londýn

LONDÝN

Další články: Jak na ubytování zdarmaSicílieKorfuZakynthosCesty s miminkem

Letecky do Londýna

Do Londýna létá z Prahy létá hned několik aerolinek, ale na různá londýnská letiště – a právě náklady na dopravu do srdce města mohou leckdy převýšit cenu letenky samotné. Nízkonákladovka Wizzair vás dopraví na Luton, Ryanair na Stansted, Easyjet na Gatwick. Z Gatwicku do centra Londýna jezdí pravidelně Easybus za 10 GBP (ale pozor, doporučuji rezervovat předem on-line, protože se jedná o cca 10-ti místnou dodávku), dále lze využít místní vlakové dopravy Southern trains za cca 14 GBP (cesta trvá zhruba 45 minut) – dražší a o trochu rychlejší alternativou je Gatwick Express.

MHD v Londýně

Základem je pořídit si Oyster card – dobíjecí kartu, díy které budete mít jízdné znatelně levnější, než kdybyste si kupovali jednotlivé jízdenky. Například jedná jízda metrem stojí bez karty 4 GBP, s kartou 2 GBP. Jízda autobusem bez karty kolem 2 GBP, s kartou cca 1 GBP. Ke koupi denní jízdenky na londýnské MHD Oyster kartu nepotřebujete, denní jízdné na autobusy i metro vyjde na 7 GBP. Městská hromadná doprava v Londýně funguje dobře, ale počítejte s výlukami nebo přerušením provozu některých linek zejména o víkendu.

Ruské kolo London Eye

Vstupné na London Eye je docela vysoké, ale je to jedna z atrakcí, které v Londýně stojí za to. A pokud se rozhodnete do toho nejít, tak se zdarma můžete jít podívat na krátký 5D film o Londýně z ptačí perspektivy v místě prodeje vstupenek.

Galerie Tate Modem zdarma

Pokud vám přijde vstupné do tradičních londýnských atrakcí příliš vysoké, zajděte do galerie Tate Modem, kde je vstupné zdarma. Jedná se o bývalou továrnu a narazíte tu na spoustu zajímavých výstav. tate Modem se navíc nachází v samém centru Londýna, takže proč ne?

Za nákupy do Londýna

Říká se, že v Paříži se nakupuje dobře, ale v Londýně nakoupí snad každý, a to nezávisle na výprodejích. Proto radím, přiberte si s sebou na výlet do Spojeného království kufr navíc. Jeden zajímavý poznatek z nakupování v Londýně: pokud budete nakupovat s někým opačného pohlaví, počítejte s tím, že budete muset každý do jiných kabinek, které jsou často i v jiném patře. Takže zkoušení v kabinách hned vedle sebe nebude možné.

PRIMARK je řetězec s hodně levným oblečením. Pořídíte zde jak klasické střihy a barvy triček, svetříků, kalhot, kabátů nebo silonových punčoch, tak oblečení, které kopíruje aktuální trendy. Ceny zde jsou opravdu nízké, a tak se připravte na davy lidí a frontu na zkušební kabinky, zejména ty dámské. Hned dvě pobočky Primarku najdete na nákupní třídě Oxford street.

Nákupní centrum WESTFIELD

leží u metra Shepherds Bush a své obchůdky tu mají všechny možné značky, na které si vzpomenete. Zcela jistě něco vyberet třeba v New look, Dorothy Perkins, Bench, Apricot, Topshop nebo Wallis.

Campden town – kolébka punku je čtvrť, kde se každou neděli koná velký trh. K našemu překvapení jsme zde pořídili úlovky jako zimní kabát, značkové boty, vánoční dárky. Nevýhodou je, že oproti jiným místům v Londýně zde moc nezaplatíte kartou. Ale bankomat je hned u metra, takže hotovost s sebou a nebojte se smlouvat. Někteří neustoupí, ale pokud jde o zboží, které nejde zrovna nejvíc na odbyt, je obchodník schopný slevit až 70 procent!

Jak se v Londýně stravovat

Rozhodně si nenechte ujít nepřeberné množství salátu, sendvičů, sushi a další delikates v síti Marks and Spencer. Miniobchůdky najdete na každém rohu, u stanic metra, na Oxford street a dokonce i na letišti Gatwick. Obdobnou nabídku mají také v Pret a manger. Na kávu zajděte do jedné z početných prodejen Café NERO nebo Starbucks.

Ze supermarketů doporučuji Waitrose nebo Sainsburys. Právě zde pořídíte dárky pro své blízké i sami sebe – třeba různě uzrálý cheddar, čaje, octové chipsy nebo plody maracuji! Levný diskont, který asi nenajdete lehce, je SuperSaver.

V zimě do Londýna

Všude se bruslí. Pouť v Hyde parku.

LondýnBenátkyBarcelonaLisabon

1 thought on “londýn

  1. Odpovědět
    Jídlo na cestách - 13.6.2023

    Londýn není úplně levná lokalita na jídlo, ale v případě full english breakfast doporučuji si dvě, tři libry připlatit a zajít na královskou snídani do tohoto bistra:
    https://www.jidlonacestach.cz/bistro-e-pellicci-londyn/
    říká se, že je to jedno z nejlepších míst na full english breakfast a já s tím souhlasím. A vzhledem k tomu, kolik toho na talíři dostanete, tak to ani není až tak “drahé”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top