Maledivy

Kolik stojí dovolená na Maledivách a 10 věcí, na co pozor

Na Maledivy jsem se vydala se dvěma malými dětmi a mojí mamkou na něco málo přes týden. Primárně mi šlo o výměnu české zimy za tropické léto. Níže najdete, kolik taková dovolená na Maledivách stojí a deset tipů, co vám nesmí chybět v kufru.

Před odletem na Maledivy nezapomeňte vyplnit Imuga příletový formulář, který nesmí být víc než 96h starý. Po jeho vyplnění získáte QR kód, který si uložte. Nicméně úředník na letišti bude mít váš formulář v počítači a ověří ho i bez vašeho QR kódu. Odkaz najdete na konci článku.

Ten samý formulář (jen odletový) vyplňujete před návratem zpět. Vízum dostanete na letišti zdarma. Na Maledivách je o 4h více než v ČR, většina podniků má wifi a dá vám heslo a překvapivě na dosti místech zaplatíte kartou.

Maledivy z letadla
Maledivy z letadla

Kolik stojí dovolená na Maledivách

Zpáteční letenky na Maledivy se pohybují mezi 16 a 20 tisíci korun. Já chtěla letět z Prahy a s dobrou aerolinkou, vyčíhala jsem si letenky za 16 tisíc s Turkish Airlines a přestupem v Istanbulu. Dá se letět také s Qatar Airlines, Emirates nebo Etihad z Vídně. Existuje ještě jedna velice levná varianta přes Abu Dhabi (už za 8 tisíc), kterou ale doporučím single cestovatelům bez rodin.

On-line kurz Letadlem s dětmi

Jde o let s Wizzair z Vídně, kde strávíte necelý den v Abu Dhabí a pak pokračujete dalším Wizzair letem do Malé. Jenže zaprvé je to nízkonákladovka, jídlo nedostanete. Zadruhé tam je riziko, že jeden z letů nestihnete nebo dojde ke změně/zrušení a nikdo vám peníze nevrátí, protože se jedná o nechráněný přestup. Letět ale sama ve 25 letech, tak do toho jdu.

lodní terminál je hned před letištěm
lodní terminál je hned před letištěm v Malé

Ubytování na Maledivách nemusí být vůbec drahé a většinou vám zajistí transfer lodí přímo z letiště na ostrov, kde hotel je (na Maafushi stál transfer 25 USD/os.). My byli ubytovaní v guesthousu Merijaan na ostrově Maafushi, který seženete na týden pro 2 dospělé s výbornou snídaníod 11 500 Kč (záleží na termínu a typu pokoje).

náš hotel na Maledivách
náš hotel na Maledivách

Poslední větší výdajovou položkou jsou šnorchlovací výlety, které nevynechte, protože nikde jsem tolik velkých zvířat ve volné přírodě nepotkala. Šnorchlovali jsme s delfíny, rejnoky, žralokem vouskatým, želvami. Jezdí se také na výlet za whalesharkem (žralok obrovský) a mantami. Výlety stojí od 30 do 120 USD (děti platí polovic, kojenci zdarma).

zraloci vouskatí
žraloci vouskatí

Výlety začínají buď brzy ráno kolem sedmé, některé později cca v 9.30 a končí kolem 15:30 (může být i později). V rámci výletu dostanene šnorchl, ploutve, ručník, vodu a oběd s džusem. Ale to zajímavé jsou fotky a videa z GoPro, u něterých výletů i z dronu. Je to životní zážitek a my dali několik výletů i s malými dětmi (rok a 4 roky).

10 věcí, na které na Maledivách pozor

I přesto, že na Maledivách mají jiné zásuvky než u nás, nemusíte si s sebou adaptér brát – buď vám v hotelu dají nebo mají zásuvky přizpůsobené evropské elektronice. Nicméně doporučím si s sebou sbalit vlastní šnorchl, to abyste mohli jít šnorchlovat i mimo organizované výlety, protože na Maledivách je co vidět! A taky nepromovakou taštičku do vody a podvodní kameru.

1. Slunce nejen při šnorchlování

Může to znít jako nudná poučka, ale na Maledivách jsme se mazali krémem jako diví a na šnorchl nosili plavky se zakrytými zády a rukávy – a stejně se z každého turnusu někdo spálí. My měli krycí plavky už z ČR – značka Towee (sleva navíc s kódem CESTUJZABABKU5).

2. Alkohol na Maledivách

Na Maledivách je alkohol zakázaný, je to 100% muslimská země. Nesmíte ho tam dovážet (to se týká i vepřového masa!) a při příletu vám projedou zavazadla, případné prohřešky zabaví. Neznamená to však, že na Maledivách nenajdete žádné alkoholické nápoje. Viděla jsem v barech nealko piva, která – jak víme – mají jisté procento alkoholu. Pro náročnější tu jsou dvě možnosti: vyrazit na Party loď mimo pevninu nebo na denní výlet “na resort”, kde za poplatek 120-180 dolarů využíváte tamní zázemí včetně oběda a alko nápojů.

3. Čím se platí na Maledivách

Na Maledivách je oficiální měnou maledivská rupie (MVR), nicméně my tam s ní téměř nepřišli do styku. Měli jsme s sebou v hotovosti dolary, které všude berou (a v únoru 2024 počítali 1 USD = 15 MVR) – jen pozor, musíte mít nepoškozené bankovky vydané po roce 2006! Na dolary vracejí rupie, tak to chce mít dost 1 a 5 dolarovek. Na dost místech brali také kartu, výjimečně s přirážkou 4 %.

4. Ceny v restauracích na Maledivách

Na menu najdete ceny, které nejsou finální. Musíte se podívat dolů, kde je menším písmem často dospáno, kolik procent bude na konci k účtu připočteno. Nejčastěji to bylo 18 procent, ale setkali jsme se i s 26 procenty, což už cenu dost ovlivní.

5. Počasí na Maledivách

Poslední roky všichni říkají, že je jedno, kdy na Maledivy vyrazíte, protože v období sucha začalo pršet a v období dešťů neprší. Nám se v únoru stalo, že z 8 dní nám jeden den doslova propršel, lilo fakt hodně, že ulice vypadaly jak při povodních – ale hodinu po dešti se téměř vše vsáklo do všudypřítomného písku.

Pro aktuální počasí na Maledivách sledujte Maldives Meteorological Service, kde také najdete info, zda zrovna není vyhlášený jeden ze 4 stupňů varování – white alert, yellow, orange warning nebo red warning – víc o nich zde.

6. Mořská nemoc

Cesta lodí vás na Maledivách nejspíš nemine, a tak nezapomeňte přibalit lízátka proti nevolnosti (zázvorová, citronová), která si – a dětem – dejte preventivně (a Kinedryl). Protože v momentě, kdy vám začne být nevolno, už moc nepomohou. Nevolnosti na vodě jsou nevyzpytatelné a to, že vám nikdy špatně nebylo, neznamená, že to tak bude vždy. Pokud se vám na lodi udělá špatně, vždy pomůže voda na zátylek a jít na vzduch, klidně šnorchlovat.

lízátko proti nevolnostem na moři
lízátko proti nevolnostem na moři

7. Komáři na Maledivách

Na některých lokálních ostrovech se bez repelentu neobejdete, jinde komáry systematicky hubí. Repelent si kupte až na místě, ať máte jistotu, že bude účinný. Na ostrově Maafushi komáři téměř nebyli a měli jsme štěstí, nepotkali jsme je ani při výletech na ostatní ostrovy.

8. Plavky a bikini beach

Na Maledivách nemůžete chodit v plavkách po ulici. A nemůžete se v bikinách ani koupat, pokud se nenacházíte na tzv. bikini beach. Každá pláž je značená a nebo vám na ostrově, kde budete, poradí. Na Maafushi mají dvě bikini beaches. Opět ale – nepodceňte to s opalovacím krémem!

9. Obuv a zouvání se

Na Maledivách v podstatě nepotřebujete obuv. Všude je písek jako na pláži a do obchodů a restaurací se stejně zouvá – žabky a pantofle se nechávají před vchodem. A tak ušetřete místo v kufru a místo několikero krásných sandál vemte boty do vody, které se při množství korálů vyplavujících se na břehy mohou hodit.

10. Pálivé jídlo a slazené džusy

Při výběru jídla v restauraci vemte v potaz, že maledivská kuchyně je značně inspirovaná tou srí lanskou (kottu roti) – velice pikantní. A tak pokud objednáváte jídlo dětem, tak se vždy ujistěte, že to není spicy. Rovnou vás upozorním, že co pro Maledivce už není pálivé, pro nás stále pálivé je. Ale nebojte, dalo se.

Také vás budou lákat ovocné shakes, smoothies, džusy apod. Často z papáji, ananasu, manga, kokosu. Všechno skvělé, nicméně i přes čerstvé ovoce vám nápoj ve většině případů ještě dosladí. Pokud nechcete, musíte si opět explicitně říct, že nemají cukr přidávat.

Maledivy počasí

V únoru jsme na Maledivách měli kolem 29 stupňů, pocitově však klidně 37. Bylo opravdu horko a v noci se bez větráku/klimatizace nedalo spát. Kde nám ale bylo dobře, bylo na lodi – hezky to profukovalo. Některé dny byl silnější vítr a několikrát nám i hodně lilo.

V únoru je na Maledivách hlavní sezóna, nicméně i tak vám může pršet. Pokud tedy najdete levné letenky třeba na srpen (kdy bych tam já nejela, protože je teplo doma v ČR), tak tam klidně vyražte, protože i přes období dešťů pršet nemusí vůbec. Zkrátka poslední roky je počasí ještě méně předvídatelné než dřív.

Jak dlouho se letí na Maledivy

My jsme na Maledivy letěli z Prahy nejdřív necelé 3h do Istanbulu, tam měli přestup 2,5h a pak následovalo necelých 7h do Malé. Zpět ten dlouhý let trval kvůli větru necelých 8h, ale zas jsme měli kratší přestup, ani ne hodinu. Celkově mi let na Maledivy nepřijde dlouhý na to, že se octnete v tropickém ráji – a pořád kratší než například do Thajska.

Maledivy levné ubytování

Na Maledivách lze sehnat opravdu levné ubytování. Na ostrově Maafushi mohu jedině doporučit Merijaan guesthouse. Nejde o hotel bez ducha, ale o místní krásné ubytování a se snídaní. Pokud ale chcete hotel přímo na pláži, tak zvolte buď Kaani Palm Beach nebo Arena Beach Hotel. Ceny se mění podle sezóny, během českého léta jsou o dost nižší než v únoru.

hotel Maledivy
náš třílůžák
hotel Maledivy
hotel Maledivy
hotelová snídaně na Maledivách
hotelová snídaně na Maledivách

Ceny na Maledivách

Obecně se říká, že ceny na Maledivách jsou jako v ČR. Souhlasím, jen bych přidala, že spíš jako v Praze. V restauraci si dáte nejlevnější jídlo od cca 130 Kč – většinou to bude typické kottu roti nebo nudle nebo smažená rýže. Cena jídel se ale pohybuje spíš kolem 200 Kč.

pineapple rice na Maledivách
pineapple rice na Maledivách

Džusy a shaky cca 120 Kč (pokud si nedáváte Colu/Fantu – ty vyjdou na 40 Kč). Určitě si dejte pineapple rice servírovanou v ananasu, je to krásný na pohled a moc dobrý. Za cappuccino jsme platili necelé 4 dolary. V supermarketu (tedy spíš minimarketu) ceny podobné jak u nás, ale nepočítejte se šunkou, sýrem nebo velkým výběrem jogurtů – které tam nemívají v lednici.

Pokud se na Maledivy chystáte a miminkem/kojencem, tak jsem tam pro ročního Bruna vždy našla ty jejich malé banány a jogurt. Pak jogurtové kapsičky. A dovezle hafo příkrmů z ČR. Nezapomínejte na hydrataci v tom horku. Voda se na Maledivách z kohoutku nepije na čištšní zubů cajk), kupovali jsme balenou a na hotelu dostávali každý den dvě karafy.

Maledivy žraloci

Na Maledivách máte jedinečnou příležitost šnorchlování se žraloky. My šnorchlovali ze žralokem vouskatým a také se jezdí hledat žralok obrovský (whaleshark). Nebojte, tito žraloci jsou bezpeční a jediná insturkce, kterou přes ponorem dostanete, je mít ruce v pěst.

šnorchlování se žraloky
šnorchlování se žraloky

Žralok vouskatý vám nohu neukousne a když už – výjimečně – dojde ke zranění, tak tento žralok nekouše, ale spíš saje. Na zvířata ve vodě nikdy nesahejte. Ještě vás musím upozornit na to, že i když jsou žraloci volně v oceánu, tak s oblibou turistů roste jejich návyk na ryby a další potrabu, kterou jim výletní lodě házejí, aby žraloky nalákaly blíž a na hladinu.

Tím se samozřejmě mění návyky žraloků a hrozí nebezpečí, že si začnou člověka spojovat s jídlem (jako někteří aligátoři na Floridě). Existují organizace, které chtějí krmení zakázat. Pokud se na výlet vydáte, ptejte se u společnosti, se kterou pojedete, čím bude zvířata lákat – krmit. Někteří organizátoři šnorchlovacích výletů je totiž krmí zbytky jídla.

Co dělat na Maledivách, když prší

Na Maledivách vám může pršet teď už asi kdykoliv, a tak užívejte každého dne, kdy je krásně slunečno. Volný čas můžete využít například k masáži v některém z hotelů nebo gastropotulováním se po okolé a ochutnáváním místních specialit. A určitě neuděláte chybu, když si dáte poobědovou siestu. A kdyby náhodou – na Maledivách budete mít povětšinou dobrý internet – poměrně rychlou wifi.

Maledivy ostrov Maafushi

Dovolenou na Maledivách jsme strávili na ostrově Maafushi, jakožto základně pro výlety. Jede se tam z letiště v Malé cca 40 minut speedboatem, transfer zajistí hotel za 25 USD/os. Ostrov je to malý a všude dojdete pěšky. Na jeho jihu sídlí věznice, o které jsme ale ani nevěděli, nebojte.

Bikini pláž Maafushi
Bikini pláž Maafushi

Pozor, pro někoho tento ostrov může být až moc turistický. Já ale letěla sama s dětmi a mojí mamkou a chtěla jsem mít vše po ruce. K návštěvám klidných ostrovů s krásnými plážemi jsme využily výlety lodí. Navštívily jsme lokální ostrov Gulhi (houpačky ve vodě) a lokální ostrov Fulidhoo (rejnoci v mělčině na pláži).

Maafushi má dvě bikini pláže, kde můžete být v plavkách – jedna je před hotelem Kaani Palm Beach (dopoledne má fajn stín z palem) a druhá před hotelem Arena. Nejhezčí šnorchlování je ale na no bikini beach – pláži pro místní na druhé straně.

Mezi naše oblíbené podniky patří Hot Bite (vždy na cappuccino a pro Adámka zmrzlinu, občas i jídlo), Moonlight (trochu vzdálenější, ale i dobrých cenách “lepší” prezentace jídel – dávala jsem si ceviche) a pak Hiyala Mariyaad Cafe, které byste z ulice snad ani nenašli, přitom takový poklad s fajn zahrádko! Mívají plno, jděte brzy – základem je thajská kuchyně.

Nesmím zapomenout na skvělou pekárnu Fine Bake by Suzy, nejlepší jsou ty rybí taštičky (fish bun), vzala jsem i do ČR. Doporučovaným supermarketem je Lily Spencer, mají tam takové ty typické “doutníky” – kokosová tyčinka zabalená do banánového listu (Bounty) – ideální dárek za dolar pro někoho v ČR.

Nejen na Maafushi, ale i dalších ostrovech jsem viděla dětská hřiště, a tak si myslím, že Maledivy jsou dobré i pro nejmenší děti. Naše děti se nejvíc vyblbly na pláži a pak právě na dětském hčišti společně s místní dětim a dětmi dalších cestovatelů od Bangladéše po Čínu.

Odkaz na příletový formulář na Maledivy: Imuga příletový formulář – nezapomeňte zkontrolovat, zda máte platný cestovní pas

Kam dál? Nevynechte můj článek s 15+ tipy, kam v zimě za teplem a 12 tipy, kam v létě k moři. A jestli hledáte alternativu k Maledivám, tak mrkněte na Havaj, Dominikánskou republiku, Guadeloupe nebo Filipíny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top