Výměna domovů na cestách

Naše zkušenost se službou Home Exchange aneb jak ušetřit za hotel

Rozhodli jsme se po založení rodiny nenechat náš cestovatelský rozpočet bobtnat a vyzkoušeli Home Exchange. Od té doby jsme nadšení a každý rok nám tato služba “zaplatí” ubytování na několika dovolených. Celkem to už bylo 10 rodinných dovolených a úspora min. 200 000 Kč.

Pozor, nově mám pro vás také webináře – 90 min nabušených našimi vychytávkami a návodem na výměny domovů a jako bonus ještě dostanete slevu 500 Kč na roční členství víc TADY.

Povědomí o Home Exchange jsme v ČR rozšířili natolik, že jsme se stali oficiálními ambasadory služby Home Exchange. V tomto článku načerpáte dost informací, ale pokud chcete videoreporty z našich výměn, videoukázku našeho profilu, našich bodů apod., tak se přidejte sem (sekce Výměna 🏠).

Může se hodit, ušetří vám čas – šablona ke stažení v angličtině, kterou upravíte a poskytneme hostům jako instrukce a návod, co a jak mají dělat u vás doma.

Ale pojďme od začátku: Chystali na delší dovolenou autem a nechtělo se nám platit každý den za hotel. Takhle by cesta vyšla dost draho. Napadlo mě tedy vyzkoušet službu Home Exchange. Zkušenost s ní (12 výměn) a pár rad, jak na to, popisuju níže. Bydleli jsme zdarma týden ve švýcarských Alpách, pak týden na Tenerife hned po Vánocích, Velikonoce 2022 jsme strávili ve španělské Andalusii a červencové svátky ve Finsku. Následoval víkend v Dánsku.

Home Exchange v Dánsku
Home Exchange v Dánsku

V roce 2023 jsme měi výměnu na Mallorce, o Velikonocích na chorvatském ostrově Korčula a pak víkend v Norsku. Další dvě výměny ještě letos před námi. U nás doma byl 10 dní postarší pár, pak čtyřčlenná rodina z Tenerife a nakonec také čtyřčlenná rodina z Andalusie. Celkem jsme na cestách měli díky výměnám ubytování zdarma v délce 50 nocí. Úspora minimálně 120 000 tisíc.

Na službě se mi líbí, že někdo může přijet k vám, když jste zrovna vy na cestách. A tak váš domov neleží ladem (neplýtvám). A zároveň neplatím dvojí nájem (za byt a za hotel). Další články: Havaj, Zéland, jak využít státní svátky 2023 k cestování, Sicílie, Chorvatsko, Korfu, Madeira, Sardínie, Gruzie,..

Výhled z našeho apartmánu z Home Exchange
Výhled z našeho apartmánu z Home Exchange

Jak Home Exchange funguje

Co je to Home Exchange? Je to web, kde se zaregistrujete a vytvoříte profil domova (bytu/domu/chalupy), který máte k dispozici. Zároveň si můžete prohlížet domovy ostatních uživatelů a konktatovat je s poptávkou ohledně výměny. Co je na tom celém dobré, je, že výměna nemusí být reciproční. Když někam chcete jet, můžete zaplatit tzv. guest pointy. A když chce jet někdo k vám a vy zrovna máte “volnej kvartýr”, tak si guest pointy vyděláte. Můžete je použít na další cestu.

náš švýcarský apartmán
náš švýcarský apartmán

Kolik Home Exchange stojí?

Dokud se s někým závazně nedomluvíte, tak nic. V momentě, kdy chcete udělat závaznou objednávku, musíte se stát premium členem a zaplatit roční poplatek 220 dolarů. Vyplatí se to. Po založení profilu a vytvoření vašeho domova totiž za odměnu dostanete guest pointy, které nám stačily na týden ve Švýcarsku. A tak jsme poplatek zaplatili a i kdybychom už službu po celý rok nevyužili, stál nás týden v krásném apartmánu ve švýcarských horách pouze členský poplatek. Přitom tam stojí noc v srpnu 2-4 tisíce. Pozor – členství si zaplaťte až v momentě, kdy se s někým domluvíte, né dříve! Ať vám zbytečně neutíkají dny ročního členství.

pohled z terasy na druhou stranu
pohled z terasy na druhou stranu

Proč se Home Exchange vyplatí?

Jeden důvod jsem nastínila v předešlém odstavci – za uvítací body se už na pár dní někam dostanete, přitom stačí zaplatit registrační poplatek (pozor, vždy platí rok od data platby). Dalším důvodem, proč se HE vyplatí, je rozdíl v cenové hladině jednotlivých destinací. Byt v Praze totiž na noc stojí podobně jako byt v Oslu nebo v Paříži. Home Exchange totiž automaticky naceňuje nabízené domovy primárně na základě jejich velikosti, vybavení a blízkosti turistických památek. Nikoliv na základě cen obvyklých v dané zemi. A tak se nám z ČR vyplatí službu využít tam, kde je dráž než u nás. My si díky tomu užili krásný švýcarský apartmán, který bychom si za peníze nepronajali, vyšlo by to moc draho.

uvítací body
Uvítací body – pozor, v roce 2023 došlo ke změně viz níže!

Jak začít a dostat bonus?

Stačí použít TENTO ODKAZ a následujícím způsobem získáte 1300 guest points, které vám už vydají na první výměnu někde:

 • až si založíte účet, dostanete 50 bodů
 • až vyplníte profil, dostanete dalších 100 bodů
 • až přidáte svůj domov, dostanete dalších 200 bodů
 • po ověření vašeho profilu dostanete 200 bodů
 • po zaplacení ročního poplatku dalších 500 bodů (každý další rok získáte 250 bodů, pokud si necháte členství automaticky obnovovat)
 • po odeslání prvních 10 žádostí o výměnu získáte 250 bodů

zdroj: web Home Exchange

Home Exchange
Guest points za vyplnění profilu

Buďte trpěliví, někdy to může trvat. Ani ne tak kontaktování, ale odpověď a následné domlouvání přesného termínu. Stalo se nám, že někdo neodpověděl vůbec. Nebo že naši poptávku rovnou bez dalšího komentáře zamítl. A nebo jsme si chvíli psali, ladili detaily a pak z toho sešlo. Náročnější to bude, pokud budete mít přesnou představu o místě (kam chcete jet) a termínu (kdy chcete jet). V některých zemích Home Exchange téměř není, ani v ČR toho není mraky – teda teď už je to lepší, když tomu děláme takový promo :D.

Když jsme hledali výměnu na Vánoce na Tenerife, napsali jsme snad všem, už to vypadalo, že z toho nic nebude – píšeme krátké zprávy a kopírujeme je, jen oslovení dáváme osobní. A pak jsem ještě zkusila jednu rodinu a hle, oni že si udělají hezký týden v Praze! O Velikonocích to bylo naopak. Rodina z Andalusie napsala nám. Líbil se nám jejich byt, sehnali jsme letenky a na nabídku kývli.

z okna rovnou do přírody
z okna rovnou do přírody

Jak probíhal náš pobyt přes Home Exchange ve Švýcarsku?

Když jsme do švýcarského horského městečka Ovronnaz přijeli, dle instrukcí jsme našli klíče pod rohožkou. Dali našim hostitelům vědět, že jsme na místě, a zavolali si s videem přes Whatsapp. Můj tip: apartmán/dům si ze všeho nejdřív nafoťte místnost po místnosti, ať při závěrečném úklidu víte, co kde bylo. Tohle platilo dvojnásob v Andalusii, i když roztřídit dětské hračky do původního stavu byl nadlidský úkol, ale neřešili to stejně jako my u nás naše hračky. Tip pro rodiče: Pokud nevyužijete dětské pokojíčky, zavřete dveře, ať tam děti vůbec nechodí. Udělali jsme to jak na Tenerife, tak v Andalusii. Stačily hračky v obýváku a my na konci nemuseli uklízet další místnosti.

švýcarský apartmán
švýcarský apartmán – stylovej stolek, co

Naši hostitelé měli připravený šanon pro hosty se všemi informacemi. Do jakých pytlů odpadky, jak se třídí, kam je vynášet, kde jsou potřeby na úklid, co udělat před odjezdem (svléct povlečení a dát ho do připravených pytlů), heslo k wifi, letáky z informačního centra pro turisty, kam se jít najíst apod. Ve Španělsku nás ale žádné instruktážní sešity nečekaly, a tak nezbylo, než se ptát a psát si přes Whatsapp.

Jedna ze dvou ložnic, mohlo nás klidně jet víc
Jedna ze dvou ložnic, mohlo nás klidně jet víc

Postele jsme si připraveným povlečením povlíkli sami. K dispozici jsme měli i ručníky. Některé poličky v pokojích byly vyklizené a volné pro naše využití. Některé části skříně měli majitelé zamčené. Koření, čaje, oleje a mouka byla dle lístečků u nich volně k dispozici. Velkou výhodou tohoto apartmánu bylo, že tam dříve majitelé bydleli a stále tam sami jezdí – byl totiž vybaven snad líp než u nás doma. Na cestách se nám často stává, že je apartmán vybaven pouze na základní vaření, mnohdy chybí i mísa na salát. Tady vařit byla jedna radost a když ti píšu já, platí to dvojnásob – já totiž nejsem žádná velká kuchařka, natož aby mě to bavilo.

Náš bordel koutek v kuchyni
Náš bordel koutek v kuchyni

Den před odjezdem jsme začali trochu uklízet a úklid dotáhli ráno v den odjezdu. Je to trochu pruda, ale zaplatit za úklid 2 300 Kč se mi fakt nechtělo (byla to nabídka od majitel). Při odjezdu majitelé přijeli, darovali nám lahev místního vína a my jim české pivo – prý je zvykem, když jedete přes Home Exchange, přivézt malý dárek. A to mi připomíná má léta s Couchsurfingem. Krátce jsme pokecali a vydali se na cestu. Poté nám maitelé apartmánu dali hodnocení – to se hodilo, protože teď když někdo uvidí náš profil, tak zjistí, že jsme už jednou někde byli a že jsme spolehliví a čistotní.

měli i výbavu pro děti - židličku, krosnu
měli i výbavu pro děti – židličku, krosnu

Jak připravit váš domov na návštěvu přes Home Exchange?

Po návratu do ČR a skvělé zkušenosti ve Švýcarsku, díky které jsme za ubytování krom registračního poplatku nic neplatili, jsme se rozhodli nasbírat guest points na další cestu. Znamenalo to dát k dispozici náš byt. Pár zájemců se ozvalo – čtyři dospělí a jedno díte přes Vánoce, dva dospělí na Velikonoce 2022. Ladili jsme detaily, nevěděli jsme, zda do toho jít.

A pak se ozval postarší pár, který projevil zájem k nám přijet na 9 nocí v září 2021 – pracovat z domova (IT) a poznávat Prahu. Líbila se jim naše terasa. Nejdřív jsme nevěděli, protože bysme museli na víc než týden “vyklidit pole”. Ale pak se nám podařilo přeskládat kalendář a do daného termínu přehodit dříve plánované cesty. A tak jsme se domluvili!

management volné kapacity
management volné kapacity v appce

Koupili jsme chrániče na matrace, peřiny a povlečení pro hosty. Připravili “instructions book”, ve kterém píšeme o tom, jaká MHD tu jezdí, kde nakoupit, jak náš domov používat, jak třídit odpadky a kam je vynášet. Šablonu v angličtině si stáhněte TADY – nejvíc se bude hodit pražským, protože v ní vysvětlujeme i pražskou MHD, ale i ostatním, nemusíte pracně vymýšlet, co v instrukcích pokrýt a na co nezapomenout a ještě to překládat do angličtiny.

Pořádně jsme uklidili a teda řeknu vám, dalo nám to zabrat! Pro jistotu jsem si ještě zaplatila paní na hloubkový úklid. Pozitivní na tom bylo, že nás to, že přijedou cizí lidi k nám domů, donutilo udělat pořádek v některých dlouho neřešených věcech, regálech a poličkách.

postel připravená pro hosty
postel připravená pro hosty

V lednici jsme nechali jako dárek české pivo a k dispozici bio marmeládu a sirup. Koupili jsme jim nějaké dobroty, připravili pár praktických věcí včetně dvou jízdenek na MHD nebo letáků z informačního centra.

Když přijeli, Martin je šel přivítat a ukázat jim, co a jak. Pak jsme odletěli na Zakynthos a vrátili se, když už byla návštěva pryč. Nechali nám dopis a dárek z jejich regionu. Navzájem jsme si dali hodnocení a my poté, co jsme ověřili, že nic nerozbili, uvolnili depozit. Ten depozit je 500 USD a v momentě, kdy platíte registrační poplatek, zároveň dáváte Home Exchange právo tuto částku v budoucnu v případě potřeby strhnout. Takto je chráněn člověk, který k sobě domů pozve lidi, v případě, že mu něco zničí.

Dopis a dárek od našich návštěvníků
Dopis a dárek od našich návštěvníků

Reciproční výměna domovů s rodinou z Kanárských ostrovů a poté v Andalusii

Reciproční výměna se podaří domluvit málokdy a nás to překvapilo. Nejdřív jsme napsali desítkám lidí na Kanárech a všichni naše žádosti zamítali. Už jsme se na to chtěli vykašlat. Pak jsem ještě ale poslala jednu žádost. Do několika hodin se ozvali a během další půl hodiny bylo vše domluveno, potvrzeno a my koupili letenky. Dokonce jsme se domluvili na výměně aut! A tak jsme 25. prosince odletěli na Tenerife a tamní rodina k nám.

Náš dočasný domov na Tenerife
Náš dočasný domov na Tenerife

Opět jsme uklidili náš byt, udělali hostům místo ve skříni, nechali jim ochutnávku cukroví a lokálního piva. Auto nechali na letišti a Španělé udělali to samé. Po příletu na Tenerife jsme tedy měli rovnou auto s autosedačkou k dispozici a zamířili do Candelarie do našeho dočasného domova. Bylo to krásné – měli jsme pro sebe velký dům s terasou, grilovacím pláckem a zahradou. Výhled na moře i hory. Také jsme se domluvili na prvním nákupu – napsali si seznam věcí a my jimje koupili, aby na ně po příletu čekaly, a oni zase nám. Následující den byl totiž v obou státech svátek a zavřeno. Tentokrát naši hosté neměli žádný manuál pro návštěvy, a tak jsme si často psali přes Whatsapp: kde najdeme tohle, kam jít na jídlo? Oni se zase ptali, kam jet lyžovat apod.

Krom terasy jsme měli i zahradu a gril koutek
Krom terasy jsme měli i zahradu a gril koutek

Stala se nám nemilá věc. Jedna paní nám odřela v Santa Cruz auto! Jediné štěstí, že auto od rodinky už bylo hodně staré a mělo dost šrámů, ten od nás nebyl největší. Naši hostitelé to vyřešili pojistkou a po nás nic nechtěli. Kolik by nás tohle stálo v případě auta z půjčovny…

Vyměnili jsme si i auta
Vyměnili jsme si i auta

Odhadovaná úspora díky Home Exchange:

 • týden ubytování (Vánoce) na Tenerife cca 14 tisíc
 • auto z půjčovny na týden cca 11 tisíc (opět cena vyšší kvůli Vánocům)
Týden ve švýcarsku jsme využila a dala si ho offline - tam totiž EU data neplatí, ale wifi tam byla
Týden ve švýcarsku jsem využila a dala si ho offline – tam totiž EU data neplatí, ale wifi tam byla

Překvapivě jsme o pár měsíců později vyrazili na další vzájemnou výměnu, a to na jih Španělska. Měli jsme pro sebe hezký byt s terasou v městečku Almería, asi 800 m od moře. Výhodou bylo podobné staří našich dětí, a tak nebyl problém jim půjčit náš kočárek a my si zase půjčili jejich koloběžku.

Velkou výhodou bylo dávat si tipy, kam na výlet, kde se najíst apod. Objevili jsme díky tomu krásná místa a autentické restaurace.

Týden ve Finsku za guest pointy

V červenci 2022 jsme vyrazili na jihozápad Finska do bývalé školy předělané na bydlení. K nám nikdo, a tak jsme doma před odjezdem nemuseli uklízet, jupííí. Za pobyt jsme zaplatili pomocí nasbíraných bodů, které se našim hostitelm budou hodit později na jejich cestu.

Home Exchange ve Finsku
Home Exchange ve Finsku – domek z bývalé školy

Náš Home Exchange 2023 – Mallorca, Chorvatsko, Norsko a další

V roce 2023 jsme konec března strávili přes výměnu domovů na Mallorce, to bylo parádní – apartmán sto metrů od moře ve čtvrti poblíž Palmy, kde byl klid, dobrá restaurace, dětské hřiště i promenáda. Nevýhodou bylo třetí patro bez výtahu a nustnost nosit kočárek s korbičkou až do bytu (nemohl se nechat dole u dveří). Byt byl dobře vybaven, majitel ho nejspíš pronajímá a měl vlastní uklízečku. Takže jsme nemuseli na konci pobytu uklízek – ocenila jsem, za to nás to stálo 50 EUR.

Velikonoce 2023 jsme prožili na Korčule v domečku hned vedle toho, kde bydleli samotní majitelé. Opět šlo o nemovitost, kterou v sezóně pronajímají turistům. Na přivítanou jsme dostali lahev jejich bílého a červeného vína. Chytli jsme krásné počasí.

V září mě Martin k výročí svatby vzal jako překvapení do Norska, jeli jsme autem 2h jižně od Osla do jedné cabin u jezera – taková severská chaloupka, kterou majitelé také pronajímají. Zjistili jsme, že stojí 5500 Kč na noc, takže i za ty dvě noci tam jsme ušetřili nemálo peněz. Úklid jsme udělali sami, ostatně to nebylo moc náročné, za dva dny jsme toho moc nenakramařili.

Home Exchange v Norsku
Home Exchange v Norsku

Někteří cestovatelé svým hostitelům přivezou dárek nebo připraví na přivítanou “zpátky doma” večeři. A to mě opět přivádí k tomu, proč se mi tato služba tak líbí – není to business, je to chytré využití vašeho bydlení, snížení nákladů na cestování a zároveň poznávání nových lidí a kultur. Už dříve jsem si říkala, že k nám domů chci zvát lidi přes Couchsurfing, to aby Adámek už od mala potkával různé lidi a kultury. Registrovat se můžete naším doporučovacím odkazem (bonus navíc) a pak nám napsat, jaká byla vaše zkušenost!

A pokud přeci jen radši do hotelu, podívejte se na můj článek s tipy, jak najít levný a zároveň hezký hotel. Naše další cesty: Sicílie 2021, Korfu 2020, Rumunsko 2021, Chorvatsko 2021, noc v Glampingu.

10 thoughts on “Naše zkušenost se službou Home Exchange aneb jak ušetřit za hotel

 1. Odpovědět
  Lenka - 7.10.2022

  Vypadá to na skvělou zkušenost. Jen bych si nedovedla představit, co všechno bych musela v bytě uklidit, než by přijeli hosté 😀 Jak jste to dělali třeba s osobními věcmi a oblečením atd.? Nechávali jste to všechno v bytě nebo někam zamknuli?

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 24.10.2022

   ve skříni jsem vyklidila pár polic, aby si měli kam dát věci. Pár cenností odnesla jinam, nic jsme nezamykali

   1. Odpovědět
    Misa - 17.1.2024

    Škoda že stránka home je v angličtině ,a nelze přeložit do češtiny

    1. Tereza Schindlerová
     Odpovědět
     Tereza Schindlerová - 19.2.2024

     přeloží vám to překladač – třeba Google translate – přímo v prohlížeči

 2. Odpovědět
  Veronika - 11.7.2023

  Dobrý den, chápu to dobře, že mohu jen využívat nabídku jiných hostitelů, ale já sama nemusím byt propůjčit? Alespoň pro začátek 🙂 Děkuji

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět

   Musíte, ale na prví cestu se můžete vydat dřív, než někoho ubytujete u sebe a pak s tím teoreticky seknout.

 3. Odpovědět
  Bara - 28.12.2023

  A pokud nemam guest pointy tak ale vyrazit nemusim, chapu to spravne?

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 10.1.2024

   Pokud nemáte guest pointy, můžete vyrazit recipročně.

 4. Odpovědět
  Tereza - 3.2.2024

  Hezký den přeji, to je geniální. Nedávno jsem nad takovou možností uvažovala při procházce v lese a ejhle, akorát na mně vyskočil Váš článek. Super zkušenosti, jenom mne napadá, my jsme třeba z Beskyd. Chápu, že Praha je TOP lokalita pro lidi z celého světa, ale co takové okrajové části? To asi nikoho moc zajímat nebude, co myslíte? Většina lidí v obchodech, na horských chatách apod. se horko těžko domluví anglicky 😛 byt k reciproční výměně bychom měli, ale byl by o tuto lokalitu vůbec zájem ? :/

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 19.2.2024

   Dobrý den, já myslím, že ano – my jsme také byli ve Finsku uprostřed lesů zcela mimo hlavní město. Lidi kolikrát hledají v mapě nebo podle profilu, co je zaujme. V březnu na téma Jak na Home Exchange pořádám webinář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top