Dovolená Mallorka

Dovolená Mallorka – náš itinerář

Níže čtěte náš týdenní itinerář na Mallorce včetně mapy ke stažení do mobilu. Mallorca je největší z Baleárských ostrovů a oblíbený turistický cíl v Středozemním moři. Nachází se asi 200 km od španělského pobřeží a je snadno dostupná letecky z mnoha evropských destinací.

Na Mallorce najdete nádherné pláže a zátoky, skalnaté útesy, turistické stezky, historická města a vesničky, vyhlášenou kuchyni a živou noční scénu. Ostrov nabízí širokou škálu aktivit pro různé typy návštěvníků – od rodinných dovolených po vodní sporty, cykloturistiku, pěší turistiku a golf.

Obsah článku: 

 • Kdy jet na Mallorku
 • Letenky na Mallorku
 • Týdenní itinerář na Mallorce + MAPA
 • Mallorca s dětmi
 • Půjčení auta a doprava na Mallorce
 • Jídlo na Mallorce
Přístav Sóller
Přístav Sóller

Na Mallorce dejte pozor na dvě věci – tou první je, že se nepije voda z kohoutku. Buď budete mít na ubytování zabudovaný filtr nebo se voda kupuje. Tou druhou jsou krádeže v turistických oblastech. Našim známým se bohužel stalo, že jim na pláži ukradli kabelku, chraňte si svoje věci.

Kdy jet na Mallorku

Nejvíc lidí jezdí na Mallorku od května do září, kdy jsou teploty příjemné a počasí je slunečné. Pokud se chystáte Mallorcu navštívit v hlavní turistické sezóně, je dobré si rezervovat ubytování a letenky dost dopředu. A připravit se na davy turistů. My na tento ostrov vyrazili na konci března a chytli jsme už pěkné počasí, moře ale bylo ještě studené (cca 15 stupňů) – my se i tak koupali, ale pro někoho je to prostě málo.

Koncem března na Mallorce ještě nebylo moc turistů, takže jsme si mohli pláže a oblíbená mallorská místa užít bez lidí. Bylo tu ale poměrně dost cyklistů, což oběma stranám znepříjemňovalo pohyb po silnici. Pokud rádi na kole jezdíte, tak si na Mallorce neváhejte kolo půjčit – na den třeba za 30 EUR.

vesnička Fornalutx
vesnička Fornalutx

Letenky na Mallorku

V roce 2023 to na Mallorcu létá z Prahy s Ryanair (plus zájezdy). S Ryanair se na Mallorku za nižší peníz dostanete také z Norimberka, Bratislavy, Vídně, Berlína, Vroclavi, Krakova. My jsme koncem března za zpáteční letenky Norimberk-Palma zaplatili 6 400 Kč pro čtyřčlennou rodinu celkem. Zda to stojí za to, si už musíte spočítat sami – pro info ohledně parkování a odletů z ostatních letišť mimo Prahu mrkněte na článek Jak na levnější letenky. Tipem pro profíky jsou ultralevné letenky na Mallorku ze španělských měst (Barcelona, Alicante, Malaga,…), mnohdy za pár stovek. Takže pokud se zrovna nacházíte ve Španělsku, může stát za to si udělat na Mallorku výlet.

Cala Mondragó
Cala Mondragó

Náš týdenní itinerář z Mallorky

Na Mallorce jsme měli ubytování zdarma, a to díky výměně domovů. Bydleli jsme v hezkém sousedství kousek od Palmy – v Portixolu. Z toho vychází náš itinerář – naše oblíbená místa na Mallorce obsahuje MAPA ke stažení do mobilu, kterou najdete ZDE (nebo také v rámci prémiového obsahu na mém předplatném společně s dalšími materiály ke stažení a tipy na cesty). Vynechali jsme turistické atrakce jako jízdu vláčkem a tramvají v Sólleru nebo mořský svět apod.

 1. den Portixol u Palmy a oběd v Cocco, večer městečko Alcúdia a procházka po hradbách, v pekárně Corro si dejte místní specialitu ensaimada con crema quemada
Hradby v Alcúdia
Hradby v Alcúdia

2. den vesnička Fornalutx a kafíčko na náměstí, procházka uličkami, poté přejezd do Sa Calobra, placené parkování, procházka dvěma tunely na slavnou pláž

tunel vedoucí ke slavné pláži Sa Calobra
tunel vedoucí ke slavné pláži Sa Calobra

 

Sa Calobra bez lidí, v sezoně čekejte davy
Sa Calobra bez lidí, v sezoně čekejte davy

3. den Playa de Muro, parkování v Can Picafort, káva v kavárně s výhledem na pláž, poté Puerto de Pollenca

Playa de Muro
Playa de Muro koncem března

4. den Port de Sóller, placené parkování, procházka a kafíčko, pozorování tramvaje, přejezd přes malebnou vesničku Deia do Valldemossy, placené parkování, procházka městečkem včetně krásné zahrady (Jardins Rei Joan Carles), poté přejezd zpátky na ubytování přes méně profláknuté městečko Esporles

tramvaj v Sólleru
tramvaj v Sólleru

5. den káva a zmrzlina ve Flor de Sal v Ses Salines, poté sobotní trh v Santanyí a koupání na pláži Es Trenc (placené parkování), návštěva městečka Colonia de Sant Jordi a restaurace Cassai Beach House

Sobotní trh v Santanyí
Sobotní trh v Santanyí

6. den procházka s výhledy v Cala Pi (nádherná zátoka) a poté koupání v Cala Mondragó (parkování mimo sezónu zdarma, jinak placené, musí se k pláži pěšky), alternativou bylo koupání v S ¨Arenal, ale ta pláž nám přišla moc turistická), navečer procházka Palmou, placené parkování hned u katedrály (u které je taky fajn dětské hřiště)

7. den poflakování se kolem Portixolu

katedrála v Palmě
katedrála v Palmě

Další tipy na výlety a místa, která na Mallorce vidět:

 • přístav Andratx
 • svézt se vláčkem a pak tramvají do Solleru
 • výlet na výhledy na Cap de Formentor
 • pláž Illetas a restaurace Balneario Illetas s výhledem na moře
 • Portals Nous přístav s pěknou pláží 
 • pláž Mago a cala Fornells
 • cala Figuera

Mallorka s dětmi

Krom mělkých pláží vhodných pro děti a všudypřítomných dětských hřišť na Mallorce najdete plno dětských atrakcí. Na Instagramu naši sledující doporučili Drach caves jeskyně, Dinosaurland, Marineland nejen s delfíny. Dobrým nápadem je také výlet lodí, například do Sa Calobra.

Půjčení auta a doprava na Mallorce

Mimo sezónu na autopůjčovna stála zlomek normální ceny. Auto na 8 dní jsme měli za 1 700 Kč od autopůjčovny Wiber – doporučuji hledat přes Rentalcars. Sice jsme z letiště do autopůjčovny museli shuttlem, ale vybalili jsme naše autosedačky a bez problému.

Valldemossa
Valldemossa

Někteří cestovatele Mallorku objevují pomocí tamní hromadné dopravy. Jde to, ale chce to víc plánovat. Na Mallorce provozuje autobusy několik společností, nejvýznamnější jsou:

 1. Empresa Municipal de Transports Urbans de Palma de Mallorca (EMT): provozuje autobusy v hlavním městě Palma de Mallorca a v některých dalších městech na ostrově.
 2. Consorci de Transports de Mallorca (CTM): je regionální dopravce, který provozuje autobusy na většině trasech na ostrově. Jeho sítě zahrnují i spoje z letiště do různých destinací.
 3. Autocares Mallorca: jedná se o soukromého dopravce.
 4. Transunión: další soukromý dopravce, který se specializuje na spoje mezi městy na ostrově a také nabízí transferové služby z letiště.
 5. TIB: společnost, která má na starost koordinaci a regulaci veřejné dopravy na Baleárských ostrovech, včetně Mallorky.
Fornalutx
Fornalutx

Jídlo na Mallorce

Při návštěvě Mallorky se ujistěte, že si užijete místní speciality jako paella, sobrassada (pikantní klobása), ensaimada (sladké tradiční pečivo) a nápoje jako sangria nebo pomada (místní gin s limetkou a sodou). Ušetříte solidní peníze, když si místo cappuccina budete dávat téměř nerozeznatelné cafe con leche.

jídlo Mallorka - ensaimada
jídlo Mallorka – ensaimada

Mallorku bychom doporučili zejména mimo sezónu, protože i na konci března turismus už začínal a léto musí být až moc, pokud tedy netrávíte dovolenou na hotelové pláži a u bazénu. Studené moře nás neodradilo, šlo nám hlavně o příjemné počasí a sluníčko. Pro další tipy se podívejte na článek s naším seznamem destinací, kam k moři na dovolenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top