Nápady pro vás jako inspirace, když už nevíte, co byste dělali. Cestičky kolem domu vyšlapaný. Nic nového na obzoru. Dobrou zprávou je, že mám pro vás zaručeně pár nových věcí. Nejdřív vysvětlím způsob, jakým se dají poznávat nová místa v Praze. A níže pak najdete výlety do některých pražských čtvrtí i s trasou. Pokud nemůžete ven, podívejte se na můj článek o tom, co dělat doma v karanténě. A pokud se naopak chystáte vycestovat, tak tady naše zkušenost s pobytem ve Španělsku a na co dát pozor.
Spontánní výlet ulicemi po 30 min
Když dorazíte do (nejen) pražské čtvrti, máte dvě možnosti. Jedna je, že jeden z vás si trasu předem připravil a provede vás zajímavostmi. Zajímavosti najdete nejlíp na mapy.cz (ideálně v mobilní aplikaci) – hledejte ikonky, které nevíte, co znamenají, často to je něco, co stojí za návštěvu – třeba slavná vila. Dům, který byste jinak minuli. Nebo výhled schovaný na konci úzké uličky. Nebo památný strom. Nejde tu o profláknuté památky, ale o ty drobné. Další najdete také na webu Drobné památky (zde taky lepší mobilní aplikace).
Tou druhou možností je vyrazit naslepo. Pravidla jsou taková, že vždy vede jeden z vás – po dobu 30 min – a říká, kam teď zahnete. Doleva, doprava, tady si dáme kávu s sebou, tady si sedneme chvíli na lavičku. Pokud se tomu, který následuje, některý nápad vyloženě příčí, má právo veta. Po půlhodině střídání rolí. A takhle dokud vás to bude bavit. Objevování zaručeno. Dívejte se kolem sebe, co vás zaujme. Zajímavé domy, zahrady, jak někdo tohle mohl postavit, hele, co to támhle je? Nechte se vést svou intuicí. My takto prošli třeba okolí pražského nádraží Praha-Bubny nebo Holešovice. Následuje několik tipů na výlety po Praze, dejte mi vědět, jak se vám tam líbilo! A pokud jste rodiče, tak se podívejte na tipy, jak cestovat pražskou MHD s kočárkem.
Malvazinky a Na Farkáně
Zaparkovali jsme před hřbitovem. Nebylo to úplně střídání po 30 minutách, vedla jsem celou dobu já. Nejdřív sváča v cukrárně Snídejte šampaňské. Potom jsme si prohlídli sedmidomky v ulicích Pravoúhlá a Malá Xaveriova. Prý není jasné, kdo přesně sedmidomky nechal postavit, ale byly určené pro sociálně slabší a jsou dokonce podsklepené. Sedmidomky se táhnou také ulicí Přímá a Xaveriova, kterou jsme šli podél hřbitova až k hlavní silnici Peroutkova. Pak jsme došli k usedlosti Bulovka a zpátky k autu přes náměstí Na Farkáně. Máte-li chuť ještě pokračovat, zajděte se podívat na nedalekou Winternitzovu vilu od Adolfa Loose. A pokud vás Adolf Loos zajímá víc, naplánujte si výlet do Plzně do Loosových bytů.
Vlakem na Cibulku
Z Praha hl. n., případně ze Smícháče severního nástupiště, což nedoporučuju. Pro super výhledy totiž potřebujete zabrat místo vpravo po směru jízdy. Cestou tam očekávejte plný vlak (sobota dopoledne), zpátky snad prázdný (sobota kolem poledne). Adámka jsme měli v nosítku. Tahle trasa vlakem je taková spanilá jízda s
výhledy na Prahu. Ještě před Smícháčem dokonce na Hrad. Pak je to velmi zajímavé mezi zastávkami Žvahov-Jinonice-Cibulka. Vystupte na Cibulce a tam se projděte v přírodním parku Košíře-Motol. Dobrodruhům doporučím projít pod vodním tunelem kolejemi, který ústí u studánky Nad Dianou. Pak vylézt na vyhlídkovou věž Cibulku a omrknout usedlost Cibulku.
Někdy jezdí ještě víc hitorický vlak Trasa vlaku V tunelu Cestou tam dost lidí Na vyhlídkové věži Cestou zpět bez lidé Před tunelem
Barrandov
Zaparkovali jsme na Kříženeckého náměstí s výhledem na komplex filmových studií Barrandov studios a vydali se Filmařskou ulicí k vyhlídce (značenná na mapy.cz). Pokračovali dál ulicemi Barrandovská a Skalní. Cestou sjme potkali nespočet vil (opět značené na mapy.cz), například vila Josefa Auerbacha. Dokonce jsme narazili také na jednu sochu. Došli jsme až k Terasám Barrandov, kde probíhá nová výstavba. Z druhé strany je to známé bývalé koupaliště, které je vidět ze Strakonické. Spíš teda skokánek. Zpátky jsme to vzali podél NPP Barrandovské skály. Celkově vily působily ne zrovna přívětivým dojmem, ale za prohlídku to stojí. Leč kavárnu zde nehledejte.
Břevnov
Zaparkujte u Břevnovského kláštera a projděte dozadu do jeho zahrad, které jsou zdarma přístupné vždy od 6.45 do 20h. Pak doporučím projít uličky mezi ulicemi Bělohorská a Tomanova. Nevím, zda má autentická hospoda U Presidentů v ulici Šultysova výdejní okénko. Nicméně v uličkách najdete také zajímavé vily – funkcionalistická vila na adrese U Ladronky 31 není v mapě ani značená. A máte-li čas, mrkněte také do vedlejších Střešovic. Nebo na Hvězdu. A až bude zas otevřeno, doporučím kino Dlabačov a hudební klub U Kaštanu.
Sídliště Vlasta – Vršovice
Začněte u tramvajové zastávky Koh-i-Noor. U ní najdete také vstup do této firmy. Nahlédněte prosklenými dvěřmi dovnitř na původní výzdobu na zdi. Pak už se vydejte směrem na sídliště Vlasta. Sídliště bylo narychlo postaveno mezi 68. a 72. rokem minulého století. Vnitrobloky stojí za to projít, zdobí je sochy Vendelína Zdrůbeckého. Na konci sídliště, téměř u OC Eden, si pečlivě prohlédněte Kulturní centrum Eden, starý kulturák s krásným točitým schodištěm a lustrem, který dnes chátrá.
Vlasta Jeden z vnitrobloků KC Eden Další z vnitrobloků Vnitrobloky projděte všechny! Tak trochu jiná procházka
Nusle
Z nádraží Praha-Vršovice zajděte do vnitrobloku Mečislavka – nenápadná odbočka v místě, kde se Ctiradova ulice mění na Mečislavovu. V ulici Mečislavova najdete také sympatický bezobalový obchod Jelen. Dojděte dál až k Zelenkově cukrárně, tam jsme vždy, když jsme ještě bydleli na Vinohradech, chodili na zlevěné chlebíčky těsně před zavíračkou. Pokračujte do parku Jezerka. Z parku pak jděte ulicí Na Květnici až dojdete ke stejnojmenné restauraci, kde v létě točí pivo a lidé sedí rozesetí po parku. Na druhé straně vlakového nádraží doporučuju zajít do centra umění a kavárny Petrohradská kolektiv. Umělci tam mají ateliéry a často se tam konají akce. Byli jsme tam třeba na loňské Noci literatury.
Chuchelským hájem
Z Malé Chuchle se vydejte po žluté turistické trase až k zookoutku. POkračujte Chuchelským hájem dál až do Velké Chuchle. Tuto trasu máme projitou zatím jen částečně, a tak vám k tomu víc nenapíšu. Případně doplním, až to projdeme celý.
Zbraslav
Ano, i to je Praha. Vystupte na zastávce U Včely a dojděte k Belvederu. Tento lesopark projděte křížem krážem, je to tam moc hezký a všechny tři úrovně stojí za to. Na koci Belvederu si dejte něco dobrého v kavárně Bifé Prádelna. Pak přejděte přes frekventovanou silnici Elišky Přemyslovny a kolem památníku Jana Husa jděte ulicemi K Havlínu a U Karlova stánku až na vyhlídku Karlův stánek. Ještě před vyhlídkou se ale dejte doprava a podívejte se na Vančurovu vilu. Od Karlova stánku to vemte po červené dolů k zámku Zbraslav, jehož park bývá otevřen jen v době bohoslužby. Na dobré jídlo i z okýnka zajděte do Babá Cucina nebo Barabizny (výdejní okénka). Pak se vraťte na náměstí a pokračujte ulicí Žitavského a nahlédněte do městské zahrady. Následně pak projděte kolem Ottovy vily a přes most Závodu míru dojděte na vlak, který vás sveze zptáky do centra. Případně se dá jít pěšky po červené turistické značce kolem letiště Točná až do Modřan. Nebo zajeďte do vedlejšího Radotína k Berounce (bus č. 247), ale tam asi bude nával.
Až to zas bude možné, doporučuju taky výlet do Průhonického parku, Botanické zahrady nebo Národního muzea a jeho kupole. Podívejte se na další články, třeba o netradičním ubytování v kapli nebo v Broumovském klášteře. Případně o dovolené v Beskydech nebo v České Kanadě.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.