Zrušení zájezdu z důvodu nemoci

Zrušení zájezdu z důvodu nemoci

Od té doby, co máme děti, méně na cestách riskujeme. Naše cesty navíc stojí víc peněz, protože už nekupujeme jen každý letenku pro sebe, ale i pro celou rodinu. A když se k tomu přidala školka a nejrůznější dětské nemoci, bylo jasné, že jsme zralí na pojištění storna. Nechceme totiž platit desetitísíce korun za to, že jsme místo na dovolené doma v posteli.

V článku shrnuji, jak takové pojištění storna cesty nebo zájezdu funguje, a to na příkladu pojištovny Direct, se kterou spolupracuji. Jsem za to ráda, protože cestovní pojištění od Directu vyhrálo v roce 2023 už dvě ocenění – možná znáte žebříček Finparada nebo Zlatá koruna.

Jak zájezd/cestu pojistit?

Některé pojišťovny mají omezení, kdy musíte storno zařídit do nějaké doby před odjezdem nebo nejdéle pár dní po nákupu letenek. U Directu si cestovní pojištění i pojištění storna naklikáte během několika minut v mobilní aplikaci klidně pár dní před odjezdem. Důležité ale je, že v té době ještě nevíte o žádných známkách případné nemoci.

Pojištění storna platí do 23h 59 minut a 59 sekund dne, který předchází dni vašeho odjezdu. Když tedy odjíždíte 3. srpna, pojištění storna bude platit do 2. srpna téměř půlnoci. V den odjezdu pak začíná platit cestovní pojištění. Pojištění storna se sjednává na určitou částku – je to limit, který pak máte ve smlouvě a kterým se pak řídí případné plnění, které je vždy max. 80 %, protože těch zbylých 20 je vaše spoluúčast.

Typicky se proplácí dříve zaplacená cena:

  • zájezdu
  • letenek (včetně letištních a palivových poplatků)
  • jízdenek
  • ubytování
  • dalších služeb jako autopůjčovna apod.

U Directu pojištění storna platí také na náklady spojené s náhradní dopravou do cílové destinace, pokud zmeškáte odlet/odjezd například kvůli poruše auta při cestě na letiště (o které jste předem nemohli tušit), zpoždění meziměstské hromadné dopravy (které se nedalo předpokládat – neplatilo by to třeba při předem ohlášené stávce řidičů) nebo dopravní autonehodě. V tomto případě je to bez spoluúčasti a do limitu v pojistné smlouvě.

Pojištění storna

Na co pozor u pojištění storna

Při sjednání pojištění storna uvádíte cenu zájezdu za osobu a na tu částku jste pak pojištění. Je to limit, který bude v pojistné smlouvě a do jehož výše (s vaší spoluúčastí 20 %) vám budou proplaceny výdaje spojené s neuskutečněnou cestou. Nestačí pojistit pouze již dříve vynaložené náklady (například již zaplacenou zálohu za ubytování). Musíte tam dát celkovou částku, kterou po vás ubytování v případě zrušení bude chtít – někdy totiž krom toho, že nevrátí zálohu, chtějí doplatit zbytkovou cenu ubytování. Pečlivě tedy čtěte storno podmínky hotelů!

Mohu mít pojištění storna pro cesty v rámci České republiky?

Ano, můžete si ho zařídit i pro tuzemské cesty. A já takhle v létě prohloupila, řešili jsme hotel na poslední chvíli a dva dny před odjezdem jsem onemocněla. Kdybych bývala měla pojištění storna, ušetřila bych si peníze za ubytování. Rezervace už nešla zrušit zdarma a já tomu rozumím – myslete také na provozovatele hotelů a penzionů. Hezky o tom psala ze strany ubytovatele Jana z S dětmi v báglu.

Nemocné děti před dovolenou

Tohle je dost nevyzpytatelné a já se začala bát zejména od té doby, co starší syn začal chodit do většího kolektivu. Cestujeme hodně a pevně doufám, že i nadále ve zdraví. Máme letenky na podzim, zimu,… kdy ze školky očekávám příval bacilů. Pojištění storna pokrývá i případ nemocných dětí, ale musíte je mít pojištěné – nestačí, že jste pojištění vy. Zároveň budete potřebovat lékařskou zprávu, kde bude uvedeno, že nemoc nebo úraz skutečně znemožňují odjezd.

Storno letenky

Pojištění storna pro ošetřující rodiče?

Těsně před dovolenou vám onemocní dítě, fajn, máte pojištění storna. Vy jste zdraví, ale odjet také nemůžete – kdo by se o dítě postaral? U Directu vám pojištění storna pokryje i tento scénář. Nicméně nečekejte, že to budete moct uplatnit například když bude mít dítě rýmičku. Opět budete potřebovat lékařskou zprávu.

Storno zájezdu pro babičku s dědou?

Každý rodič malých dětí ví, že vzít s sebou na dovolenou babičku s dědou je ten nejlepší nápad. A možná dojde i na romatické rande ve dvou, večeři a drink. Jenže před cestou vaše dítě nebo vy onemocníte. Babička, ani děda nechtějí jet bez vás, sami to nezvládnou (zejména pokud nejde o organizovaný zájezd, ale cestu na vlastní pěst). Propadnou jim peníze? U Directu vám uznají i tuto situaci – pokud mají i prarodiče pojištění storna, o své peníze nepřijdou.

Platí pojištění storna cesty, když mám angínu nebo chřipku?

S angínou, ani chřipkou asi nikam neodletíte. Zároveň nejste upoutáni na lůžko, bude vám pojištění storna platit? U Directu ano, pokud budete mít lékařskou zprávu, kde bude uvedeno, že nemůžete odjet. Není tam povinnost mít neschopenku, vše záleží na zprávě.

Cestovní pojištění

Jak pojištění storna uplatnit?

Zásada číslo jedna je zrušit cestu hned, jak o nemožnosti odjezdu víte. A to z důvodu rostoucích výdajů spojených s cestou, které by vám posléze pojišťovna už neuznala (například platba části zálohy, kterou byste ušetřili, kdybyste cestu zrušili hned). Zavolejte na asistenční službu a dál postupujte dle jejich instrukcí. Bude potřeba doložit účtenky a doklady k výdajům. Pojištění storna a cestovní pojištění si zařiďte jako my ZDE.

Zároveň je také možné, že některá pojišťovna po vás bude chtít doložit, že jste cestu opravdu zrušili – tj. například ubytování přes Booking, i když vám nic nevrátí.

Kam jsme cestovali v roce 2023? Mallorca, Korčula, Skiathos, Itálie a ještě přijde na Korfu, Lisabon, Alicante a další!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top