Ženeva

ŽENEVA

Aktualizace textu 6. dubna 2013

Další články: Jak na ubytování zdarmaSicílieKorfuZakynthosCesty s miminkem

Do Ženevy letecky nebo busem?

Z Prahy do Ženevy teď žádný přímý nízkonákladový spoj nelétá. Takže zbývá SwissAir a zhruba před rokem taky několik linek přidalo ČSA (platí pro přímé lety, jinak se dá určitě operovat s nízkonákladovkami přes jiná města). Ceny letenek se ale kupodivu moc nesnížily, většinou se u obou případů pohybují kolem 3500-4000 Kč (standardní cena); v některých měsících to bývá méně (například přelom července/srpna díky tomu, že se nekonají žádná zasedání; nebo leden). ČSA bývá o pár stovek levnější než SwissAir. Nejlevnější doprava – mimo auta – je asi autobus StudentAgency, cca 1500Kč, přes noc, cca 14hod.

Z letiště do Ženevy zdarma

Z letiště jezdí do centra autobusy číslo 5 a 10. Po příletu na letiště jsou před východem od výdejních pásů na zavazadla automaty na lístek na dopravu do centra Ženevy zdarma (tj. v hodnotě 3,50 CHF).

MHD v Ženevě

MHD v Ženevě je bez problémů. Zastávky jsou vybaveny displeji s časy nejbližších odjezdů a na každé zastávce najdete také automat na jízdenku, polovina z nich přijímá platební karty. Nemají tu sice metro, ale jezdí tu plno autobusů a tramvaje, součástí MHD jsou také některé vlakové linky a dokonce 4 loďky, které vás převezou přes jezero. Hlavními stanicemi je Gare Cornavin (hlavní vlakové nádraží) a 22 Cantons (poblíž nádraží), případně Bel-Air na druhé straně jezera/řeky.
Jeden lístek, který platí po dobu 60 min, stojí 3.50 CHF. Na cestu do 3 zastávek / 1 cesta lodičkou se dá koupit lístek za 2 CHF („saut de puce“).

Denní jízdenka (carte jounaliere) přijde pak na 10.60 CHF (nebo 8 CHF od 9:00). Více na www.tpg.ch.
Po Ženevě, hlavně v centru, se můžete ale pěkně projít pěšky.

Pokud je člověk ubytovaný v některém z ženevských hotelů (hostelů či campsites), měl by mít nárok na tzv. Geneva Transport Card, tj. dopravu po Ženevě zdarma.

Co v Ženevě ochutnat

Ženeva patří do frankofonní části Švýcarska a podle toho vypadají také stravovací návyky zdejšího obyvatelstva. V každém supermarketu najdete šikorou škálu sýrů – nejčastěji se vyskytuje tradiční Gruyere – sýr na fondue, Vacherin Fribourgois, La Raclette, Ementál, který je spíše německou zálěžitostí nebo pak francouzský Mont d’Or z Jury. Ten se připravuje na česneku, uzenině a bramborách. Ryby patří také mezi oblíbená jídla. Ve většině supermarketech si můžete vybrat z dosti druhů čerstvých ryb-dobrá věc je, že si můžete vzít malý kousek od každého druhu, a tím pádem toho ochutnat více.
Pije se samozřejmě víno.

Kam v Ženevě na fondue

Určitě je dobré vyzkoušet fondue (nejčastěji moitié-moitié, tj. půlka Gruyere, půlka Vacherin Fribourgois). Osvědčená místa jsou: Café du Soleil, Hotel/Restaurant Edelweiss, mezi Ženevany a hlavně expaty ale zdaleka vede fondue au crémant de Dardagny v Buvette des Bains (nutno rezervovat předem, jen přes zimní měsíce.

Kam v Ženevě jídlo a sklenku vína

Bains de Paquis je super hang-out spot s uvolněnou atmosférou plovárny, funguje každý den. Ráno do 11:30 podávají výbornou snídani za 10 CHF, přes poledne denní menu (plat du jour) za 14 CHF (každý den něco jiného, vždy jediná, ale zato výborná nabídka).

Skvělé místo pro sledování Jet d’Eau se skleničkou (levného) rosé v ruce. Nejoblíbenější low-cost řetězec restaurací (také podle Lonely Planet) je Chez Ma Cousine, kde podávají prakticky jen grilované kuře s brambůrky a salátem (královská porce za asi 15 CHF). V Ženevě jsou asi dvě nebo tři, jedna přímo v historickém centru (počítat s frontami v denní špičce).

Povětšinou studentské bary kolem Plainpalais jsou velmi živé a mají – na Ženevu – levnější alkohol (tj. pivo za 4-6 CHF). Především mezi ulicemi Avenue de Mail/Rue de l’Ecole-de-Médecine a Rue du Vieux-Billard. Další oblíbený studentský bar je hned za Gare Cornavin – La Petite Reine; či Saveurs et Couleurs v Grottes (taktéž za hl. nádražím). Další zajímavé tipy najdete na webu Spotted by locals.

Ubytování v Ženevě

Hotelů a hostelů je tu dost, ale jsou skoro vždycky plné, speciálně pokud se člověk trefí do doby, kdy tu je nějaké velké zasedání – Human Rights Council nebo World Health Assembly atd.) Abyste ale dobře poznali život v Ženevě, doporučím opět a znovu Couchsurfing. Členů je dost a nejen rodilých „Ženevanů“, ale protože je toto město docela kosmopolitní, můžete se domluvit jak s Portugalci, Francouzi, tak se Slováky nebo Němci atp.

Kam v Ženevě za kulturou

O kulturní vyžití v Ženevě není nouze. Už to, že tam bydlí spousta cizinců napovídá, že kulturní život bude pestrý. V uličkách kolem hl. vlakového nádraží najdete různé kluby a hospůdky, kde si za ještě přijatelnou cenu můžete dát například vínko. U nádraží existuje také klub – bývalý squat, kde se často pořádají různé koncerty. Doporučovaným místem bývá také Usine.
Ženeva je mimojiné také jedním ze sídel OSN (vstup asi 8 CHF pro studenty) – stojí to za to. Stejně tak byste neměli přijít o návštěvu muzea Červeného kříže (studentský vstup kolem 5 CHF).

Tip – výhled na soutok řek Rhone a Avre

V Ženevě se slévá řeka Avre, která stéká z hor a je hnědé barvy, s řekou Rhônou, která vtéká do přilehlého jezera Le Léman a má modrou barvu. Jejich soutok je zajímavý, protože je zřetelně vidět díky rozdílným barvám těchto řek. K soutoku se dostanete ze zastávky Jonction-nad soutokem se tyčí velký železniční most, který skrývá i malou cestičku pro chodce-neváhajte a vyjděte nahoru a budete mít skvělý výhled jak na soutok, tak na hory.
Pokud v Ženevě zůstáváte trochu déle, zajeďte si na jeden či dva dny do nedalekého Lausanne. Toto město se chlubí malebným centrem a krásným parkem na kopci. Když bude pršet, navštivte olympijské muzeum.

Hora Saleve

Varianta je taky vvdat se na Saleve – kopec/horu tyčící se nad Ženevou, je to oblíbené místo na procházky s výhledem na Ženevu a Juru. V létě na Saleve jezdí lanovka; k lanovce se člověk dostane autobusem číslo 8 (nebo 34 a 41), zastávka Veyrier-Douane (konečná).

Návštěva Lausanne

Pokud v Ženevě zůstáváte trochu déle, zajeďte si na jeden či dva dny do nedalekého Lausanne. Toto město se chlubí malebným centrem a krásným parkem na kopci. Když bude pršet, navštivte olympijské muzeum.

Další články: RumunskoNový ZélandFlorida

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top