KYPR

KYPR

Jak si sbalit do příručníhoJak bydlet na cestách zdarma Azorské ostrovy

LETECKY NA KYPR

Z Prahy se na Kypr dostanete s Wizzair (Larnaca). Z Vídně to létá jak do Larnacy, tak do Paphosu (Wizzair i Ryanair). Pokud si chcete prohlédnout Kypr za přítomnosti málo turistů, vydejte se tam na konci dubna. Počasí už je slušné, i když ještě ne na koupání, ale teplo je. A jediní turisté, co se na Kypru v tuto roční dobu vyskytují, jsou důchodci. Navíc mimo sezónu jsou i letenky levnější.

Kypr je rozdělen na tureckou a řeckou část. Tyto dvě části jsou totálně oddělené, a tak na Kypru nefunguje jednotná hromadná doprava. Jezdí se většinou autobusem, ale je lepší si vypůjčit auto a nebýt závislý na jízdních řádech. V turecké části hlavního města Lefkose jezdí autobusy, do kterých nastoupíte bez lístku a až cestou nastoupí zaměstnanec MHD, který lístky prodává. Stopem se po Kypru také dá cestovat docela slušně.

STRAVOVÁNÍ

V řecké části mají dobré pekárny se spoustou druhů pečiva, často s přísadou máty. Sytý, dobrý a levný kebab mají v Kebab house v Limassolu, adresa: ulice Zinas Kanther 13. Řekové na Kyprů pijí hlavně Frappé (studené kafe s mlékem a trochu našlehané). Z alkoholu to je Ouzo, které je dostání i na severu Kypru. Místní lidé si rádi dají pivo-zdejší Keo a nebo zahraniční Carlsberg.

V turecké části mají zase úplně jiné zvyky. Kafe pijí u nás známé pod pojmem turecká káva. Oproti jižní části ostrova mají v turecké části velmi chutné jogurty. Za návštěvu stojí turecký supermarket v Nicosii (turecky Lefkosa)-koupíte zde různé pochutiny, které jste dosud neznali a úplně nejlepší je seznámit se s místními, kteří s vámi budou mile rádi komunikovat (a když budete mít štěstí, tak i anglicky) a klidně vám pomohou s přípravou nebo výběrem pokrmu. Náklonnost místních si získáte, když se naučíte některá slovíčka v jejich jazyce. Na zdraví se řecky řekne jamas (foneticky) a turecky šerefe (foneticky).

UBYTOVÁNÍ KYPR

Kyperskou ekonomiku živí hlavně cestovní ruch, a tak tu není nouze o hotely. Pro cestovatele, kteří se obejdou bez komfortu a kteří chtějí ušetřit a poznat místní obyvatelstvo je nejlepší možnost zaregistrovat se pár týdnů před odletem na www.hospitalityclub.org. Určitě vám odpoví jak lidé z jihu Kypru, tak ze severu ostrova a rádi vám nabídnou i ubytování.

ZÁBAVA A KULTURA

V sezóně to na Kypru žije nočním životem hlavně v turistickém středisku v Agia Napa (čti ajanapa). Jinak všude po ostrově ve městech bývají bary a kluby, které ožijí hlavně v pátek a v sobotu. Na severu Kypru si nenechte ujít návštěvu diskotéky Coskuner v Lefkose (Nicosii). Přes den si můžete zajet k moři nebo na procházku do hor.

KYPR – přechod z řecké na tureckou část

Přechod z řecké části do turecké je střežen OSN a je ohraničen takzvanou „buffer zónou“. Vízum vám vypíšou přímo na hranici (je to takový malý papírek) a hned za hranicí je možné vyměnit peníze.

státní svátky 2023jak najít hotelpoprvé s miminkem letadlem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top