V rámci EU budou nově příruční zavazadla v ceně letenky zdarma. EU ale bude muset nejdřív definovat, jaké rozměry a váhu takové příruční zavazadlo zdarma má, protože dnes si to každá letecká společnost určuje dle svého. Než ke sjednocení kabinových zavazadel v Evropské unii dojde, může uplynout několik let. V tomto článku najdete postupný vývoj.
Získejte cestovatelský občasník ZDARMA! Moje aktuální tipy a vždy 🎁 k tomu. Níže zadejte e-mail a začne vám chodit (cca 6x ročně). 👇🏼👇🏼👇🏼
Příruční zavazdlo zdarma?
Aktuálně: Evropský parlament dne 4. října 2023 schválil usnesení, které zahrnuje požadavek, aby letecké společnosti za příruční zavazadlo přiměřených rozměrů neúčtovaly poplatky navíc. Stalo se tak na základě petice předložené Komisi pro petice (PETI), která má vést k revizi stávajících předpisů EU o leteckých službách. Krom tzv. carry-on luggage fees se mají řešit i další skryté poplatky jako například za poplatek za sedadlo v letadle.
Citace z tiskové zprávy EP: “Airlines should not charge a supplement for hand baggage on condition that such hand baggage meets reasonable requirements in terms of its weight and dimensions, and complies with applicable security requirements.”
Pojem příruční nebo kabinové zavazadlo pro každou aerolinku dnes znamená něco jiného. Stává se mi, že když někam letím s někým, kdo nelétá často, dochází ke zmatkům. Nejčastěji takovým, že příruční zavazadlo je ten malý kufřík na kolečkách. Což to je pravda, jenže většina lidí si kupuje letenky v tom nejlevějším tarifu, který dnes už tyto kufříky většinou nezahrnuje.
Příruční zavazadlo do letadla zdarma je nejčastěji malý batoh, který bychom jeho velikostí mohli přirovnat ke školnímu batohu. Musí se v letadle vejít pod sedadlo před vámi. Pokud chcete být přesnější, musíte se od obecné definice odchýlit a podívat se na web letecké společnosti, se kterou letíte. Každá má totiž velikost příručního zavazadla zdarma určenou jinak. A to je ten problém, který teď EU řeší.
Když totiž letíte s Wizzair, vaše kabinové zavazadlo zdarma nesmí překročit limit 40x30x20 cm. Jenže pak s Ryanair to je zase jinak a místo 30 cm tam máte 25. U Condoru zase místo nejmenšího rozměru 20 cm mají dokonce pouhých 10 cm! To už se vám tam ani boty pořádně nevejdou, musíte letět maximálně tak s placatými pantoflemi. A pak, když letíte se Smartwings, můžete mít najednou ten kufřík na kolečkách. To abyste měli doma několik zavazadel a brali to, které splňuje limity dané aerolinky.
Tahle “politika” kolem kabinových zavazadel, kdy si zákazník koupí základní letenku a musí si přikoupit zavazadlo, umožňuje některým aerolinkám vypadat jako levnější. Cena letenky je tak pro zákazníka matoucí a nedostatečně transparentní, což je dalším argumentem pro to, aby zde došlo k nějakému zpřehlednění.
EU tedy bude muset určit, jak takové přiměřeně velké příruční zavazadlo zdarma vypadá. Jaké má rozměry a maximální váhu. Sama jsem zvědavá, k čemu dojde. A lze očekávat, že se tím zvedne cena těch doposud nejlevnějších “o veškeré služby odrbaných” letenek. My se umíme krásně sbalit třeba i na týden do rozměrů 40-x25x20, to není problém. Pro mnoho lidí je to nepředstavitelné, snad náš návod pomůže. Pro lepší orientaci v aktuálních pravidlech jsem vytvořila přehlednou tabulku s rozměry příručních zavazadel podle jednotlivých aerolinek.
Další na řadu by měla přijít povolená zavazadla zdarma pro malé děti. Tam by nějaké sjednocení taky pomohlo a my bychom nemuseli pořádat webináře pro rodiče, kteří v tématu tápou podobně jako my, když jsme s naším Adámkem letěli poprvé. Tam to totiž každá aerolinka má také jinak a mnohdy tak zmateně, že ani při podrobném studiu přepravních podmínek není jasné, co vlastně dítěte zdarma můžete vzít.
Zdroje:
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.