Jak cestovat za babku a ušetřit za hotel

Naše zkušenost se službou Home Exchange aneb jak ušetřit za hotel

Když jsme se chystali na delší dovolenou autem, nechtělo se nám platit každý den za hotel. Takhle by cesta vyšla dost draho. Napadlo mě tedy vyzkoušet službu Home Exchange. Zkušenost s ní a pár rad, jak na to, popisuju níže. Máme za sebou jeden pobyt ve Švýcarsku a již brzy nás čeká první návštěva v našem bytě.

Na službě se mi líbí, že někdo může přijet k vám, když jste zrovna vy na cestách. A tak váš domov neleží ladem (neplýtvám). A zároveň neplatím dvojí nájem (za byt a za hotel). Další články: Havaj, Zéland, jak využít státní svátky 2022 k cestování, Sicílie, Chorvatsko, Korfu, Madeira, Sardínie, Gruzie,..

Výhled z našeho apartmánu z Home Exchange
Výhled z našeho apartmánu z Home Exchange

Jak Home Exchange funguje

Co je to Home Exchange? Je to web, kde se zaregistrujete a vytvoříte profil domova (bytu/domu/chalupy), který máte k dispozici. Zároveň si můžete prohlížet domovy ostatních uživatelů a konktatovat je s poptávkou ohledně výměny. Co je na tom celém dobré, je, že výměna nemusí být reciproční. Když někam chcete jet, můžete zaplatit tzv. guest pointy. A když chce jet někdo k vám a vy zrovna máte „volnej kvartýr“, tak si guest pointy vyděláte. Můžete je použít na další cestu.

náš švýcarský apartmán
náš švýcarský apartmán

Kolik Home Exchange stojí?

Dokud se s někým závazně nedomluvíte, tak nic. V momentě, kdy chcete udělat závaznou objednávku, musíte se stát premium členem a zaplatit roční poplatek 150 dolarů. Vyplatí se to. Po založení profilu a vytvoření vašeho domova totiž za odměnu dostanete guest pointy, které nám stačily na týden ve Švycarsku. A tak jsme poplatek zaplatili a i kdybychom už službu po celý rok nevyužili, stál nás týden v krásném apartmánu ve švýcarských horách něco přes 3200 Kč. Přitom tam stojí noc v srpnu 2-4 tisíce.

pohled z terasy na druhou stranu
pohled z terasy na druhou stranu

Proč se Home Exchange vyplatí?

Jeden důvod jsem nastínila v předešlém odstavci – za uvítací body se už na pár dní někam dostanete, přitom stačí zaplatit registrační poplatek (pozor, vždy platí rok od data platby). Dalším důvodem, proč se HE vyplatí, je rozdíl v cenové hladině jednotlivých destinací. Byt v Praze totiž na noc stojí podobně jako byt v Oslu nebo v Paříži. Home Exchange totiž automaticky naceňuje nabízené domovy primárně na základě jejich velikosti, vybavení a blízkosti turistických památek. Nikoliv na základě cen obvyklých v dané zemi. A tak se nám z ČR vyplatí službu využít tam, kde je dráž než u nás. My si díky tomu užili krásný švýcarský apartmán, který bychom si za peníze nepronajali, vyšlo by to moc draho.

uvítací body
Uvítací body

Jak začít a dostat bonus?

Stačí použít TENTO ODKAZ a až si založíte účet a přidáte tam svůj domov, dostanete 50 bodů navíc. Po zaplacení ročního poplatku dalších 200 bodů navíc. Krom toho nastřádáte body i za vyplnění profilu a můžete rovnou začít hledat ubytování na vaši další cestu.

Home Exchange
Guest points za vyplnění profilu

Buďte trpěliví, někdy to může trvat. Ani ne tak kontaktování, ale odpověď a následné domlouvání přesného termínu. Stalo se nám, že někdo neodpověděl vůbec. Nebo že naši poptávku rovnou bez dalšího komentáře zamítl. A nebo jsme si chvíli psali, ladili detaily a pak z toho sešlo. Náročnější to bude, pokud budete mít přesnou představu o místě (kam chcete jet) a termínu (kdy chcete jet). V některých zemích Home Exchange téměř není, ani v ČR toho není mraky.

z okna rovnou do přírody
z okna rovnou do přírody

Jak probíhal náš pobyt přes Home Exchange?

Když jsme do švýcarského horského městečka Ovronnaz přijeli, dle instrukcí jsme našli klíče pod rohožkou. Dali našim hostitelům vědět, že jsme na místě, a zavolali si s videem přes Whatsapp. Můj tip: apartmán/dům si ze všeho nejdřív nafoťte místnost po místnosti, ať při závěrečném úklidu víte, co kde bylo.

švýcarský apartmán
švýcarský apartmán – stylovej stolek, co

Naši hostitelé měli připravený šanon pro hosty se všemi informacemi. Do jakých pytlů odpadky, jak se třídí, kam je vynášet, kde jsou potřeby na úklid, co udělat před odjezdem (svléct povlečení a dát ho do připravených pytlů), heslo k wifi, letáky z informačního centra pro turisty, kam se jít najíst apod.

Jedna ze dvou ložnic, mohlo nás klidně jet víc
Jedna ze dvou ložnic, mohlo nás klidně jet víc

Postele jsme si připraveným povlečením povlíkli sami. K dispozici jsme měli i ručníky. Některé poličky v pokojích byly vyklizené a volné pro naše využití. Některé části skříně měli majitelé zamčené. Koření, čaje, oleje a mouka byla dle lístečků u nich volně k dispozici. Velkou výhodou tohoto apartmánu bylo, že tam dříve majitelé bydleli a stále tam sami jezdí – byl totiž vybaven snad líp než u nás doma. Na cestách se nám často stává, že je apartmán vybaven pouze na základní vaření, mnohdy chybí i mísa na salát. Tady vařit byla jedna radost a když ti píšu já, platí to dvojnásob – já totiž nejsem žádná velká kuchařka, natož aby mě to bavilo.

Náš bordel koutek v kuchyni
Náš bordel koutek v kuchyni

Den před odjezdem jsme začali trochu uklízet a úklid dotáhli ráno v den odjezdu. Je to trochu pruda, ale zaplatit za úklid 2 300 Kč se mi fakt nechtělo (byla to nabídka od majitel). Při odjezdu majitelé přijeli, darovali nám lahev místního vína a my jim české pivo – prý je zvykem, když jedete přes Home Exchange, přivézt malý dárek. A to mi připomíná má léta s Couchsurfingem. Krátce jsme pokecali a vydali se na cestu. Poté nám maitelé apartmánu dali hodnocení – to se hodilo, protože teď když někdo uvidí náš profil, tak zjistí, že jsme už jednou někde byli a že jsme spolehliví a čistotní.

měli i výbavu pro děti - židličku, krosnu
měli i výbavu pro děti – židličku, krosnu

Jak připravit váš domov na návštěvu přes Home Exchange?

Po návratu do ČR a skvělé zkušenosti ve Švýcarsku, díky které jsme za ubytování krom registračního poplatku nic neplatili, jsme se rozhodli nasbírat guest points na další cestu. Znamenalo to dát k dispozici náš byt. Pár zájemců se ozvalo – čtyři dospělí a jedno díte přes Vánoce, dva dospělí na Velikonoce 2022. Ladili jsme detaily, nevěděli jsme, zda do toho jít. A pak se ozval postarší pár, který projevil zájem k nám přijet na 9 nocí v září 2021 – pracovat z domova (IT) a poznávat Prahu. Líbila se jim naše terasa. Nejdřív jsme nevěděli, protože bysme museli na víc než týden „vyklidit pole“. Ale pak se nám podařilo přeskládat kalendář a do daného termínu přehodit dříve plánované cesty. A tak jsme se domluvili!

management volné kapacity
management volné kapacity v appce

Teď zrovna připravujeme náš byt na pobyt našich hostů. Plánujeme koupit chrániče na matrace, pežiny a povlečení pro hosty, připravit „instructions book“. Ještě nevím, zda budu pryč odnášet „naše poklady a cennosti“, později vám to sem napíšu. Nicméně těmto lidem už teď dost věřím a to mi přijde jako základ, než si někoho pozvete domů. Nejde o body za každou cenu, že – myslím, že tu poptávku přes Vánoce neschválíme. Tomuto páru věřím zejména proto, že mají na profilu už velký počet hodnocení – byli přes Home Exchange už 56x! Prý po sobě byt nechávají v lepším stavu, než byl na začátku. Jedné rodině dokonce na přivítanou „zpátky doma“ připravili večeři.

Týden ve švýcarsku jsme využila a dala si ho offline - tam totiž EU data neplatí, ale wifi tam byla
Týden ve švýcarsku jsem využila a dala si ho offline – tam totiž EU data neplatí, ale wifi tam byla

A to mě opět přivádí k tomu, proč se mi tato služba tak líbí – není to business, je to chytré využité vašeho bydlení, snížení nákladů na cestování a zároveň poznávání nových lidí a kultur. Už dříve jsem si říkala, že k nám domů chci zvát lidi přes Couchsurfing, to aby Adámek už od mala potkával různé lidi a kultury. Počkejte si, až budou naši první hosté u nás doma pryč, dopíšu sem, jak to probíhalo. Mezitím se můžete sami registrovat s naším doporučovacím odkazem (bonus navíc) a pak nám napsat, jaká byla vaše zkušenost! Naše další cesty: Sicílie 2021, Korfu 2020, Rumunsko 2021, Chorvatsko 2021, noc v Glampingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top