PAŘÍŽ

PAŘÍŽ

poslední aktualizace březen 2012

Doprava po Paříži

Letecky do Paříže

Dostat se dnes do Paříže už není drahá záležitost, nejlevněji to vyjde letecky se společností Easy Jet nebo Smart Wings. Když si koupíte letenku aspoň dva měsíce předem, můžete se dostat na cenu kolem 1200 Kč za zpáteční letenku včetně všech poplatků. Obě společnosti létají na letiště Charles de Gaulle (CDG), které je poměrně hodně vzdáleno od centra Paříže. Z letišta do Paříže se dostanete rychlovlakem RER za 8,90 EUR (jednosměrná jízdenka) a cesta trvá cca 60 minut až na Denfert Rochereau – stanici metra, ze které se dostanete do celé Paříže. Z letiště Orly pak jezdí Orly bus za zhruba 6,60 EUR.

Pařížské metro

Městskou hromadnou dopravu po Paříži zajišťuje 14 linek metra, 3 tramvaje, spousta autobusů a jedna lanovka. Pokud vám nevadí chození, lze si prohlídku Paříže naplánovat tak, že nebudete potřebovat služby MHD mockrát, ale úplně se bez ní neobejdete. Proto je dobré si zakoupit tzv. Carnet (balíček 10 lístků na MHD, který vyjde levněji, než kdybyste si je kupovali jednotlivě).

Pařížské metro a jedné z venkovních stanic Most přes řeku Seinu

Poskytovatel MHD v Paříži nabízí zajímavé tarify některým věkovým skupinám. Pro mladé do 26 let se vyplatí si koupit jednodenní jízdenku ani ne 4 EUR, která platí o víkendech a o svátcích. Tato jízdenka navíc platí nejen do pásma 1 a 2, ale také 3. Více na www.ratp.fr. Rozhodně se nevyplácí podvádět, protože vstupy do metra mají turnikety a v případě jízdy rychlovlakem RER je potřeba do turniketu vložit lístek nejen při vstupu do placené zóny, ale také při výstupu ven.

Paříží na kole – projekt Velib‘

Od roku 2007 se lze po Paříži pohybovat na kole, které si můžete půjčit za poplatek 1,70 EUR na den v jedné z mnoha stanic systému Velib. K zapůjčení kola ale potřebujete platební kartu. A kolo se musí vždy do půl hodiny vrátit do některé ze stanic. To ale bohatě stačí a umožní vám to poznat Paříž daleko více než jen z pohledu do tunelu metra. Mapku stanic sítě Vélib lze pořídít v pařížských knihkupectvích. Více na www.velib.fr

Talentovaný fotbalista předvádí triky na lampě před Sacré Coeur 2 Talentovaný fotbalista předvádí triky na lampě před Sacré Coeur 3

Na jídlo v Paříži

Flunch – restaurace, kde mají výběr asi z 5 jídel, ke kterým si můžete nabrat příloh kolik chcete, takže se najíte dosyta. Jedno jídlo stojí od 7 do 17 EUR. Po Paříži je restaurací tohoto řetězce na desítky.

Chez Papa – restaurace, kde podávají ohromné teplé saláty – s brambory a masem nebo zeleninou. A navíc za velmi dobrou cenu již od 7.50 EUR.

Pasta Papa – za cenu od 12 EUR více si objednáte druh těstovin a druh omáčky. Italská restaurace má i italskou obsluhu. Pozor o poledni bývá narváno. Zase se jedná o řetezec-v Paříži jich najdete více.

Le Tais – metro Menilmontant (129 bvd Menilmontant), hned u výlezu. Je to spíše bar než restaurace, ale každý pátek a sobotu podávají okolo 9-10 h večer zdarma kuskus. Stačí si dát třeba skleničku vína nebo pivo (cena od 2.50 EUR) a nabídnou vám moc dobrý kuskus.

Aux comptoirs des Indes – v Paříži se za přijatelnou cenu najíte v indických, čínských, thajských, pákistánských…restauracích. Toto je jedna z nich, adresa: 50 Rue de la Fontaine au Roi (metro Goncourt).

V Paříži je spousta kaváren lákajících sednout si ven na slunko a dát si kávu. Ta vyjde většinou na 2 až 3 eura. Dobrý vietnamský sandwich seženete na metru Belleville, v ulici Louis Bonnet, sandwich stojí 2.60 EUR a je dostatečně velký. Pak se můžete projít po okolí, je to taková asijská čtvrť.

Co se týče gastronomických suvenýrů, nezapomeňte samozřejmě na víno a sýry. Velmi oblíbené sýry jsou Roquefort, Morbier, Comté, Raclette nebo fromage de brebis či Chevre.

Ubytování v Paříži

Paříž je velmi turistické a oblíbené město. Hotely jsou docela drahé. Majitelé hotelů často nabízí na internetu lepší ceny, ale stalo se mi, že nás po příjezdu poslali do jiného hotelu, protože prý něco opravovali, ale pak jsme zjistili, že se běžně zarezervuje více míst než je pokojů pro případ, že by někdo nedorazil..na to dávejte pozor, v mém případě to byl hotel Darcet (u Place de Clichy).

Pro ty, kteří nepotřebují komfort, doporučuji zaregistrovat se na www.hospitalityclub.org -navzájem si členové dávají typy, scházejí se a dokonce i ubytovávají. V Paříži mě ubytovali 2 lidi a byla to moc zajímavá zkušenost.

Eiffelova věž Eiffelova věž z Trocadéra

Eiffelova věž a pařížská muzea

Eiffelovka

Čím dříve ráno ji půjdete navštívit, tím lépe. Nezměrné množství turistů totiž Eiffelovu věž obléhá neustále, v zimě i v létě. I tak se ale nezalekněte dlouhé fronty u jednoho ze vstupů, ten je totiž pro ty, co chtějí jet nahoru výtahem. Druhý otevřený vstup na Eiffelovku je pro pěší, kde fronta nebývá žádná a cena je nižší. Pokud vám je méně než 24 let, zaplatíte 3,50 EUR, pokud je vám více, bude vás to stát 4,50 EUR. Pěšky se sice dostanete o patro níž než ti, co jedou výtahem, ale ušetříte spoustu času na další památky, nebudete se muset mačkat a výhled je krásný tak jako tak.

Fronta pod Eiffelovkou Eiffelova věž ze spodu Trocadéro z Eiffelovky Seina z Eiffelovy věže Pohled z Eiffelovky Pohled z Eiffelovky 2

Pařížská muzea zdarma

Je vám méně než 26? Tak rychle do Paříže, protože pro vás jsou tam všechna muzea zpřístupněna zdarma. Zhlédněte tak slavná díla v Musée d’Orsay, aktuální výstavu na pařížské radnici, Mona Lisu v Louvru nebo výstavu v Grand Palais či Petit Palais a nezaplatíte ani cent.

Louvre Louvre 2 Dav lidí dychtících po Mona Lise

Vítězný oblouk – Arc de Triomphe

Zde opět bodují mladí do věku pod 26 let, kteří mají vstupné zdarma – jedete do Paříže a není vám více než 25 let? Tak byste Vítězný oblouk na hvězdicovitém náměstí Charles de Gaulle – Étoile neměli vynechat. Běžné vstupné je totiž 9,50 EUR! Z Vítězného oblouku dohlédnete nejen na Eiffelovku nebo Sacré Coeur, ale také na la Défence nebo Panthéon.

Noční život a Paříži

Divadlo a koncerty v Paříži zdarma

Tuto šanci byste neměli vynechat, protože díky tomu se budete moct podívat do roztomilých divadel poblíž Moulin Rouge nebo na Montmartru. Organizace nazývající se Kiosque Jeune každý den poskytuje mladým lidem lístky do na různá divadelní představení a koncerty, a to ucela zdarma. Stačí si jen pro lístek dojít, objednat si místa po telefonu a pak se už prostě jen dostavit v daný čas na dané místo. Nemusíte umět skvěle francouzsky, hrané hry jsou často dost expresivní na to, aby i člověk jazyka neznalý porozuměl zápletce. Více info na webu Kiosques Jeunes

Koncerty grátis

Co takhle zajít na koncert v Parisu a ještě bez placení? Koncerty zdarma vyfiltrujete ve vyhledávači na pařížském studentském portálu Paris étudiant. Stačí tam zaškrtnout „Événements gratuits“ (v překladu akce zdarma). Najděte si ten pracý koncert právě v době vaší návštěvy Paříže na webu Paris étudiant.

Umělci na Saint Michel Balónky v pařížských ulicích

Kam v Paříži do baru?

Fleche d’or – klub, který pořádá koncerty, často vstup zdarma, adresa: 102 bis rue de Bagnolet

Le Tryptique – sympatický koncertní klub, adresa: 142 rue montmartre

La Perle – oblíbený bar na adrese 78 rue Vieille du Temple

Další bary pak najdete například v ulici Oberkampf nebo na Saint Michel.

České centrum v Paříži

Při krátké návštěvě francouzského hlavního města asi nebudete mít chuť na českou kulturu, ale pokud se chystáte na delší dobu, služby Českého centra sídlícího na ulici Bonaparte jistě oceníte. Pondělky jsou ve znamení promítání filmu zdarma a v pátek tam můžete zavítat na koncert za 3 až 5 EUR. Aktuální program najdete přímo na webu Českého centra v Paříži.

Na nákupy do Paříže

Udělejte si radost a zajeďte na nákupy do Paříže v době sezóních výprodejů. Ty zimní začínají kolem desátého ledna. Připravte se na záplavu lidí, ale stojí to za to. Velká koncentrace obchodů zejména s dámským oblečením je v OC Les Halles poblíž Centre Pompidou nebo můžete zajet na La Défense, kde stojí také jedno z mnoha obchodních center. Jeďte tam metrem, linkou číslo jedna, protože ta na rozdíl od vlaků RER zůstává na La Défense ještě v zóně 2.

Tati – obchod s oblečením a různými doplňky a krásnými cenami. Největší je na metru Barbes Rochechouart.

1 thought on “PAŘÍŽ

  1. Odpovědět
    DonLabuznik - 23.9.2019

    díky za tipy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top