ŘÍM a VATIKÁN

V článku najdete tipy, co je nutné předem naplánovat, abyste v Římě neskončili jako my. Odkazy na nákup vstupenek a náš itinerář. Poslední aktualizace v listopadu 2022. Ráda vám s cestou na vlastní pěst pomůžu – napište mi na mém předplatném, kde také najdete návody a videa, jak na to.

Další prodloužené víkendy: BordeauxHelsinkiNormandieBenátkyLisabonOsloMalmö a KodaňPortoBerlínBratislavaPlzeň (Loosovy byty)

ŘÍM a VATIKÁN

Chystáte se do Říma? Tak hned zpočátku vemte na vědomí následující dvě věci, které mohou mít vliv na plánování vaší cesty: Zaprvé – Italové dodržují státní svátky a neděle, takže v tyto dny bývají památky i obchody zavřené. A za druhé – plánujete-li návstěvu Vatikánských muzejí, kupte lístky on-line a ihned (jinak se vám může stát, že bude vyprodáno, a budete tak muset stát až 5-ti hodinovou frontu na místě). Zvažte taky Benátky, kam jsem vzala rodiče jako překvapení (nevěděli, že někam letí :D) – je to jeden z mých tipů na zážitkové vánoční dárky.

Další články: Jak najít levné ubytováníJak si sbalit do příručního • Zakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencemA teď už se můžete vesele dát do čtení dalších tipů na to, jak si Vatikán a Řím co nejvíc užít.

Řím a Vatikán

LETECKY DO ŘÍMA

Do Říma se dostanete přímou leteckou linkou s nízkonákladovkou Ryanair (letiště Fiumicino) nebo Wizzair (letiště Fiumicino).  Z letiště Fiumicino se do centra nejrychleji dostanete vlakem Leonardo Express, který jede cca 35 minut na stanici TERMINI, odkud můžete dál pokračovat metrem. Leonardo Express stojí 14 EUR.

Levnější variantou je vlak FL1, který jede 45 minut na stanici TUSCOLANA nebo OSTIENSE – cena 8 EUR. Nezapomeňte před nástupem do vlaku lístek vždy označit, za neoznačené lístky dostanete pokutu! Zcela nejlevněji se z Fiumicina do Říma dá dostat autobusem Terravision za 6 EUR při nákupu lístku on-line, autobusy jezdí také na stanici TERMINI, akorát cesta trvá cca hodinu.

MHD ŘÍM

Veřejnou dopravu v Římě tvoří dvě linky metra, tramvaje a autobusy. Časová jízdenka BIT (biglietto integrato a tempo) platí 100 minut, ale max. jednu jízdu metrem a stojí 1.50 EUR. Jízdenky koupíte na každém rohu v trafikách označených modrou značkou s bílým písmenem T. Denní lístek za 7 EUR se vám vyplatí, pokud chystáte 4 a více jízd. Platí 24 hodin od prvního označení. Další informace o římské MHD najdete na webu společnosti Atac. V Římě se toho ale dá hodně obejít pěšky, takže si vystačíte s jednorázovými jízdenkami. Při nástupu je vždy nutné lístek označit!

3 DNY V ŘÍMĚ

Řím se pyšní tolika památkami, že o ně doslova zakopnete na každém rohu. Nevýhodou však je, že všude budete zakopávat i o turisty, kterých je v Římě zejména od dubna do října opravdu hodně. Z tohoto důvodu nepodceňte přípravy a kupte vstupenky do památek předem na internetu. Ušetříte tak několik hodin času, protože nevýhodou římských památek je fakt, že skupiny s průvodcem mají přednost, a tak jdou dopředu a jednlotlivci čekají v téměř nehybné frontě. A strávit na dovolené valnou většinu času ve frontě, to nikdo nechce.

První den projďěte trasu Piazza Venezia, u které se nachází Kapitol s Piazzou del Campidoglio (můžete vyjet výtahem nahoru), Fontana di Trevi, Španělské schody, Pantheon, Piazza Navona, ulice via dei Coronari plná zajímavých obchůdků, dále na Campo de Fiori, dále přes Tiberu na ostrůvek po mostě Ponte Fabricio a pak až na druhý břeh, kde prozkoumejte čtvrť Tastevere, den zakončete večeří v jedné z četných tratorií.

Druhý den dejte Vatikánu. Ze všeho nejdřív ale kupte vstupenky do Vatikánských muzejí na internetu, protože vám ušetří několik hodin čekání ve frontě, a to za cenu o 4 EUR vyšší při nákupu on-line stojí (cena bez příplatku je 17 EUR/os a v roce 2023 chystají zdražení). Tímto si pojistíte jednu frontu a teď ještě, jak se zbavit fronty do baziliky sv. Petra. Stačí se na Svatopetrské náměstí dostavit v 7 hodin ráno (zde otevírací doba), kdy bazilika otevírá. To vás zastihne max. 10-ti minutová fronta. Baziliku si v klidu projděte (vstupné zdarma) a v osm zamiřte na kupoli, na kterou se platí vstupné 6 EUR bez výtahu a 8 EUR s výtahem (pozor, zde neberou karty).

Pohled na Svatopetrské námko z baziliky sv. Petra
Vatikánské zahrady

Až se nabažíte pohledu z kupole na Svatopetrské náměstí, přemístěte se k Vatikánským muzejím, ignorujte několikasetmetrovou frontu a jděte až ke vstupu, kde bude ukazatel „návštěvníci se vstupenkami z internetu“. Dostanete se brzy dovnitř, kde na vás čekají chodby plné vrcholných děl, za kterými sejdete dolů do Sixtýnské kaple.

Schody při výstupu z muzea
Zlatý strop v muzeu

Muzea jinak otevírají v 9 hodin ráno a pokladna končí v 16 hodin, ale pokud přeci jen budete stát tu dlouhatánskou frontu, tak to nevzdávejte, protože zhruba v 15.30 už nechodí žádné skupiny, které mají před jednotlivci přednost. A tak fronta začne ubývat rychleji a je znát, že i zaměstnanci muzea se ke konci snaží dovnitř dostat co nejvíce lidí – připravte se ale na tlačenici jak před muzeem, tak uvnitř. A jste-li v Římě poslední neděli v měsíci, tak máte stěší a ušetříte za vstupné, protože v ten den jsou Vatikánská muzea zdarma – ale pozor, otevřeno je pouze dopoledne (9 – 14h, poslední vstup ve 12:30).

Někde na bazilice sv. Petra
náměstí sv. Petra

Třetí den vyražte hned ráno do Kolosea (otevírají v 9h a frontě se vyhnete zakoupením lístků on-line). Společný lístek platný pro Koloseum a Forum Romanum a Palatinum vyjde na 18 EUR a platí 24 hodin (nebo na 22 EUR platný dva dny) – lístky se kupují na webu Coopculture.it. Koloseum je zevnitř velmi zajímavé, proto nelitujte vstupného a jděte do toho. Hned vedle je vstup do Forum Romanum, ale abyste z toho něco měli, vytisknete si k tomu mapku s informacemi, co kde je. Jinak vám to bude připadat jako velké množství poválených kamenů a sloupů bez ladu a skladu. Palatinum je kopec nad Forum Romanem. Tohle se dá za dopoledne stihnout, ale i tak je lepší návštěvu absolvovat dříve ráno, protože se vyhnete davům.

Colosseum
Vnitřek Kolosea

KAM NA JÍDLO V ŘÍMĚ

Něco na hlad se dá za přijatelné ceny pořídit v supermarketech, v centru města nejčastěji narazíte na menší prodejny (typu Tesco express) Carrefour a Despar. Na jídlo do restaurace zajděte buď do čtvrti Tastevere přezdívané vesnice Říma nebo na Campo di Fiori. Italské restaurace můžeme rozdělit do tří úrovní, od nejformálnější po spíše jednodušší stravovací zařízení, a to v následném pořadí: ristorante, trattoria, osteria. Samozřejmě se tyto druhy restaurací liší i cenou, a tak pro levnější jídla zajděte spíše do trattorie nebo osterie. Až budete u Kolosea, zajděte na jídlo do velmi levné trattorie Luzzi. Vaří tu dobře a za těstoviny zde zaplatíte něco kolem 6 EUR, za litr stolního vína 4 EUR, za tiramisu 4 EUR. Najdete ji na adrese Via di San Giovanni in Laterano 88.

Tiramisu v Římě
Delikatesy v Římě

A čeho se najíst během dne, až budete procházet Římem křížem krážem? Zkuste třeba pizzu na váhu, která se prodává na každém rohu – ale pozor, ať nejste překvapení cenou. Jeden kousek vyjde na cca 2.5 EUR. A kdo má raději sladké, tak by měl dát alespoň jednu zmzku denně. Cena italské zmrzliny se odvíjí od velikosti kelímku/kornoutku – nejmenší bývá kolem 2.50 EUR, střední 3.50 EUR a velký 4.50 EUR. Zmzlinu si můžete nechat ozdobit šlehačkou.

Při pobytu v Itálii byste neměli zapomenout ani na dobrou kávu. Tu si vychutnáte v jakékoliv kavárně za cenu kolem 2-3 EUR. A pozor na zmatky, až uvidíte na nápojovém lístku název latté – to je totiž mléko, tak abyste nebyli překvapení.

A co voda? Tak s tou si v Římě nedělejte starosti – po celém městě je rozeseto nespočet pítek, ze kterých se dá bezstarostně napít nebo doplnit lahev. Supr nápad, že?

UBYTOVÁNÍ ŘÍM

Podívejte se na hotely v Římě. Pokud se vám nechce do hostelu a hotely jsou na vás moc drahé (ano, v Římě v centru jsou hotely opravdu drahé), vyzkoušejte AirBNB.  AirBNB je služba, která zprostředkovává ubytování u soukromníků. Ať už jde o pokoj nebo celé studio, po registraci můžete udělat rovnou rezervaci a ubytování zaplatit. Poskytovatel ubytování dostane vaše peníze až 24 hodin po vašem příjezdu na místo. S výběrem toho nejlepšího ubytování vám pomohou tak reference od ostatních cestovatelů. My jsme byli ubytovaní ve studiu 3 minuty od Kolossea (až pro 4 osoby) za 10 000 CZK za 4 noci (přičemž hotely v podobné lokalitě vycházely na 20 000 CZK a víc). Mrkněte také na Booking.com, může se tam objevit něco v akci.

výměna stráží v Římě
Forum Romanum - Řím

NÁKUPY V V ŘÍMĚ

Hodně obchodů najdete v ulici Via del Corso a pak kolem čtvrti Campo di Fiori. Babka vyrazila do obchodního centra Euroma 2, ale není to nic extra, nestojí to za to, i když je to obchoďák vskutku velký. Kkdybyste přeci jen chtěli, tak se tam jede metrem na stanici EUR Fermi a pak busem cca 10 minut (číslo 70, 700, 709).

NOČNÍ ŽIVOT V ŘÍMĚ

Co se týká římských barů a nočního života, nebudete se v italské metropoli nudit. Ve studentském areálu St. Lorenz má sídlo hodně barů a klubů. Velmi sympatický klub je Bebida Samba, pořádají zde koncerty a studenti programu Erasmus mají vstup zdarma. My jsme to nevěděli, ale oni nás za studenty Erasmu brali, protože jsme nebyli schopní reagovat na jejich pokřiky v italštině.

ŘÍM MOŘE

Pokud pojedete do Říma aspoň na týden, můžete si cestou zpátky na letiště udělat zastávku u moře v městečku Lido di Ostia. Dostanete se tam vlakem za rozumnou cenu a odtamtud jezdí autobusy přímo na letiště. Vyjde to ještě levněji, než kdybyste jeli z Říma rovnou do Fiumicina na letiště.

Další články: Jak najít levné ubytováníZakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

3 thoughts on “ŘÍM a VATIKÁN

 1. Odpovědět
  Petr - 27.4.2019

  Nechce někdo 2 vstupenky do vatikánských zahrad na 10. května? Původní cena 48 EUR, prodám za polovinu. Je to na 11. hodinu.
  602711879

  1. Odpovědět
   Lenka - 2.4.2022

   Dobrý den mohu se zeptat jak sehnat lístky do vatikánských muzeí

 2. Odpovědět
  dalibor - 20.9.2019

  super článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top