fbpx
azorské ostrovy

AZORSKÉ OSTROVY

Níže najdete náš itineář na týden na Azorech, 8 tipů, kde se ubytovat (ten mlýn je wow!), náklady a tipy, kde se najíst nebo které vyhlídky se nám líbily nejvíc. Azory jsou láska, dokonalá izolace, daleko je to všemi směry. Byli jsme tam dvakrát – i na ostatních azorských ostrovech.

Před odletem:

Mnozí se ptají, zda je lepší Madeira nebo Azory – jednoznačná odpověď neexistuje. Azorské ostrovy jsou izolovanější, dost se tam lítá i z Ameriky, jsou dál v Atlantiku. Madeira má zas svoje levády a výbornou ponchu. Jedna zajímavost – na Azorech mají mučenkovou limonádu Kima a na Madeiře Brisa.

Týden na São Miguel – náš itinerář

Tohle je náš itinerář s 2,5letým synem ze srpna 2022. Docela nabitý, až jsem se divila, kolik jsme toho stihli. Adámek si většinou po obědě zdřímnul v autě, zatímco jsme někam přejeli. Autosedačku jsme si vezli zdarma vlastní – více v mém článku o létání s dětmi a podmínkách aerolinek.

miradouro do Pico dos Bodes
miradouro do Pico dos Bodes

Den 0. (sobota) – přílet pozdě večer

Den 1. (neděle)

 • miradouro Cintrão nedaleko hotelu a starý přístav
 • koupání v piscinas municipais Ribeira Grande
 • steaky v Associação Agrícola de São Miguel
 • vodopád v Porto Formoso – nevynechte, nádherná džungle!
 • pláž dos Moinhos s fajn potůčkem pro děti a barem

Den 2. (pondělí)

 • Termály Poca da Dona Beija (8€, děti 6€)
 • Furnas (vjezd 3€/os)
 • pláž v Ribeira Quente: Praia do Fogo
Acores

Den 3. (úterý)

 • Sete Cidades havajský chodník a zpátky jinudy, parking pak plný
 • nešli jsme k hotelu a streetfood, ale jídlo v o Poejo
 • termály Ponta da Ferraria
 • večer piscina municipal v Ribeira Grande (po osmé zdarma, otevřeno do devíti)
Boca do Inferno
Boca do Inferno

Den 4. (středa)

 • Caldeira Velha v 9h ráno
 • Lago do Fogo (parking pak plný, 0.80€ za 15 min), trek dolu po schodech a nahoru jinudy
 • jídlo O Pescador v Rabo de Peixe – čerstvé dobré ryby
 • pláž Santa Bárbara – parádní na koupání i surfing
 • galerie z bývalé likérky v Ribeira Grande – centrum současného umění Arquipélago (architektonicky zajímavé)
miradouro da Ponta do Sossego
miradouro da Ponta do Sossego

Den 5. (čtvrtek)

 • trhy v Santaně u Ribeira Grande
 • Nordeste zoopark pro děti
 • oběd v Casa De Pasto O Cardoso a pak po pobřeží směr Povoação:
 • miradouro da Ponta do Sossego – nejhezčí místo na grilování
 • Secret ocean parking podívat se
 • viewpoint Pico Long
 • miradouro do Pico dos Bodes – je tam rozhledna
 • Povoação dětský bazén, hřiště a minigolf – vše zdarma, skvělý pro děti
 • cestou zpět miradouro do Salto do Cavalo – super výhled na jezero Furnas
Secret parking beach
Secret parking beach

Den 6. (pátek)

 • ruiny hotelu a miradouro Vista do Rei
 • tip: podobný výhled o kousek vedle
 • pláž v Mosteiros
 • seafood restaurace O Americano – dejte si kuželnatky
 • miradouro da Cumeeira – výhled na kráter
 • pláž Santa Bárbara
 • čajové plantáže Porto Formoso
 • park de lazer v Ribeira Grande a pizza na parkovišti u toho – pro děti!
pláž v Mosteiros
pláž v Mosteiros

Den 7. (sobota)

 • check-out ve Vila Laura
 • Ponta Delgada centrum města, parking v podzemí u přístavu za 0.60€ za hodinu – azorská zmrzlina Mucca stánek u hřiště
 • výhled na runway a přílety/odlety letadel
 • autopujcovna a letiště – na letišti v Ponta Delgadě pořídíte i nějaké jídlo za bezpečnostní kontrolou, jen může být fronta, je to tam poměrně malý

Na Azorech byste neměli zapomenout na pozorování velryb a využít toho, že jste v tak unikátní destinaci. Nevíte, zda se sem ještě vrátíte, což vzhledem k nic moc leteckým spojení v roce 2024 je s otazníkem.

Letenky na Azory

V roce 2024 se na Azory dostanete přes Lisabon, Porto, Frankfurt nebo Amsterdam, případně přímým letem se Smartwings, který ale bude drahý. Můžete se také pokusit o kombinaci letenek Praha-Lisabon (Easyjet) a Lisabon-Ponta Delgada nebo Lisabon-Terceira s Ryanair. Ty Ryanair lety se dají pořídit už od tisívoky zpáteční!

Nastudujte náš návod na letenky a ubytování

Hrozila nám cestou zpátky stávka, ale naštěstí ji zrušili – pokud vám letos nějaký let zrušili nebo zpozdili, přečtěte si můj návod, co dělat – pro uplatnění nároku na odškodnění použijte tento odkaz. Z ČR je asi nejlepším spojením let Norimberk – Ponta Delgada (hlavní město Azor na ostrově São Miguel) s Ryanair. Bohužel lety z Norimberka jsou pro rok 2024 zrušeny. Níže víc o Azorech a své dotazy můžete směřovat také na Facebook skupinu České Azory.

Poca da Dona Beija
Poca da Dona Beija

Většina turistů během svého pobytu na Azorských ostrovech navštíví i další ostrovy, mezi kterými se lze dopravit opět letecky s aerolinkami SATA – za poměrně vysokou cenu, a nebo lodí. V roce 2012 zde mezi ostrovy operovaly dvě lodní společnosti – Atlanticonline a Transmaçor. Lodní spoje však většinou startují až v dubnu nebo květnu, v zimě jinou možnost než letadlo mít nebudete, ale i tak návštěva ostatních ostrovů stojí za to. V roce 2022 jsme zůstali pouze na São Miguel (přelety byly dost drahé) a i tak jsme se celý týden nezastavili.

Počasí Azory – kdy letět

Počasí na Azorech je pěkně nevyzpytatelné a ani předpovědi toho moc neodhalí. Během jednoho dne se tu může několikrát vystřídat slunko s modrou obohou, mraky, déšť a pořádný slejvák. Nejvhodnějším obdobím pro cestování po Azorských ostrovech je léto – měsíce červenec a srpen, kdy nejméně prší.

Dostat se na Azory není jen tak. V podstatě téměř všechny lety zajišťuje azorská společnost SATA. V roce 2024 se na Azory dostanete nejlíp přímým letem z Prahy se Smartwings, leč za draho. Jenže moc jiných dobrých možností ani z letišť poblíž ČR není. Nás letenky z Ponta Delgady stály 3 800 Kč zpáteční a letěli jsme pouze s příručími batohy.


Lagoa de Fogo vlevo a výhled na Sete Cidades vpravo

V červnu 2012 jsme tam měli docela i zimu, v květnu 2013 tam měl Martin taky zimu. I proto jsme se rozhodli na Azory jet jedině v létě. V srpnu jsme měli pěkně, jeden den až horko, další dny 19-24 stupňů a polojasno = ideál na objevování. V roce 2023 bylo počasí na Azorech všelijaké, a tak těžko radit, jak si sluníčko a teplo pojistit.

Azory

Ubytování na Azorech

Cenově dostupným ubytováním jsou jednak hostely, kterým se říká Pousadas de Juventude a pak kempy (campismo). Více o ubytování na jednotlivých ostrovech najdete níže. V roce 2022 jsme bydleli v pokoji s koupelnou a snídaní ve vilce se zahradou a i když jsem se nejdřív bála, že budeme mít málo soukromí, bylo to skvělý.

Navíc lokalita hned u Ribeira Grande nám umožnovala být blízko k těm nejznámnějším místům – ubytování se jmenuje Vila Laura a týden nás stál 15 400 Kč (2 dosp. a 1 dvouleté dítě, se snídaní) – na Bookingu používáme cashback Tipli, a tak nám z tohoto přijde zpátky pár stovek (2-4 %). Pozor, ve Vile Laura jsme měli pokoj s vlastní koupelnou, ostatní pokoje prý nejsou zas takový hit (psali jste vy).

Ubytování v Ribeira Grande s bazénem a vychvalovanými snídaněmi

Budou-li mít obsazeno, tak se podívejte na Volcanic Charming House s bazénem v Riberia Grande nebo na As Casas da Margarida. Budete to mít všemi směry poměrně blízko, což beru jako velkou výhodu a úsporu času, který na Azorech bývá nedostatkovým vzhledem k počtu zajímavostí tam k vidění.

Pokud to váš rozpočet dovolí nebo chcete na Azorských ostrovech oslavit výročí apod., dejte si nocleh ve mlýně! Když jsem tohle ubytování našla, hned jsem si řekla, že tam jednou musím! Nádhera! Jmenuje se Moinho das Feteiras.

Ubytování Azory – bývalý mlýn

Velice cenově přijatelnou možností je ubytování ve vile Quinta Velha das Amoreiras s bazeném s výhledem a dalším bonusem – dalším, ale tentokrát přírodním bazénem kousek od vily. Mají i vybavení pro děti jako dětskou židličku.

Ubytování na Azorech s bazénem – Quinta Velha das Amoreiras

Mám ráda autentická ubytování a to zrenovované kamenné domky v Aldeia do Priolo splňují – mají různé velikosti, všechny s terasou a krásným výhledem a pozor – o hosty je tu dle recenzí dobře postaráno, třeba i formou donášky čerstvého pečiva.

Ubytování Aldeia do Priolo

I my jsme se chtěli na Azorských ostrovech koupat v moři – resp. oceánu. Pokud aktivní dovolenou tam chcete spojit s ranní procházkou na pláži nebo tam letíte s malými dětmi, ubytujte se v Beach House by Azores Villas přímo na pláži Sao Roque, která je pro děti jak dělaná (nicméně během dne čekejte nával lidí, ale díky bydlení přímo tam využijete ranních časů nebo západů slunce).

Ubytování na Azorech přímo na pláži – Azores Villas

Já bych osobně ale dala přednost této vile Entre muros se zahradou a přístupem do moře, kterou sichválí i rodiny s malými dětmi. Jedná se o tzv. turismo rural, takže autenticita zaručena, no podívejte se na fotku:

Entre Muros znamená v překladu mezi zdmi

Doprava po Azorských ostrovech

Autobusová doprava funguje poměrně dobře na většině Azorských ostrovech, nicméně i tak je pro ty, co chtějí ostrovy poznat co nejlépe, vhodnější variantou pronájem auta – ale pospěšte si a rezervujte co nejdřív, ceny jsou nahoře.

Kromě mezinárodních autopůjčoven zde působí také azorská autopůjčovna Ilha Verde (využili jsme v roce 2012) a Micauto (využili jsme v roce 2022, vyzvedli nás dodávkou na letišti, sídlí asi 5 min jízdy odtamtud, byli jsme velice spokojení a nevadil ani pozdní přílet v noci). Za týden nás auto z půjčovny stálo 14 800 Kč a byla to ta nejlevnější varianta, kterou jsme našli přes Rentalcars – tam doporučujeme hledat. Na co si dát pozor při půjčení auta, o tom píšeme do detailu zde.

Azorské ostrovy
Azorské ostrovy

Pokud máte dost času a cestujete s bahotem na zádech, zkuste autostop. Stopování na Azorech funguje poměrně dobře, zejména místní lidé vám rádi zastaví, ale bude pro vás těžší vidět vše krásné, co Azory nabízejí – nebudete se například moct zastavit na každé vyhlídce.

Auto z půjčovny Micauto
Auto z půjčovny Micauto

Autobusy na ostrově São Miguel

Na ostrově São Miguel viz interaktivní mapka.

Azorské ostrovy

Autobusy na ostrově Pico

Na ostrově Pico existují dvě autobusové linky, obě jezdí trasu Madalena-Piedade, jedna severem, druhá jižní cestou. Cesta jedním směrem trvá přes dvě hodiny.

Ostrov São Miguel

São Miguel je největším ostrovem Azor s hlavním městem Ponta Delgada a mezinárodním letištěm. Na tomto ostrově byste rozhodně měli vidět a navštívit následující místa (náš itinerář z léta 2022 je níže) – ušetřete čas klikáním míst do mapy a stáhněte si do mobilu naši mapu.

Lagoa de Fogo a Caldeira Velha

Tato dvě místa lze spojit do jednoho dne, leží totiž kousek od sebe. Caldeira Velha je přírodní památkou s bohatou flórou i faunou a hlavně termálními prameny. Dá se tu vykoupat v teplé do oranžova zabarvené vodě (zabarvení způsobeno vysokým obsahem železa, může barvit plavky). Voda do malého jezírka padá vodopádem a abyste si koupel se zdravými účinky pořádně užili. Vstupné je vždy po hodině a půl, my vyrazili hned na 9h ráno. My jsme rezervaci neměli, ale můžete si čas a den návštěvy Caldeira Velha rezervovat předem tady. Vstupné je 10 EUR a děti do 6 let zdarma. Kdo se nepotřebuje koupat, vystačí si se vstupenkou za 3 eura. Mají tam dvě sprchy.

Termály Caldeira Velha
Termály Caldeira Velha

Lagoa de Fogo – v překladu Ohnivé jezero vybízí k procházce a pozor, v roce 2022 tam byla cedule zákaz koupání. Voda je samozřejmě o poznání studenější než v Caldeira Velhe, ale zato krásně modravá (info z roku 2012). K jezeru nejdříve sestoupíte cestou dolů od silnice, pak obejdete dva laloky pobřeží, až se dostanete na písečnou pláž, která zcela určitě nebude přeplněná turisty.

Šli jsme krátký, ale dost kopcovitý trek dolů po schodech, poté po obvodu jezera sem tam trochu brodili a skákali po kamanech a zpátky nahodu poměrně náročným stoupáním, někdy člověk až šplhal – rozhodně to nedoporučuju jít obráceně (kolena, au). Dejte pozor na parkování – je placené (prvních 20 min zdarma a pak 80 centů za každých 15 min) a při návratu z treku jsme zjistili, že je plně obsazené. Nemám tucha, jak to řeší turisté, kteří přijedou a na parkovišti plno.

Jezero do Fogo
Jezero do Fogo

Sete Cidades a Ponta da Ferraria

Sete Cidades je městečko ležící u Modrého jezera Lagoa Azul, které společně s dalšími dvěma jezery tvoří pro oko lahodnou scenérii. Než do městečka dojedete, pokochejte se dvěma úžasnými výhledy. Ten první lidé přirovnávají k Havaji – chodníček s rozhledy do všech světových stran, jmenuje se Boca do Inferno.

Vyražte hned ráno, pak je parkoviště plné a všude dost lidí. Projdete kolem Lagoa do Canario příjemnou lesní cestou. Z vyhlídky jsme se rozhodli jít západní cestou se dvěma výhledy – je špatně udržovaná (sesuv půdy asi vlivem vody), ale nějak jsme to zvládli i s Adámkem. A nikdo další s námi nešel! Po návratu byl na parkovišti saigon…

Kousek pod Vista do Rei
Kousek pod Vista do Rei

Tím druhým výhledem na jezera je Královská vyhlídka Vista do Rei. Pokud se nechcete tlačit s turisty, popojděte po červené turistické značce (mapy.cz) po obvodu kráteru trochu na západ a pak trochu dolů a naskytne se vám totožný výhled, jen o samotě (ehm, třeba žádost o ruku?). V bezprostřední blízkosti Vista do Rei stojí opuštěný hotel, který zde probádávají nejen turisté, ale i místní.

Hotel byl v 80. letech několik měsíců v provozu, ale pak ho pro nedostatek návštěvníků zavřeli. Místní občané zde odtud postupně povynášeli, co se dalo. V hotelu ale ještě najdete třeba místnost naplněnou fakturami, pracovními smlouvami a dalšími dokumenty, nebo pokoj zavalený hromadou starých televizorů (rok 2012). V roce 2022 jsme zašli jen do lobby a už to bylo komplet vybrané. U hotelu na parkovišti stojí foodtruck, nejedli jsme tam, ale mají místní bifanu.

Sete Cidades
Kachny v Sete Cidades

Vulkanická jezera si také velmi dobře prohlédnete z okraje kráteru. Vydejte se ze Sete Cidades směrem na městečko Várzea. Druhá odbočka doleva vás navede přímo na okraj kráteru, po kterém se dá dojít zpátky až na Vista do Rei. Můžete popojet i autem, ale na konci je to zavřené, takže budete muset zpět stejnou cestou. Úchvatný výhled je také z vyhlídky da Cumeeira.

Když už budete v této oblasti ostrova Sao Miguel, zastavte se na koupačku v přírodním mořském bazénku (piscina natural), který je tektonického původu a obsahuje částečně teplou vodu. Bazének najdete v místě Ponta da Ferraria. Je tam velké parkoviště, jdete kousek pěšky a pohlídejte si, abyste sem vyrazili v době odlivu! Teplá voda ne nejblíž ke skalám, a tak jsou ve vodě provazy, ať se máte při vlnách čeho držet. Rozhodně tonení pro malé děti. Zdarma.

Azorské ostrovy

Pak se zastavte v městečku Mosteiros – pokud jste ještě neobědvali, doporučuju mořské plody, zejména kuželnatky – lapas, v restauraci O Américo (rezrvace lepší). A na koupání na tamní pláži se skalami ve vodě = malebná scenérie.

Furnas a Poca da Dona Beija

Pokud se vám stane, že na Azorech budete mít některý den ošklivo, nezoufejte a vydejte se do městečka Furnas. Budete mít program na celý den, a to nezávisle na tom, jak zrovna je. Furnas leží přímo v kráteru sopky, jejíž poslední erupce se konala v roce 1630.

Nejdříve si v restauraci Miroma v centru objednejte místní specialitu Cozido de Furnas. Jedná se o portugalské cozido – čili směs různých mas se zelím a další zeleninou, která se vaří a vaří. Tahle varianta cozida se nedělá v troubě, ale v zemi. Vulkanické jevy tu totiž v zemi vytvářejí vysokou teplotu a voda s párou vyvěrá ze země ven. Právě zde se Cozido de Furnas vaří kolem 6 hodin.

Vulkanické jevy ve Furnas - všude je cítit síra
Do těchto děr se dávají hrnce s jídlem a vaří se celou noc
Slavné Cozido z Furnas
Azorský chléb ozdovený květinami

Místo, kde se hrnce s cozidem vkládají do země, stojí také za návštěvu. Poté se zajděte vykoupat do termálních pramenů Poca da Dona Beija. Voda, opět zabarvená do oranžova, zde dosahuje teploty 39 stupňů. Vstup je na 1,5h (začátek kdykoliv v rámci otvíračky) a stojí 8 EUR (děti 6 EUR). Na místě je sprcha. V porovnání s Caldeira Velha je to tu větší – víc bazénků.

Po obědě Babka doporučuje procházku v botanické zahradě Terra Nostra. Kromě jiných zajímavostí zde narazíte třeba na Gingko bilobu. Vstupné sice vyjde na 5 EUR, ale stojí to za to – na závěr se tam totiž můžete vykoupat v renesančním bazénu s termální vodou. Pokud se vám chce na pláž, tak odtud to máte ideální na krásnou Praia do Fogo v Ribeira Quente. Je tam velké parkoviště a pláž je rozhlehlá – šli jsme víc dozadu a dobrý.

Termály Poca da Dona Beija
Termály Poca da Dona Beija

Továrny na čaj

Azory jsou jediným místem v Evropě, kde se pěstuje čaj. Navštivte továrničky na zpracování čaje, jako například Porto Formoso nebo Gorreana. Za mě je nejlepší se tam vydat v podvečer na prohlídku a ochutnávku zdarma.

Čaj z Azor
Ženy ručně přebírají čaj
Azory jsou jediným místem Evropy, kde se pěstuje čaj
Muzeum výroby čaje na Azorech

Lagoa de Canário a Lagoas Empadadas

Tato jezírka najdete cestou z Ponta Delgady k Sete Cidades. Dá se zde koupat, projít se, pokochat se hezkými výhledy.

Nejlepší pláže na São Miguel

Seznam berte s rezervou, na Azorech jsme byli pouze týden, a tak jsme samozřejmě dost pláží ani nenavštívili, zde naše oblíbené. Na většině pláží jsme viděli plavčíky a bylo jich hodně a dost aktivních:

 • pláž v Mosteiros – hezký pohled na skály v moři, pláž menší, útulná
 • Santa Bárbara – dobré zázemí, v jedné části se surfuje, v druhé koupe, pláž je dlouhá a za ní hned útesy, parkovistě velké
 • Praia do Fogo v Ribeira Quente – dlouhá pláž, velký parking, dobré zázemí
 • Praia dos Moinhos – středně velká pláž s potůčkem pro děti
Praia dos Moinhos
Praia dos Moinhos

Azory a São Miguel s dětmi

Na Azory bych se malé děti nebála vzít. Na rozdíl od Madeiry tu najdete víc pro děti vhodných pláží – protože přírodní skalnaté bazénky (piscinas naturais) pro ně nejsou moc bezpečné, resp. byste je museli stále držet. Pláže, kter doporučuju v sekci o nich, nám vyhovovaly i z hlediska dětského koupání – nejdřív mělké, voda klidná (ne vždy a ne všude, s tím se na Azorech musí počítat). Rozhodně nejlepší koupání pro děti mi přislo v mělkých bazénech v Povoação – ty byly pro malé děti jak dělané.

bazénky v Povoacao
bazénky v Povoacao

Zde seznam míst, kam děti na Azorech vzít pro zpestření programu – většinou jde o místa s dětským hřištěm nebo zvířátky:

 • Recreational Forest Reserve of Chã da Macela
 • RESERVA FLORESTAL DE RECREIO DO PINHAL DA PAZ
 • Reserva Florestal de Recreio do Viveiro (Nordeste)
 • Povoação koupání a hřiště
 • Parque de Lazer v Ribeirinha – náš náhodný objev a byli jsme (zejména Adámek) unešení – je to park na grilování s po domácku udělným hřištěm, opičí dráhou, prolejzačkami, do dřeva vyřezávanými autíčky/loďkami a dokonce rozhlednou! Navíc hned před parkem výborná pizzeria Food & Friends, kde nám brazilský pár udělal velkou pizzu s dvěma příchutěmi – azorskou a portugalskou

Krom termálů Poca da Dona Beija Adámek ve svých 2 letech nikde neplatil vstupné – o důvod víc na Azory vyrazit ještě s malými dětmi 😀

Kde se na São Miguel najíst – tipy na restaurace

Samozřejmě jich je daleko víc, ale tady seznam těch, které jsme osobně navštívili plus tipy od vás z Instagramu a Facebooku. Mezi místní pivo patří Especial, mučenková limonáda se jmenuje Kima. Typickým jídlem je cozido z Furnas (vařené v zemi) nebo kuželnatky (lapas, mušle). Ochutnejte azorský sýr São Jorge, fofas das Furnas (sladké jako naše věnečky) a bolo levedo (sladké těsto typu naše buchty, jen není plněné). Kupte si azorský ananas a uvařte si ho třeba s jitrnicí (morcela) – viděla jsem to tu v restauraci a pak zkusila doma, dobrý! A nezapomeňte zajít na azorské trhy! V Santaně u Ribeira Grande (tam, kde je ta steaková restaurace) bývají ve čtvrtek dopoledne. Nebo v Ponta Delgadě Mercado da Graca v pátek a v sobotu dopoledne.

kuželnatky
kuželnatky
 • Associação Agrícola de São Miguel – top steaky za přívětivou cenu!
 • O Pescador v Rabo de Peixe – čerstvé ryby
 • O Americano v Mosteiros – mořské plody
 • Restaurante Casa De Pasto O Cardoso – dobré polední menu včetně steaku na místní způsob (vinná omáčka a volské oko)
 • Casa do Abel
 • Bar Caloura
 • Restaurante Poço Azul

Ponta Delgada:

 • Quinta dos Açores
 • Tasquinha Vieira
 • Taberna Açor
 • A Tasta

Co jsme na São Miguel nestihli/vynechali

Některí zajímavosti Azor jsme si nechali ujít, to ale neznamená, že vám je zatajím. Byly to tyto:

 • plavbu za velrybami – 4h by byly na našeho malého moc, ale kdybych byla bez dětí, tak do toho jdu: Azory jsou unikátní místo pro pozorování velryb
 • návštěvu šnorchl ostrova ve Vila Franca do Campo
 • lagoa de São Brás – dá se autem až k němu
 • míň známé termály jižně od Ribeira Grande – Termas das Caldeiras – vstup 3 EUR/h
 • Ananasové plantáže
 • Ponta Delgada jen zběžně, neměli jsme potřebu ani čas

Ostrov Pico

Ostrov Pico je nejmladším a druhým největším ostrovem Azor, na který se letecky z Ponta Delgady dostanete za cca 50 minut. Návštěvníky láká zejména nejvyšší hora Portugalska, která se jmenuje stejně jako ostrov – tedy Pico, a dosahuje 2 351 metrů nad mořem. Výstup na horu Pico je celodenní záležitostí pouze pro zdatné turisty. Na začátku treku je potřeba se zaregistrovat a podepsat papír, že jdete na vlastní zodpovědnost.

Hlavní město ostrova Pico - Madalena, centrum pozorování velryb
Návštěva sopečné jeskyně na Pico


Trek se dá rozdělit také do dvou dnů – u kráteru sopky můžete přenocovat ve stanu nebo jen tak. Počítejte ale s častými změnami počasí. Další možností je si objednat průvodce, který půjde s vámi – a to stojí za zvážení, protože ztratit se je více než lehké, a to navzdory tomu, že vám při registraci dají GPS (ne proto, abyste věděli, kde jste, ale proto, aby vás záchranáři našli, až se ztratíte.

Ostrov Pico je také velmi oblíbeným místem pro sledování velryb. Výlet stojí 40 až 50 EUR a trvá zhruba 2 hodiny. Uvidíte delfíny a velrybu, možná i více velryb.

Azorské ostrovy

Ostrov Faial

Faial leží asi půl hodinky trajektem od ostrova Pico. Hlavní město Horta disponuje svým vlastním letištěm a může se pochlubit nejbarevnějším přístavem na světě – každá zde kotvící loď tu totiž po sobě většinou zanechá barevný nápis s logem. Kromě koupačky na pláži se zlatým pískem přímo u Horty zkuste také projížďku autem po celém ostrově. V případě, že je pěkně, neváhejte obejít vyhaslou sopku Caldeira po jejím kráteru (asi 8 km).

Pomalovaný přístav Horta
Výhled na Hortu


Pak se zajeďte vykoupat na pláž u vesnice Faja (tmavý písek a velké vlny). Cesta vás pak povede dál až na místo Ponta dos Capelinhos. Právě zde v roce 1957 došlo k erupci sopky, díky které se rozloha ostrova zvětšila o 2 km čtvereční – sopka byla dříve v moři nedaleko pevniny ostrova, dnes je s ostrovní pevninou spojena tak, že na ni můžete vylézt. Navštívit lze také maják, který tu stojí dlouhá léta a nové interkaktivní muzeum zabývající se vulkanickou činností nejen na Azorech.

Jízdu po ostrově zakončete koupáním v přírodním bazénu (piscina natural) ve vesničce Varadouro.

Přírodní bazénky na ostrově Faial
Jedovatá medúza na ostrově Faial


Pozor na Azorech na žahavce měchýřovku

Na Azorech můžete jak v moři, na na pláži narazit na “fialové pytlíky”. Jde o měchýřovku portugalskou (další názvy: Portuguese man o’ war,Physalia physalis a portugalsky caravela portuguesa). Když ji uvidíte ve vodě, rozhodně se nechoďte koupat, její chapadla dosahují délky až 30 Martin a požahání je hodně bolestivé – pak vám nezbyde, než zajet na pohotovost. Když je uvidíte vyplavené na pláži a lidi se budou koupat a plavčík taky nebude nic říkat, tak se opatrně jděte koupat – může být tzv. “už po akci”. V létě 2022 jsme na ně narazili takhle na pláži Santa Bárbara a koupat se dalo – už byly jen na souši.

měchýřovka portugalská
měchýřovka portugalská

Azorské ostrovyostrov MadeiraPortoLisabon •  Sardínie

Ostrov Faial rozcestník
Azorská flora
Na Azorech pěstují čaj
Pohled z ostrova Pico
Flóra na Azorech
Botanická zahrada Terra Nostra
Furnas - dům nakřivo
Zakopané hrnce ve vulkanickém údolí ve Furnas
Kostel azorského typu
Maják na kraji ostrova Faial
Flóra na azoských ostrovech
Azorské aerolinky Air Sata
Botanická zahrada Terra Nostra
Přírodní bazénky v Sao Miguel

7 thoughts on “AZORSKÉ OSTROVY

 1. Odpovědět
  Miroslav - 25.6.2022

  Dobrý den, v létě se rovněž chystáme s kamarádem na azorské ostrovy, chtěl bych se zeptat, zda je tam možný vstup pouze na pas? Někde jsem totiž četl, že pouze na občanku. Děkuji za odpověď.

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 13.7.2022

   Zdravím, na pas vás určitě pustí.

   1. Odpovědět
    Valach - 10.4.2023

    Tyjo. Je to tam opravdu krásný

 2. Odpovědět
  Markéta - 24.8.2022

  Máte prosím i rozpočet, na kolik Vas ten tyden a za co vyšel?? Dekuji

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 29.9.2022

   cenu letenek, auta, hotelu a jednotlivých vstupných najdete v textu článku. Ale celkový rozpočet přesně včetně jídla jsme nehlídali.

 3. Odpovědět
  Pavel - 25.7.2023

  Zdravím… Ubytování ve Villa Laura za mě rozhodně nedoporučuji. My jsme měli pokoj bez sociálky, které byly na chodbě společné. To jsme na Bookingu bohužel přehlédli. Koupelny sice čisté, ale voda skoro netekla. Pan majitel sice ochotný a snaživý, ale celkový dojem to nezachrání.

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět

   Díky za doplnění, my měli pokoj s koupelnou a vše ok, přidám tedy do článku i nějaké další tipy na ubytování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top