Ostrovy Cíes ve Španělsku

Španělské ostrovy Cíes v Galícii

přezdívané Karibik Evropy

MadeiraBarcelonaTenerife

mapa Cies

Pohled od majáku na jižní ostrov San Martino
Hlavní pláž Cies s lagunou

Ostrovy Cíes jsou součástí španělského souostroví ležícího v Atlantickém oceánu nedaleko od Galície. Společně s ostrovy Ons a Cortegada tvoří skupinu Atlantických ostrovů Galicijského národního parku. Kromě chráněné přírody a mořského života zde najdete pláže jako z Karibiku. I proto jsou tyto ostrovy oblíbené nejen zahraničními turisty, ale samotnými Španěly.

Laguna na ostrově Faro
Praia da Rocha - ostrov Faro

Ostrovy Cíes jsou tři – serverní ostrov Monteagudo, prostřední ostrov Faro a jižní ostrov San Martiňo. V rámci pobytu navštívíte první dva, ten třetí je trochu dál a dostanete se tam pouze vlastní lodí.

Jak se na Cíes dostat

Nejdřív se potřebujete dostat do španělského města Vigo (nebo také Cangas či Baiona), odkud jezdí na Cíes hned několik trajektů. Cena zpáteční jízdenky se pohybuje okolo 16 EUR a cesta trvá hodinu. V zimě se na ostrovy nejezdí, sezóna začíná Velikonocemi, a to víkendovými spoji. Od června do konce září můžete na ostrovy Cíes zamířit kterýkoliv den. Lístky na trajekt pořídíte třeba na webu lodní společnosti Mar de Ons.

Trajekt na Cies
Trajekt plující na ostrov Faro

Ubytování na Cíes

Zde není co řešit, protože pokud na ostrovech budete nocovat, existuje pouze jediná možnost – ubytování v kempu Islas Cíes Camping. Cena za osobu na noc je 7,95 EUR a za vlastní stan 8,50 EUR. V kempu mají i vlastní stany, které si jde u pobytů nad dvě noci pronajmout za celkem 45 EUR/noc (2 osoby) nebo 70 EUR/noc (4 osoby).

V létě bývá ostrov přeplněný, a tak to chce kemp i trajekt rezervovat s předstihem. V červnu prý podle správců kempu rezervace ještě není třeba.

Kemp Cies
Toalety v kempu na ostrově Cies

Kemp je moc pěkný, poskytuje místa ve stínu a je blízko k hlavní pláži ostrova Praia das Rodas. Sprchy, umývárny i WC jsou čisté.

Povolení k pobytu

Po rezervaci kempu a zakoupení lístků na trajekt je ve Vigu ještě potřeba dostat povolení k pobytu na ostrově (permit). To vám dají v přístavu u stánku kempu (hned vedle stánku, kde si vyzvednete lístky na loď).

Po rezervaci kempu a zakoupení lístků na trajekt je ve Vigu ještě potřeba dostat povolení k pobytu na ostrově (permit). To vám dají v přístavu u stánku kempu (hned vedle stánku, kde si vyzvednete lístky na loď).

Jídlo na Cíes

Rozhodně uděláte dobře, když ještě ve Vigu nakoupíte zásoby, a to včetně velkých lahví vod. Na ostrově je sice v kempu minimarket, ale výběr není moc velký a zaměřený spíše na vaření (mouka, cukr,…), a to nemluvím o cenách. Nakupte si ještě na pevnině ovoce, zeleninu, sušenky, vodu – neprohloupíte. Piva a vína mají v minimakretu dostatek. Místní specialitou je koňak podávaný s kávou – Carajillo de coňac.

Carajillo de coňac
Mušlí je na těchto ostrovech hodně a pěkných - jenže se nesmí sbírat

Kemp na Cíes také nabízí možnost stravování v místní samoobslužné restauraci. Ceny jsou však pochopitelně vyšší – řízek s hranolkami stojí okolo 8 EUR, krokety 5 EUR, základní salát 4,5 EUR. Ráno v 11h přijíždí první trajekt, který s sebou veze čerstvé pečivo.

Pláže na ostrovech Cíes

Pláže zde připomínají Karibik – jsou pokryté světle bílým pískem, díky kterému je pak mořská voda azurově modrá. Hlavní a nejpřitažlivější pláž ostrovů Cíes je Praia da Rocha – táhne se mezi severním a prostředním ostrovem, z jedné strany na ni šplouchá Atlantik, z druhé ji lemuje jezírko. Na jejím konci lze přejít na menší pláž Praia dos Viňos. Asi deset minut pěšky směrem na jih leží menší a užší pláž Praia de Nosa Senhora. Naopak pokud půjdete na sever, máte možnost sejít k pláži Praia das Figueiras. Zde bude možná méně lidí než na hlavní pláži, a přitom je to krásná pláž také s bílým pískem.

Praia da Rocha - největší pláž souostroví
Praia das Figueiras

Pěší výlety

I když jsou ostrovy Cíes hodně malé, budete tu mít určitě co dělat i za počasí, které zrovna koupání nepřeje. Prozkoumejte místní faunu a floru pěšky! Na výběr máte hned ze čtyř turistických tras:

1. Výlet na horu Monte Faro

Vzdálenost 3,5 km. Tato trasa vás zavede na jih ostrova Faro, kde nejdříve odbočíte na místo ideální pro pozorování místního ptactva (zejména všudypřítomných racků) – Pedra da Campá. Jestliže se na Cíes ocitnete na začátku června, potkáte velké množství racků sedících na vejcích.

Poté vás cesta zavede na horu Monte Faro, která měří 175 m a odkud budete mít krásný výhled.

2. Výlet k majáku Faro da Porta

Tento výlet se dá v jeden den spojit s výletem na horu Monte Faro, ale stejně tak rozdělit do dvou dnů. Z kempu projdete nejdříve kolem pláže Praia da Nosa Seňora a pak Punta de Carracído. Na konci cesty objevíte maják.

Skulina ve skále
Pohled z Alto de Princípe

3. Výlet na Alto do Princípe

Krátká procházka zakončená dechberoucím výhledem na hlavní pláž ostrova, jezírko a Monte Faro. Jde se trochu do kopce, ale pouze do výšky 111 m.

4. Výlet po ostrově Monteagudo

Zpáteční vzdálenost je 5 km a cestou budete mít skvělé výhledy na ostrovy Ons.

Na co si dát pozor

Racek
Racek sedící na vejcích

Na racky! Jsou všude, jsou rychlí, drzí a do všeho, co je k jídlu, klovou. Obzvláště je zajímají igelitové pytlíky – asi si už zvykli, že právě v těch tam lidé přinášejí jídlo. Vše tedy před nimi schovejte do stanu a nic nenechávejte bez dozoru.

MadeiraBarcelonaTenerife

Flóra na ostrově Cies

Les CiesRacek s mláďátkem
Pláž Cies
Racků je tam hodně
Vejce racka
Praia da Rocha
Pláž na ostrově Cies

1 thought on “Ostrovy Cíes ve Španělsku

  1. Odpovědět
    Blogerka Klárka - 21.1.2022

    Ty pláže (ale i ty výlety) mě hodně lákají!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top