na sedačku s dítětem na klíně vejít). Osobně si radeji zaplatím check in zavazadlo než priority a tahat kufr a další dvě tašky i s dítětem na palubu.
  Pak asi běžná rada proti zalehnuti v uších je dobre kojit nebo dat mléko ve flasce. Na zabavení během letu je dobry půltik, rolety a lampa na čtení, nevím jaké jsou zkušenosti ostatních ale naše hračky konci rozházené po celém letadle takže už je nevytahuji. Vzhledem k tomu ze většinou cestují s malým sama, tak si beru kočár až k letadlu (daji se na nej návěst příruční zavazadla :)) , ale pak muže být problém na letištích kde nepoužívají takovéto krky k letadlu např letiště london Stanstead a musíte po schodech se všemi taskami, kočárkem a dítětem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top