fbpx

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

Dominikánská republika

Ostrovy KaribikuSvatý MartinGuadeloupeDominikaDominikánská repulikaVideo přistání letadelNový Zéland

Dominikána - pláž Bavaro

Byl únor a já bez práce. Skvělá kombinace svádějící k tomu odletět někam do tepla. A protože mě před pár lety oslovil Karibik, začala jsem číhat na akční letenky právě do tohoto regionu. Pláž, dobré pití a záplavy slunce, žádný pořádný cestování, ale spíš relax – to byla má představa. A týden by mohl stačit. Netrvalo dlouho a německý Condor vypsal akci na Antiguu – jenže ten ostrov mi na týden přišel malej a drahej. Ukázalo se, že to přes Antiguu letí až na Dominikánu – a tak bylo jasno. Nabídce podívat se s dcerou za teplem mamka neodolala (ostatně cestování se mnou zažila už v Guatemale 2015) a k mému překvapení se přidal i táta.

Časový posun je mínus 5 hodin. Platí se v dominikánských pesech (DOP) a převáděli jsme to zhruba tak, že jsme z DOP do CZK dělili dvěma. Co se USD/DOP kurzu týče, nikdy dolary neměňte za méně než 46 DOP/USD. Na Dominikáně se mluví španělsky – pokud tento jazyk ovládáte alespoň trochu, bude se vám to hodit. Hned vás berou líp než ostatní turisty a získáte více informací.

Letecky na Dominikánu

Zpáteční letenky z Prahy přes Frankfurt se daly pořídit už za 400 EUR, ale my dali přednost krátkým přestupům za víc peněz. Pokud si v zimě můžete vzít dovolenou ze dne na den, doporučuji sledovat last minute nabídky Condoru a TUIfly. A máte-li to blízko na některé z německých letišť, dostanete se klidně i na cenu 250 EUR.

Dominikána - pláž la Playita v Las Galeras

Ubytování přes Booking.com

Ubytování jsem našla přes Booking.com s tím, že první tři moci strávíme nedaleko rezortů v Bavaru (oblast Punta Cana), protože je to blízko z letiště a to se při večerním příletu hodí. Zbytek týdne jsem naplánovala ve vesničce Las Galeras na severu ostrova Samaná. Až poté jsem zjistila, jak je Dominikána velká a že přesun z Bavara do Las Galeras trvá klidně celý den. Ale co už, aspoň zažijeme život místních, řekla jsem si.

Místo víza kupte Tourist card

Před odletem si na internetu kupte tzv. tourist card za 10 USD na osobu – slouží to místo víza. Díky tomu přeskočíte frontu na příletech, kde se turistická karta dá také koupit. Peníze jsem s sebou měla dolary a pár eur. Na místě jsem si vybrala z bankomatu, ale pozor – někdy nemusí fungovat a jindy vydává třeba jen 2000 DOP.

Pokud poletíte s Condorem, ale z Prahy, bude vás nejdříve čekat let s Lufthansou do Frankfurtu. A to je výhoda, protože cely check-in uděláte přes Lufthansu, kde si na rozdíl od Condoru můžete zdarma změnit sedadlo. V Condoru dostanete slušně najíst i napít (pouze nealko). K dispozici budou dva filmy a za příplatek (cca 8 EUR) vám daji sluchátka a přístup k celému entertainmentu. Takže si doma nezapomeňte vlastní sluchátka!

Dominikána - cesta taxíkem

Punta Cana – Bavaro

V prvním hotelu jsme si objednali odvoz z letiště za 35 USD. Hotel Lodging House Beach Punta Cana se zvenku zdál moderní, ale uvnitř byl dost zašlý. Pokoj byl spíš taková noclehárna a tlak vody ve sprše se s tím evropským srovnávat nedal. Vezmeme-li v potaz populární lokalitu Punta Cany a snídani v ceně, nakonec to byl good deal. Příště bych ale vyrazila rovnou na méně turistická místa. Hotel jsme měli 3 min od pláže, kam jsme hned ráno vyrazili. Pláž je to dlouhá několik desítek kilometrů, kterou krom palem lemují rezortová lehátka. Sem tam je mezera pro mimorezortové návštěvníky, ale my jsme zapluli do plážového baru Huracan, kde jsme si dali smoothie z guavy a za to mohli obsadit lehátka, slunečník a gaučík klidně na celý den. Pozdní oběd jsme si dali v v taco baru Wacamole a pak zamířili opět na pláž – tentokrát jsme se vrátili k nám na pláž Bibijagua.

Na Dominikáně si dejte pozor na ceny uvedené v lístku – v turistických restauracích je většinou nutno připočítat celkem 28 % daň. Mimo turistická místa většinou nic dalšího k ceně nepřičítají.

Druhý den jsme pláž prošli na druhou stranu a pozdní oběd si dali v comedoru Anny – u parkoviště za stánky se suvenýry na pláži Bibijagua. Jídlo bylo fajn, ale masa v tom moc nebylo.

Autobusem z Bavara do Las Galeras

Třetí den nás čekal náročný přesun do Las Galeras, který jsme chtěli mít co nejrychleji za sebou. V sedm ráno jsme se nechali odvézt na autobusovou zastávku společnosti Espreso Bávaro a vyrazili směrem Santo Domingo. Po zhruba 2,5h jsme se dle instrukcí nechali vyhodit na dálnici ještě před městem, kde jsme nastoupili do dalšího autobusu směr Samaná. Jezdí tam víc společnosti, ale nejmodernější jsou Caribe tours. Ostatní poskytnou sice méně pohodlí, ale za to zážitek s místní hudbou a horší klimatizací – což se hrozně hodí, protože tam normálně autobusy jezdí klimatizované příliš – až si i místní nasazují ponožky a čepice (do busu se oblečte teple!). Za další 3h jsme se octli na trhu v Samaná (kde staví pouze ty horší autobusy, Caribe tours vás doveze až na terminál, odkud musíte pěšky zpátky na trh, pokud pokračujete až do Las Galeras). Hned nás nahnali do jednoho z gua-gua, což jsou místní dodávky, které slouží jako MHD, staví na požádají kdekoliv, jezdí se i na korbě a když už myslite, že je plno, vejde se ještě dalších sedm lidí se třemi dětmi. O hodinu později jsme dorazili na místo a bylo krásných 13h!

Dominikána - ubytko v Las Galeras

Rychle jsme se ubytovali v krásném apartmánu Las Galeras Garden Villa, který vlastní dva moc ochotní Britové. Na uvítanou jsme dostali ošatku ovoce a zeleniny s tím, že si na zahradě můžeme natrhat, co chceme. Od banánů přes rajčata až po papáju. Důlezitější ale bylo dostat se co nejdřív na pláž. O deset minut později jsme se už slunili na bílém písku pláže La Playita. Sem jezdí turisté z rezortů na denní výlety a pro nás to byla základna. Hned vedle se rozkládá vyhlášená pláž Rincon, ale nám stačila naše Playita i v následujících dnech – přímo na pláži je bar s improvizovanou restaurací, kde podávají skvělé ryby a langusty za dobrou cenu. Pronájem lehátka vyjde na 150 DOP, Pina colada v ananasu na 200 DOP a když si s sebou vezmete šnorchl, uvidíte krom korálů možná i rejnoka jako my!

Dominikána - pláž la Playita v Las Galeras

Co dělat v Las Galeras

Večer si zajděte na hlavní silnici Las Galeras na místní tančírnu – tančí se tam merengue a bachata. Místní kluci pro vás přijdou jako v tanečních, odvedou vás pak na místo. Čím déle zůstanete, tím víc budou zjišťovat váš zájem o něco víc, tak hlavně včas odejděte. Pije se tu cuba libre, nic jiného nemají. Po silnici blíž k pláži můžete narazit na živou hudbu v jedné z restaurací, ale tam tančí expati nebo turisté, takže to moc autentické na rozdíl od tančírny není. Dobré těstoviny s mořskými plody mají v Ristorante Roma. Typickou dominikánskou snídani si dejte v Rincon del Marisco. Ve vesnici je bankomat, banka a nakoupíte zde i chleba ve francouzské pekárně.

Dominikána - pláž la Playita v Las Galeras

Suvenýry jsme nakoupili ještě v Las Galeras a ukázalo se, že to tam bylo levnější než všude jinde (krom velkých supermarketů, kam bylo složité se bez auta dostat). Koupili jsme rumy – doporučili nám Barceló Imperial, že už stojí za to. Dále zrnkovou kávu, doutníky, marmeládu z guávy či chipsy z platanu (slaný banán, který tam používají jako přílohu k jídlu).

Dominikána - večeře na pláži la Playita v Las Galeras

Poslední den nám letadlo letělo až pozdě večer, a tak jsme to vzali přes Santo Domingo. Probíhalo to podobně jako cestou do Las Galeras. Ráno v 8.30 jsme nasedli na gua-gua a v 10h jsme už seděli v autobuse Caribe tours ze Samaná to Santo Dominga. V tomto autobuse byla obzvláště zima, normálně jsem tam nastydla. V Santo Domingu nás vyhodili na terminálu Caribe tours. V 16h nám pak jel bus Expreso Bávaro směr letiště Punta Cana. Nechali jsme se taxíkem za plošnou cenu Santa Dominga 200 DOP/jízda dovézt na terminál Expreso Bávara, kde nám odmítli pohlídat batohy. Přemluvili jsme kluka naproti v bistru za to, že se u něho naobědváme. Pak jsme během 1,5h proběhli centrum města – Zonu colonial. A po sedmé večer se rozloučili s teplem na letišti.

Dominikána - Santo Domingo

Bonus na závěr: taková normální nedělní mše v kostele

Ostrovy KaribikuSvatý MartinGuadeloupeDominikaDominikánská repulikaVideo přistání letadelNový Zéland

Flóra na Dominice 1
Flóra na Dominice 2
Jih ostrova Dominika
Ulice v Roseau
Pláž v Portmouth
Leguán, co nám přeběhl přes cestu na Dominice
Koza na Dominice při západu slunce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top