odlet z Vratislavi nebo Vídně

Vyplatí se odlet z letiště Vídeň, Vratislav, Norimberk nebo Berlín a kolik stojí parkování?

Nejraději odlétáme z pražského letiště, jenže je drahé, a tak i ceny letenek jsou mnohdy několikanásobně vyšší, než z letišť sousedních zemí. Zkušenosti s odletem například z Vídně nebo Vratislavi jsme začali nabírat zejména poté, co našemu Adámkovi byly dva roky. Protože od té doby platí za letenku plnou cenu, a tak je úspora o to víc znát. V čánku se dočtete, jak se na kterém letišti parkuje, kam jsme odtamtud letěli a zda bychom to (ne)doporučili. A pokud se vám letos stalo, že vám aerolinka zrušila let nebo jste měli zpoždění nad 3 hodiny, vyplatí se zažádat o kompenzaci – více zde.

Další články: Jak najít levný hotelJak si sbalit do příručního Tipy na cesty s miminkem/kojencem Mobilní appky na cestyHavajské ostrovy • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021

Letenky z Vídně

Dobré zprávy! Ve Vídni je vstup do salonku SKY lounge a Vienna lounge zdarma pro držitele kreditních karet KB (A karta nebo Lady karta). Z Vídně jsme letěli s Wizzair na Zakynthos. Na konci září jsme za nás dva a Adámka pod 2 roky ještě platili ani ne 3 000 Kč! Podruhé jsme z Vídně letěli na jaře 2022 také s Wizzair – do Dubaje. Za 3 letenky jsme platili ani ne 9 000 Kč (cena z Prahy byla trojnásobná). Z Vídně se také pěkně dostanete na Korfu, kam my jsme měli štěstí a dostali se za dobrou cenu z Prahy, ale to už teď není. Cesta z Prahy do Vídně trvá cca 3,5h. Parkovali jsme vždy na parkovišti Parktiger (rezervujte hned po nákupu letenky, cena pak roste a může být plno), kde za den účtují 5,99 EUR. Trochu nevýhoda je, že z parkoviště musíte jít cca 8 min pěšky na vlakovou stanici. Pak už to jsou jen dvě zastávky a ani ne 10 min jízdy vlakem přímo na víděňské letiště Schwechat. Cena jedné jízdenky je 1,90 EUR a vlaky jezdí od cca 4,30 ráno do 1 hodiny ranní. My jsme po návratu z Emirátů jeli buď posledním nebo předposledním vlakem a na rozdíl od jiné české rodiny, která ještě v noci mířila autem směr České Budějovice, jsme si rezervovali noc v hotelu 2 min jízdy z parkoviště – Arion Airport Hotel.

Zde namátkou, kam to z Vídně s nízkonákladovkami létá:

 • řecké ostrovy (Wizzair, Ryanair)
 • Španělsko včetně Kanárů (Wizzair, Ryanair)
 • Itálie (Wizzair, Ryanair)
 • Portugalsko (Wizzair, Ryanair)
 • Emiráty (Wizzair)
 • Egypt (Wizzair)
 • Montenegro (Wizzair)
 • Sardínie (Ryanair)
 • Kypr (Ryanair)

Vídeňské letiště má skvělý dětský koutek (hledejte název Family gate u brány F1 tuším).

Letenky z polské Wroclawi

Z Vratislavi jsme letěli do Malagy. Tam to sice létá i z Prahy, jenže zase ten rozdíl v ceně letenk byl takový, že nám to stálo za to. Platili jsme za nás tři kolem 7 000 Kč (termín Velikonoc) a z Prahy to bylo za 27 000 Kč. Cesta z Prahy nám trvala cca 4h a bylo to sice zajímavé, ale náročnější na řízení (míň dálnic). Co je ale na tomto polském letiště výhodné, je non-stop parkování přímo u terminálu. Za 10 dní jsme za parkování na vratislavském letišti zaplatili 375 Kč! Letiště je to miniaturní, o tom míň stresu s odletem.

Příklady, kam to z Vratislavi létá:

 • Kypr (Wizzair)
 • Španělsko (Ryanair)
 • Kanáry (Wizzair)
 • řecké ostrovy (Ryanair)
 • Itálie (Ryanair)
 • Montenegro (Ryanair)
letitě Wroclaw
Letiště Wroclaw
parkoviště Wroclaw
parkoviště Wroclaw

Letenky z Norimberka

Z Norimberka jsme koupili letenky s Ryanair na Azory. V srpnu (sezóna) za ani ne 11,5 tisíc korun zpáteční my tři. Cena libová a navíc přímý let. To z Prahy těžko. Navíc jsme z Prahy do Norimberka dojeli za cca 2,5h. Takže za mě je to nejlepší spojení právě na Azory (ale z Norimbera to létá také na Tenerife nebo Mallorcu.

V Norimberku jsme parkovali asi 10 min pěšky od letiště – na levnějším parkovišti Easyparking.de za 65 EUR na týden. Letiště v Norimberku je malé, a tak žádné stresy. Ve veřejné zóně ještě před bezpečnostní kontrolou najdete parádní obchod se salýty, sendviči a dokonce japonskými pochutinami – ty mi zejména po návratu z Azor udělaly velkou radost.

Za bezpečnostní kontrolou u gates je menší dětský koutek, spíš takový dome a la opičí dráha.

Před odletem na Azory jsme do Norimberka jeli o den dřív a přespali v hotelu Seminaris (čekali jsme víc).

Letenky z Berlína

Z nového berlínského letiště Brandenburg jsme letěli do Finska. Nejdřív jsem si chtěla připlatit za odlet z Prahy, jenže ten rozdíl byl opět velký. Za nás tři jsme zaplatili cca 5 500 Kč zpáteční s Easyjetem – na stejný termín z Prahy to bylo nějakých 15 tisíc. Parkování jsme měli přímo na letišti Brandenburg za 29 EUR na týden – doporučuji rezervovat hned, jak koupíte letenky. Berlínské letiště mělo být otevřeno před více než 10 lety, ale kvůli vážným technickým problémům funguje teprve krátce. Možná i proto na první dojem nemáte pocit, že byste byli na ultranovém moderním letišti. Nicméně pár “moderních” prvků tam mají. Některé check-in přepážky jsou self-service. Tu nejkratší frontu na bezpečnostní kontrolu vyhmátnete díky monitorovacímu systému. Stále ale platí, že musíte vyndat elektroniku a tekutiny ze zavazadla ven – to už třeba v Helsinkách není třeba. A teď něco pro rodiče – za bezpečnostní kontrolou najdete parádní hernu pro děti od těch nejmenších. S atíčkama, žíněnkama na opičí dráhu, polohovacíma lehátkama pro rodiče a výhledem na letadla.

Letenky z Drážďan

Zde zkušenost nemáme a zatím neplánujeme, ale chtěla jsem tu Drážďany mít, protože i odtamtud to létá na hezká místa a pro někoho to může být dostupnější letiště než Praha. To samé Katowice.

Další články: Jak najít levný hotelJak si sbalit do příručního Tipy na cesty s miminkem/kojencem Mobilní appky na cestyHavajské ostrovy • Výměna domovůŽenské vychytávky na cesty • Rumunsko 2021Sicílie 2021Zakynthos 2021Tenerife 2021Švýcarsko 2021

3 thoughts on “Vyplatí se odlet z letiště Vídeň, Vratislav, Norimberk nebo Berlín a kolik stojí parkování?

 1. Odpovědět
  Daniel - 18.10.2022

  Jo, všechno dobré. Jen v Norimberku parkuji raději ve městě, blízko stanic metra U2, například si hledám místo u zastávky “Rennweg” nebo “Schoppershof” a ten kousek na letiště pak dojedu metrem. Za parkování tedy neplatím nic.

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 24.10.2022

   Děkuju za doplnění! Tady taky záleží, zda chcete nechat auto někde zcela bez dohledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top