řím a vatikán

ŘÍM a VATIKÁN 2024 – itinerář na 3 dny

V článku najdete tipy, co je nutné předem naplánovat, abyste v Římě neskončili jako my. Odkazy na nákup vstupenek, náš itinerář, kde se v Římě ubytovat a také tipy, co je v Římě zdarma. Tady stáhnete česko-italský slovník na cesty.

ŘÍM a VATIKÁN

Chystáte se do Říma? Tak hned zpočátku vemte na vědomí následující dvě věci, které mohou mít vliv na plánování vaší cesty: Zaprvé – Italové dodržují státní svátky a neděle, takže v tyto dny bývají památky i obchody zavřené. A za druhé – plánujete-li návstěvu Vatikánských muzejí, kupte lístky on-line a ihned (jinak se vám může stát, že bude vyprodáno, a budete tak muset stát až 5-ti hodinovou frontu na místě).

Zvažte taky Benátky, kam jsem vzala rodiče jako překvapení (nevěděli, že někam letí :D). V létě 2023 jsme poznali další část Itálie – region Abruzzo. A teď už se můžete vesele dát do čtení dalších tipů na to, jak si Vatikán a Řím co nejvíc užít.

KDY NEJEZDIT DO ŘÍMA

Vyhla bych se Velikonocím, létu a událostem spojeným s papežem. Velikonoce jsou největší křesťanský svátek, a tak bude v Římě nával. Pokud neholdujete davům a frontám (kterých si tam užijete dost i mimo svátky), tak zvažte třeba leden. V létě je zas hrozné horko, což nesvědčí zýšené fyzické námaze, která je potřeba pro návštěvu Říma vynaložit 🙂

Řím a Vatikán

LETENKY ŘÍM

Do Říma se dostanete přímou leteckou linkou s nízkonákladovkou Ryanair (letiště Fiumicino) nebo Wizzair (letiště Fiumicino).  Na léto teď jsou zpáteční za 1500 Kč. Z letiště Fiumicino se do centra nejrychleji dostanete vlakem Leonardo Express, který jede cca 35 minut na stanici TERMINI, odkud můžete dál pokračovat metrem. Leonardo Express stojí 14 EUR.

Levnější variantou je vlak FL1, který jede 45 minut na stanici TUSCOLANA nebo OSTIENSE – cena 8 EUR. Nezapomeňte před nástupem do vlaku lístek vždy označit, za neoznačené lístky dostanete pokutu! Zcela nejlevněji se z Fiumicina do Říma dá dostat autobusem Terravision za 6 EUR při nákupu lístku on-line, autobusy jezdí také na stanici TERMINI, akorát cesta trvá cca hodinu.

Pokud se rozhodnete z Říma vyrazit na výlet (my třeba jeli na pár dní do Sperlongy) a budete si půjčovat auto, hledejte na Rentalcars – detailní návod s tipy a triky, jak si auto půjčit, sdílím zde.

Nastudujte náš návod na letenky a ubytování

MHD ŘÍM

Veřejnou dopravu v Římě tvoří dvě linky metra, tramvaje a autobusy. Časová jízdenka BIT (biglietto integrato a tempo) platí 100 minut, ale max. jednu jízdu metrem a stojí 1.50 EUR. Jízdenky koupíte na každém rohu v trafikách označených modrou značkou s bílým písmenem T. Denní lístek za 7 EUR se vám vyplatí, pokud chystáte 4 a více jízd. Platí 24 hodin od prvního označení. Další informace o římské MHD najdete na webu společnosti Atac. V Římě se toho ale dá hodně obejít pěšky, takže si vystačíte s jednorázovými jízdenkami. Při nástupu je vždy nutné lístek označit!

UBYTOVÁNÍ ŘÍM

My jsme byli ubytovaní ve studiu 3 minuty od Kolossea (až pro 4 osoby) za 10 000 CZK za 4 noci (přičemž hotely v podobné lokalitě vycházely na 20 000 CZK a víc). Snad některý z následujících tipů bude ještě volný. U Kolossea vychází dobře Cibele B&B a mají hezké pokoje (a super hodnocení). Hodně levně vychází Casa Cleo. Nicméně co se vyrovná romantice hned vedle slavné Fontány Di Trevi? Budete-li mít štěstí, ještě chytnete volný pokoj se snídaní v Domus Trevi.

Originální hotel v Římě – Jacuzzi rooms

Pokud budete ráno spěchat do Vatikánských muzejí, ubytujte se poblíž v hodně levných Jacuzzi rooms (pokud ještě ty levnější pokoje budou). Hodně vysoké hodnocení za fajn cenu má také At Home TownHouse, nicméně perlou (ještě lepší hodnocení a přitom levnější) je Domus Serafino, lokalita taky u Vatikánu!

Ubytování poblíž Vatikánu – Domus Serafino

U nádraží Roma Termini je top se ubytovat v A Roman Tale B&B, protože je to se snídaní, hodnocení téměř 10 a cena na Řím parádní.

Ubytování Řím – Termini: je to tento hotel

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ ŘÍM

Doporučím dvě místa. Tím prvním je TENTO HOTEL, levnota. Nejlevnější ubytování v Římě, kterému ale nebude jen tak něco konkurovat, je ubytování v církevních zařízeních – kláštery, conventy apod. Italové na to mají přímo i webové stránky – Ospitalita Religiosa – tam najdete odkazy na taková místa, mnohdy velice v centru. Ale prosím počítejte s tím, že tam nezapaříte 😀 Naopak – měl by být klid. Což se mi teda zamlouvá. A co jsem tak koukala, tak lze i s dětmi!

3 DNY V ŘÍMĚ – NÁŠ ITINERÁŘ

Řím se pyšní tolika památkami, že o ně doslova zakopnete na každém rohu. Nevýhodou však je, že všude budete zakopávat i o turisty, kterých je v Římě zejména od dubna do října opravdu hodně. Z tohoto důvodu nepodceňte přípravy a kupte vstupenky do památek předem na internetu. Ušetříte tak několik hodin času, protože nevýhodou římských památek je fakt, že skupiny s průvodcem mají přednost, a tak jdou dopředu a jednlotlivci čekají v téměř nehybné frontě. A strávit na dovolené valnou většinu času ve frontě, to nikdo nechce.

Forum Romanum - Řím

První den projďěte trasu Piazza Venezia, u které se nachází Kapitol s Piazzou del Campidoglio (můžete vyjet výtahem nahoru), Fontana di Trevi, Španělské schody, Pantheon (od 2023 zpoplatněn 5 EUR, pokud nejste na bohoslužbě nebo rezident Říma), Piazza Navona, ulice via dei Coronari plná zajímavých obchůdků, dále na Campo de Fiori, dále přes Tiberu na ostrůvek po mostě Ponte Fabricio a pak až na druhý břeh, kde prozkoumejte čtvrť Tastevere, den zakončete večeří v jedné z četných tratorií.

Druhý den dejte Vatikánu. Ze všeho nejdřív ale kupte vstupenky do Vatikánských muzejí na internetu (pozor, bývají měsíce dopředu on-line vyprodané, pak máte možnost koupit si návštěvu s průvodcem nebo prostě vystát frontu), protože vám ušetří několik hodin čekání ve frontě, i když vyjde dráž.

Tímto si pojistíte jednu frontu a teď ještě, jak se zbavit fronty do baziliky sv. Petra. Stačí se na Svatopetrské náměstí dostavit v 7 hodin ráno (zde otevírací doba), kdy bazilika otevírá. To vás zastihne max. 10-ti minutová fronta. Baziliku si v klidu projděte (vstupné zdarma) a v osm zamiřte na kupoli, na kterou se platí vstupné 6 EUR bez výtahu a 8 EUR s výtahem (pozor, zde neberou karty).

Pohled na Svatopetrské námko z baziliky sv. Petra
Vatikánské zahrady

Až se nabažíte pohledu z kupole na Svatopetrské náměstí, přemístěte se k Vatikánským muzejím, ignorujte několikasetmetrovou frontu a jděte až ke vstupu, kde bude ukazatel “návštěvníci se vstupenkami z internetu”. Dostanete se brzy dovnitř, kde na vás čekají chodby plné vrcholných děl, za kterými sejdete dolů do Sixtýnské kaple.

Schody při výstupu z muzea
Zlatý strop v muzeu

Muzea jinak otevírají v 9 hodin ráno a pokladna končí v 16 hodin, ale pokud přeci jen budete stát tu dlouhatánskou frontu, tak to nevzdávejte, protože zhruba v 15.30 už nechodí žádné skupiny, které mají před jednotlivci přednost. A tak fronta začne ubývat rychleji a je znát, že i zaměstnanci muzea se ke konci snaží dovnitř dostat co nejvíce lidí – připravte se ale na tlačenici jak před muzeem, tak uvnitř. A jste-li v Římě poslední neděli v měsíci, tak máte stěší a ušetříte za vstupné, protože v ten den jsou Vatikánská muzea zdarma – ale pozor, otevřeno je pouze dopoledne (9 – 14h, poslední vstup ve 12:30).

náměstí sv. Petra
Někde na bazilice sv. Petra

Třetí den vyražte hned ráno do Kolosea. Otevírají v 9h a frontě se vyhnete zakoupením lístků on-line, to totiž pak do fronty nemusíte, přeskočíte ji: ZDE společný lístek pro Koloseum a Forum Romanum a Palatinum. Koloseum je zevnitř velmi zajímavé, proto nelitujte vstupného a jděte do toho. Hned vedle je vstup do Forum Romanum, ale abyste z toho něco měli, vytisknete si k tomu mapku s informacemi, co kde je. Jinak vám to bude připadat jako velké množství poválených kamenů a sloupů bez ladu a skladu. Palatinum je kopec nad Forum Romanem. Tohle se dá za dopoledne stihnout, ale i tak je lepší návštěvu absolvovat dříve ráno, protože se vyhnete davům.

Colosseum
Vnitřek Kolosea

NA CO SI DÁT POZOR V ŘÍMĚ

Pozor na kapsáře – moje zkušenost

Mně v Římě ukradli peněženku. Šla jsem to nahlásit na policii – což je důležitě, protože s protokolem v ruce pak můžete mávat na pojišťovně (mnozí máte pojištění z platební karty, ani o tom nevíte – mně banka díky tomu pak zaplatila většinu náhradních dokladů).

Pozor na vstupné do památek

Vstupenky si zajištěte dopředu, ať nestojíte celý den ve frontě. Bohužel weby římskch památek jsou často zmatečné a v angličtině jen částečně, a tak je jednodušší koupit přes zprostředkovatele, které tu uvádím.

CO JE V ŘÍMĚ ZDARMA

Seznam věcí zdarma v Římě:

 1. V Římě máte zdarma vstupy do kostelů. A to včetně baziliky svatého Petra.
 2. Každou poslední neděli v měsíci je vstup do Vatikánských muzejí zdarma.
 3. Děti do 10 let mají v Římě MHD zdarma, ve vlacích Trenialita zdarma do 4 let.
 4. Pítka na vodu všude po městě znamenají pitní režim, aniž byste zaplatili euro.
 5. Fontána di Trevi taky nic nestojí, jděte brzy ráno = míň lidí.
 6. Jídlo zdarma díky Aperitivu – dejte si mezi 17. a 19. hodinou sklenku a k ní dostanete zdarma něco dobrého, často se z toho dá dobře najíst.
 7. Děti do 18 let mají vstupné do Collosea zdarma – a dalších památek taky.

Pozor, vstupné do Pantheonu od roku 2023 už není zdarma – platí se 5 EUR!

výměna stráží v Římě

KAM NA JÍDLO V ŘÍMĚ

Něco na hlad se dá za přijatelné ceny pořídit v supermarketech, v centru města nejčastěji narazíte na menší prodejny (typu Tesco express) Carrefour a Despar. Na jídlo do restaurace zajděte buď do čtvrti Tastevere přezdívané vesnice Říma nebo na Campo di Fiori. Italské restaurace můžeme rozdělit do tří úrovní, od nejformálnější po spíše jednodušší stravovací zařízení, a to v následném pořadí: ristorante, trattoria, osteria. Samozřejmě se tyto druhy restaurací liší i cenou, a tak pro levnější jídla zajděte spíše do trattorie nebo osterie. Až budete u Kolosea, zajděte na jídlo do velmi levné trattorie Luzzi. Vaří tu dobře a za těstoviny zde zaplatíte něco kolem 6 EUR, za litr stolního vína 4 EUR, za tiramisu 4 EUR. Najdete ji na adrese Via di San Giovanni in Laterano 88.

Tiramisu v Římě
Delikatesy v Římě

A čeho se najíst během dne, až budete procházet Římem křížem krážem? Zkuste třeba pizzu na váhu, která se prodává na každém rohu – ale pozor, ať nejste překvapení cenou. Jeden kousek vyjde na cca 2.5 EUR. A kdo má raději sladké, tak by měl dát alespoň jednu zmzku denně. Cena italské zmrzliny se odvíjí od velikosti kelímku/kornoutku – nejmenší bývá kolem 2.50 EUR, střední 3.50 EUR a velký 4.50 EUR. Zmzlinu si můžete nechat ozdobit šlehačkou.

Při pobytu v Itálii byste neměli zapomenout ani na dobrou kávu. Tu si vychutnáte v jakékoliv kavárně za cenu kolem 2-3 EUR. A pozor na zmatky, až uvidíte na nápojovém lístku název latté – to je totiž mléko, tak abyste nebyli překvapení.

A co voda? Tak s tou si v Římě nedělejte starosti – po celém městě je rozeseto nespočet pítek, ze kterých se dá bezstarostně napít nebo doplnit lahev. Supr nápad, že?

NÁKUPY V V ŘÍMĚ

Hodně obchodů najdete v ulici Via del Corso a pak kolem čtvrti Campo di Fiori. Babka vyrazila do obchodního centra Euroma 2, ale není to nic extra, nestojí to za to, i když je to obchoďák vskutku velký. Kkdybyste přeci jen chtěli, tak se tam jede metrem na stanici EUR Fermi a pak busem cca 10 minut (číslo 70, 700, 709).

NOČNÍ ŽIVOT V ŘÍMĚ

Co se týká římských barů a nočního života, nebudete se v italské metropoli nudit. Ve studentském areálu St. Lorenz má sídlo hodně barů a klubů. Velmi sympatický klub je Bebida Samba, pořádají zde koncerty a studenti programu Erasmus mají vstup zdarma. My jsme to nevěděli, ale oni nás za studenty Erasmu brali, protože jsme nebyli schopní reagovat na jejich pokřiky v italštině.

ŘÍM MOŘE

Pokud pojedete do Říma aspoň na týden, můžete si cestou zpátky na letiště udělat zastávku u moře v městečku Lido di Ostia. Dostanete se tam vlakem za rozumnou cenu a odtamtud jezdí autobusy přímo na letiště. Vyjde to ještě levněji, než kdybyste jeli z Říma rovnou do Fiumicina na letiště.

ŘÍM DÁREK K NAROZENINÁM

Tuhle se mě někdo zeptal, že by chtěl překvapit partnerku, že ji bere do Říma a tam by pro ni chtěl nějaký speciální zážitek. Tak jsem zahledala a našla projížďku po Římě na Vespě nebo ochutnávku vín na tomto unikátním místě (je to hned ten první zážitek vlevo).

Další články: Jak najít levné ubytováníMallorca 2023Itálie s dětmi 2023Řecký Skiathos 2023Zakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

15 thoughts on “ŘÍM a VATIKÁN 2024 – itinerář na 3 dny

 1. Odpovědět
  Petr - 27.4.2019

  Nechce někdo 2 vstupenky do vatikánských zahrad na 10. května? Původní cena 48 EUR, prodám za polovinu. Je to na 11. hodinu.
  602711879

  1. Odpovědět
   Lenka - 2.4.2022

   Dobrý den mohu se zeptat jak sehnat lístky do vatikánských muzeí

 2. Odpovědět
  dalibor - 20.9.2019

  super článek

 3. Odpovědět
  Ivan - 2.4.2023

  Dobry den. Dekuji ta typy…ale kdyz chci koupit listky do Vatikanu, nebo Kolosea, tak na tech strankach na ktere odkazujete, to vubec nelze…hlasi bud vyprodano,nebo proste nenabizi moznost koupeni. Na cerven, teda za 2 mesice. Pritom nejake agentury nalezene na googlu je nabizeji jiz ted, jasne ze za jinou cenu. Nevim proc to nelze na oficialnich strankach…

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět

   už by to mělo fungovat

 4. Odpovědět
  kopcochodec - 17.2.2024

  Je nákup on-line vstupenek na odkazovaných stránkách getyourguide vyzkoušený? Překvapuje mne, že vstupné do Vatikánkých muzeo je tam levnější než na ofiko strnákách a navíc jsou v nabídce i termíny na oficiálních stránkách vyprodané.

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 19.2.2024

   Dobrý den, ano, můžete jim věřit. Taky jsem se divila, že to cenově není dražší než ofiko stránky. Ale ty italské weby jsou tak nepřehledné, kolikrát jen v italštině, že se to přes to kupuje špatně.

 5. Odpovědět
  Andrea Orságová - 28.2.2024

  Dobrý den, zakoupila jsem vstup do Vatikánských muzeí v květnu s hostitelem. Akorát nevím, jak ho u vstupu najdeme. Nemáte s tím prosím zkušenost? Děkuji

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět

   Dobrý den, v popisu to není? Pokud ne, měl by tam být kontakt, kam směřovat dotazy. Pokud ani to ne, tak bych napsala přímo na Get Your Guide, ať poradí.

 6. Odpovědět
  Tereza - 19.4.2024

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zdali je skutečně vstup do Vatikánu (Vatikánských muzeí) v neděli zdarma? Nikde jinde jsem tuto informaci nedohledala.

  Moc děkuji.

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 23.4.2024

   Ano je, ale pouze první neděli v měsíci – na jdete to na oficiálním webu

   1. Odpovědět
    Ivana Gréčová - 28.4.2024

    Není to poslední neděle v měsíci?!?!?

    1. Tereza Schindlerová
     Odpovědět

     Ano! Pardon, v článku je to dobře 🙂

 7. Odpovědět
  Petra - 23.4.2024

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pokud mám Omnia Card, dostanu se do vatikánských muzeí nebo musím mít také nějakou rezervaci ? Bohužel jsme neplánovali dostatečně dopředu. Moc děkuji, Petra

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 23.4.2024

   Při nákupu Omnia card si rovnou rezervujete den a čas návštěvy Vatikánských muzejí – takže ano, musíte mít rezervaci, ale dívala jsem se teď a hned na zítra je tam ještě volno (byť až pozdě odpoledne a bude na to málo času).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top