Barcelona

Barcelona – Katalánsko

Barcelona je hlavním městem španělského Katalánska, a tak se zde kromě španělštiny potkáte také s katalánštinou. V Katalánštině jsou napsaná meníčka v restauracích, upozornění na ulicích nebo různé nápisy. Pokud ale umíte francouzsky nebo portugalsky, zjistíte, že katalánština je tak trochu kombinací těchto dvou jazyků.

Co udělat před cestou do Barcelony:

BARCELONA LETECKY

Do Barcelony z Prahy létají nízkonákladové společnosti Ryanair a Vueling, dále také Eurowings. Ceny letenek se standardně pohybují okolo 2 000 až 3 000 CZK, pokud cestujete bez odbaveného zavazadla, ceny budou nižší. Let trvá cca 2h 20 min. V roce 2024 využijte také výhodných letenek z Pardubic do Girony (Ryanair), odkud se do Barcelony také dostanete.

DOPRAVA V BARCELONĚ

V Barceloně se toho hodně dá projít pěšky, ale rozhodně se vyplatí zakoupit balíček 10 jízdenek (T-10, cena 9,99 EUR), který platí na veškerou barcelonskou MHD. Velkou výhodou těchto jízdenek je, že ačkoliv se jedná o jednu jízdenku platnou na 10 jízd, může ji využít více lidí najednou (přičemž se odečítají jednotlivé jízdy). Pokud do Barcelony poletíte, zakupte si tento balíček bez váhání, protože jízdenka platí dokonce také na vlak jedoucí z letiště do centra Barcelony, nebo opačným směrem, a cesta vás tak vyjde na méně než 1 EUR.

Pozor, T-10 ale neplatí na metro z/na letiště! Cesta vlakem z letiště do centra města trvá cca 30 minut, přičemž vlak jezdí každých 30 minut z
Terminalu 2 a staví na hlavní zastávce SANTS a dále PASSEIG DE GRACIA a CLOT. Služba je provozována vlaky RENFE.

Z letiště vede linka metra L9, do centra je nutno přestoupit na linky L1, L3 nebo L5 a cesta potrvá přes 45 minut. Jízdenka metrem z letiště tzv. Airport Ticket vyjde na 4,50 EUR.

Dále se z letiště do centra lze dostat autobusem AEUROBUS za 5,90 EUR, zpáteční jízdenka stojí 10,20 EUR. Přes den autobus jezdí každých 5 minut z obou terminálů a cesta trvá cca 30 minut. Autobus zastavuje na Plaça de Espanya a končí na Plaça de Catalunya. Při cestě zpět na letiště dejte pozor, zda jedete na Terminál 1 nebo Terminál 2.

Celodenní jízdenka na MHD stojí 8,40 EUR, jednotlivá jízdenka 2,15 EUR a lze ji koupit i u řidiče autobusu, v metru pak pouze v automatu.

UBYTOVÁNÍ V BARCELONĚ

V Barceloně najdete spousta hotelů a hostelů, ale pokud hledáte klidné a čisté místo, kde budete mít záruku, že vaše věci jsou v bezpečí a že vás v noci neprobudí opilí spolunocležníci, zkuste PENSION PALACIO. Hostel se nachází ve výborné lokalitě přímo v centru: mezi centrem a pláží (asi 3 minuty chůze od metra Barceloneta nebo vlakové stanice Estació de Franca – na kterou se dá dojet vlakem z letiště). Pension Palacio čítá 10 pokojů, počítačovou místnost, kuchyň. Dvoulůžkový pokoj s vlastním umyvadlem a se sdílenou koupelnou stojí mimo sezónu 15 EUR/os./noc. Vše tam mají moc pěkné a čisté.

TIP – ZKUSTE BARCELONSKOU LANOVKU!

Pokud máte v Barceloně dost času a už jste prošli všechny známé památky, můžete zkusit něco trochu jiného – jízdu barcelonskou lanovkou. Lanovek je Barceloně několik, ale ta, co vede i nad mořem, je nejzajímavější. Konrétně se jedná o lanovku vedoucí z Torre de St. Sebastiá (jnéno věže) přes Torre de Jaume I (jméno věže) na kopec Montjuic.

I když mnoho turistů absolvuje cestu lanovkou směrem na kopec, je lepší si kopec vyšlápnout, dát si kafíčko na Place Armada a sjet lanovkou dolů – vyhnete se tak dlouhé frontě, která se na Torre de St. Sebastiá tvoří, a nebudete se v kabince lanovky muset mačkat. Jedna jízda lanovkou stojí 9 EUR (zpáteční 12,5 EUR) a trvá zhruba 5 minut. Tato doba je ale naprosto postačující pro to, abyste stihli zhlédnout i vyfotit krásný pohled na Barcelonu z ptačí perspektivy. Výlet můžete zakončit procházkou po pláži Sant Sebastiá.

SAGRADA FAMILIA

Vstupenku do Sagrada Familia doporučuji koupit předem přes internet, protože v sezoně je čekání na vstup po koupi vstupenky i několik hodin (dřív vás nepustí a čas vstupu kontrolují). Cena individuální vstupenky bez průvodce je 15 EUR, příplatek za cestu výtahem do věže je 4,50 EUR a vřele doporučuji.

ŠPANĚLSKÁ VESNICE – Poble Espanyol de Barcelona

Jedná se o ohraničenou vesničku postavenou za účelem mezinárodní výstavy v roce 1929. Španělskou vesnici najdete na hoře Montjuic a za slunečného dne je velmi pěkné si ji projít. Můžete zde kromě typických domků a španělských uliček vidět různá řemesla naživo – například výrobu skleněných ozdob a zvířátek. V místní galerii máte možnost zhlédnout díla, jejichž autorem jsou Picasso,Dali, nebo Miró. Vstupné stojí pro studenty 6,60 EUR, ostatní 8,90 EUR.

Park Güell

Do parku Guel se dostanete metrem trasou L3 do zastávky Lesseps a dále pěšky dle směrových tabulí. Převýšení se bát nemusíte, protože vám jej pomohou překonat tři eskalátory. Vstup do parku je zdarma, ale do zásadní centrální části se platí vstupné. Rovněž doporučuji si koupit vstupenku předem online. Vstup je po 30 minutách a pokud přijdete později, než je na vstupence uvedeno, je problém. Vstupenka platí pouze 30 minut a i při odchodu ji kontrolují elektronickou čtečkou.

Na co pozor v Barceloně!

V Barceloně si dejte velký pozor na krádeže, před kterými oprávněně varují i sami Španělé. Kapsáři jsou vynalézaví a často zatímco vás jeden prosí o pomoc, druhý vás okrade. Proto nikdy neberte na lehkou váhu, když vás zastaví člověk vypadající jako místní, ptající se na cestu někam – vy vypadáte jako turista určit daleko víc a je více než podezřelé, že se na cestu ptá právě vás.
Pokud máte větší batožinu a nechce se vám tahat po městě, můžete ji za 4,50 EUR odložit v úschovně na vlakové stanici Sants.

STRAVOVÁNÍ V BARCELONĚ

Pokud na svou cestu do Barcelony máte nízký rozpočet, můžete nakupovat v supermarketu a stravovat se poměrně dost levně. Nejlepší ceny a největší výběr najdete v Carrefouru na ulici La Rambla. Určitě ale stojí za to si dát kafíčko ve španělské kavárně (cena 1-2 EUR). Pokud máte chuť na pořádný kus masa, zkuste sušenou prasečí nohu, která vyjde na 70-100 EUR a vydrží měsíce!

National museum
Casa Batlo

NÁKUPY V BARCELONĚ

V Barceloně narazíte na obchůdky prakticky všude, ale pozor, v neděli jich má většina zavřeno, a to včetně velkých obchodních center. Zato v sobotu se prodejní doba protahuje jako v normální všední den až do noci. Spousta obchodů najdete na Starém městě, dále v ulici La Rambla, Avenue Parar-lel nebo Avenue Diagonal. Zajímavé obchodní centrum se nachází na konci mola d’Espanya (u přístavu), které se jmenuje MAREMAGNUM.

Další velké OC l’Illa stojí na Avenue Diagonala ještě větší OC Glóries bylo postaveno u náměstí, které je ve skutečnosti kruhový objezd pod názvem Pl. Glóries Catalanes. Na tomto místě můžete také obdivovat věž připomínající mužské přirození – Torre Agbar.

BARCELONA V ZIMĚ

Nebojte se Barcelonu objevit i v zimě. Teploty se mohou pohybovat mezi 6 a 18 stupni, záleží na štěstí. Nicméně slunných dnů bez jediného mráčku je dostatek, a tak si Barcelonu můžete plně vychutnat i v zimě, a to bez davů turistů a kapsářů. V tuto dobu navíc seženete levnější ubytování za mimosezónní ceny (asi o 25 % nižší).

Španělsko – dovolená

Zaujalo vás Španělsko a jeho velice příjemné podnebí zejména v zimě? Já za nás doporučím vyrazit mimo sezónu do Alicante nebo Málagy – nevynechte naše podrobné reporty z těchto míst. Andalusie je krásná oblast a Španělsko hodně baby-friendly země.

MadeiraCíes ostrovyTenerife

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top