Dovolená v Beskydech

Dovolená ve Valašské Bystřici – Beskydy a Hostýnské vrchy

Byli jsme v prosinci s naším desetiměsíčním Adamem. Níže více o našem ubytování a tři nápady na výlety – s kočárkem a nosítkem. Pustevny v článku ale nečekejte, těm jsme se záměrně vyhnuli – stačila nám zkušenost s davy lidí před rokem v létě. Dále tu najdete článek o naší dovolené v České Kanadě, Adršpachu, Krkonoších nebo v Broumovském klášteře (více v záložce Česko nebo Spontánní výlety).

Ubytování ve Valašské Bystřici

Chtěli jsme klidné místo a tohle bylo ideální. V obci potraviny a pizzerie a možnost krátké procházky nahoru na Búřov, kde stojí pro Beskydy typická rozhledna. Bydleli jsme přes Airbnb v domě u paní, kde jsme měli pro sebe celé podkroví. Od té doby, co máme Adámka, se naše požadavky na ubytování změnily: potřebujeme víc místa, aby se na zem dala dát hrací deka a Adámek si mohl hrát. Potřebujeme dvěřmi oddělenou ložnici, abychom ho večer dali spát a my mohli ještě něco podnikat. Potřebujeme kuchyňský kout na přípravu jídla pro Adámka i pro nás – zejména v době uzavřených restaurací a také v rámci snížení nákladů na dovolenou.

Horní patro celé naše
Horní patro celé naše
Ukázka z jednoho pokoje uvnitř
Ukázka z jednoho pokoje uvnitř

1. V ošklivém počasí do Štramberka

Štramberské uši znáte, ale byli jste ve Štramberku? Turistické místo, ale když prší, nezavadíte tam o člověka (přeháním). Každopádně to byl náš případ. Do centra ani nejezděte, nedá se tam parkovat. Zaparkujte u školy a vemte to po červené turistické stezce na náměstí.

S kočárkem i v dešti
S kočárkem i v dešti

Kde koupit Štramberské uši

Máte-li hlad, doporučuju Pizzerii Piccolo a jejich polední menu (neměli jsme pizzu, ale výbornou křenovou omáčku). No a pak dezert. Přímo na náměstí najdete hned několik pekáren Štramberských uší. Krom jedné ale byly všechny přeplácané a jak od kolotočářů (promiňte). Nahoře v rohu jsem však vlezla do pekárny U Káči, kde zrovna otevřeli, měli hotovou první várku a váleli těsto na druhou. Žádné zbytečné příkrasy, prostě uši. Menší a velké, do kterých dávají šlehačku – myslím, že tohle by dávalo v Praze na Staromáku větší smysl.

štamberské uši od Káči
štamberské uši od Káči
Štramberk
Štramberk

Trúba, Botanická a Šipka

S ušima v ruce to vemte k Trúbě – věži hradu ze 13. století. Je odtamtud krásný výhled nejen na město, ale i okolní kopce a louky. Cestou zpět se nám stalo, jak to tak bývá, že si jeden z nás všiml ukazatele “botanická zahrada”. Cože? Tady? V mapě jsme ji opravdu našli a tak že se tam projdem. Mám ráda, když na turistickém místě najdem něco “za oponou”. Přes lípu Panny Marie jsme došli až k vyhlídkovému místu U Kamenárky. Bývalý lom, dnes už docela porostlý trávou, květinami a také obydlení zvířátky – třeba zde taky znovuvysadili vzácného motýla jasoně červenookého.

Výhled od Trúby
Výhled od Trúby
Trúba
Trúba
Pod Trúbou
Pod Trúbou
Lom
Lom

Botanická zahrada byla už za rohem, ale nějak se nám přestalo chtít, tak jsme sešli zpět na silnici a v cukrárně U Hezounů dali kávu (nic moc). Vrátili jsme se k autu, přesedlali Adámka z kočárku na nosítko a vyrazili po červené k jeskyni Šipka – krasová jeskyně, národní přírodní památka, kde se v roce 1880 našla čelist neandrtálského dítěte. Dá se tam jít taky okruh, ale my už toho měli dost a Adámek taky.

Výhled z jeskyně Šipka
Výhled z jeskyně Šipka

2. Velký Javorník – okruh s autobusem

Velký Javorník v Beskydech je něco jiného než Vel’ký Javorník na Slovensku – tak abyste nezabloudili. Tenhle výlet je okruh, takže za nás ideální. Zaparkovali jsme na parkovišti v sedlu Pindula, kde je také výchozí bod na Radhošť, kam ale mířila většina lidí. My to vzali na druhou stranu po modré turistické trase, po chvíli jsme kvůli sněhu přešli na cyklotrasu kolem Malého Javorníku (ta modrá nebyla v lese ani vidět…) – tam si můžete výlet prodloužit. Znovu jsme se napojili na modrou a pak po červené nahoru na Velký Javorník. Byl tam led se sněhem, klouzalo to – v zimě doporučuju nesmeky a trekové hole. Které máme. Většinou doma. Nahoře rozhledna a chata s občerstvením.

Rozhledna na Velkém Javorníku
Rozhledna na Velkém Javorníku
Pohled z rozhledny
Pohled z rozhledny
Pohled z rozhledny
Pohled z rozhledny

Jídlo v Rekovicích

Cestou mě napadlo, že bychom se nemuseli k autu vracet stejnou cestou. A našla autobusová spojení z Frenštátu do stanice Na Pinduli – přesně u našeho parkoviště. Rozhodli jsme se jít tedy do Rekovic a tam se ve vyhlášené restauraci najíst. Ideální by to z vrcholu Velkého Javorníku bylo po zelené, ale byl led, tak jsme to vzali zpátky po červené, po modré a pak po cyklo až k Horečkám. V restauraci Rekovice si dali valašskou kyselici a lokše. Kolem známého skokanského můstku jsme to vzali dolů na autobusovou zastávku, počkali 10 min a za 34 Kč za nás všechny se dostali zpátky k autu.

Jedli jsme kvůli vládním opatřením venku
Jedli jsme kvůli vládním opatřením venku
I s kojencem se dá cestovat, když se chce
I s kojencem se dá cestovat, když se chce

3. Výšlap na Kelčský Javorník

Třetí a poslední tip na výlet. Autem do vesničky Podhradní Lhota. Dále po zelené Cyrilometodějské stezce se dvěma odbočkami ke zříceninám (Zubříč a Šaumburk). Nenechte se zmást, pokud je ze začátku mlha a krajina kolem vypadá jak apokalypsa. V den našeho výšlapu se počasí měnilo každou chvíli. Mlha-slunko-mlha. Tak tomu bylo i na rozhledně, která je celoročně zdarma přístupná. Kolemjdoucí nám říkali, že viděli i Praděd.

Strašidelná cesta tam
Strašidelná cesta tam
Sem tam se vyčasilo
Sem tam se vyčasilo
Rozhledna na Kelčském Javorníku
Rozhledna na Kelčském Javorníku
Rozhledna
Rozhledna
Pohled z rozhledny
Pohled z rozhledny

Zpátky jsme šli také po zelené a pak po cyklostezce až do vesničky k autu. Adámka Martin nesl v nosítku. Cestou do ubytování jsme projížděli obcí Branky, kde stojí krásný zchátralý zámek – teď v rekonstrukci.

Tajemná krajina Hostýnských vrchů
Tajemná krajina Hostýnských vrchů

Další tipy z Beskyd

Aneb co jsme nestihli – dobře prý vaří ve Valašské hospodě U Janíka. Zaujal nás také hotel Bartoš ve Frenštátu – údajně výborná kuchyně a nové pokoje.

Sestup z Kelčského Javorníku
Sestup z Kelčského Javorníku

Inspiraci na zajímavé ubytování, které může být třeba dárek pro někoho blízkého k narozeninám, najdete v sekci Netradiční spaní – třeba noc ve věži nebo v bývalé kapli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top