Ubytování bývá na cestách jednou z nejdražších položek, a tak abyste se nemuseli upejpat a cestování si odříkat, mám pro vás tipy, díky kterým náklady za hotely snižuji já. Máte další? Napište mi! Ubytování včetně letenek vám ráda najdu – napište mi ZDE.
Další články: Kam v roce 2025 k moři • Hotely v Japonsku • Málaga • Havajské ostrovy • Výměna domovů • Ženské vychytávky na cesty • Řím a Vatikán • Tipy na cesty s miminkem/kojencem • Sicílie • Zakynthos • Tenerife • Švýcarsko
1. Airbnb, Booking nebo přímá rezervace?
Stává se mi, že najdu hezké ubytování na Airbnb a už už ho rezervuju, ale v poslední chvíli mě napadne se ještě podívat, zda to samé ubytování nenajdu také na Booking.com za jinou cenu. Když najdu, tak ta cena je většinou nižší právě na Booking.com. Naposledy k tomu byla navíc snídaně a možnost zrušení zdarma. Vybrala jsem tedy Booking.com.
Nemohlo by to ale být ještě levnější, když rezervuju přímo na webu hotelu (pokud lze)? Z mé zkušenosti ne. Booking si bere provizi 15 %, k majitelům se dostane nízká částka. Pokud tedy třeba majitelům vašeho vysněného ubytování fandíte, rezervujte přímo. Nicméně levnější to ještě být může viz v článku.
2. Jak hledat hotely přes Booking.com
Nejčastěji hotely hledám tak, že zadám datum, počet lidí a lokalitu. Poté výsledky vyhledávání vyfiltruji tak, aby zůstaly jen ty s hodnocením 9+ a do nějaké maximální ceny. To abych se nemusela bavit vilami za 20 tisíc na noc. Nakonec použiju řazení od nejlevnějšího. Tímto způsobem vidím nejlevnější a zároveň nejlépe hodnocené hotely, které jsou v daný termín ještě volné.
Ukázky hledání levného ubytování:
U těchto ukázek stačí, když změníte datum, a ukáže vám to nejlevnější a výborně hodnocené hotely:
- Levné ubytování Řím
- Levné ubytování Benátky
- Levné ubytování Azorské ostrovy
- Levné ubytování Tenerife
- Levné ubytování Málaga
Někdy se stane, že na daný termín už nejsou dostupná levná ubytování s hodnocením 9+. A tak buď zvýším cenu nebo snížím hodnocení. Pravdou je, že ubytování s hodnocením cca 8,4 a výš je ok a pomůže si pár hodnocení přečíst, abyste zjistili, zda někdo nedal nízké kvůli pro vás zcela nedůležité věci (např. chyběla mi koupací čepice ve sprše).
Proč rezervovat přes mobiní aplikaci a fígl se zrušením
V mobilní aplikaci Bookingu jsou ceny mnohdy nižší než na webu, vždy si to tedy porovnejte. Taky se vyplatí zkusit rezervovat večer/v noci, někdy hotely na poslední chvíli zlevňují. Pokud máte rezervaci se zrušenám zdarma, můžete tu původni zrušit a udělat novou za lepší cenu. My takto ušetřili v JIřní Koreji 3000 Kč za pokoj v Busanu. Dva dny před příjezdem jsem si všimla, že hotel zlevnil
Proč číst podmínky hotelu
Zároveň dobře čtěte podmínky ubytování – například v Benátkách chtěli za check-in po sedmé hodině večer poplatek 100 EUR. Jinde nechtějí děti. Někde se může stát, že účtují poplatek za úklid. Stává se to minimálně, ale abyste nebyli překvapeni.
Nenechte se odradit, když už je daný hotel na Bookingu vyprodaný – najděte web ubytování a zkuste to přímo (hotely nedávají všechny své pokoje na Booking). A už vůbec se nenechte stresovat poznámkami typu “na toto ubytování se teď dívá 236 lidí“, to je jen marketingový nátlak, abyste rezervovali ihned.
Tip pro rodiče dětí do dvou let
V Rumunsku se nám stalo, že jsme za pokoj platili zbytečně o 1000 Kč víc. Hledali jsme totiž ubytování pro 2 dospělé a 1 dítě staré 1 rok a Booking nám automaticky nabízek třílůžkové pokoje. Vzhledem k tomu, že Adámek spal v cestovní postýlce nebo s námi v posteli, nám stačil i dvoulůžák za nižsí cenu.
3. Peníze zpět za každou rezervaci hotelu
Cashback asi znáte – update 2024: Bohužel, Tipli.cz už odměny za ubytování na Booking.com nedává… Dřív to bylo takto: Z každé rezervace mi jdou zpět na tento účet 2-3 procenta z objednávky. Zejména u delších cest nebo cest ve větší skupině je se to vyplatí. Ale pozor. Booking teď má svoje akce, které někdy nefungují v kombinaci s cashbackem.
4. Hotel zdarma – Home Exchange
Proč si s někým ze zahraničí nevyměnit domovy, a ušetřit tak za hotel? Přes službu Home Exchange jsme již ušetřili víc než 300 tisíc korun a bydleli zdarma ve švýcarských Alpách, o Vánocích na Tenerife a další rok na Floridě, v NYC, ve Španělsku, Finsku, Norsku, … Založili jsme si tam profil a nabídli náš byt v termínech, kdy ho máme volný. Občas nám někdo napíše s poptávkou přijet, jindy píšeme my.
Někdy je to reciproční výměna, jindy platíme/obdržíme tzv. guest pointy. Na této službě je super, že ceny ubytování nezohledňují cenovou hladinu dané země. Takže noc v domě v Norsku může vyjít podobně jako noc v Česku. Detailní návod nastudujte v našem webináři Jak na Home Exchange, díky kterému získáte slevu 1000 Kč na roční členství a nezapomeňte použít náš doporučovací odkaz – obě strany získají bonus: https://www.homeexchange.com/?sponsorkey=martin-cc28e
5. Do hotelu na poslední chvíli a naslepo
Sužbu Hotwire jsme využili při cestování na Floridě a v Berlíně. Do Berlína mě Martin vzal jako překvapení – něvěděla jsem, že někam poletím, byli jsme v Brně a najednou na letiště. Služba Hotwire funguje na principu tajemství a last minute. Ze dne na dne jsme hledali ubytování v lokalitě a systém vyhledal nabídky mnohdy luxusních hotelů, které tímto způsobem zaplňují volné kapacity na poslední chvíli.
Nevíte ale, o který hotel konkrétně se jedná. Znáte přibližné umístění, počet hvězdiček, vybavení pokoje, fotky. Právě podle těch se to dá někdy poznat. Někdy to napíše, že se jedná o jeden z následujících čtyřech hotelů. Po zaplacení vám název hotelu odhalí. Službu zkusit ZDE.
6. K někomu domů zcela zdarma
Díky službě Couchsurfing jsem nocovala u padesátky lidí po celém světě – pozor, dnes se za členství už něco platí. Například dva týdny ve vile na ostrově Sv. Martin v Karibiku. Nebo na Azorech, v Austrálii, na Zélandu, v Kambodže, na Kypru, v Íránu apod. Taky jsem na pražských kolejích nebo v Portu nějaké ty cestovatele u sebe ubytovala, i když zdaleka ne tolik.
Tak jako tak tohle není služba o “ubytování zdarma”, ale o kulturní výměně. Zvykem (ale ne povinností) je přivézt hostiteli dárek. Očekává se, že se budete o tamní kulturu a lidi zajímat a podělíte se také o tu svou. Někdy na vás hostitel bude mít hodně času a vezme vás třeba…na khmérskou svatbu, rodinnou párty, pivo s přáteli.
Jindy čas mít nebude a vy prostě pouze přespíte. Někdy na gauči, někdy v posteli, někdy na zemi. Tento způsob ubytováí může být pro mnohé až moc mimo komfortní zónu. Ale pokud cestujete jen po klasických hotelích, tak mi věřte, že cestování vám toho může nabídnout ještě daleko víc.
7. Ke známým domů
Zamyslete se, kde po světě máte známé. A pak jim napište, zda si nechtějí vyměnit domov třeba na týden. Nebo zda by nebylo možné přijet. Nestyďte se. Za slušný dotaz nic nedáte. Nám zrovna nedávno jeden takový přijel a už se těším, až do dotáhneme!
8. Na divoko a se souhlasem majitelů
Službu Bezkempu.cz jsme ještě nestihli vyzkoušet, ale už jsem na jejich webu viděla několik krásných ubytování ve stylu Amazing Places, ale za stále ještě přijatelnou cenu. Třeba taková budka ve vinici. Romantika jako blázen. No a pak samozřejmě zahrady, louky a další soukromé pozemky, které jejich majitelé poskytují pro stanování.
Závěrem poslední tip: Někdy zkouším hledat ubytování u Čechů žijících v zahraničí. Na Facebooku najdete skupiny typu Češi a Slováci na Zakynthosu, Češi na Kanárech, Milujeme Řecko apod. Tam se stačí poptat a je to. Takhle jsme našla ubytování na Korfu u česko-řecké rodiny. To je vše, těším se, až mi napíšete, kam jste vyrazili! Terka
Další články: Kam v roce 2025 k moři • Jak hledáme levné letenky • Jak ušetřit na cestách • Kam v zimě v k moři • Hotely v Japonsku • Mobilní appky na cesty • Havajské ostrovy • Výměna domovů • Ženské vychytávky na cesty • Rumunsko • Tipy na cesty s miminkem/kojencem • Sicílie • Zakynthos • Tenerife • Švýcarsko
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
Já jsem jednoznačně pro hostely. Velmi spokojená jsem byla třeba v Praze s hostelem Luma Terra. Doporučuji si rezervaci udělat vždycky přes oficiální stránky daného hostelu/hotelu/ubytování než přes nějakou 3. platformu (různé srovnávače apod.) – ceny jsou často levnější 🙂
Někdy je to levnější, někdy ale ne – vždy to srovnávám a někdy je třeba Booking levnější než přímá rezervace a když tam volám, tak mě odkáží na 3. stranu a nemají záměr mi dát slevu