Azory

AZORSKÉ OSTROVY

 

AZORSKÉ OSTROVY

Další články: Jak najít levný hotelJak si sbalit do příručníhoZakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

Azory jsou láska, dokonalá izolace, daleko je to všemi směry. Byli jsme v roce 2012 a v létě 2022 se chystáme znovu – koupili jsme levné letenky od Ryanair z Norimberka do Ponta Delgady za 3 500 Kč zpáteční! A pokud hledáte inspiraci na dovolenou 2022, tak jsme se zrovna vrátili z Tenerife a v roce 2021 navštívili tyto země: na Velikonoce 2021 jsme jeli do Chorvatska, v červnu na Sicílii, v červenci do Rumunska, konec září na Zakynthos, v lednu strávili týden ve Španělsku a minulé září na Korfu. Aktuality z našich cest najdete na Terky Instagramu. Níže víc o Azorech.

Acores

Azorské ostrovyChorvatsko 2021ostrov MadeiraPortoLisabon •  Sardínie
Lagoa de Fogo vlevo a výhled na Sete Cidades vpravo

Letecky na Azory

Dostat se na Azory není jen tak. V podstatě téměř všechny lety zajišťuje azorská společnost SATA. Z ČR je asi nejlepším spojením let Frankfurt – Ponta Delgada (hlavní město Azor na ostrově Sao Miguel). Dá se ale letět také přes Lisabon, Porto nebo Amsterdam. Letenka je dost drahá, pokud si ale její nákup naplánujete hodně dopředu (třeba i rok), tak se můžete dostat i pod 100 EUR tam i zpět. A pokud vám nevadí letět z jiného než pražského letiště, zkuste třeba Ryanair s Norimberka (přímý let).

Kuželnatky
Tak se na Azorech nosí chléb

Většina turistů během svého pobytu na Azorských ostrovech navštíví i další ostrovy, mezi kterými se lze dopravit opět letecky s aerolinkami SATA – za poměrně vysokou cenu, a nebo lodí. V roce 2012 zde mezi ostrovy operovaly dvě lodní společnosti – Atlanticonline a Transmaçor. Lodní spoje však většinou startují až v dubnu nebo květnu, v zimě jinou možnost než letadlo mít nebudete, ale i tak návštěva ostatních ostrovů stojí za to.

Kdy na Azory – o počasí

Počasí na Azorech je pěkně nevyzpytatelné a ani předpovědi toho moc neodhalí. Během jednoho dne se tu může několikrát vystřídat slunko s modrou obohou, mraky, déšť a pořádný slejvák. Nejvhodnějším obdobím pro cestování po Azorských ostrovech je léto – měsíce červenec a srpen, kdy nejméně prší.

Azory

Ubytování na Azorech

Azory ještě nejsou turismem tak poznamenány, aby to tam bylo přeplněné hotely a dalšími možnostmi ubytování – podívejte se na seznam hotelů na Azorech. Těch vlastně na Azorech ani moc není a v sezóně může být sehnání noclehu dosti obtížné. Cenově dostupným ubytováním jsou jednak hostely, kterým se říká Pousadas de Juventude a pak kempy (campismo). Více o ubytování na jednotlivých ostrovech najdete níže, ale prostě mrkněte na Booking.com a Airbnb.com – využijte slevu až 750 Kč na první rezervaci.

Azorské ostrovy
Azorské ostrovy

Doprava po Azorských ostrovech

Autobusová doprava funguje poměrně dobře na většině Azorských ostrovech, nicméně i tak je pro ty, co chtějí ostrovy poznat co nejlépe, vhodnější variantou pronájem auta. Kromě mezinárodních autopůjčoven zde působí také azorská autopůjčovna Ilha Verde. Pokud máte dost času a cestujete s bahotem na zádech, zkuste autostop. Stopování na Azorech funguje poměrně dobře, zejména místní lidé vám rádi zastaví, ale bude pro vás těžší vidět vše krásné, co Azory nabízejí – nebudete se například moct zastavit na každé vyhlídce.

Azorské ostrovy

Autobusy na ostrově Sao Miguel

Na ostrově Sao Miguel viz interaktivní mapka.

Azorské ostrovy

Autobusy na ostrově Pico

Na ostrově Pico existují dvě autobusové linky, obě jezdí trasu Madalena-Piedade, jedna severem, druhá jižní cestou. Cesta jedním směrem trvá přes dvě hodiny.

Ostrov Sao Miguel

Sao Miguel je největším ostrovem Azor s hlavním městem Ponta Delgada a mezinárodním letištěm. Na tomto ostrově byste rozhodně měli vidět a navštívit následující místa:

Lagoa de Fogo a Caldeira Velha

Tato dvě místa lze spojit do jednoho dne, leží totiž kousek od sebe. Caldeira Velha je přírodní památkou s bohatou flórou i faunou a hlavně termálními prameny. Dá se tu vykoupat v teplé do oranžova zabarvené vodě (zabarvení způsobeno vysokým obsahem železa, může barvit plavky). Voda do malého jezírka padá vodopádem a abyste si koupel se zdravými účinky pořádně užili, vyjeďte sem hned ráno, než se dovalí davy turistů.

Caldeira Velha
Sever ostrova Sao Miguel

Lagoa de Fogo – v překladu Ohnivé jezero vybízí k procházce a koupání (viz levá fotka v úvodu článku. Voda je samozřejmě o poznání studenější než v Caldeira Velhe, ale zato krásně modravá. K jezeru nejdříve sestoupíte cestou dolů od silnice, pak obejdete dva laloky pobřeží, až se dostanete na písečnou pláž, kde zcela určitě nebude přeplněná turisty.

Azorské ostrovy

Sete Cidades a Ponta da Ferraria

Sete Cidades je městečko ležící u Modrého jezera Lagoa Azul, které společně s dalšími dvěma jezery tvoří pro oko lahodnou scenérii. Než do městečka dojedete, pokochejte se úžasným výhledem na jezera z Královské vyhlídky Vista do Rei. V bezprostřední blízkosti tohoto místa stojí opuštěný hotel, který zde probádávají nejen turisté, ale i místní. Hotel byl v 80. letech několik měsíců v provozu, ale pak ho pro nedostatek návštěvníků zavřeli. Místní občané zde odtud postupně povynášeli, co se dalo. V hotelu ale ještě najdete třeba místnost naplněnou fakturami, pracovními smlouvami a dalšími dokumenty, nebo pokoj zavalený hromadou starých televizorů.

Sete Cidades
Kachny v Sete Cidades

Vulkanická jezera si také velmi dobře prohlédnete z okraje kráteru. Vydejte se ze Sete Cidades směrem na městečko Várzea. Druhá odbočka doleva vás navede přímo na okraj kráteru, po kterém se dá dojít zpátky až na Vista do Rei. Můžete popojet i autem, ale na konci je to zavřené, takže budete muset zpět stejnou cestou.

Když už budete v této oblasti ostrova Sao Miguel, zastavte se na koupačku v přírodním mořském bazénku (piscina natural), který je tektonického původu a obsahuje částečně teplou vodu. Bazének najdete v místě Ponta da Ferraria.

Azorské ostrovy

Furnas a Poca da Dona Beija

Pokud se vám stane, že na Azorech budete mít některý den ošklivo, nezoufejte a vydejte se do městečka Furnas. Budete mít program na celý den, a to nezávisle na tom, jak zrovna je. Furnas leží přímo v kráteru sopky, jejíž poslední erupce se konala v roce 1630. Nejdříve si v restauraci Miroma v centru objednejte místní specialitu Cozido de Furnas. Jedná se o portugalské cozido – čili směs různých mas se zelím a další zeleninou, která se vaří a vaří. Tahle varianta cozida se nedělá v troubě, ale v zemi. Vulkanické jevy tu totiž v zemi vytvářejí vysokou teplotu a voda s párou vyvěrá ze země ven. Právě zde se Cozido de Furnas vaří kolem 6 hodin.

Vulkanické jevy ve Furnas - všude je cítit síra
Do těchto děr se dávají hrnce s jídlem a vaří se celou noc
Slavné Cozido z Furnas
Azorský chléb ozdovený květinami

Místo, kde se hrnce s cozidem vkládají do země, stojí také za návštěvu. Poté se zajděte vykoupat do termálních pramenů Poca da Dona Beija. Voda, opět zabarvená do oranžova, zde dosahuje teploty 30 stupňů. Po obědě Babka doporučuje procházku v botanické zahradě Terra Nostra. Kromě jiných zajímavostí zde narazíte třeba na Gingko bilobu. Vstupné sice vyjde na 5 EUR, ale stojí to za to – na závěr se tam totiž můžete vykoupat v renesančním bazénu s termální vodou.

Koupání v termálních pramenech Boca da Dona Beija
Koupání v botanické zahradě Terra Nostra

Továrny na čaj

Azory jsou jediným místem v Evropě, kde se pěstuje čaj. Navštivte továrničky na zpracování čaje, jako například Porto Formoso
nebo Gorreana.

Čaj z Azor
Ženy ručně přebírají čaj
Azory jsou jediným místem Evropy, kde se pěstuje čaj
Muzeum výroby čaje na Azorech

Lagoa de Canário a Lagoas Empadadas

Tato jezírka najdete cestou z Ponta Delgady k Sete Cidades. Dá se zde koupat, projít se, pokochat se hezkými výhledy.

Ostrov Pico

Ostrov Pico je nejmladším a druhým největším ostrovem Azor, na který se letecky z Ponta Delgady dostanete za cca 50 minut. Návštěvníky láká zejména nejvyšší hora Portugalska, která se jmenuje stejně jako ostrov – tedy Pico, a dosahuje 2 351 metrů nad mořem. Výstup na horu Pico je celodenní záležitostí pouze pro zdatné turisty. Na začátku treku je potřeba se zaregistrovat a podepsat papír, že jdete na vlastní zodpovědnost.

Hlavní město ostrova Pico - Madalena, centrum pozorování velryb
Návštěva sopečné jeskyně na Pico

Trek se dá rozdělit také do dvou dnů – u kráteru sopky můžete přenocovat ve stanu nebo jen tak. Počítejte ale s častými změnami počasí. Další možností je si objednat průvodce, který půjde s vámi – a to stojí za zvážení, protože ztratit se je více než lehké, a to navzdory tomu, že vám při registraci dají GPS (ne proto, abyste věděli, kde jste, ale proto, aby vás záchranáři našli, až se ztratíte.

Ostrov Pico je také velmi oblíbeným místem pro sledování velryb. Výlet stojí 40 až 50 EUR a trvá zhruba 2 hodiny. Uvidíte delfíny a velrybu, možná i více velryb.

Azorské ostrovy

Ostrov Faial

Faial leží asi půl hodinky trajektem od ostrova Pico. Hlavní město Horta disponuje svým vlastním letištěm a může se pochlubit nejbarevnějším přístavem na světě – každá zde kotvící loď tu totiž po sobě většinou zanechá barevný nápis s logem. Kromě koupačky na pláži se zlatým pískem přímo u Horty zkuste také projížďku autem po celém ostrově. V případě, že je pěkně, neváhejte obejít vyhaslou sopku Caldeira po jejím kráteru (asi 8 km).

Pomalovaný přístav Horta
Výhled na Hortu

Pak se zajeďte vykoupat na pláž u vesnice Faja (tmavý písek a velké vlny). Cesta vás pak povede dál až na místo Ponta dos Capelinhos. Právě zde v roce 1957 došlo k erupci sopky, díky které se rozloha ostrova zvětšila o 2 km čtvereční – sopka byla dříve v moři nedaleko pevniny ostrova, dnes je s ostrovní pevninou spojena tak, že na ni můžete vylézt. Navštívit lze také maják, který tu stojí dlouhá léta a nové interkaktivní muzeum zabývající se vulkanickou činností nejen na Azorech.

Jízdu po ostrově zakončete koupáním v přírodním bazénu (piscina natural) ve vesničce Varadouro.

Přírodní bazénky na ostrově Faial
Jedovatá medúza na ostrově Faial

Azorské ostrovyostrov MadeiraPortoLisabon •  Sardínie

Ostrov Faial rozcestník
Azorská flora
Na Azorech pěstují čaj
Pohled z ostrova Pico
Flóra na Azorech
Botanická zahrada Terra Nostra
Furnas - dům nakřivo
Zakopané hrnce ve vulkanickém údolí ve Furnas
Kostel azorského typu
Maják na kraji ostrova Faial
Flóra na azoských ostrovech
Azorské aerolinky Air Sata
Botanická zahrada Terra Nostra
Přírodní bazénky v Sao Miguel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top