Dovolená v Česku

Kam jet na dovolenou po Česku v roce 2021 a vyhnout se davům turistů

Očekávám, že letos bude na českých výletnických místech nával. Cestování do zahraničí stále komplikují opatření proti covidu, potřeba testů, které zvyšují náklady, a někde i karanténa. O to důležitější bude dobře si vybrat, kam na dovolenou v Česku letos vyrazit. Abyste nenarazili na davy lidí, kteří měli stejný nápad jako vy. Níže pro vás mám česká místa, která buď nejsou tak známá, nebo známá jsou, ale poradím, jaké výlety tam podniknout, abyste se davům vyhnuli. Další místa najdete u mě na Instagramu. Budu ráda za vaše doplnění, třeba do cestovatelské skupiny na Facebooku. Na cesty po Česku doporučuji tyto mobilní aplikace.

Výhled na hrad Trosky
Výhled na hrad Trosky

Česká Kanada místo klasických Jižních Čech

Minulý rok jsme zavítali do Nové Bystřice, ze které vedou Graselovy stezky (odtud pochází název „grázl“. Krom lesů se dá dojet vlakem vykoupat. A ne ledajakým vlakem, jedná se totiž o Jindřichohradeckou úzkokolejku. Kde se ubytovat, kde se najíst a napít a tipy na výlety najdeme v článku z naší dovolené v České Kanadě.

Graselova stezka a značení
Graselova stezka a značení

Polické stěny místo Broumovských stěn

Základnu jsme měli v Broumově v tamním klášteře, kde zažijete netradiční ubytování (dalo se i s kojencem, většími dětmi hůř, protože se tam udržuje klid). Okouzlily nás Polické stěny a také krásná koupaliště v okolí. Když bude horko, můžete zajít na prohlídku měděného dolu. O tom všem píšu v článku z naší dovolené na Broumovsku.

NPP Polické stěny
NPP Polické stěny

Hostýnské vrchy místo Beskyd

Radhošť, Lysá hora, tam v létě bude plno. Ale co třeba kousek vedle takový Kelčský Javorník nebo zřícenina hradu Lukov a věž Svatojanka? V článku z našeho pobytu ve Valašské Bystřici úplně dole najdete záznam z výletu na Kelčský Javorník.

Rozhledna na Kelčském Javorníku
Rozhledna na Kelčském Javorníku

Mezi Českým rájem a Krkonošemi

Prachovské skály, Hruboskalsko, Sněžka, Labská bouda,… jsou krásná místa, ale bohužel přitahují taky hodně lidí. Přitom v okolí máte tolik příležitostí k výletům bez davů. Chystám k tomu celý článek, ale příkladem mohou být Příhrazské skály, Kozákov, hora Tábor, Klokočské skály, Riegrova a Palackého stezka, Kumburk, Zebín, Veliš, Kozlov. Jsem z Lomnice nad Popelkou, kterou doporučím jako základnu k těmto výletům.

Příhrazské skály

Jak se vyhnout davům v Adršpachu

Byli jsme tam u kamarádky a objevili zaniklé obce. Stezky plné historie a hlavně bez lidí, protože většina z nich míří do Skalního města. Podívejte se na mé tři tipy na výlety v okolí Adršpachu a pokud to musí být, tak také na návod, jak si co nejvíc užít návštěvu zmiňovaného Skalního města.

Výhled z Křížového vrchu
Výhled z Křížového vrchu

Labské pískovce místo Českého Švýcarska

Já vím, Pravčická brána je pojem, ale krás je v okolí víc. Šli jsme na čundr – start v Petrovicích, pokračovali jsme na Děčínský Sněžník, do Maxiček a zakončili jsme o dva dny později v Děčíně.

Okolí Děčínského Sněžníku
Okolí Děčínského Sněžníku

České středohoří místo Kokořínska

České středohoří jsou ty panoramatické kopečky, na které krásně uvidíte, když z Prahy pojedete směr Ústí nebo Most (zde náš průvodce Mostem). Cestou doporučuju návštěvu hradu Hazmburk. U Milešovky pak krásný výhled z vesnice Dřevce. Další zajímavé vesnice jsou třeba Mnichovský Týnec nebo Chožov. Kolem Litoměřic pak navštivte krásný Ústěk nebo Levín. Historickým vlakem se můžete svézt na Zubrnické museální železnici. Sami chceme tento kraj poznat víc, postupně přidám další inspiraci.

České středohoří
České středohoří
Hrad Hazmburk
Hrad Hazmburk

Bonus na závěr: Český les

Tak a tady chci tipy já od vás. Nemám to tam vůbec prozkoumané. Ale když jsme tuhle projízděli z Horního Slavkova do Mariánských Lázní, mělo to takovou tajemnou atmosféru. Chystáme se sem víc.

Další články: Noc v kapli ve Žďáru nad Sázavou, noc na Ještědu, Orlické hory, Krkonoše,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top