Jak sbalit autosedačku do letadla

Jak zabalit dětskou autosedačku do letadla

Když nám to počet zavazadel dovolí, tak autosedačku pro Adámka vždy bereme s sebou. Chci mít jistotu, že máme tu naši kvalitní a nebouranou. Když jsem viděla, jak v autopůjčovnách autosedačky skladují (naházené na sobě v kamrlíku) a jak jsou někdy špinavé, nechtěla bych si do toho sednout ani já, natož do ní uložit vlastní dítě. Další články k tématu: Jak sbalit miminko do letadla a k moři, Jak vybrat cestovatelský kočárek, S kočárkem v pražské MHD, Cestovní pas pro miminko, Jak na dovolenou autem s miminkem, Létání v těhotenství.

Na jaře 2022 jsme se rozhodli pořídit lehkou a skladnou autosedačku na cesty letadlem. Chceme vozit vlastní. Pořídili jsme Kinderkraft SAFETY FIX isofix a jsme zatím spokojení. Je do 10 kg váhy, vydrží dlouho (9-36 kg), má isofix, takže pasuje do každého moderního auta a není drahá. Je to teď naše druhá autosedačka vedle té primární, co máme primární stále v autě. Pozor ale, je míň bezpečná – jednak kvůli velkému váhovému rozpětí a druhak kvůli jízdě posměru – ideál je protisměr.

Přišlo mi na článek několik reakcí ohledně toho, že během přepravy se může stát, že se s autosedačkou nezachází dobře, že spadne například pracovníkům letiště. A i když to na ní nebude na pohled vidět, nebude už tolik dítě chránit – podobně jako autosedačka bouraná. Autosedačku jsme zatím brali vždy na přímé lety (tj. nižší riziko, protože na přestupu není třeba autosedačku přendávat z jednoho letadla do druhého). Zároveň jsem tu zapomněla napsat, že ji bereme i s isofixem – takže je upevněná během přepravy v základně. Dřív ji Martin dokonce vystlal i polystyrenem, ale ten se rozpadl, neosvědčil.

Autosedačky v půjčovně na Sicílii
Autosedačky v půjčovně na Sicílii

S Ryanair se s dětmi cestuje výborně: děti do 2 let mají nárok na příruční zavazadlo do 5 kg a ještě k tomu 2 kusy dětského vybavení zdarma (a to i v případě, že nemají vlastní sedadlo a cestují na klíně dospělého). My tedy bereme již zmíněnou autosedačku a kočárek. A jak to budem dělat, až bude dětí víc, to netuším – ale napíšu vám to sem.  Naposledy v Emirátech v březnu 2022 bylo Adámkovi už přes 2 roky, a tak jsme si na autosedačku zaplatili odbavené zavazadlo navíc. To jsme ještě nevěděli, že i dítě nad 2 roky má nárok na přepravu zdarma 2 kusů dětského vybavení (kočárek, dětská postýlka nebo autosedačka).

Úsměv a pak zabalit tu autosedačku
Úsměv a pak zabalit tu autosedačku

S autosedačkou do letadla – seznam

Než si přečtete náš návod, tak mějte na paměti, že tento obal autosedačku ochrání od špíny, ale nezaručí vám, že s ní někdo na letišti netřískne. Pokud chcete autosedačku zabalit co nejbezpečněji, tak do tvrdé kartonové krabice a tu vycpat tak, aby se autosedačka ani nehla.

Co budete k zabalení autosedačky potřebovat:

 • IKEA tašku
 • Velký pytel na odpadky
 • Karabinu
 • Velký pytel se stahováním
 • Last but not least: silného chlapáka

Bývalý tip: Velký pytel se stahováním jsme pořídili na Aliexpressu, dostatečně předem. Teď už se z Ali nevyplatí objednávat.

Autosedačka připravená na cestu letadlem
Autosedačka připravená na cestu letadlem

Postup balení dětské autosedačky do letadla

Tip: do autosedačky můžete přidat další předměty, které se vám už do zavazadel nevešly, například deku, ručník, plenu apod. To samozřejmě udělejte hned v prvním kroku. Následuje umístění autosedačky do odpadkového pytle (1. ochranná vrstva). Poté autosedačku dejte do pytle na stahování (2. ochranná vrstva). Než autosedačku umístíte do IKEA tašky, dejte na její dno kartonové obdélníky – viz foto. A poté, aby v IKEA tašce dobře držela, sepněte ucha tašky karabinou. A je to!

Na přepážce check-inu nás pak vždy pošlou autosedačku odevzdat do nadměrných zavazadel. Tam ji většinou taky hledáme po příletu do destinace. Už se nám ale taky stalo, že vyjela na zavazadlovém pásu. Takhle zabalenou dětskou autosedačku jsme s sebou měli týden na Korfu (Ryanair), týden ve Španělsku (Malaga, Smartwings) a týden na Sicílii (Ryanair).

2 thoughts on “Jak zabalit dětskou autosedačku do letadla

 1. Odpovědět
  Jakub - 2.9.2022

  Dobry den,

  mohla byste prosim sdilet link na ten pytel z aliexpressu?

  Dekuji
  Jakub

  1. Odpovědět
   Babka - 29.9.2022

   zkusim dohledat, ale nevim, zda se to jeste se cly apod. vyplati

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top