fbpx

Srí Lanka – Sigiriya a Polonnaruwa

Polonnaruwa na kole
Sigiriya mezipatro
Výšlap na Sigiriyu

Historická města Sigiriya a Polonnaruwa

Srí Lanka úvodNegomboSigiriya a PolonnaruwaKandyAdamova horaHortonské planinyEllaNP Uda Walawe • Pláže: TangalleMirissaUnawatuna

Výlet do historických měst Sigiriya a Polonnaruwa se dá stihnout za jeden den, ale potřebujete vyrazit brzy. Zvládnete to místními autobusy. Sigiriya znamená výšlap na horu, Polonnaruwa je zase fajn, když ji projedete na kole.

Sigiriya
Sigiriya horní pohled
Polonaruwa

Kulturní trojúhelník

Severně od Kandy tvoří kulturní trojúhelník tři historická města Sigiriya, Polonnaruwa a Anuradhapura. Hodně turistů míří do všech tří míst, nicméně kdo nemá na Srí Lanku alespoň tři týdny, bude možná trochu počítat dny tak, aby se dostalo na všechno. Hodně lidí pak zvolí návštěvu měst Sigiriya a Polonnaruwa v jednom dni a vzdálenější Anuradhapuru vynechají. Anuradhapura je větší než Polonnaruwa, má v sobě víc kouzla, ale je od ostatních dvou měst trochu dál. Rozhodně si ale nenechte ujít Sigiriyi, tak je jedinečná.

Sigiriya z dálky
Sigiriya blíž

Sigiriya a Polonnaruwa z Dambully

Návštěvu Sigiriye a Polonnaruwy zvládnete za jeden den a jako základna pro ubytování vám dobře poslouží městečko Dambulla. Do Dambully se z Negomba dostanete autobusem s přestupem v Kurunegale: Bus číslo 34 pro trasu Negombo – Kurunegala (cca 2,5 hod.) a bus číslo 48 pro trasu Kurunegala – Dambulla (necelé 2 hod.). V Dambulle najdete lehce dobré a levné ubytování. Doporučit mohu Disni Village (no 118/1, Kandalama Road) nedaleko Golden Temple – ubytování na zahradě místní rodiny v pěkných domcích, dejte si i snídani a večeři, paní vaří velmi dobře a budete jíst přímo u rodiny doma. Cena ubytování se snídaní vyšla na 2 000 Rs.

Sigiriya - výstup nahoru
Sigiriya - původní malby

Z Dambully do Sigiriye

Vyrazit se vyplatí brzy ráno, kolem sedmé hodiny. Nasedněte na autobus směr Sigiriya za 75 Rs na osobu a za půl hodky budete na místě. Z autobusu vystoupíte na silnici s odbočkou k památce. Půjdete zhruba kilometr ke vstupu. Vstupné stojí 3 750 Rs na osobu (ano, je to drahé, radši se ani neptejte na cenu pro místní) a kromě návštěvy památky platí také v muzeu, které nevynechejte – je tu k vidění 3D ztvárnění toho, jak město vypadalo.

Sigiriya (Lví skála) je pevnost na sklaní hoře, která patří k nejnavštěvovanějším místům Srí Lanky. Návštěva obnáší docela dlouhý výstup po schodech až nahoru, kde se před vámi zjeví trosky pevnosti s krásným výhledem do okolí. Krom zbytků zdí tu uvidíte také bazénky. Pokud však trpíte závratí, bude lepší zůstat dole.

Sigiriya nahoře
Sigiriya - co zdola není vidět

Ze Sigiriye do Polonnaruwy

Po výšlapu na Lví skálu si můžete dole zakoupit suvenýry a dát ovocný shake. Přejděte zpět ke vstupu a navštivte muzem. Pak se zkuste zeptat na dopravu do Polonnaruwy. Nám bylo nabídnuto za 400 Rs svezení tuk-tukem do Junction, čili na křižovatku, kde se dá chytit autobus do Polonnaruwy. Ten hned přijel, a tak jsme o hodku a půl později vystupovali v Polonnaruwě (cena jízdenky 90 Rs/os.).

Sigiriya - bazének nahoře
Sigiriya - zhruba v polovině výstupu nahoru, pohled na finální fázi výšlapu

Polonnaruwa

Vstupné do Polonnaruwy vyjde na 3 125 Rs/os., i zde je v ceně návštěva nejen komplexu, ale také muzea. Polonnaruwa se rozkládá na poměrně velké ploše, a tak uděláte dobře, když si vypůjčíte kola (v centru města za 250 Rs/kolo). Na kvalitu kol moc nespoléhejte, ale jako dopravní prostředek poslouží. To nejzajímavější v Polonnaruwě leží až na samém konci komplexu (Gal Vihira, Kiri Vehera), a tak je možná lepší si dojet nejdřív až na konec a postupně se vracet – pokud nejste opravdu vášniví historici, pravděpodobně nenavštívíte úplně všechny pamětihodnosti a byla by škoda o to nejdůležitější přijít. Na začátku pak můžete putování na kole zakončit prohlídkou slavného Quadrangle. Návštěvu města stihnete za 3 hodinky.

Polonnaruwa
Polonnaruwa

Z Polonnaruwy do Dambully

Po páté odpoledne sedněte na autobus číslo 48 zpět do Dambully (cena 90 Rs/os., cesta trvá kolem 1,5 hod.) Takt ose výlet dá stihnout za jeden den, ale záleží na vás, jak moc času chcete návštěvou těchto památek strávit. Zároveň si s sebou nezapomeňte šátek přes ramena a do batohu přibalte dlouhé kalhoty, abyste se do chrámů dostali. Také počítejte se sundáváním pokrývky hlavy a bot.

Polonnaruwa
Polonnaruwa

Srí Lanka úvodNegomboSigiriya a PolonnaruwaKandyAdamova horaHortonské planinyEllaNP Uda Walawe • Pláže: TangalleMirissaUnawatuna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top