Tenerife Kanáry

Tenerife – Kanárské ostrovy

Kde se nám na Tenerfie líbilo, nejkrásnější pláže ostrova, tipy na ubytování, levné letenky výlety. Na Tenerife jsme strávili týden na konci roku, vyměnili jsme si domovy s tamní rodinkou, a předtím v květnu 2012. Článek níže obsahuje informace z obou návštěv, a protože ta druhá byla s naším synkem, najdete níže i tipy pro děti – třeba jeden dobrej trek pod El Teide. Tenerife se dostalo mezi 15 tipů, kam v říjnu k moři (a nejen v říjnu!).

Podívejte se na naše další cesty: Alicante na podzim, Mallorka 2023, Itálie 2023, cesta do Chorvatska, na Sicílii, do Rumunska nebo na řecký Zakynthos. A pokud čekáte miminko a chcete cestovat i s ním, tak nastudujte náš kompletní návod Letadlem s dětmi.

Jediná pláž se zlatým pískem na Tenerife
Jediná pláž se zlatým pískem na Tenerife

TENERIFE

na dovolenou na Kanárské ostrovy

Ryanair zavazadlaSardínieMadeiraMaltaBarcelonaKaribik EvropyAzoryKorsika

Poznejte španělský ostrov Tenerife, který je součástí souostroví Kanárské ostrovy. Počasí tu je příjemné celoročně, je to necelých 5 hodin letecky z Prahy a časový posun pouze hodina. Za mě ideální místo pro koupání, pláže a sluníčko, když je v ČR zima. Vystoupejte do výšky 3 718 metrů na nejvyšší horu Španělska El Teide. Vykoupejte se na pláži s výhledem na útesy Los Gigantes. Ochutnejte místní speciality a pivo Dorada. Tenerife má co nabídnout!

Útesy Los Gigantes

Letenky na Tenerife v roce 2024

V sezóně 2024 na Tenerife z Prahy létají Smartwings a Eurowings, což je dobrá zpráva, protože si navzájem konkurují cenou. Zpáteční letenku při troše štěstí najdete už za 4 tisíce! Jde o 5ti hodinový let, takže svačinu s sebou, na palubě si můžete něco koupit a zdarma dostaneme cca 3x za cestu kelímek vody (Smartwings).

Letenky na Tenerife z:Letecká společnostDen letu
PrahaSmartwings, Eurowingskaždý den
VídeňRyanair, Wizzair, Austriankaždý den
BrnoSmatwingspondělí
DrážďanySundairstředa
NorimberkRyanair, Corredon, Norweagiankaždý den
KatowiceWizzairpo, st, pá, ne
KrakovRyanairčt, so, ne
Letenky na Tenerife 2024

Pokud letíte s dětmi, tak si přečtěte náš článek na téma jak zvládnout dlouhý let s dětmi. Dobré ceny letenek na další ostrovy Kanárů jsou například z Bratislavy (Lanzarote), Vídně nebo z Norimberka (Fuerteventura, Gran Canaria, Tenerife). Na Tenerife to bez auta nepůjde, autopůjčovnu hledejte přes Rentalcars a vyberte možnost full to full nádrže.

El Teide z letadla
El Teide z letadla

Co byste měli před cestou na Tenerife vědět

 1. Než koupíte ubytování, tak vězte, že na severu ostrova může často pršet, zatímco na jihu bude slunko. Vybírejte tedy pečlivě. My na konci prosince v Candelarii měli hezky, slunko, teploty 20-24 (na koupání) a naštěstí bez větru. Slunko vycházelo před 8. ranní a zapadalo až po šesté (juchuu, o 2 hodiny delší den než v ČR).
 2. Některé jízdenky a povolení je třeba zajistit v dostatečném předstihu – takže ještě před odletem, viz níže (konkrétně lanovka na El Teide, povolení k výstupu na vrchol sopky, povolení na některé treky v přírodním parku Anaga).
 3. Na Tenerife místní nepijí vodu z kohoutku, taky to nedělejte. Pár známých mělo problémy a někteřé skončili i v nemocnici (zvracení, průjem). Není jisté, zda je to vodou, ale neriskujte to.
 4. Neházejí toaletní papír do WC, ale v některých hotelech ano. Pokud vedle WC vidíte malý odpadkový koš, patří toaleťák právě tam
 5. Úředním jazykem je španělština – cestovní slovníček stáhněte TADY
V přírodním parku Anaga
V přírodním parku Anaga

Ubytování na Tenerife

Vybrala bych bydlení poblíž pláž Las Teresitas a podívala jsem se na výborně hodnocené možnosti za příjemnou cenu, tady jsou: Například skvěle hodnocený apartmán Al-Cova House 13 nebo Casa Tia Julia. Jestli máte rádi ultra klid, tak zkuste, zda je volné toto ubytování v nádherné vesničce San Andrés.

Druhou možností, kde bych se ubytovala, je u pláže La Tejita, třeba v tomto jednoduchém, leč levném apartmánu (s výborným hodnocením). Podívejte se na seznam hotelů na Tenerife. Babka vyzkoušela ubytování v trochu zašlém hotelu Chimisay v centru Puerto de la Cruz. Tři noci pro dva i poměrně slušnou snídaní vyšly na přelomu dubna/května 2012 na celkem 80 EUR.

 
Las Teresitas
Las Teresitas

Autobusem po ostrově Tenerife

Velkou výhodou Tenerife je, že půjčení auta není nutností. Jezdí tu totiž autobusy společnosti TITSA. Autobusem se dostanete nejen do měst, ale také na pláž nebo dokonce i do národního parku, jehož srdcem je vrchol El Teide. Z letiště Tenerife Sur (TFS) jezdí autobusy 111, 343 a 450 do Las Américas a Los Christinos, dále 111 staví také v Santa Cruz a 343 jede přímo do Puerto de la Cruz. Z tohoto letiště do Puerto de la Cruz se lze v pozdních hodinách nebo o víkendu, kdy už expresní 343 njezdí, dostat s přestupem v Santa Cruz – nejdřív nasedněte na 111 do Santa Cruz a pak pokračujte autobusem 102 nebo 103 do Puerta. Aktuální ceník jízdného hledejte na oficiálním webu TITSA.

Anaga
Anaga

Další autobusy na Tenerife:

 • Puerto de la Cruz – Los Gigantes: bus číslo 325
 • Puerto de la Cruz – El Teide: bus číslo 348 – tam ráno v 9.15 a zpět v 16h
 • Costa Adeje, Los Christianos – El Teide: bus číslo 342 – tam v 9.15, zpět v 15.40
 • Santa Cruz – Puerto de la Cruz: busy 102 a 103
 • Los Christianos – Los Gigantes: busy 473 a 477
 • Los Christianos – letiště Reina Sofía – Puerto de la Cruz: expresní bus 343

Denní ten+ jízdenka vyjde na 10 EUR a týdenní na 50 EUR. Nemusíte kupovat fyzickou kartu, stačí si stáhnout jejich appku. Tohle už neplatí: Pokud se rozhodnete jezdit po Tenerife autobusem, určitě si kupte BONO kartu, která je přednabitá na 12 nebo 24 EUR. S BONO kartou učetříte při vzdálenosti pod 21km 22 procent z ceny normálního lístku a při vzdálenosti nad 21 km celých 34 procent! Na jednu BONO kartu může jet i více osob a když už vám peníze na BONO kartě nestačí na cenu lístku, doplatíte zbytek zlevněné sumy hotově. BONO kartu pořídíte na autobusových nádražích a v trafikách.

Co se autopůjčoven týče, slyšela jsem chválu na Cicar – lepší rezervovat přes tuhle stránku. Nicméně nemám přímou zkušenost, protože jsem měli auto půjčené od rodiny, u které jsme díky výměně domovů bydleli. Nevynechte náš článek na téma autopůjčoven – na co dát pozor a jak to děláme my: Najdete tady v placené sekci pod nadpisem Jak na to (společně s dalšími návody a fígly na cestování.

Náš dočasný domov na Tenerife
Náš dočasný domov na Tenerife

Výlety po ostrově Tenerife

Los Gigantes

Los Gigantes je až 800 metrů vysoký skalní kolos tyčící se nad oceánem, podle kterého bylo pojmenované i přilehlé městečko, ze kterého se postupem času stal hotelový komplex. Los Gigantes znamená ve španělštině “Velikáni” (The Giants). Na skály je nejlépe vidět z přístavu městečka a jeho malé pláže a nebo z lodi. Místní cestovní agentury nabízejí 2-3 hodinovou plavbu za 25-35 EUR.

Los Gigantes
Los Gigantes

Pokud do toho půjdete, tak je lepší vyrazit na tu delší, protože to se podíváte také za delfíny a pozor, máte skoro stoprocentní jistotu, že je uvidíte – některé firmy totiž lákají turisty na to, že pokud delfíny neuvidí, vrátí jim peníze – to se ovšem nestává. Babka jich při tomto výletě viděla víc než na Novém Zélandu v Doubtfulsoundu. Delfíni plavající, skákající, sledující naši loď…

Pokud rádi chodíte, zkuste pěší výlet z vesničky Masca nad Los Gigantes. Sejdete až dolů na mini pláž, kde zastavují lodě při vyhlídkových jízdách. A právě ty vás při zakoupení lístku předem svezou do městečka Los Gigantes. Pokud dáváte přednost pláži, můžete využít té malé hned u přístavu nebo pak oblíbené Playa de la Arena.

El Teide – nejvyšší hora Španělska a okolí

Na ostrově Tenerife se nachází nejvyšší hora celého Španělska – sopka El Teide, dosahující 3 718 metrů nad mořem. Díky této sopce je Tenerife desátým nejvyšším ostrovem světa. El Teide dost možná uvidíte už při příletu na ostrov, ale je vidět také třeba ze severo-západu ostrova. Krásný výhled na sopkuzejména ráno se naskýtá na vyhlídce Mirador de Chipeque – jen pozor, je dost turistická.

Mirador de Chipeque
Mirador de Chipeque

Toužíte se podívat vysoko, aniž byste museli absolvovat náročný výšlap? Stačí alespoň dva týdny předem koupit jízdenku a pak už jen nasednout na lanovku Teleferico El Teide a za několik minut se již ocitnete ve výšce 3 555, něco přes 150 metrů pod samotným vrcholem. Zpáteční jízdenka stojí 37 EUR (jednosměrná 21) – viz oficiální web sopky El Teide.

V místě výstupu z lanovky začínají tři treky. Trek č. 10 vede na samotný vrchol ke kráteru sopky El Teide, ale pozor, pustí tam jen ty, co mají předem rezervované a vytisknuté povolení. Přístup na El Teide je totiž omezen na 150 osob denně a často se stává, že je již týdny dopředu vyprodáno. Někteří to dělají tak, že ještě v noci jdou zesdola až nahoru pěšky, protože to tam nejsou žádní kontroloři povolení (jsou jen v “otevírací době”, a užijí si východ slunce na samém vrcholu. Na tento trek by se ale měli vydávat pouze ti, co jsou v dobré kondici, protože je to dost strmý výstup, navíc v řídkém vzduchu.

Vyhlídka u lanovky na El Teide
Lanovka na El Teide Tenerife


V případě, že se vám stane, že už na vás nezbyde povolení, můžete se vydat na dva kratší treky ubírající se opačným směrem (každý tak na 20 minut). Trek č. 11 vede na vyhlídku Mirador de La Fortaleza, trek č. 12 na vyhlídku Mirador de Pico Viejo – obzvlášť v zimě je to pěkná podívaná, protože vrchol Pico Viejo je zasněžen. K lanovce na El Teide se dostanete autobusem 342 v 9.15 z Costa Adeje a 9.30 z Los Christianos. Z Puerto de la Cruz musíte chytit autobus 348 v 9.15.

Pico Viejo
Pico Viejo
Trek kolem La Catedral
Trek kolem La Catedral

A pokud cestujete s malými dětmi, doporučuju krátký trek dole pod El Teide, ze kterého budete mít celou dobu na sopku krásný výhled. Je to okruh, který vede kolem vrcholu La Catedral. Doporučuju tam jen hned ráno, protože přilehlé parkoviště je později obsazené. Nicméně se auta rychle střídají, protože dost turistů si jen přijede vyfotit El Teide z vyhlídky a hned zas jede dál.

Mapa treku pod El Teide
Mapa treku pod El Teide

Přírodní park Anaga a okolí

Nádherný přírodní park připomínající Madeiru na severovýchodě ostrova. Pozor, může tam pršet, ačkoliv jinde je krásně. Na některé treky Anagy budete potřebovat povolení, které je nutné zajistit minimáně dva týdny předem (pak už vás rezervační systém nepustí). Nicméne i bez povolení to tam můžete dobře prozkoumat. My to projeli s malým synkem autem, jsou tam vyhlídky, třeba nad městečkem Taganana nebo potom na horizontu Mirador Diseminado Casas de Cumbre.

Anaga
Anaga

San Cristobal de La Laguna

Krásné městečko s dvěma ulicemi v podobě pěší promenády, které jsou poseté UNESCO paláci a kouzelnými vnitrobloky mnohdy s kavárnou. Městečko, kde také jezdí tramvaj! Parking zdarma viz tato mapa. Kávu jsme si dali v Dilemma café, pěkný interiér, ale kdybych věděla, že pak uvidíme kavárnu v Casa Museo Cayetano Gomez Felipe, šla bych tam!

Vnitroblok s krásnou kavárnou
Vnitroblok s krásnou kavárnou

Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz leží na severo-západě ostrova a původně bylo postaveno jako přístav pro sousedící Orotavu. Dnes však žije vlastním životem a kdo se chce vyhnout masovému turismu, který je k vidění v Los Christianos nebo Las Américas, ubytuje se právě zde. I Puerto je poměrně hojně turisty navštěvováno, ale i tak si dokáže uchovat své kouzlo, narazíte tu na malé restaurace, místní hospůdky a oceníte bohatý, ale ne příliš rušný noční život.

Pláž v Puerto de la Cruz
Puerto de la Cruz


Santa Cruz a pláž de Las Teresitas

Santa Cruz de Tenerife je střídavě s Las Palmas de Gran Canaria hlavním městem Kanárských ostrovů. Kromě samotné návštěvy města můžete zajet na nedalekou pláž Playa de las Teresitas, kde si lze lehnout do zlatého písku dovezeného ze Sahary – městským autobusem č. 910 je to cca 20 minut jízdy. Výhodou pláže de Las Teresitas je, že je chráněná kameny, a tak tam nejsou moc vlny, je klidná. Ideální pro malé děti. Je to takové brouzdaliště, ale nebojte, zaplavete se. Navíc je 1,6 km dlouhá a velikým parkovištěm, všichni se tam bez problému vejdou.

Playa de Las Teresitas
Playa de Las Teresitas

Doporučuju nevynechat jednu autentickou vesničku za pláží de Las Teresitas. Jmenuje se Iqueste de San Andrés, parkuje na nahoře na útesu, protože vesnička je celá bez silnic, jen pro pěší! Takže pokud hledáte klid, tady ho najdete. Potkali jsme místní stařešinu, dali pivko v jediném obchůdku a hospodě v jednom. Mají tam krásný kostel s dětským hřištěm A zrovna upravovali pláž, takže myslím, že tahle oáza klidu stojí za minimálně procházku. Kdo toužíte po ultra klidu a splynutím s místními, ubytujte se právě tady v krásné Casa Bora.

Igueste San Andrés
Igueste de San Andrés

Pláž de la Tejita

Tam jeďte před západem slunce, které dodá rudou barvu přilehlému kopci Montana Roja, na který si také můžete vylézt. Dejte si něco dobrého v Chirinquito Pirata (doporučeno rodinkou, le teď se zdá, že zavřeli). Naše oblíbená pláž, ale byly docela vlny.

Playa de la Tejita
Playa de la Tejita
La Tejita
La Tejita

Los Christianos

Společně s Las Américas je Los Christianos turistickým střediskem ostrova. Jsou tu sice dlouhé pláže se zlatým pískem, ale lemované hotelovými resorty. Na oko to dobře nepůsobí, ale koupání je fajn.

Jídlo a pití na Tenerife

Upozornění: nepijte tam vodu z kohoutku (viz info na začátku článku). Holdujete kafi a rádi zkoušíte nové možnosti přípravy kávy? Ochutnejte specialitku Kanárských ostrovů – Barraquito – espresso s kondenzovaným mlékem, likérem a mléčnou pěnou se skořicí (cena už od 1,50 EUR). A že byste radši vychlazené pivko? Na Kanárech se točí pivo Dorada. Milovníci sladkých alkoholických nápojů si přijdou na své díky místnímu banánovému likéru.

Barraquito
Barraquito

K jídlu si dejte hlavní chod s Patatas arrugadas – dost solené brambory vařené ve slupce až do té doby, než se všechna voda vypaří, a podávané s dresingem z chilli papriček (mojo picón).

Patatas Arrugadas Tenerife
Patatas Arrugadas Tenerife

My máme rádi mořské plody, a tak jsme si pochutnali na chobotnici (polpo), krevetách (na Tenerife jsou typické s česnekem), grilované olihni, mušlích lapas nebo specialitě Churros de pescado – ryba smažená v těstíčku (to se hodí, zejména pokud na Kanárech slavíte Vánoce). V restauraci vám všude dají za cca 70 centů na osobu pečivo se dvěma typickými omáčkami – mojo verde (zelenou) a mojo rojo (červená), to je taky dobrý tip na dárek z cest.

El Mirador, restaurace se skvělým výhledem
El Mirador, restaurace se skvělým výhledem

Naše oblíbené restaurace:

 • El Surtidor (San Andrés u pláže de Las Teresitas)
 • El peton (San Andrés u pláže de Las Teresitas) – bývá plno, mají velký výběr mořských plodů a vše i v polovičních porcích, takže ideální na ochutnání a la tapas
 • Cofradía de La Punta (Punta del Hidalgo) – speciálka na mořské plody, nachází se přímo u malého přístavu, must visit!
 • El Mirador (Benijo) – tam si dejte kafe s unikátním výhledem na pláž a skály
 • Fuente Hermano Pedro (Vilaflor)
 • El Cruce (jižně od Candelarie) – skvělé a levné steaky a další dobroty, zvenku jako bufáč a uvnitř nečekaně pěkný!
 • Chirinquito Pirada (Playa de la Tejita), doporučeno rodinkou, nestihli jsme
 • Casa Riquelme (Masca), 3chodové menu za 16 EUR s unikátním výhledem, my to nestihli, bylo nám doporučeno
 • Tito’s bodequita (Puerto de la Cruz), doporučeno, nevyzkoušeno
Cofradía de La Punta - výborné mořské plody
Cofradía de La Punta – výborné mořské plody

Tenerife s dětmi

Hodně lidí chválí kosatky v Loro parku, kam mají děti do 5 let vstupné zdarma. My jsme tam nebyli, stačila nám pláž, slunko a objevování vlastní cestou. Dětem se taky může líbit plavba lodí třeba v Los Gigantes. moc doporučuju trek pod El Teide, šli jsme ho s ani ne 2letým Adámkem něco přes 2 hodiny (dospělák to dá za hodinku) a celou dobu měli super výhledy na El Teide – více v sekci o sopce).

Playa La Viuda
Playa La Viuda

Co se jídla týče, tak na Tenerife všude dělají polévky typu vývar, pro malé děti ideální. Často jsme objednávali rybí nebo z mořských plodů nebo kuřecí.

Další info o Tenerife

Další informace o ostrově Tenerife najdete na blogu mého kamaráda Yuhů, zejména pokud vás zajímá tamní fauna a flora nebo geologie ostrova. A se třemi dětmi tam několik měsíců žije maminka Domča – na jejím blogu Mamanika.cz najdete o Tenerife plno dalších informací.

SardínieMadeiraMaltaBarcelonaKaribik EvropyAzoryKorsika

Pláž v Puerto
Delfíni na Tenerife
Dominanta v Santa Cruz

7 thoughts on “Tenerife – Kanárské ostrovy

 1. Odpovědět
  Kamila - 16.5.2021

  Děkuji za příspěvek 🙂 Ohledně jídla bych ráda dodala, že asi nejčastější a nejtradičnější jídlo na Kanárských ostrovech jsou Kanárské brambory (brambory vařené v hodně slané vodě) s omáčkami Mojo rojo nebo Mojo verde.

 2. Odpovědět
  Martin - 12.4.2022

  Nevím, zda je to jen pocit, ale na všech (nejen vašich) fotkách se mi Tenerife zdá takové smutné, špinavé, tmavé … Docela by mně zajímalo, zda je to tak i ve skutečnosti.

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 27.4.2022

   To se zdá, respektive já jsem tam takový pocit neměla – naopak krásná příroda, né pouze písek a pláže, ale také zeleň.

  2. Odpovědět
   Eva - 22.9.2022

   To je tou tmavou barvou písku na plážích.
   Nám se nejvíc líbila pláž La Tejita i s výstupem na tu červenou skálu.

   1. Tereza Schindlerová
    Odpovědět
    Tereza Schindlerová - 29.9.2022

    La Tejita byla taky krásná, na skálu snad příště 🙂

 3. Odpovědět
  Naja - 31.5.2022

  Díky za super příspěvek. V říjnu se s kamarádkou na Tenerife chystáme tak se bude hodit. Naja

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět

   Rádo se stalo, užijte si cestu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top