KYPR

KYPR

fotogalerie Kypruřecký slovník na cesty turecký slovník na cesty

LETECKY NA KYPR

Spoj Praha-Kypr (letiště Larnaka) zajišťují aerolinky Smart Wings, nicméně za docela vysokou cenu okolo 8 000 kč. Druhou možností je zvolit leteckou společnost Easy Jet a letět na Kypr s jedním přestupem v Londýně (Gatwick). Z Londýna pak Easy Jet létá jak do Larnaky, tak do turistického Paphosu. Pokud si chcete prohlédnout Kypr za přítomnosti málo turistů, vydejte se tam na konci dubna. Počasí už je slušné, i když ještě ne na koupání, ale teplo je. A jediní turisté, co se na Kypru v tuto roční dobu vyskytují, jsou důchodci. Navíc mimo sezónu jsou i letenky levnější.

Kypr je rozdělen na tureckou a řeckou část. Tyto dvě části jsou totálně oddělené, a tak na Kypru nefunguje jednotná hromadná doprava. Jezdí se většinou autobusem, ale je lepší si vypůjčit auto a nebýt závislý na jízdních řádech. V turecké části hlavního města Lefkose jezdí autobusy, do kterých nastoupíte bez lístku a až cestou nastoupí zaměstnanec MHD, který lístky prodává. Stopem se po Kypru také dá cestovat docela slušně.

STRAVOVÁNÍ

V řecké části mají dobré pekárny se spoustou druhů pečiva, často s přísadou máty. Sytý, dobrý a levný kebab mají v Kebab house v Limassolu, adresa: ulice Zinas Kanther 13. Řekové na Kyprů pijí hlavně Frappé (studené kafe s mlékem a trochu našlehané). Z alkoholu to je Ouzo, které je dostání i na severu Kypru. Místní lidé si rádi dají pivo-zdejší Keo a nebo zahraniční Carlsberg.

V turecké části mají zase úplně jiné zvyky. Kafe pijí u nás známé pod pojmem turecká káva. Oproti jižní části ostrova mají v turecké části velmi chutné jogurty. Za návštěvu stojí turecký supermarket v Nicosii (turecky Lefkosa)-koupíte zde různé pochutiny, které jste dosud neznali a úplně nejlepší je seznámit se s místními, kteří s vámi budou mile rádi komunikovat (a když budete mít štěstí, tak i anglicky) a klidně vám pomohou s přípravou nebo výběrem pokrmu. Náklonnost místních si získáte, když se naučíte některá slovíčka v jejich jazyce. Na zdraví se řecky řekne jamas (foneticky) a turecky šerefe (foneticky).

UBYTOVÁNÍ KYPR

Kyperskou ekonomiku živí hlavně cestovní ruch, a tak tu není nouze o hotely. Pro cestovatele, kteří se obejdou bez komfortu a kteří chtějí ušetřit a poznat místní obyvatelstvo je nejlepší možnost zaregistrovat se pár týdnů před odletem na www.hospitalityclub.org. Určitě vám odpoví jak lidé z jihu Kypru, tak ze severu ostrova a rádi vám nabídnou i ubytování.

ZÁBAVA A KULTURA

V sezóně to na Kypru žije nočním životem hlavně v turistickém středisku v Agia Napa (čti ajanapa). Jinak všude po ostrově ve městech bývají bary a kluby, které ožijí hlavně v pátek a v sobotu. Na severu Kypru si nenechte ujít návštěvu diskotéky Coskuner v Lefkose (Nicosii). Přes den si můžete zajet k moři nebo na procházku do hor.

KYPR – přechod z řecké na tureckou část

Přechod z řecké části do turecké je střežen OSN a je ohraničen takzvanou „buffer zónou“. Vízum vám vypíšou přímo na hranici (je to takový malý papírek) a hned za hranicí je možné vyměnit peníze.

fotogalerie Kypruřecký slovník na cesty turecký slovník na cesty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top