Dárky pro cestovatele

Zážitkové dárky pro cestovatele – nejen ty zkušené

Tipy jsou řazeny chronologicky – tj. úplně nahoře najdete nápady na dárky z roku 2022 a níže z let 2021 a 2020. Článek aktualizuju každý rok ➡️ Obdarovat zkušené cestovatele může být solidní oříšek. Všude už byli (to je jen váš pocit, ne jejich), cestovatelské diáře a nástěnné stíraci mapy už mají nebo nepoužívají, cestovatelské festivaly je nezajímají (mají svých zážitků dost) a vybavení na cesty ať si radši vyberou sami. Rozhodla jsem se tedy dát do kupy dárky, které mně – člověku, co za cesty dá všechny svý peníze, udělají největší radost (krom lásky, samozřejmě). Výhodou těchto dárků je, že je lze řešit i na poslední chvíli a ve většině případů objednat on-line.

Další články: Rozměry kabinových zavazadelVěcné dárky pro cestovateleJak jsem letěla a nevěděla kamCo si sbalitMobilní appky na cestyDáma na cestáchJak jsem dražila nemovitostMoje kulturní pozorování v Japonsku

Víkend v netradičním hotelu

Moje tři letošní objevy, co se hotelů v ČR týče. Nezámek je zatím trochu punkové ubytování v bývalém venkovském zámku, který jeho majitelé teď dávají do kupy, na dvorku pořádají koncerty (my byli na Zrní a Prago Union), v baru točí pivo a dělají výrobné snídaně. Tak si hlídejte program na příští léto a darovat můžete poukaz na víkend na neznámém místě. To samé pak na Hromovce nad Špindlem, kterou vlastní cestovatel Alexandr Bílek. Horská chata, kde se povedlo ji zařídit útulně, s prvky designu, výbornou kuchyní a interiérem plným suvenýrů z cest – převážně z Afriky. A do třetice Pivní hotel pivovaru Zlatá kráva, který jako jeden z mála na světě nabídne pípu s 5l piva na každý den přímo na pokoji.

Jazykový dárek

Tohle samo o sobě možná takový zážitek není, ale rozhodně to pomůže těm, kteří se cestování kvůli jazykové bariéře bojí (nebojte, oni v zahraničí taky lidi moc anglicky neumí, takže rukama nohama je monhdy ta nejlepší varianta). Jazykový dárek je online studium jazyků včetně tzv. konverzačního klubu, který slouží k rozmluvení se, takže ideální pro věčné studenty, co ale jak přijde na věc, raději zdrhají. Mají tři úrovně co se rozsahu a délky studia týče a vybírat můžete mezi angličtinou, španělštinou, němčinou, francouzštinou, italštinou a ruštinou. Případně můžete vybrat konkrétní kurz na Onlinejazyky nebo Easylingo.

Členství na Home Exchange

Výměna domovů šetří peníze na cestách. Někdo jede k vám a vy k někomu, nemusí to být ve stejná čas a se stejnými lidmi – detailně to popisuju v tomto článku. Nicméně když se s někým domluvíte na výměně, musíte před odjezdem zaplatit roční členský poplatek cca 3 500 Kč. A právě ten může být dárkem vedoucím k novým zážitkům.

Vstupenka/permince do Kunsthalle, ZOO nebo Pomezí

Loni mi Martin k Vánocům věnoval permici do nově otevřené Kunsthalle a to nás motivovalo pravidelně chodit na výstavy a to v členském předtermínu nebo akce pro členy. Někdo ocení permici do ZOO, jednotliví vstupné už stojí docela dost a s dětmi tam člověk zajde i několikrát ročně. A Pomezí – to jsou interaktivní divadelní představení, ve kterých je divák součástí, mnohdy chodí mezi herci, pohybuje se v prostoru (například domu) dle svého uvážení. Když jsem u divadla, chci ještě zmínit liberecké Malé divadlo F. X. Šaldy s krásným barem a hned dvěma doporučenými představeními – Sialská trojčata o vzniku Ještědu a Alois Nebel.

Podvodní focení

Tohle je unikátní zážitek – focení v převleku pod vodou. Dopřála jsem si ho v těhotenství s Adámkem a stálo to za to. Lucie Drlíková s námi probrala návrhy fotek, které pod vodou půjdou udělat. Na místě mě nalíčila, vybraly jsme šaty, dala instruktáž k tomu, jak dýchat a jak se pod vodou tvářit a pak….cvakla foťákem pod vodou a byly z toho parádní fotky. Kdo se, může se převléct třeba za mořskou pannu.

Na noc do bývalé kaple

Byli jsme tam už dvakrát a máme to tam rádi. Hned u Žďárského zámku, hned v přírodě. Pokoje a apartmány přímo v bývalé kapli nebo také v nové přístavbě. Za mě ideální dárek. A ano, my tam pokaždé byli s malým Adámkem. Detailní informace o našich pobytech tam a jaké pokoje jsme měli najdete v článku Jak se nám spalo v kapli.

Kaple po setmění
Kaple po setmění

Další tipy na ubytování v klášterech nebo na faře najdete v tomto článku od Kudy z nudy. Zejména ty fary jsou cenově velmi přívětivé. Objevila jsem také web Církevní turistika, který si klade za cíl propojit křesťanská poutní místa s ubytováním například na faře, a dát tak veřejnosti možnost tato místa, církevní památky a křesťánství poznat.

Výlet (za) vzducholodí

Německé město Friedrichshafen je slavné pro své letiště vzducholodí a také díky Ferdinandu von Zeppelinovi, který tam v roce 1892 založil továrnu na vzducholodě a řiditelné balony. Pro Martina let vzducholodí byl splněný sen, a tak věřím, že to je dobrý tip na dárek pro další nadšence do létání. Martin měl koupený 30 minutový let. K Vánocům bych vytvořila poukaz s tím, že koupíte konkrétní let později – a spojila bych to s výletem k Bodamskému jezeru. Na webu zeppelin-nt.de prodávají i dárkové poukazy. Nebo na jejich e-shopu můžete koupit třeba tričko jako „poukaz na let“.

uvnitř vzducholodě
uvnitř vzducholodě
Startuje se nedaleko Bodamského jezera
Startuje se nedaleko Bodamského jezera

Pivní lázně a unikátní restaurace Ve Skále

Tento dárek jsem dostala loni k Vánocům. Naši nám pohlídali Adámka (důležitá součást dárku!) a my s Martinem vyrazili do Kláštera Hradiště nad Jizerou. Tam jsme si dali soukromou pivní koupel (jinde jsem zažila, že koupel nebyla v odděleném pokoji). Poté jsme zašli na oběd do netradiční restaurace Skála – ano, je to ve skále, místo, kam se uchýlit, když je venku hnusně a sychravo. Dá se to udělat i s přespáním v hotelu, vše je na jednom místě. Takže záleží na rozpočtu.

Exkurze letiště

Co takhle se podívat do míst, kam se normální cestující nedostanou? Na pražském letišti můžete vyrazit na jednu ze sedmi tras, v rámci kterých se podíváte do interiérů/exteriérů letiště, záchranné požární stanice, zázemí zimní údržby nebo na leteckou techniku. Exkurze byly na podzim 2021 obnoveny a trvají cca 2 hodiny a dospělého stojí 250 kč. Mají i rodinné vstupné. Parkování za 100 Kč. Na jedné jsem před lety byla a i přesto, že mám poměrně nalítáno, to bylo hodně zajímavé.

Netradiční ubytování v ČR

Moje oblíbená sekce na blogu. Za mě je top noc na Ještědu – máte západ a východ slunce jen pro sebe a další návštěvníky hotelu, ostatní už jsou dávno doma. Místo v luxusní restauraci s výhledem zajištěné a ráno dobrá snídaně, opět s výhledem – jak jinak. Navíc tento dárek můžete zaplatit také přes firemní benefity Benefit Plus.

Výhled z pokoje na Ještědu
Výhled z pokoje na Ještědu

Hodně neotřelým konceptem je Hotel Anybody v Brně – desítka pokojů, každý stylizován do jednoho z filmů, ve kterém vy hrajete. Na noc se stanete jeho protagonisty a ocitnete se v džungli, kasinu, ve výtahu nebo v letadle. Celým příběhem vás provádí hlas z tabletu. Byli jsme doposud ve čtyřech pokojích a pecka.

Hotel Anybody Brno
Hotel Anybody Brno

Nebo noc v Hausbótu v Praze na Vltavě. Nebo noc v Broumovském klášteře. My se teď chystáme do věže do Jičína – budeme ji mít celou pro sebe!

Letenku jako překvapení!

Na to si zatím troufl pouze můj manžel. V lednu jsem k narozeninám dostala letenku na Floridu. A pak jsem Martina i s mými rodiči vzala do Benátek – dozvěděli se, kam letí, až těsně před nástupem do letadla. No a naposledy se překvapení konalo v Brně – Martin mě vzal do Berlína za dvě stovky 🙂

Ani název aerolinky mi nepomohl v hádání, kam letím.
Ani název aerolinky mi nepomohl v hádání, kam letím.

Ve výběru letenek vám pomůže můj přehled, kam z Prahy letět v roce 2020 a spojit to s volnem ve státní svátky. Chápu, že je těžké kupovat letenku někomu, o kom si myslíte, že už všude byl (i když to není pravda). Místo letenky lze u některých aerolinek koupit dárkový poukaz.

A když poletíte taky, můžete cílovou destinaci tajit až do odletu – obdarovaný neví, kam letí, třeba až do přistání letadla! Detailní popis viz článek Jak vypadal výlet s překvapením, kdy jsem nevěděla, kam letím.

Vstup do letištního salonku

Zde měli výborný odhad mí kolegové – dostala jsem vstup do salónku před odletem na svatební cestu. A přesně to splnilo účel dárku – udělalo nám to velkou radost a při už tak drahých líbánkách bychom si salónek sami už nekoupili. Na letišti v Praze můžeme koupit vstup buď do Erste (Termínál 2) nebo do MasterCard (Terminál 1). Jen si předem ověřte, zda váš cestovatel náhodou salónek již nekoupil nebo nevlastní platební kartu, která ho opravňuje ke vstupu zdarma.

V letištním salonku při odletu na svatební cestu na Havaj
V letištním salonku při odletu na svatební cestu na Havaj

Cestu vlakem

Na naše spontánní výlety jezdíme vlakem. Nevíme kam, a tak se někdy nákup jízdenky na poslední chvíli prodraží. České dráhy prodávají dárkové vouchery v různých hodnotách. Platnost 6 měsíců. Za mě lepší než kilometrická banka. Jen pozor, na menších nádražích může být problém s jejich uplatněním – resp. na nádražích provozovaných SŽDC.

Poukazy na vlakové jízdenky
Poukazy na vlakové jízdenky

Nočním vlakem do zahraničí

Na popularitě znovu získávají noční vlakové spoje. A nabídka se rozšiřuje. Sama mám zkušenost jen z Thajska, ale zrovna tohle by bylo něco, co bych ráda vyzkoušela. Poprad, Budapešť, Krakov nebo Curych? Mrkněte na mapu nočních spojů ČD.

Poukaz do cestovatelské restaurace

V lékařské kartě z dětství mám napsáno „hezky papá“. A to platí i dnes. Pokud si u toho mohu připomenout některé z chutí a vůní objevování světa, tím líp. V jiném článku průběžně aktualizuji tipy na cestovatelské restaurace v Praze.

Restaurace Arepas de Lyna
Restaurace Arepas de Lyna

Gurmet zážitek ve vlaku

V jídelních vozech ČD jsem se na posledním spontánním výletě najedla líp než v restauraci. Nejlepší je telecí pečené na barevném pepři, ale teď mají nové menu. ČD Restaurant se servisem JLV prodává poukazy v hodnotě 200 a 500 Kč. Více info zde: https://www.jidelnivozy.cz

Stolujeme ve vlaku
Stolujeme ve vlaku

Doporučuji také sledovat, až bude opět možné rezervovat zážitek Maurerův stůl ve vlaku cestou do Drážďan a zpět.

Private Check-in na letišti

Přijedu na letiště, nemusím do fronty na přepážku s kuframa, to zařídí poskytovatel služby. Zavedou mě do salónku. Dám si sklenku vína a něco na zub (nečekejte gastro hody, ale jako snídaně poslouží); a nakonec projdu privátní security, odkud pokračuju rovnou do letadla.

Private check-in letiště Praha
Private check-in letiště Praha

Takhle vypadá služba Private check-in pražského letiště a vyplatí se pro dvě osoby (2 499 Kč, jedna stojí 1 599).
Za mě supr dárek pro někoho, kdo:
* má koupenou letenku z Terminálu 2
* letí s kufry, ne pouze s příručním
* letí na dovolenou, ne business trip
* letí v čase 5-21
* nerad stojí ve frontě a chce si zpříjemnit odlet

Pro rezervaci budete potřebovat jména cestujících a číslo letu. Služba se platí až na místě, takže jako dárek udělejte rezervaci na datum a čas a věnujte poukaz z hotovostí…

Další články: Zakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top