Košice dovolená

Košice – průvodce druhým nejlidnatějším městem Slovenska

Košice (maďarsky Kassa) je druhé největší město na Slovensku, co se počtu obyvatel týče – kolem 229 tisíc. Jeho historie sahá do první poloviny 13. století. Město i celý region nabízejí nespočet výletů a aktivit a my jsme měli možnost některé z nich vyzkoušet. Hned na úvod prozradím, že výlet do Košic doporučím jak párům, tak rodinám s dětmi.

Letenky do Košic

Do Košic jsme plánovali vyrazit už dávno – nočním vlakem z Prahy. Letos nám to plánování ulehčila nová přímá linka Praha-Košice provozovaná nízkonákladovými Ryanair. Za hodinku jsme byli na místě. Z Košického mezinárodního letiště se do města dostanete autobusem městské hromadné dopravy (č. 23), nicméně pokud přiletíte pozdě večer, tak bus už nejezdí – řády zde. Takže možná budete muset taxíkem – zde je levnější volit Bolt (přes aplikaci) a počkat, až opadne zájem (většinou totiž přiletí jedno letadlo, zvýší se poptávka po taxi, a tudíž i cena) a dostanete se třeba na 7 EUR z letiště do centra Košic.

dětský koutek na letišti Košice

MHD Košice

V Košisích městskou hromadnou dopravu zajišťuje DPMK.sk – jízdné 30 min stojí 0,90 EUR a 60 min 1 EUR. Celodenní (24h) pak 3,20 EUR a zajímavá je rodinná jízdenka pro rodiče a jejich děti na 60 minut za 1 EUR – ta platí o víkendech a státních svátcích a my ji využili. V samotném centru Košic si ale vystačíte s nohama a dáte to všechno pěšky.

Ubytování Košice

My jsme byli ubytovaní v konferenčím hotelu TeleDom, který je dobře umístěn v dochozí vzdálenosti od téměř všeho, co jsme v Košicích za prodloužený víkend navštívili. Podívejte se na seznam hotelů v Košicích – pomocí filtru vyberte jen ty s hodnocením nad 8 a pak si to seřaďte podle ceny vzestupně.

Košice s dětmi – Haravara

Dovolená s dětmi v Košicích bude dobrodružství. Stačí se podívat na stránku Haravara, což je dětská kouzelná krajina Košického regionu s tipy na výlety pro děti. Krom toho mají také pohádky (dokonce v audio podobě!), úkoly, soutěže a tři dětské průvodce – sourozence Majku a Maxe a hodného ducha Kaška. V dalších odstavcích tohoto článku najdete konkrétní tipy pro děti.

Haravara
Haravara
Výbava pro děti od Haravara.sk
Výbava pro děti od Haravara.sk

Co vidět v Košicích

V Košicích nás zaujalo množství vnitrobloků – dvorků s kavárnami a venkovním posezením. Na Hlavní náměstí se dostanete mnoha průchody, které právě těmito dvoky procházejí. Hlavní náměstí je středobodem Košic, kde také najdete nejvíce památek.

Dóm svaté Alžběty

Katedrála svaté Alžběty Durynské je největším kostelem na Slovensku, do kterého se vejde až 5000 lidí. Vystoupejte po úzkých schodech na severní věž – vstupenky zde. Komplex katedrály, Urbanovy věže a kaple sv. Michala byl v roce 1970 vyhlášen národní kulturní památkou.

Zpívající fontána v Košicích

Zpívající fontána a zvonkohra patří mezi košické atrakce. Najdete je u košické státní opery na Hlavím náměstí.

Košický zlatý poklad

Košický poklad najdete ve Východoslovenském muzeu. Jde se do suterénnu a přes bezpečnostní dveře. Na poklad se jděte podívat, je to totiž unikát. Našli ho v 50. letech dělníci na stavbě a naštěstí ho nestihli rozkrást. Jedná se o téměř 3 tisíce zlatých mincí, tři medaile a jeden řetěz z 15. – 17. století. Majitelem byl nejspíš přívrženec Habsburků, který chtět své bohatství ukrýt před povstalci.

vstup k pokladu

Muzeum letectví Košice

Muzeum letectva Košice (SK název) je součástní Slovenského technického muzea a je prvním leteckým muzeem na Slovensku. Podívat se tady můžete na stíhačky, vrtulníky, sbírky proudových a spalovacíh motorů a také repliky historických letadel.

Steelpark

Steelpark vědy a zábavy

Steelpark je místo pro děti, kde mohou zkoumat přírodní, technické a fyzikální zákonitosti. Můžete si třeba vyzkoušet, jak dosáhnout evitace kuličky. Nebo se projít v magnetických botách po nakloněné rovině z jednoho patra do druhého. V horním patře bývá putovní výstava, a tak před návstěvou nastudujte aktuality. Před steelparkem najdete sportovní prostor, sezení.

městský park

Městský park Košice

Rozsáhlý park nám trochu připomněl pražskou Stromovku. Vybízí k procházkám, je členitý – mosty, cestičky, fontánky. Najdete v něm několik dětských hřišť a také hřiště na míčové hry včetně automatu na půjčení míče!

Kam na jídlo a pití Košice

Neměli byste vynechat autentickou tradiční kuchyni ve Villa Regia – mají tam krásný interiér a servis na úrovni, nápadité tradiční menu, pod kterým si nepředstavujte těžká hutná jídla, jedinečná možnost ochutnat místní jídlo.

Restaurace Villa Regia

Na asijské jídlo, sendviče a burgery zajděte do bývalé továrny na tabák – Tabačka kulturfabrik. Neformální atmosféra, sezení také ve dvoře, kulturní program a dětský koutek nechybí.

Tabačka

S výhledem na katedrálu se najít v Republice východu, kde mají také prvky pro děti. Na kávu zajděte do Moja malá Budapešť – také s dvorkem a sezením venku. A na brunch do Nico Caffé. Dobré pivo si dáte v retro baru komunitního městského kina Úsměv nebo v Pokhoi, Pubu u Kohúta, Camelotu či v nejstarším pivovaru na Slovensku – Hostinec.

Kino Úsměv

Další tipy na košické podniky s dětským koutkem: kavárna San Domenico, restaurace Koshi Sushi. Nám moc chutnaly pirohy an různé způsoby a bavilo nás ochutnávat slovenské víno.

Košická dětská železnice

Dětská železnice byla vybudovaná v 50. letech a měla tehdejší mládež motivovat k práci na dráze. Dnes jde o výlet pro děti, kdy na nádraží nasednete do historického vláčku a jedete cca 30 min do centra Alpinka. Tam se můžete občerstvit nebo svézt na šlapacích drezínách a pak jet zase zpátky. Ke speciálním příležitostem jako třeba otevření sezóny pořádají akce typu přepadení vlaku apod. my zrovna přepadení viděli a byl to zážitek.

Košická dětská železnice

Děti od 3 let platí 5 EUR (edejn směr) a 6 EUR (zpáteční), dospělí platí 7 EUR (jeden směr) a 8 EUR (zpáteční) – víc v ceníku zde. K výchozímu bodu dětské železnice lze dojet buď autobusem městské hromadné dopravy nebo autem a zaparkovat u toho.

Šlapací drezína

Kdy jet do Košic?

Určitě je dobrý nápad si cestu do Košic naplánovat v době, kdy tam probíhá například filmový festival (červen) nebo jiné kulturní akce. Nám se podařilo vidět stavění májky a folklorní průvod s večerním vystoupením folklorních souborů z celého Slovenska.

Průvod s májkou
Den města Košice
Den města Košice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top