Monopoli Itálie

ITÁLIE – BARI a MONOPOLI

ITÁLIE – BARI, MONOPOLI A TRULLI

SardínieŘím a VatikánPortoLisabonMadeira

Aktualizace srpen 2021: Do Bari teď z Prahy létá Ryanair, takže levné letenky nebude těžké sehnat! Aktuální podmínky vstupu do Itálie sledujte na webu Ministerstva zahraničních věcí. Na jejich webu najdete také pravidla návratu do ČR – pozor na přestupy (například když jsem se vracela z Francie do ČR, nebyl potřeba žádný test, jenže i tak jsem ho musela mít, a to kvůli přestupu v Německu).Bari samo o sobě moc zajímavé není, ale co takhle si dát začátkem června víkend u moře na jihu Itálie? K tomu výborné mořské plody, víno Primitivo a kouzlo staré části města Monopoli? To už je o něčem jiném! A přesně tak to Babka udělala. Zpáteční letenka s Wizzair vyšla cca na 1 800 CZK, odlet v sobotu ráno a návrat v úterý dopoledne – ideální délka na krátký předletní relax.

Pláž v Monopoli

Do Itálie jsme tedy vyrazili na 3 noci, z toho dvě v Monopoli – malebném městečku 35 minut vlakem na jih. Na třetí noc jsme z praktických důvodů (brzký ranní odlet zpátky do ČR) přejeli do Bari.

Trulli přístřešky v Alberobello

Trulli v Alborello

Check-in v ubytku v Monopoli byl až od 14h a my se ocitli už v 8 ráno v příletové hale letiště Bari. Sedli jsme na vlak do centra (jede 15 min, cena jízdenky 5 EUR) a jali se na hlavním vlakovém nádraží Bari Centrale hledat vlak do městečka Alberobello – ty roztomilé Trulli domky jsme prostě museli vidět na vlastní oči. Vlak jel „až“ v 9.48, a tak jsme stihli ještě klasické italské ranní cappuccino s croissantem.

Trulli v Alborello

Krátce po 11. hodině jsme byli na místě a pěšky prozkoumali Trulli domky. Začátkem června tu bylo pár turistů, nechtěla bych to vidět v létě, to musí být nával. Před jednou jsme se začali shánět po přesunu do Monopoli. Jenže vlakové spojení neexistuje a autobus jezdí třikrát denně, další jede až v 15.30 – pozor, tohle byla sobota. V neděli nejezdí vůbec nic! Šli jsme na stopa…

Trulli v Alborello

Monopoli

V Monopoli jsme se ubytovali v krásně zrekonstruovaném B&B Le Contrade přímo ve starém městě. Velmi milá paní nám na střešní terase vysvětlila, co a jak – dala nám také věrnostní kartu, na základě které nám pak opravdu v restauraci v Monopoli dali slevu 15 %! Jinak zkuste hledat přes Airbnb (sleva až 750 Kč na první ubytování).

Itálie Monopoli
Itálie Monopoli

A vyrazili jsme na pozdní oběd, rychle, než ve tři hodiny všechny restaurace zavřou a nastane čas siesty. Poblíž ubytka jsme objevili narvanou trattorii La Locanda Dei Mercanti a to byla už předzvěst toho, že se najíme velmi dobře. Ceny primi (první chod, většinou těstoviny) 7-8 EUR velmi příjemné. Bylo to skvělé!

Monopoli

Pláže v Monopoli

Ještě týž den jsme stihli i městskou pláž Porto Vechio jen cca 7 min chůze od Le Contrade. Voda je tu všude tyrkysově modrá – protože je dost mělká. Vypadá to nádherně. Jediné, co kazilo plážovou idylku, byl ustaviční řev společenských Italů a tvrdá zem, na které jsme na ručníku leželi – jó, pláž je to malá a lidí hodně.

Pláž v Monopoli

Na jih od první městské pláže se rozkládají další pláže, žádná z nich není nějak moc velká, ale o to je to roztomilejší. Verde byla dobrá.

Pláž v Monopoli

Příště, až sem pojedu – a jakože ano (za tu cenu krásný odpočinek), chci mrknout na pláže v Polignano ar Mare (5 min vlakem na sever od Monopoli), prý jsou moc fajn a k tomu tam je moc hezké staré město. Super výlet!

Pláž v Monopoli

Co dělat v Monopoli

Samozřejmě musíte projít uličky starého města skrz na skrz, je to úchvatné! Podívejte se do katedrály Maria Santissima della Maddia a z boku vlezte dolů do krypty, zajděte k přístavu.

Pláž v Monopoli

Z Monopoli do Bari

Vlaky jezdí častěji, než jednou za hodinu. Cesta trvá cca 35 min a stojí 3,20 EUR. Vracíme se v pondělí navečer po celém dni stráveném na pláži u Monopoli – nešlo odolat. V Bari jsme spali v Hotel City – fajn a hlavně, pár minut od vlakového nádraží, odkud další den brzy ráno jedeme na letiště.

Prošli jsme staré město, navštívili Katedrálu i Basiliku, povečeřeli v osterii. Po pár dnech v Monopoli nás ale Bari nijak moc nevzalo, už to příliš zavánělo velkým městem.

Něco málo z nákladů:

Letenka 1 800 CZK

Ubytování 65 EUR/noc/pokoj se snídaní

Hlavní jídlo dne (oběd či večeře) vyšlo na cca 15 EUR i s vínem

SardínieŘím a VatikánPortoLisabonMadeira

3 thoughts on “ITÁLIE – BARI a MONOPOLI

 1. Odpovědět
  Petra - 11.6.2021

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, kde jste podstoupili testy v Bari na cestu zpět? A kolik stály?

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 11.6.2021

   Dobrý den, my tam byli ještě před covidem, tak neporadím :/

 2. Odpovědět
  Jídlo na cestách - 17.8.2022

  Bari je srdeční záležitost. Hlavně focaccia barese, zmrzlina z Gelateria Gentile, ulička s těstovinami a v neposlední řadě paní, co na náměstí skoro vždy smaží polentu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top