Na Mallorcu to letos dobře lítá, využila bych toho. Nám se líbilo hlavně mimo sezónu na konci března. Mallorca je největší z Baleárských ostrovů a oblíbený turistický cíl v Středozemním moři. Nachází se asi 200 km od španělského pobřeží a je snadno dostupná letecky z mnoha evropských destinací. Zařadili jsme ji mezi tipy na dovolenou mimo sezónu.
Na Mallorce najdete nádherné pláže (naše tipy v naší mapě) a zátoky, skalnaté útesy, turistické stezky, historická města a vesničky, vyhlášenou kuchyni a živou noční scénu. Ostrov nabízí širokou škálu aktivit pro různé typy návštěvníků – od rodinných dovolených po vodní sporty, cykloturistiku, pěší turistiku a golf.
Na co pozor na Mallorce
Na Mallorce dejte pozor na dvě věci:
- tou první je, že se nepije voda z kohoutku. Buď budete mít na ubytování zabudovaný filtr nebo se voda kupuje,
- tou druhou jsou krádeže v turistických oblastech. Našim známým se bohužel stalo, že jim na pláži u hlavního města ukradli kabelku, chraňte si svoje věci.
Před cestou na Mallorcu si stáhněte náš španělský slovník na cesty. Níže čtěte náš týdenní itinerář a pořiďte naši mapu ke stažení do mobilu.
Kdy jet na Mallorku
Nejvíc lidí jezdí na Mallorku od května do září, kdy jsou teploty příjemné a počasí je slunečné. Pokud se chystáte Mallorcu navštívit v hlavní turistické sezóně, je dobré si rezervovat ubytování a letenky dost dopředu. A připravit se na davy turistů. My na tento ostrov vyrazili na konci března a chytli jsme už pěkné počasí, moře ale bylo ještě studené (cca 15 stupňů) – my se i tak koupali, ale pro někoho je to prostě málo.
Koncem března na Mallorce ještě nebylo moc turistů, takže jsme si mohli pláže a oblíbená mallorská místa užít bez lidí. Bylo tu ale poměrně dost cyklistů, což oběma stranám znepříjemňovalo pohyb po silnici. Pokud rádi na kole jezdíte, tak si na Mallorce neváhejte kolo půjčit – na den třeba za 30 EUR.
Letenky na Mallorku
V roce 2024 to na Mallorcu létá z Prahy s Ryanair, Eurowings a Smartwings, takže konkurence na trase přináší lepší cenu. S Ryanair se na Mallorku za nižší peníz dostanete také z Norimberka, Bratislavy, Vídně, Berlína, Vratislavi, Krakova. My jsme koncem března za zpáteční letenky Norimberk-Palma zaplatili 6 400 Kč pro čtyřčlennou rodinu celkem. Náš Bruno tam poprvé letěl letadlem.
Zda to stojí za to, si už musíte spočítat sami – pro info ohledně parkování a odletů z ostatních letišť mimo Prahu mrkněte na článek Jak na levnější letenky. Tipem pro profíky jsou ultralevné letenky na Mallorku ze španělských měst (Barcelona, Alicante, Malaga,…), mnohdy za pár stovek. Takže pokud se zrovna nacházíte ve Španělsku, může stát za to si udělat na Mallorku výlet.
Ubytování Mallorca
Zde zmíněná ubytování mohou být už vyprodaná, protože jde o ta s nejlepším hodnocením a za dobrou cenu, tak neváhejte. Přímo u pláže (pozvolný vstup vhodný pro děti), s privátní zahradou a bazénem a navíc blízko krásného městečka se ubytujete v Apartment AlcudiaMar (vysoké hodnocení). Alternativou sice bez bazénu, ale pouhých 20 m od pláže je Playa Blanca.
Nový apartmán s dobře vybavenou kuchyní, krásným výhledem a 4 min chůze od pláže je Ca Na Maureta v městečku Portocolom. Kdo radši celou vilku jen o něco málo dražší, tak Casa Ventura mě nadchla – má bazén, výhled na hory a sice trochu dál, ale pořád jen 600 m od krásné pláže v přírodní rezervaci Mondragó.
Apartment Hibiscus je hodně levný a přitom skvěle hodnocený. Má krásné sezení na terase a možnost využít bazén. Nachází se 200 m od moře a nedaleko krásné zátoky Cala Pi. Chcete-li nocovat přímo v hlavním městě (Palma de Mallorca), tak jděte do tohoto stylového apartmánu se společnou střešní terasou. Na druhé straně ostrova v Sólleru je dobře hodnocené a za lepší cenu ubytování Can Domingo.
Náš týdenní itinerář Mallorca
Na Mallorce jsme měli ubytování zdarma, a to díky výměně domovů. Bydleli jsme v hezkém sousedství kousek od Palmy – v Portixolu. Z toho vychází náš itinerář – naše oblíbená místa na Mallorce obsahuje MAPA ke stažení do mobilu, kterou najdete ZDE (nebo také v rámci prémiového obsahu na mém předplatném společně s dalšími materiály ke stažení a tipy na cesty). Vynechali jsme turistické atrakce jako jízdu vláčkem a tramvají v Sólleru nebo mořský svět apod.
- den Portixol u Palmy a oběd v Cocco, večer městečko Alcúdia a procházka po hradbách, v pekárně Corro si dejte místní specialitu ensaimada con crema quemada
2. den vesnička Fornalutx a kafíčko na náměstí, procházka uličkami, poté přejezd do Sa Calobra, placené parkování, procházka dvěma tunely na slavnou pláž
3. den Playa de Muro, parkování v Can Picafort, káva v kavárně s výhledem na pláž, poté Puerto de Pollenca
4. den Port de Sóller, placené parkování, procházka a kafíčko, pozorování tramvaje, přejezd přes malebnou vesničku Deia do Valldemossy, placené parkování, procházka městečkem včetně krásné zahrady (Jardins Rei Joan Carles), poté přejezd zpátky na ubytování přes méně profláknuté městečko Esporles
5. den káva a zmrzlina ve Flor de Sal v Ses Salines, poté sobotní trh v Santanyí a koupání na pláži Es Trenc (placené parkování), návštěva městečka Colonia de Sant Jordi a restaurace Cassai Beach House
6. den procházka s výhledy v Cala Pi (nádherná zátoka) a poté koupání v Cala Mondragó (parkování mimo sezónu zdarma, jinak placené, musí se k pláži pěšky), alternativou bylo koupání v S ¨Arenal, ale ta pláž nám přišla moc turistická), navečer procházka Palmou, placené parkování hned u katedrály (u které je taky fajn dětské hřiště)
7. den poflakování se kolem Portixolu
Další tipy na výlety a místa, která na Mallorce vidět:
- přístav Andratx
- svézt se vláčkem a pak tramvají do Solleru
- výlet na výhledy na Cap de Formentor
- pláž Illetas a restaurace Balneario Illetas s výhledem na moře
- Portals Nous přístav s pěknou pláží
- pláž Mago a cala Fornells
- cala Figuera
Mallorka s dětmi
Krom mělkých pláží vhodných pro děti a všudypřítomných dětských hřišť na Mallorce najdete plno dětských atrakcí. Na Instagramu naši sledující doporučili Drach caves jeskyně, Dinosaurland, Marineland nejen s delfíny. Dobrým nápadem je také výlet lodí, například do Sa Calobra.
Půjčení auta a doprava na Mallorce
Mimo sezónu na autopůjčovna stála zlomek normální ceny. Auto na 8 dní jsme měli za 1 700 Kč od autopůjčovny Wiber – doporučuji hledat přes Rentalcars. Sice jsme z letiště do autopůjčovny museli shuttlem, ale vybalili jsme naše autosedačky a bez problému.
Někteří cestovatele Mallorku objevují pomocí tamní hromadné dopravy. Jde to, ale chce to víc plánovat. Na Mallorce provozuje autobusy několik společností, nejvýznamnější jsou:
- Empresa Municipal de Transports Urbans de Palma de Mallorca (EMT): provozuje autobusy v hlavním městě Palma de Mallorca a v některých dalších městech na ostrově.
- Consorci de Transports de Mallorca (CTM): je regionální dopravce, který provozuje autobusy na většině trasech na ostrově. Jeho sítě zahrnují i spoje z letiště do různých destinací.
- Autocares Mallorca: jedná se o soukromého dopravce.
- Transunión: další soukromý dopravce, který se specializuje na spoje mezi městy na ostrově a také nabízí transferové služby z letiště.
- TIB: společnost, která má na starost koordinaci a regulaci veřejné dopravy na Baleárských ostrovech, včetně Mallorky.
Jídlo na Mallorce
Při návštěvě Mallorky se ujistěte, že si užijete místní speciality jako paella, sobrassada (pikantní klobása), ensaimada (sladké tradiční pečivo) a nápoje jako sangria nebo pomada (místní gin s limetkou a sodou). Ušetříte solidní peníze, když si místo cappuccina budete dávat téměř nerozeznatelné cafe con leche.
Mallorku bychom doporučili zejména mimo sezónu, protože i na konci března turismus už začínal a léto musí být až moc, pokud tedy netrávíte dovolenou na hotelové pláži a u bazénu. Studené moře nás neodradilo, šlo nám hlavně o příjemné počasí a sluníčko.
Pro další tipy se podívejte na článek s naším seznamem destinací, kam k moři na dovolenou. Mimo sezónu doporučíme námi nově vyzkoušené Alicante – 10 tipů, co tam.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
Ahoj, ráda bych se zeptala, jak je to s parkováním na Mallorce? Bylo to bezproblémové, zdarma nebo si máme dát na něco pozor? Děkuji.
Bylo to bezproblémové, ale byli jsme mimo sezonu v březnu