Vatikán

Vatikán vstup – co musíte vědět před cestou

Návštěvu Vatikánu musíte plánovat předem, pokud nechcete strávit půlku dovolené ve frontě. I tak těch front v celém Římě zažijete nemálo. Něco o to vím – sama jsem se totiž nachytala, včasný nákup vstupenek zanedbala, a pak už nebylo jiného řešení, než si pokorně stoupnout na konec řady a doufat, že nezavřou dřív, než se dostaneme dovnitř.

Jak vstoupit do Vatikánu

Do Vatikánu se dostanete buď tím nejznámnějším vstupem s výhledem na baziliku sv. Petra z ulice Via della Conciliazione přes náměstí Piazza Pio XII nebo přes Porta Musei Vaticani z ulice Viale Vaticano. Druhá možnost vás dostane hned k Vatikánským muzejím, u té první budete potřebovat 15-20 minu jít pěšky.

Do Vatikánu se z centra Říma buď vydáte pěšky nebo využijte římské MHD: Metrem A se k Vatikánu dostanete, kdyý pojedete směr Battistini a vystoupíte na zastávce Ottaviano nebo Cipro. Autobus číslo 49 staví přímo před Vatikánskými muzei, autobusy číslo 32, 81 a 982 staví na Piazza del Risorgimento (tam se také dostanete tramvají č. 19) a autobusy č. 492 nebo 990 staví na Via Leone IV / Via degli Scipioni.

Kolik stojí vstupenka do Vatikánu

Do Vatikánu jako takového vstup neplatíte. Vstupné do Vatikánských muzejí vás vyjde na něco málo pod 800 Kč a doporučím ho koupit na těchto stránkách, kterým můžete věřit. A navíc jsou i v češtině, protože vyznat se v italských webových stránkách bez znalosti jazyka se nedá. Oficiální web Vatikánských muzejí totiž hlásí klidně vyprodáno, ale zde ještě pořídíte. Kdo se zajímá víc, může si tam vybrat i z několika prohlídek s průvodcem.

Kde koupit vstupenky do Sixtinské kaple

Když si koupíte vstup do Vatikánských muzejí, budete v tom mít i návštěvu Sixtinské kaple. Další variantou je některá z městských karet – Vatican pass, Roma Pass, Omnia, která tento vstup také zahrnuje. Jak se do Sixtinské kaple dostat zdarma, o tom níže.

Jak dlouho trvá prohlídka Vatikánu

Nám to zabralo celý den, protože jsme stáli dlouhouuuu frontu do Vatikánských muzejí. Uvnitř jsme to v podstatě proběhli. Uvádí se ale, že je dobré si na prohlídku Vatikánských muzejí nechat alespoň 3 hodiny. I ti nejrychlejší to totiž nedají za méně než 1,5h. Nejspíš budete chtít navštívit i Baziliku svatého Petra, a ve vašem itineráři počítejte s Vatikánem na celý den.

Vstupenky do Baziliky svatého Petra

Baziliku svatého Petra můžete navštívit zdarma. Jen jděte brzy ráno, ať nestojíte dlouhou řadu. Hodně návštěvníků si ale kupuje vstupenky na kopuli baziliky – nám se tam moc líbilo. Buď jedete kousek výtahem a pak po schodech nebo celé pěšky. V rámci některých vstupenek máte také návštěvu hrobky.

Vstup do Vatikánu zdarma

Velice lákavá nabídka. Do Vatikánu se zdarma dostanete každou poslední neděli v měsíci od 9 do 14 h s tím, že poslední vstup je ve 12.30 (jiné neděle jsou Vatikánská muzea uzavřena). Výjimkou z volného vstupu je však Hod Boží velikonoční, tj. den před Velikonočním pondělkem.

Vstupné zdarma nepotřebujeme nikde předem rezervovat, jen se připravte na frontu. Té se můžete vyhnout opět při rezervaci prohlídky s průvodcem (která už – logicky – nebude zarma).

Oblečení Vatikán

Zejména v létě při návštěvě Vatikánu vynechte krátké šortky, oblečení bez rukávů a s holými zády.

Vatikán s dětmi

Není problém. I s kočárkem jste v pohodě – tedy prý podle oficiálního webu Vatikánských muzejí. Přebalovací pulty také mají a dokonce prodávají tzv. Family tour vhodnou pro děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top