děti v letadle

Děti v letadle – na co se připravit

Mnoho rodičů má z první cesty letadlem s dětmi obavy. Kolem létání s dětmi panuje mnoho mýtů, které ke klidu před cestou nepřispějí. Někdo se bojí bolavých oušek, někdo že dítě bude rušit ostatní a let propláče nebo prokřičí. Mě osobně víc děsí desetihodinová cesta autem než krátký let.

V tomto článku se dozvíte základy k létání s miminkem a malými dětmi. Pro rodiče a prarodiče, kteří se chystají na svůj první let s dětmi nebo vnoučaty, doporučím náš kurz, ve kterém si poslechnete a díky prezentaci se i podíváte, jaké jsou naše vychytávky. Nebojím se říct, že vás na cestu letadlem dokonale připravíme.

První cesta letadlem s miminkem
Nezapomeňte na nosítko

Cestování s miminkem letadlem

S úplně novorozeným miminkem vás do letadla nepustí, ale po pár dnech již ano a každá aerolinka to ma stanové jinak. Novorozenci starší 48 hodin a mladší 7 dní jsou se Smartwings přepravovány pouze na základě tohoto formuláře. Miminka mohou s Ryanair letět od 7 dní, s Wizzair a Easyjet od 14 dní.

Jak dlouho čekat, než poprvé své miminko vezmete do letadla? Univerzální rada neexistuje, spolehla bych se na intuici maminky, nicméně: My jsme u druhého syna cestovali poprvé letadlem v jeho 2,5 měsících – na Mallorcu. V tu dobu už měl za sebou první očkování hexa vakcíny. Zároveň jsme vzali v potaz kvalitu zdravotní péče v destinaci.  Hned poté jsme letěli do Chorvatska a následně na řecký Skiathos. U prvního syna jsme letěli až v 7 měsících na Korfu, protože se narodil v době, kdy se nesmělo cestovat ani za hranice okresů, natož států.

Dětem do letadla oblékněte merino – zahřeje a zároveň je fajn proti pocení

Cestování letadlem s batoletem

Letenky pro děti do 2 let se kupují stejně jako letenky pro dospělé jen s tím rozdílem, že za ně zaplatíte většinou fixní poplatek v kolem 500-1200 Kč za jeden směr – víc o tom píšu v tomto článku. Při nákupu letenky pro batole (i miminko) vyberete letenku “kojenec” nebo anglicky “infant”. Ve výše zmíněném článku najdete přehlednou tabulku s informacemi, jaká zavazadla zdarma si kojenec může s sebou vzít – každá letecká společnost to má jinak.

Dítě do 2 let nemá v letadle vlastní sedadlo, sedí na klíně rodiče. Pokud chcete víc místa, můžete batoleti sedadlo přikoupit, nicméně při vzletu a přistání bude muset sedět u vás na klíně a připoutané dětským pásem, který se navlékne na ten váš. My s Adámkem do jeho 2 let stihli dost leteckých cest – například Sicílii, Tenerife, Zakynthos.

Cestování letadlem s ročním dítětem je už trochu složitější než s miminkem, protože řešíte příkrmy, už to není jen kojení a hotovo. I tak bych toho využila a cestovala, protože ještě stále za dítko platíte nízkou cenu a to může být extra výhodné při delších letech, kdy za dospěláka dáte třeba 15 tisíc a za dítko pár stovek.

Bolest uší v letadle

Rodiče se často bojí, že dětem v letadle zalehnou uši a budou plakat bolestí. Naše děti tato zkušenost zatím nepotkala a na základě konzultace s lékařkou ORL jsem zjistila, že dětí mají méně zatočenou eustachovu trubici, a tak lépe vyrovnávají tlak. Nemějte tedy obavy předem, a pokud je přeci jen máte, tak: Miminka doporučuji při vzletu a přistání kojit nebo jim dát pít. Malé děti mohou pít, něco žvýkat nebo hýbat čelistmi. Někteří rodiče doporučují kapičky do uší.

Přistání a vzlet - kojit

Jídlo a pití pro děti do letadla

Na cestu letadlem je dost svačinek pro děti základ. Hlavně hodně a různorodých. Nepočítejte totiž, že byste zejména na evropských letech nějaké jídlo a pití dostali.  Dobrou zprávou je, že dětem můžete do letadla vzít téměř jakékoliv jídlo a pití. A to i nad limit 100 ml, stačí na bezpečnostní kontrole říct, že jde o baby food. Jak to konkrétně můžete vypadat, co všechno s sebou bereme my, jak je to s umělým mlékem a teplou vodou, to zjistíte v záznamu našeho webináře Poprvé s mimi/dětmi letadlem.

Děti v letadle

Častou otázkou při cestování letadlem zejména s lowcostovými aerolinkami je, zda bude sedět rodina pohromadě. Aerolinky se většinou snaží posadit děti do věku 12-14 let u jednoho z rodičů, ale může nastat několik scénářů. Letadlo může být plné a nepodaří se to vymyslet tak, aby všechny děti byly u rodičů. V tom případě se obraťte na stewarda/ku a snad vám pomůže to vyřešit. Někdy se může stát, že už při nákupu letenek nejsou volná místa tak, abyste seděli společně – v takovém případě letecká společnost doporučuje koupit jiný let. Což asi moc nepomůže. V našem on-line kurzu Letadlem s dětmi se dozvíte, jak sedadla v letadle řešíme my.

Před nástupem do letadla je dobré s dětmi dojít na WC, protože může trvat několik desítek minut, než se vzlítne a pilot vypne kontrolu připoutání pásů. V letadle na WC je taktéž přebalovací pult pro miminka. Jak s nočníkem, to je také součástí našeho kurzu.

Nebojte se s dětmi v letadle chodit v uličce nebo je v uličce nosit v nosítku. Děláme to běžně a aspoň se protáhnete. Oblečení pro děti do letadla může být zrádné. Někdy je hrozné horko, jindy zase zima – zvlášť když letíte večer/v noci. Pro případ nehody mějte náhradní oblečení a vlhčené ubrousky jsou základ.

Takhle si hrály s holčičkou v chodbičce

Někteří do letadla doporučují nové a neokoukané hračky pro děti. Je to jedna z cest, ale my to děláme spíš výjimečně, nechceme děti učit, že cestování = koupíme nové hračky. Bereme s sebou do skladného batůžku na šňůrky nejoblíbenější hračky a sešitové knihy. Hračky hlavně takové, u kterých nehrozí ztráta malých kousků. Už jsme takhle pod nohami spolucestujících hledali mnoho součástek, naposledy kolo od autíčka. Nenašli.

Kočárek do letadla

Kapitola sama pro sebe. Kočárek je u většiny aerolinek zdarma a to téměř jakýkoliv. Golfky, hluboký kočárek, sportovní kočárek. Můžete si ho vzít až k letadlu, nicméně tam ho odevzdáte a pracovníci letiště ho uloží do nákladového prostoru. Ano, existují i kočárky, které si můžete vzít přímo na palubu – zde můj přehled cestovních kočárků. Nicméně pečlivě zkontrolujte, zda jejich rozměr nepřesahuje rozměr povoleného příručního zavazadla, protože u nízkonákladových leteckých společností se kočárek na palubě počítá jako jedno příruční zavazadlo místo batůžku. V našem kurzu vám ukážeme, jaké možnosti na letišti s kočárkem máte a co je potřeba udělat.

kočárek do letadla
kočárek do letadla

Zavazadla pro děti do letadla

Tohle má opět každá aerolinka jinak, ale děti do 2 let mají často něco navíc zdarma. Autosedačku, cestovní postýlku nebo baby bag na plínky a přebalovací potřeby. Detaily opět v našem kurzu včetně tipů, jak autosedačky (vajíčko i dětské autosedačky) zabalit – do jakých vaků. A pozor, u některých aerolinek mají tyto výhody děti i nad 2 roky! Chce to se informovat a neplatit zbytečně zavazadla navíc.

Takto létáme se dvěma dětmi pouze se zavazadly zdarma

Jak zvládnout cestu letadlem s dětmi

Připravte se na to, že bude vše jinak, než jste plánovali. Letíte večer a myslíte, že dítko bude spát? Dost možná ne. Naše děti někdy usnou až při přistání, kdy už naopak chceme, aby byly vzhůru. Buďte tedy otevření improvizaci. Pár možných scénářů už díky tomuto článku znáte. Počítejte s tím, že se děti umažou, že budou drobit, možná plakat.

A nebo taky ne a let proběhne nad vaše očekávání. Nezapomínejte, že letadlo není wellness, i když to pro některé lidi znamená už začátek dovolené a očekávají pohodičku na palubě. Letadlo je prostředek hromadné dopravy jako autobus nebo vlak. Nám vždy někdo nabídl pomocnou ruku a setkali jsme se spíše s podporou a úsměvy ze strany ostatních cestujících.

S Adámkem jsme byli třeba ještě na vlastní pěst v Emirátech, na Azorech nebo v Portugalsku. A pokud radši jezdíte autem, tak tady naše vychytávky do auta s dětmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top