OSTROV SVATÝ MARTIN KARIBIK

Ostrov Svatý Martin

Ostrovy KaribikuSvatý MartinGuadeloupeDominikaDominikánská repulikaVideo přistání letadelNový Zéland

Phillipsburg

Na Svatém Martinovi leží nejméně 36 pláží a není těžké najít pláž bez lidí. Ostrov se také řadí mezi gastronomicky vyhlášená místa. Navíc se tu neplatí DPH, a tak pořídíte elektroniku, šperky nebo alkohol za krásné ceny. Nezapomeňte si udělat výlet na ostrov Anguilla!

Proč Saint Martin – Sint Maarten

Kaktusy na Svatém Martinovi
Mořský ježek jedlý

Ostrov Svatý Martin je navzdory své malé rozloze 34 km čtverečních rozdělen mezi dva státy – Francii a Holandsko. Hlavním městem holandské části je Phillipsburg. Tam také kotví většina výletních lodí včetně cruise ships. Holandská polovina ostrova se vyznačuje spousty obchodů a bujarým nočním životem. Holandské jméno ostrova je Sint Maarten.

Hlavním městem francouzské části ostrova je Marigot. Francouzština se vám zde bude hodit, ale rodným jazykem místních obyvatel je i tak angličtina. Francouzský název ostrova je Saint Martin (čti san martan s nosovkou na konci obou slov).

Phillipsburg
Pěší zóna ve Phillipsburgu

Letecky na Sv. Martina

Z Evropy existují 3 spoje – francouzské Air France z Paříže, karibské Air Caraibes z Paříže (letiště Orly), holandské KLM z Amsterdamu. Další spoje zajišťují Corsairfly taktéž z pařížského letiště Orly. Let trvá cca 8 hodin.

Svatý Martin z letadla
Svatý Martin z letadla 2

Doprava po ostrově

Turisté mají většinou pocit, že se bez pronájmu auta na Svatém Martinovi neobejdou. Není to ale pravda, protože po celém ostrově jezdí nespočet místních autobusů – dodávek. Jízdní řády tu neexistují. Z počáteční stanice se vyjede, až řidič uzná za vhodné, většinou tedy poté, co se vozidlo zaplní. Nikdy však nebudete čekat více než 10 minut. Každý minibus má na předním skle napsáno, kam jede.

Autobusy jezdí od časného rána do cca 18 hodin. Pokud tomu tak není, bude se pravděpodobně jednat o taxi, za které zaplatíte daleko víc. Minibusy staví na znamení, a to má svá pozitiva i negativa – sice si můžete autobus zastavit kdekoliv, ale stejně tak vás může otravovat to, že si ho vaši spolucestující zastaví každých 100 metrů, přímo u baráku. Jízdné stojí 1 nebo 2 dollary, záleží, jak daleko jedete. Vždy mějte radši drobné. Platí se při výstupu z minibusu. Při nástupu nezapomeňte všechny pozdravit tradičním “Good morning” nebo “Good afternoon”.

Přistání na Svatém Martinovi
Tradiční kresby

Pláže Svatého Martina

O pláže na Svatém Martinovi není nouze, avšak pečlivě zvažte výběr. Vyplatí se zajít tam, kam se autem nedostanete. Právě na takové pláže totiž už turisté často nedojdou. Ti zůstanou na pláži u hotelu nebo do 50 metrů od auta. Mezi pláže, kde potkáte minimum lidí, patří:

Happy bay

Zde často potkáte nudisty. Tuto pláž najdete ve francouzské části ostrova. Leží cca 10 minut pěšky od Friar’s bay. V levé části Happy bay lze při šnorchlování zahlédnout barakudu nebo rejnoka.

Anse Martin
Cayes

Bai des Petites Cayes

– v této zátoce leží pláže hned dvě. Ta první je ideální pro koupání a šnorchlování, ta druhá naopak pro surfing. Za pláž bez lidí ale budete muset zaplatit chůzí buď z Cul de Sac nebo z Anse Marcel.

Orient Bay

Mezi jednu z nejznámnějších pláží Svatého Martina patří Orient bay (la Baie Orientale). Najdete ji mezi Grand Case a French quarter (ve FJ to je Quartier d’Orléans). Jedná se o poměrně dlouhou pláž s plážovými bary a restauracemi. Na jejím konci najdete nudistickou zónu, kde se nesmí fotit. Proč si nedat pivko na baru naostro?

Karneval v Grand Case

V zimních měsících pořádá obyvatelstvo města Grand Case pravidelný úterní karneval. Kromě toho, že všechny bary lákají potenciální zákazníky na živou hudbu, tak městčkem projde tam a zpátky průvod s mladými ženami v karnevalové výstroji a s muži hrajícími na nejrůznější nástroje. Máte-li hlad, zajděte do Cafecito restaurace (kde ovšem ochutnáte spíše evropskou kuchyni než tu místní). Máte-li žízeň, dejte si pivko nebo míchaný drink v Calmos café se stolečky přímo na pláži.

Živá hudba na ulici v den karnevalu
Marigot

Výlet na ostrov Anguilla

Na Anguillu budete potřebovat cestovní pas a východokaribské dolary (EC dollars). Na některých místech však zaplatíte i těmi americkými. Zpáteční cesta trajektem z Marigot ze Svatého Martina stojí 30 USD + 10 USD departure taxa (5 ze Sv. Martina a 5 z Anguilly).

Spoj na Anguillu a zpátky jezdí každou hodinu. Cesta trajektem trvá kolem 20 minut a doveze vás na Blowing point, odkud se můžete vydat stopem po krásách ostrova, nebo si pronajmout auto či dokonce tour po ostrově. Za návštěvu stojí pláž nedaleko Blowing point s francouzským názvem Rendez-vous. Dostanete se na ni pěšky přes opuštěný hotelový komplex. Krásu pláže oceníte o to víc, když zjistíte, že tam jste úplně sami!

Pláž Rendez vous - absolutně bez lidí
Plakát varující před AIDS na Anguille

Ostrovy KaribikuSvatý MartinGuadeloupeDominikaDominikánská repulikaVideo přistání letadelNový Zéland

Tento pták chytá ryby v moři

Na ostrově je to samý korál
Kolibřík létal až na verandu
Místní ptáček, co má rád cukr

Účastnice karnevalu v Grande Case

Kostel ve Phillipsburgu

Předělaná značka STOP na GO

3 thoughts on “OSTROV SVATÝ MARTIN KARIBIK

 1. Odpovědět
  Jaroslav - 27.4.2023

  Dobrý den,
  byli jsme na dovolené na ostrově Sv. Martin od 16. do 28.4.2023 a udělali jsme si i výlet na ostrov Anguilla. Počítali jsme s údaji v předešlém článku a celou cestu jsme se nepřestali divit. Taxa při odjezdu na Anguillu byla ještě 5 $, ale cesta lodí činila již 60 $!!! Při zpáteční cestě to bylo ještě horší. Taxa při odjezdu činila 11 $ a plavba znovu 60 $. Výlet tedy přišel jednu osbobu 136 $!!!
  Alespoň busíky po ostrově Sv. Martin stále stojí 1 nebo 2 $ podle vzdálenosti. Autobus stojí 5 $ a taxi z Maho do Marigotu 35 $.

 2. Odpovědět
  Jaroslav - 27.4.2023

  Omlouvám se , plavba lodí byla uvedena pro dvě osoby, tedy 2×60 $, ale odjezdové taxy byly pro jednu osobu /5+11 $/ správně tedy 2x(5+11 $) za dvě osoby. Celkem tedy 156 $ pro dvě osoby, pro jednoho 73 $, což je téměř dvakrát více.

 3. Odpovědět
  Mili - 16.7.2023

  Pane Jaroslave, letěli jste na ostrov Sv. martin sami nebo s cestovkou?
  Budu ráda za informace.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top