fbpx
Orlické hory na víkend

Orlické hory na víkend – Deštná a skleněný kostel v Neratově

Do Orlických hor jsme vyrazili na prodloužený víkend i s rodiči a rodinou bráchy. V červnu. A asi z toho bude tradice. Ten rok jsme se ještě podívali do České Kanady nebo Adršpachu – podívejte se na článek s tipy na výlety, kde nebudou davy lidí. Za hranice jsme vyrazili na Korfu, ze kterého jsem napsala článek o tom, jak sbalit miminko k moři.

O téhle unikátní stavbě více níže v článku
O téhle unikátní stavbě více níže v článku

Našli jsme krásnou chaloupku i s venkovním posezením, trampolínou, minihřištěm na fotbal a hlavně – bazénem. Přímo v Deštném v Orlických horách. U sjezdovky. A nedaleko od baru Dvojka2, kam jsme zašli na pivko a kávu. V Orliclých horách se pije Rampušák. Rampušák je horský duch a ochránce Orlických hor, kterého vymyslel redaktor časopisu Turista v 60. letech. A dnes je to i pivo.

Naše pronajatá chalupa v Deštném v Orlických horách
Naše pronajatá chalupa v Deštné v Orlických horách
Měla vše, co bylo třeba, a k tomu i kouzlo
Měla vše, co bylo třeba, a k tomu i kouzlo
Výšlap na Velkou Deštnou

Rozhledna Velká Deštná

První výlet jsme podnikli na na podzim 2019 otevřenou rozhlednu na kopci Velká Deštná. Ta je inspirovaná tamním větrem a deštěm, architektonicky hezky zapadá do prostředí Orlických hor. Cestou jsme potkali několik řopíků a chytli několik klíšťat. S Adámkem v nosítku (na kočárek to nebylo).

Nová rozhledna na Velké Deštné
Nová rozhledna na Velké Deštné
Moderní architektura je to
Moderní architektura je to
Poblíž je kiosek, našeho času zavřen
Poblíž je kiosek, našeho času zavřen
Cesta nahoru je pro ty, co se bojí výšek, trochu oříšek
Cesta nahoru je pro ty, co se bojí výšek, trochu oříšek

Sedloňovský vrch a řopík s výhledem

Další den jsme vyrazili i s kočárkem po naučné stezce Okolím Deštného směr Sedloňovský vrch. Cestou jsme dali oběd z vlastních zásob na neobyčejném řopíku. Na ten se totiž najelo po dřevěné lávce a na lavičce s přístřeškem se nám naskytl parádní výhled do kraje. A zrovna se k nám blížil déšť. Viděli jsme přesně odkud.

Na rozcestí Pod Sedloňovským vrchem jsme to vzali po modré zpátky. Se zastávkou v Šerlišském Mlýně, kde jsme si v restauraci dali evidentně vyhlášený koláč.

Skleněný kostel v Neratově

Do Neratova jsme zajeli na nedělní mši. Tamní kostel Nanebevzetí panny Marie má skleněnou střechu, což je impozantní pohled nejen zvenčí, ale zejména zevnitř. kostel je tak krásně prosvětlený a já si jen říkala, jak asi vypadá v noci při úplňku. V kostele se dá vylézt na věž a na kůr.

Dá se vylézt nahoru do věže
Dá se vylézt nahoru do věže
Kostel se skleněnou střechou
Kostel Neratovice v Orlických horách

Neratov bývalo poutní místo a o jeho obnovu ze zasloužilo Sdružení Neratov. To má na svědomí také Poutní Pivovar Neratov. Ten najdete hned vedle lávky vedoucí do Polska.

Pivovar Neratovice
Pivovar Neratov
Hraniční přechod do Polska
Hraniční přechod do Polska

Chystáte-li se někam v Česku a rádi nocujete na netradičních místech, tak pro vás mám inspiraci například z naší dovolené v hotelu z bývalé kaple nebo jednopokojového hotelu ve věži. Nebo zkuste brněnský hotel Anybody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top