Rhodos

Rhodos – dovolená v Řecku

Aktualizace duben 2023: Letošní sezóna k návštěvě Rhodosu přímo láká, protože se tam dostanete přímým letem s nízkonákladovkou Ryanair. Nebála bych se tam vyrazit i mimo sezónu, viděla jsem, že sluníčko a příjemné teplo bylo už v dubnu. Nezapomeňte včas rezervovat auto.

MallorcaZakynthosKorfuSardínieMonopoli MaltaMadeiraTenerifeChorvatsko

Chystáte se na Rhodos a zajímá vás řecká gastronomie, chcete navštívit akropoli v Lindosu, nebo zjistit, jaká je nejhezčí pláž Rhodosu či stojí-li za to podívat se do Údolí motýlů? Čtěte níže!

Rhodos letenky

Letecky z Prahy na Rhodos se v roce 2023 dostanete s aerolinkami Smartwings a Ryanair. Pokud vám přijdou letenky drahé, zkuste zahledat také spoje z Berlína, Vídně, Vratislavi a Krakova, odkud létá na tento řecký ostrov Ryanair. Také se na Rhodos dá letět s mezipřistáním v Aténách.

Pláž na Rhodosu
Hrad Monolithos

Autopůjčovna Rhodos

Na ostrově jezdí pravidelné autobusové linky, kterými se bez problému dostanete do hlavních míst Rhodos. Autobusy na Rhodosu staví v každé dědině, u téměř každého hotelu, takže během cesty máte pocit, že víc stojíte než jedete. Na hlavním tahu z Faliraki do hlavního města Rhodos zaplatíte za jízdenku 2.20 EUR. Spoj Faliraki-Rhodos jezdí co dvacet minut – vždy v celou, pak ve 20 a 40 minut po celé hodině. Poslední bus z Rhodos směrem na Falikari jede o půlnoci.

Pro výlety po ostrově je ale lepší půjčit si auto – nejlevnější autopůjčovnu najdete tady. Půjčení auta na Rhodosu není drahé a záleží, na jakou společnost narazíte. Za auto na týden zaplatíte 160 EUR, nebo také za dva dny 110 EUR. Samotné náklady na pojištění auta vyjdou půjčovnu na cca 30 EUR, takže v případě, že některá půjčovna aut nabízí takto nízkou cenu, je to podezřelé. Stává se, že turisté podepíší smlouvu, které pořádně nerozumí, a pak se diví, když nastane problém – ťuknou se na parkovišti s jiným autem a zjistí, že pojištění to nepokrývá.

Benzín na Rhodosu vyjde zhruba na 1,38 EUR za litr. Povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo ni 80 km/h. Při plánování tras nezapomeňte na to, že se nacházíte na ostrově, kde kilometry ubíhají pomaleji. Silnice jsou klikaté, terén nerovný. Silnice na východním pobřeží jsou ještě celkem rychlé, horší je to ve vnitrozemí.

Ceny na Rhodosu

Nevím, zda je to ekonomickou situací, v jaké se Řecko poslední roky nachází, nebo pouze leností řeckých podnikatelů, ale na Rhodos se platit kartou dá spíš méně než více. Jakoby všichni upřednostňovali hotovost a měli menší důvěru v místní banky. V supermarketech, obchodech se suvenýry, na benzínové pumpě nebo v restaurace platby kartou běžné nejsou. A tam, kde terminál mají, si připočtou nějaké to procento za platbu kartou navíc.

Tzatziki – nenechte si ujít řecký jogurt s okurkou, česnekem a kořením. Tento salát je výborný do teplého počasí a zažene hlad.

Řecký salát – salát z okurky, papriky, rajčat, černých oliv, organa a řecké fety je lehké jídlo, které vás v místní taverně vyjde třeba i pouze na 4 eura.

Řecké dezerty – často se podobají našim koláčům, perníku s tím rozdílem, že jsou vlhčí a mnohem sladší. Tyto těžké koláče se jí po menších kouskách, protože díky své hutnosti ihned zaplní žaludek.

Soumo a Ouzo – řecké pálenky, které zakoupíte jak od místních prodejců, kteří tento alkohol vyrábí po domácku, tak v obchodech v dárkových baleních.


Řecké olivové oleje a olivy
Řecký med s tymiánem, pálenka a olivový olej

Gyros – konečně nějaké maso, a navíc v doprovodu zeleniny, jogurtového drezínku a chlebové pity.

Ubytování Rhodos

Rhodos je poměrně dost turistické místo, a tak tu najdete nespočet hotelů, do kterých je výhodnější zavítat přes některou z českých CK. Můžete tak přijít za poměrně slušné peníze k ubytování, které by jinak vyšlo dráž. Například my jsme byli ubytovaní v jednom hotelu, ale účastnili jsme se veškerého programu včetně stravy v partnerském hotelu přes silnici. My jsme měli u našeho hotelu klid a když jsme se chtěli pobavit, přešli jsme do hotelu naproti a bylo.

Co se hostelů a levnějšího ubytování na ostrově týče, najdete tu spíše studia a levné hotely (které si hotel pouze říkají). Podívejte se na tento seznam hotelů na Rhodosu.

FALIRAKI

Faliraki je jedno z nejvíc turistických míst na Rhodosu. Velké množství návštěvníků ostrova je ubytováno právě ve Faliraki, je to tu prakticky hotel na hotelu. Městečko samotné je poměrně dost poznamenaná turismem, protože zde najdete zejména turistické obchody, atrakce, taverny a diskotéky.

Zajímavou atrakcí je malý pouťový park, kde si za 3 EUR můžete koupit lístek na obří kolo (byť trochu menší než v Londýně). Navíc jste v Řecku, uvolněná atmosféra je na denním pořádku, takže to kolo můžete objet klidně pětkrát, přece by nemělo cenu nasedat pouze kvůli jednou nahoru a jednou dolů.

NOČNÍ RHODOS

Jednou z možností, jak využít teplé letní večery na ostrově, je vyrazit ho hlavního města Rhodos. Projděte se uličkami starého města, vyfoťte minarety a navštivte některou z celé řady řeckých tavern nabízejících pravé řecké pokrmy.

AKROPOLIS V LINDOSU

Návštěvu Akropole v Lindosu nesmíte vynechat – vstupenky zde, a to i případě, že už jste navštívili Akropoli v Aténách. Lindos se nachází v údolí v zátoce u moře, kam s autem raději nezajíždějte. Vozidlo zaparkujte na parkovišti nahoře na kopci, dolů sejděte pěšky nebo sjeďte bezplatným shuttle busem (jezdí jednou za deset minut do cca 19 hodin). Dole vás uvítá mini kruhový objezd a hned za ním spousty malebných úzkých uliček plných roztomilých obchůdků se suvenýry a řeckými specialitami. Uličkami se propletete za chvilku a pak už zbývá zhruba desetiminutový výstup na kopec k akropoli. Vstupné do akropole je 6 EUR, studenti 3 EUR a děti zdarma. Z akropole je krásný výhled nejen na městečko Lindos, ale také na Středozemní moře, čímž se jednoznačně odlišuje od akropole v Aténách.

Akropole Rhodos
Akropole Lindos

PLÁŽE RHODOS

Na Rhodosu jsou písečné pláže, které někdy plynule přecházejí v pláže oblázkové. Jedinečné jsou tyto pláže tím, že voda je krásně průzračná a nezkalená. Za nejhezčí pláž ostrova je považována pláž Tsambika rozprostírající se v zátoce Archangelos, zhruba 26 km jižně od hlavního města. Na pláži lze za 8 EUR pobýt na lehátku pod slunečníkem, nebo zadarmo na ručníku na písku J Nad pláží tyčí kopec s klášterem Tsambika. Ke klášteru vede 300 schodů, které lze ale vyjít za 15 minut. Nahoře se pak naskýtá krásný výhled na zátoku i na města směrem na sever.

Pláž Monolithos
Pláž v Monolithosu

Další krásná a možná i díky komplikovanější dostupnosti klidná pláž je kousek pod troskami hradu Monolithos ve stejnojmenné vesnici. K této ukázkově oblázkové pláži vede strmá klikatá cesta. Nebo vyražte na výlet katamaránem i s obědem.

ÚDOLÍ MOTÝLŮ – PETALOUDES

Motýlí údolí se vine podél lesního potoka ve vesničce Petaloudes ve vnitrozemí. K vidění je zde tisíce motýlů sedících na stromech, kamenech i zábradlí. Tento druh motýla se nazývá přástevník kostivalový, křídla má černá se žlutými čárami a když je roztáhne, ukáže se sytě oranžovo-červená barva. Do údolí se vyplatí vyrazit co nejdříve ráno, kdy tam ještě není příliš zalidněno a motýli se neostýchají létat vám přímo kolem hlavy. V 11 hodin je tu už hlava na hlavě, a protože se jedná o lesní stezku z velké většiny po schodech, zácpy tu jsou běžnou věcí.

Údolí motýlů
Údolí motýlů
Přástevník kostivalový
Údolí motýlů - nával turistů

7 PRAMENŮ A PRŮCHOD TUNELEM

Toto místo leží mezi městy Kolymbia a Archipoli. Údolí Sedmi pramenů nabízí procházky ve vnitrozemí ostrova, které nicméně nejsou nijak dobře značeny, a tak pokud si nechcete dát v letním horku pořádně do těla, uděláte lépe, když se vydáte prozkoumat tunel. Tento tunel je 186 metrů dlouhý a ústí do jezírka. Dá se krásně projít, ovšem s nohama po kotníky ve vodě.

Tunel u Sedmi pramenů
U Sedmi pramenů

Další inspiraci o ostrově Rhodos najdete na blogu kamaráda Yuhů.

KorfuSardínieMonopoli MaltaMadeiraTenerifeChorvatsko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top