fbpx

PORTO

PORTO

Azorské ostrovyAlgarveostrov MadeiraPorto • Údolí řeky Douro • Lisabon

Poslední aktualizace: prosinec 2023 – nově si stáhněte náš česko-portugalský slovník na cesty. V Portu jsem rok žila a i když se lidé mnohdy dělí na ty, kteří mají radši Lisabon a ty, kteří Porto, každé z těchto měst má něco do sebe. Porto je za mě autentičtější s možností unikátních výletů například do údolí řeky Douro, odkud pochází pravé portské

Nebo na sever na pohoří Peneda Geres. Dobrý poměr cena-výkon, portské, bohatý kulturní život nebo nespočet uměleckých galerií. Porto toho má hodně co nabídnout, a přitom vás to nebude stát o moc víc než doma v ČR.

Navštivte vinné sklepy v Portu a ochutnejte pravé portské víno! Poznejte jedno z nejslavnějších knihkupectví ve stylu Harryho Pottera. Pošmákněte si na specialitě Francesinha a nadýchněte se čerstvého vzduchu na pláži. Dovolená v Portu bude navíc příjemná i pro vaši peněženku. Prozkoumejte kulturní kalendář Porta, nastudujte si předpověď počasí a pak už jen zbývá vybrat termín cesty!

Další články: Jak na ubytování zdarmaSicílieKorfuZakynthosCesty s miminkem

panorama Porta

Letenky Porto

V současné době z Prahy do Porta přímo létají Easyjet a na červen 2024 se dají sehnat za necelé 3000 Kč. Další variantou jsou přímé lety Ryanair z Vídně nebo Norimberka. Některé dny lze také využít služeb portugalských národních TAP aerolinek, které vás z Prahy dopraví do Lisabonu, kde se buď můžete na pár dní zastavit, nebo letět rovnou dál do Porta, či zvolit levnější a časové náročnější autobusové spoje Lisabon-Porto (například FLixbus ud od 8 EUR za jednu cestu) nebo vlak (cca 25 EUR).

Metro na mostě do Vila Nova de Gaia
Pohled na město od katedrály

Letiště Francisco Sá Carneiro v Portu (OPO) je s centrem města spojeno metrem jedoucím 26 minut. Přímo u letiště staví linka metra E. Ta zajišťuje trasu přes stanice v centru města Trindade a Aliados. Poslední noční metro do Porta jede v 00:36. Lístek stojí 1,70 EUR (+ 0,60 EUR za ANDANTE kartu, kterou lze opětovně nabít). Taxi z letiště do centra Porta vyjde na 16-23 EUR, podle toho, kam jedete, a jaká je zácpa. Typický poplatek za zavazadlo je 0,80 EUR.

Kde bydlet v Portu – ubytování Porto

V Portu doporučuju najít nějaký malý apartmán nebo útulný pokoj – například Mouzinho 129 má krásné pokoje za dobrou cenu. Nebo studio TopFlat s výhledem na řeku. 7 Bridges Estúdios jsou krásná, moderní a nová studia. Pokud chcete co nejlevněji, tak zkuste Apartment Camoes. Kdo jede s partnerem/rkou za romantikou, tak se musí ubytovat v historickém centru v Casa Farrapos – ta kamenná zeď, wow!

Tady seznam hotelů v Portu, který dokreslí atmosféru města, ve kterém bohužel najdete nespočet zchátralých a opuštěných budov.

Pohled na Porto z městečka Vila Nova de Gaia
Staré domy na Ribeiře v Portu

Městská doprava v Portu

Nemalé množství turistů je v Portu překvapeno velmi dobře zavedenou městskou hromadnou dopravou. Portské metro čítá na 7 linek, přičemž ale 6 z nich projíždí velmi podobnou trasu, v centru města úplně totožnou. Fialová linka E jezdí na letiště. V Portu se toho dá hodně prochodit pěšky, určitě ale pojedete také na pláž, kam je lepší jet autobusem.

Lístky zakoupené v metru platí i v autobusech a rozhodně se to vyplatí, protože při koupi lístku přímo v autobusu zaplatíte 2,50 EUR, normální cena je ale 1,30 EUR. Kromě lístku však potřebujete také kartu ANDANTE (dá se opětovně nabít a stojí 0,60 EUR). Na jednu kartu ANDANTE může jet pouze jeden člověk, i když na ní máte nabito více lístků. Vyplatí se koupit 10 lístků najednou a 11. dostanete zdarma. V portském metru nenajdete revizory jako v Praze, ti totiž číhají přímo u vstupu do placené zóny a kontrolují, zda si každý svůj lístek odpípne. Více na oficiálním webu STCP.

Po Portu lze také jezdit taxíkem, nevyjde to na moc draho. Navíc pokud je vás víc, možná se to i vyplatí. Cesta z dolní Ribeiry (od řeky) na Náměstí republiky (Praca da República) cesta taxíkem stojí 5 EUR? A to možná za ten ušetřený velký kopec stojí.

Starodávna tramvaj v Portu
Projížďka lodí možná za 10 eur

V Portu jezdí také starodávná tramvaj, kterou stojí zato se svézt z centra až k pláži. Nebo se můžete svézt jednou ze dvou lanovek.

Na pláž jezdí autobus číslo 500, který končí na Castelo de Queijo. Z pláže do centra jezdí také autobus číslo 502 a 202.

Počasí Porto

Porto leží hned u Atlantického oceánu, a tak lze předpokládat větší množství srážek, především tedy v zimě. Ale i v létě můžete být překvapeni nečekanou změnou počasí. Nejčastějším jevem je ranní mlha, která se během odpoledne vybere v krásné sluníčko. Nikdy tedy ráno neusuďte den podle počasí, protože to se pak často během dne zlepší. Pokud ráno neprší, pravděpodobně už v ten den pršet nebude. Teploty jsou velmi příjemné až do listopadu, ještě v druhé polovině října se dá zajet na pláž, nicméně koupání už je pro ty otužilejší. Teplota ale dosahuje 20 stupňů minimálně do konce října.

Portské víno

Portské víno pochází z vinic v údolí řeky Douro, která ústí do Atlantiku právě v Portu. Vinho do Porto (portské portugalsky) je sladké a silnější víno s obsahem alkoholu okolo 20 procent. Kromě červeného portského můžete ochutnat také bílé nebo růžové portské. Nejčastější odrůdou je Tawny a Ruby.

Vinné sklepy v Portu
Portské víno v sudech

Razíte-li do Porta, nenechte si ujít ochutnávku a návštěvu vinných sklepů ve městě Vila Nova de Gaia. To se nachází na druhém břehu řeky Douro a dostanete se tam přes most Luise prvního. Ve Vila Nova de Gaie má své sklípky mnoho firem. Donedávna některé z nich nabízely návštěvu s ochutnávkou portského zdarma, nicméně od května 2012 jsou už zpoplatněné i firmy jako Croft a Taylor’s. Prohlídky mají většinou každý den několikrát a v různých jazycích. Rezervace není potřeba, lístek stojí okolo 3 EUR a dostanete ke koštu 3 druhy portského. Mezi další známé výrobce portského patří Offley, Ferreira, Sandeman nebo Calém.

Jak se dostat na pláž v Portu

K oceánu se v Portu dostanete cca za 30 minut. Na pláž můžete buď do Matosinhos, kde sídlí několik škol surfu. Jedná se o městskou pláž, a tak není ničím úchvatná. Stačí v centru Porta nasednout na autobus číslo 500 a jet až na konečnou stanici Castelo de Queijo.

A že máte více času? Nasedněte do vlaku a vydejte se směrem na jih (linka Aveiro) do městečka Espinho, kde každé úterý probíhají trhy ovoce, zeleniny, slepic a domácích potřeb. Z Espinha vede podél pláže stezka téměř až do Porta. Pláž v některých pasážích dosahuje obdivuhodné šířky. Zasurfovat můžete i zde. Cestou je možné poobědvat nebo zajít na kafíčko. Výhodou stezky je její blízká poloha k vlakovým zastávkám, a tak co dva kilometry se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat pěšky nebo vlakem.

Chlapi v důchodu hrají na pláži karty
Pláž s dřevěnou stezkou, Espinho

Co vidět v Portu

Porto je velmi staré město a všude je možné vidět opuštěné domy, někdy třeba pouze s přední fasádou. Hlavní dominantou Porta je most Luise I., který spojuje město s Vila Nova de Gaiou. Žádný návštěvník by neměl vynechat procházku po Ribeiře (v centru u řeky Douro), kde se dá naobvědvat nebo vyrazit na projížďku lodí (cena 10 EUR, 50 minut).

Kostel Sao Nicolao
Ribeira - historické centrum

Poté přejděte po mostě Luise prvního do města Vila Nova de Gaia a navštivte vinné sklepy. Následně můžete vyjet lanovkou na horní část mostu a pokochat se úchvatným pohledem z vyhlídky Serra do Pilar. Pak přejděte most zpátky do Porta. Téměř hned za mostem zabočte ke katedrále, odkud se vám naskytne výhled na Ribeiru a Douro z jiného úhlu. Pak sejděte k vlakovému nádraží Sao Bento, které je proslulé svou výzdobou v podobě modře malovaných kachlů azulejos

Vlakové nádraží Sao Bento
Pod náměstím Aliados v centru Porta

Chtěli byste vidět knihkupectví, které působí jako z Harryho Pottera? Zastavte se na adrese 144, rua das Carmelitas a navštivte jednu z nejznámnější prodejen knih na světe Lello e Irmao. Knihkupectví zdobí originální schody. Budete si tam připadat jako v pohádce!

Interiér knihkupectví - schody
FC Porto hrají doma

Fotbal a FC Porto

Fotbalový klub FC Porto zná snad každý. Zjistěte, jestli se náhodou v době vaší návštěvy Portugalska nehraje národní liga nebo mezinárodní zápas. Lístky na utkání lze koupit na webových stránkách FC Porta a pak si je vyzvednout před začátkem hned vedle stadionu Estádio de Dragao. Přímo ke stadionu jezdí metro.

Gastronomické speciality Porta

Francesinha

Nenechte si ujít místní specialitu pojmenovanou Francesinha (čti francezíňa). Na první pohled dost divné jídlo, ale po jeho ochutnání už nebudete nic namítat. Jedná se o sendvič plněný hovězím masem, párkem a šunkou, překrytý sýrem a polití omáčkou z bílého vína a piva. Francesinha se podává s hranolkami a někdy i volským okem. Máte hlad? Tohle vás určitě zasytí. Cena se pohybuje od 6 EUR výš.

Francesinha
Chourico a další uzeniny z trhu

Portonic

Portonic je drink míchaný z bílého portského vína a toniku. Někteří tomuto nápoji holdují, jiní upřednostňují portské samotné. Ochutnejte a dejte Babce vědět, co vás oslovilo více!

Rybí trh
Olivy na trhu Bolhao

Kam v Portu na jídlo či na drink

Malé bufíky, portugalsky tasca (čti taška), jsou rozesety po celém městě. V místních tasca barech si můžete dát polední menu (prato do dia) již od 3 EUR. Babka vám ale přináší také konkrétní tipy na večer:

Museo d’Avó

V překladu Babiččino muzeum. Tato restaurace je velmi útulná s doporučuji tam zajít už kvůli výzdobě – ze stropu visí kočárky a nejrůznější starožitnosti. Jídlo je podávané formou tapas – vyberete si z jídelníčku směs menších jídel v ceně od 1.50 EUR a výš. Nenechte si ujít bacalhau com natas (zapečená treska s bramborem a smetanou) a také chourico (tradiční portugalská klobása), kterou před vámi na stole zapálí! Adresa: Travessa de Cedofeita 54/56

Hořící chourico
Maso a uzeniny podávané s bramborem

Pipa Velha

V překladu Starý sud. Velmi příjemný podnik se vždy dobře naladěnou obsluhou. Adresa: Rua das Oliveiras 75

Espaco 77

Zde ochutnejte nejlevnější pivo v Portu za 50 centů! Superbock! Adresa: Travessa de Cedofeita 22

Café Piolho

Zde mají dobrou Francesinhu a po 10. hodině je v této restauraci a zároveň baru vždy plno až do rána. Adresa: Praça Parada Leitao 45

Bary v rua Galeria de Paris

Chcete si jít večer zatančit a nebo do baru na sklenku? Kromě výše zmíněných míst byste neměli opomenout tuto ulici. Přes je zde liduprázdno, ale v jednu ráno v pátek nebo v sobotu zde není k hnutí. Portugalci mají ve zvyku pít často venku před barem a dovnitř chodit dočerpat zásoby nebo vyprázdnit již zpracované zásoby.

Kulturní kalendář Porta

Porto je kulturní město a každou chvílí se zde něco děje – ať už to jsou trhy, workshopy, veletrhy, konference, sportovní akce, koncerty, festivaly, happeningy nebo bohužel i stávky. Po několika-měsíčním hledání spolehlivého zdroje, co ví vždy o všem, co se děje, jsem si vytipovala web Oportocool – kulturní kalendář Porta

Ribeira z mostu
Prodej utěrek a ubrusů s tradičním potiskem

Z Porta do Karibiku Evropy

Máte v Portu dost času a přemýšlíte o tom, kam se ještě podívat? Vydejte se na 2-hodinovou cestu autobusem do španělského města Vigo a odtamtud trajektem na ostrovy Cíes, kterým se také říká Karibik Evropy – nebudete litovat!

Porto si vzal do hledáčku na svém webu také kamarád Yuhů.

Azorské ostrovyostrov MadeiraPorto • Údolí řeky Douro • Lisabon

Ribeira - historické Porto
Vrak na pláži v Portu
U katedrály
Most Louise I.
Vlajky Portugalska zdobící dům
O holuby není nouze
Noční Porto
Centrum Porta

Ribeira - u řeky Douro
Kostel Sto Ildefonso na začátku ulice Santa Catarina
Nákupní třída Santa Catarina
Ponte Luis I.
Staré domy na portské Ribeiře
Racků je v POrtu hodně
Porto centrum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top