KYPR

KYPR

Jak si sbalit do příručníhoJak bydlet na cestách zdarma Azorské ostrovyZrušení cesty z důvodu nemociMallorca

LETENKY NA KYPR

Z Prahy se na Kypr dostanete s Wizzair (Larnaca). Z Vídně to létá jak do Larnacy, tak do Paphosu (Wizzair i Ryanair). Pokud si chcete prohlédnout Kypr za přítomnosti málo turistů, vydejte se tam mimo hlavní sezónu. Já tam byla v dubnu. Počasí už bylo slušné, i když ještě ne na koupání, ale teplo. A jediní turisté, co se na Kypru v tuto roční dobu vyskytovali, byli důchodci. Navíc mimo sezónu jsou i letenky levnější.

Kypr je rozdělen na tureckou a řeckou část. Tyto dvě části jsou totálně oddělené, a tak na Kypru nefunguje jednotná hromadná doprava. Jezdí se většinou autobusem, ale je lepší si vypůjčit auto a nebýt závislý na jízdních řádech. V turecké části hlavního města Lefkose jezdí autobusy, do kterých nastoupíte bez lístku a až cestou nastoupí zaměstnanec MHD, který lístky prodává. Stopem se po Kypru také dá cestovat docela slušně.

UBYTOVÁNÍ KYPR

Kyperskou ekonomiku živí hlavně cestovní ruch, a tak tu o hotely není nouze. Zde několik mých tipů – vybírala jsem skvěle hodnocená místa za dobrou cenu. Pokud chcete parádní výhled na moře za nízkou cenu, tak zkuste, zda ještě mají volno v Sun Camero Apartments. Yialos Village House je taky u moře a navíc blízko letiště – pokud vám to letí zpátky brzy ráno.

Chcete-li zažít tamní noční život a zároveň to mít blízko na pláž, zkuste se ubytovat přímo v Larnace v Alberts Apartmentu, či přímo na pláži v ubytování Krasas beach nebo zkuste Sunrise Boho Studio. Chcete apartmán s bazénem? Tady je. Chcete ubytování se snídaní? Nejlevnější jsou Marinas rooms (hodnocení nižší, ale stále přijatelných 8,1), následují Tuck Inn (hodnocení 8.3). Nebo si trošičku připlaťte za výborně hodnocený Rise Street Art hotel se snídaní.

KYPERSKÁ GASTRONOMIE

V řecké části mají dobré pekárny se spoustou druhů pečiva, často s přísadou máty. Sytý, dobrý a levný kebab mají v Kebab house v Limassolu, adresa: ulice Zinas Kanther 13. Řekové na Kyprů pijí hlavně Frappé (studené kafe s mlékem a trochu našlehané). Z alkoholu to je Ouzo, které je dostání i na severu Kypru. Místní lidé si rádi dají pivo-zdejší Keo a nebo zahraniční Carlsberg.

V turecké části mají zase úplně jiné zvyky. Kafe pijí u nás známé pod pojmem turecká káva. Oproti jižní části ostrova mají v turecké části velmi chutné jogurty. Za návštěvu stojí turecký supermarket v Nicosii (turecky Lefkosa)-koupíte zde různé pochutiny, které jste dosud neznali a úplně nejlepší je seznámit se s místními, kteří s vámi budou mile rádi komunikovat (a když budete mít štěstí, tak i anglicky) a klidně vám pomohou s přípravou nebo výběrem pokrmu. Náklonnost místních si získáte, když se naučíte některá slovíčka v jejich jazyce. Na zdraví se řecky řekne jamas (foneticky) a turecky šerefe (foneticky).

ZÁBAVA A KULTURA

V sezóně to na Kypru žije nočním životem hlavně v turistickém středisku v Agia Napa (čti ajanapa). Jinak všude po ostrově ve městech bývají bary a kluby, které ožijí hlavně v pátek a v sobotu. Na severu Kypru si nenechte ujít návštěvu diskotéky Coskuner v Lefkose (Nicosii). Přes den si můžete zajet k moři nebo na procházku do hor.

KYPR – přechod z řecké na tureckou část

Přechod z řecké části do turecké je střežen OSN a je ohraničen takzvanou „buffer zónou“. Vízum vám vypíšou přímo na hranici (je to takový malý papírek) a hned za hranicí je možné vyměnit peníze.

Pozor na Kypru na roaming!

V rámci EU máte volání a data za stejných podmínek jako doma v ČR, nicméně se vám může stát, že na hranicích EU se telefon připojí k mobilní síti mimo EU. Poud nemáte nastavený limit, tak vás to může stát dost peněz – jako mě v Rumunsku, kdy jsem chytla přes Dunaj Srbskou síť. Pár minut na Instagramu znamenalo několik stovek. Severní turecká část Kypru představuje podobné riziko – tak si při cestě na Kypr zvolte mobilní síť raději ručně (a vypněte automatickou volbu).

Kam v říjnu k mořijak najít hotelpoprvé s miminkem letadlem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top