Tenerife Kanáry

Tenerife – Kanárské ostrovy

V sezóně 2021 budete při cestě na Kanárské ostrovy potřebovat negativní PCR test. Při cestě zpět stačí ještě před návratem negativní antigenní (24h) nebo PCR test (72h) – Kanárské ostrovy jsou teď oranžové. Více najdete v pravidlech pro návrat do ČR a na stránkách našeho velvyslanectví v Madridu. Podívejte se také na náš report z letošní cesty do Chorvatska.

TENERIFE

na dovolenou na Kanárské ostrovy

SardínieMadeiraMaltaBarcelonaKaribik EvropyAzoryKorsika

AKTUÁLNĚ: Jak na cesty během coviduCestotipy do karantényCo v Praze v době covidu

Poznejte španělský ostrov Tenerife, který je součástí souostroví Kanárské ostrovy. Počasí tu je příjemné celoročně. Vystoupejte do výšky 3 718 metrů na nejvyšší horu Španělska El Teide. Vykoupejte se na pláži s výhledem na útesy Los Gigantes. Ochutnejte místní speciality a pivo Dorada. Tenerife má co nabídnout!

Útesy Los Gigantes

Letecky na Tenerife

Chcete strávit dovolenou na Tenerife a nevíte, jak se tam dostat? Jednou z možností je volit nechráněné spoje s jedním přestupem, a to například v Milánu, Londýně nebo ve Frankfurtu. Z těchto měst létá na Tenerife společnost Ryanair, a to za velmi zajímavou cenu. Nicméně pokud dojde ke zrušení letu, stávce, zpoždění atp., nikdo vám nic nevrátí. Proto zde Babka doporučuje nechat dostatečnou časovou rezervu mezi lety.

El Teide z letadla
El Teide z letadla

Autobusem po ostrově Tenerife

Velkou výhodou Tenerife je, že půjčení auta není nutností. Jezdí tu totiž autobusy společnosti TITSA. Autobusem se dostanete nejen do měst, ale také na pláž nebo dokonce i do národního parku, jehož srdcem je vrchol El Teide. Z letiště Tenerife Sur (TFS) jezdí autobusy 111, 343 a 450 do Las Américas a Los Christinos, dále 111 staví také v Santa Cruz a 343 jede přímo do Puerto de la Cruz. Z tohoto letiště do Puerto de la Cruz se lze v pozdních hodinách nebo o víkendu, kdy už expresní 343 njezdí, dostat s přestupem v Santa Cruz – nejdřív nasedněte na 111 do Santa Cruz a pak pokračujte autobusem 102 nebo 103 do Puerta.

Tenerife

Další autobusy na Tenerife:

Puerto de la Cruz – Los Gigantes: bus číslo 325

Puerto de la Cruz – El Teide: bus číslo 348 – tam ráno v 9.15 a zpět v 16h

Costa Adeje, Los Christianos – El Teide: bus číslo 342 – tam v 9.15, zpět v 15.40

Santa Cruz – Puerto de la Cruz: busy 102 a 103

Los Christianos – Los Gigantes: busy 473 a 477

Los Christianos – letiště Reina Sofía – Puerto de la Cruz: expresní bus 343

Pokud se rozhodnete jezdit po Tenerife autobusem, určitě si kupte BONO kartu, která je přednabitá na 12 nebo 24 EUR. S BONO kartou učetříte při vzdálenosti pod 21km 22 procent z ceny normálního lístku a při vzdálenosti nad 21 km celých 34 procent! Na jednu BONO kartu může jet i více osob a když už vám peníze na BONO kartě nestačí na cenu lístku, doplatíte zbytek zlevněné sumy hotově. BONO kartu pořídíte na autobusových nádražích a v trafikách.

Výlety po ostrově Tenerife

Los Gigantes

Los Gigantes je až 800 metrů vysoký skalní kolos tyčící se nad oceánem, podle kterého bylo pojmenované i přilehlé městečko, ze kterého se postupem času stal hotelový komplex. Los Gigantes znamená ve španělštině „Velikáni“ (The Giants). Na skály je nejlépe vidět z přístavu městečka a jeho malé pláže a nebo z lodi. Místní cestovní agentury nabízejí hodinovou projížďku lodí za 10 EUR a dvouhodinovou za 15 EUR.

Los Gigantes
Los Gigantes

Pokud do toho půjdete, tak je lepší vyrazit na tu delší, protože to se podíváte také za delfíny a pozor, máte skoro stoprocentní jistotu, že je uvidíte – některé firmy totiž lákají turisty na to, že pokud delfíny neuvidí, vrátí jim peníze – to se ovšem nestává. Babka jich při tomto výletě viděla víc než na Novém Zélandu v Doubtfulsoundu. Delfíni plavající, skákající, sledující naši loď…

Pokud rádi chodíte, zkuste pěší výlet z vesničky Masca nad Los Gigantes. Sejdete až dolů na mini pláž, kde zastavují lodě při vyhlídkových jízdách. A právě ty vás při zakoupení lístku předem svezou do městečka Los Gigantes. Pokud dáváte přednost pláži, můžete využít té malé hned u přístavu nebo pak oblíbené Playa de la Arena.

El Teide – nejvyšší hora Španělska

Na ostrově Tenerife se nachází nejvyšší hora celého Španělska – sopka El Teide, dosahující 3 718 metrů nad mořem. Díky této sopce je Tenerife desátým nejvyšším ostrovem světa. El Teide dost možná uvidíte už při příletu na ostrov, ale je vidět také třeba ze severo-západu ostrova. Toužíte se podívat vysoko, aniž byste museli absolvovat náročný výšlap? Stačí nasednout na lanovku Teleferico El Teide a za několik minut se již ocitnete ve výšce 3 555, něco přes 150 metrů pod samotným vrcholem. Zpáteční jízdenka stojí 25 EUR.

Vrchol sopky El Teide
Z lanovky na El Teide

V místě výstupu z lanovky začínají tři treky. Trek č. 10 vede na samotný vrchol ke kráteru sopky El Teide, ale pozor, pustí tam jen ty, co mají předem rezervované a vytisknuté povolení. Přístup na El Teide je totiž omezen na 150 osob denně a často se stává, že je již týdny dopředu vyprodáno. Na tento trek by se ale měli vydávat pouze ti, co jsou v dobré kondici, protože je to dost strmý výstup, navíc v řídkém vzduchu.

Vyhlídka u lanovky na El Teide
Lanovka na El Teide Tenerife

V případě, že se vám stane, že už na vás nezbyde povolení, můžete se vydat na dva kratší treky ubírající se opačným směrem (každý tak na 20 minut). Trek č. 11 vede na vyhlídku Mirador de La Fortaleza, trek č. 12 na vyhlídku Mirador de Pico Viejo – obzvlášť v zimě je to pěkná podívaná, protože vrchol Pico Viejo je zasněžen. K lanovce na El Teide se dostanete autobusem 342 v 9.15 z Costa Adeje a 9.30 z Los Christianos. Z Puerto de la Cruz musíte chytit autobus 348 v 9.15.

Pico Viejo
Pico Viejo

Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz leží na severo-západě ostrova a původně bylo postaveno jako přístav pro sousedící Orotavu. Dnes však žije vlastním životem a kdo se chce vyhnout masovému turismu, který je k vidění v Los Christianos nebo Las Américas, ubytuje se právě zde. I Puerto je poměrně hojně turisty navštěvováno, ale i tak si dokáže uchovat své kouzlo, narazíte tu na malé restaurace, místní hospůdky a oceníte bohatý, ale ne příliš rušný noční život.

Pláž v Puerto de la Cruz
Puerto de la Cruz

Santa Cruz

Santa Cruz de Tenerife je střídavě s Las Palmas de Gran Canaria hlavním městem Kanárských ostrovů. Kromě samotné návštěvy města můžete zajet na nedalekou pláž Playa de las Teresitas, kde si můžete lehnout do zlatého písku dovezeného ze Sahary – městským autobusem č. 910 je to cca 20 minut jízdy.

Playa de las Teresitas
Los Christianos

Los Christianos

Společně s Las Américas je Los Christianos turistickým střediskem ostrova. Jsou tu sice dlouhé pláže se zlatým pískem, ale lemované hotelovými resorty. Na oko to dobře nepůsobí, ale koupání je fajn.

Jídlo a pití na Tenerife

Holdujete kafi a rádi zkoušíte nové možnosti přípravy kávy? Ochutnejte specialitku Kanárských ostrovů – Barraquito – espresso s kondenzovaným mlékem, likérem a mléčnou pěnou se skořicí. A že byste radši vychlazené pivko? Na Kanárech se točí pivo Dorada. Milovníci sladkých alkoholických nápojů si přijdou na své díky místnímu banánovému likéru. K jídlu si dejte hlavní chod s Patatas arrugadas – dost solené brambory vařené ve slupce až do té doby, než se všechna voda vypaří, a podávané s dresingem z chilli papriček (mojo picón).

Patatas Arrugadas Tenerife
Patatas Arrugadas Tenerife

Ubytování na Tenerife

Babka vyzkoušela ubytování v trochu zašlém hotelu Chimisay v centru Puerto de la Cruz. Tři noci pro dva i poměrně slušnou snídaní vyšly na přelomu dubna/května 2012 na celkem 80 EUR. Pokud nepotřebujete super luxus a nevadí vám trochu starší vybavení hotelu, je tato volba ideální. Další možností je vyzkoušet webové stránky Airbnb.com se slevou 997 Kč na první rezervaci, které obsahují databázi nejen soukromníků, kteří pronajímají své apartmány, byty nebo i domky. K diposzici máte komentáře a reference od lidí, kteří se už takto u daného člověka ubytovali.

Sever Tenerife
Sever Tenerife

Další info o Tenerife

Další informace o ostrově Tenerife najdete na blogu mého kamaráda Yuhů, zejména pokud vás zajímá tamní fauna a flora nebo geologie ostrova.

SardínieMadeiraMaltaBarcelonaKaribik EvropyAzoryKorsika

Pláž v PuertoDelfíni na Tenerife
Dominanta v Santa Cruz

Západ slunce a El Teide z letadla
Kávová specialitka Barraquito
Výzdoba v horské vesnici Vilaflor
El Teide
Ulice v Puerto de la CruzLas Teresitas - pláž u Santa Cruz

1 thought on “Tenerife – Kanárské ostrovy

  1. Odpovědět
    Kamila - 16.5.2021

    Děkuji za příspěvek 🙂 Ohledně jídla bych ráda dodala, že asi nejčastější a nejtradičnější jídlo na Kanárských ostrovech jsou Kanárské brambory (brambory vařené v hodně slané vodě) s omáčkami Mojo rojo nebo Mojo verde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top