fbpx

Srí Lanka – Adamova hora

Výšlap na Adamovu horu

Srí Lanka úvodNegomboSigiriya a PolonnaruwaKandyAdamova horaHortonské planinyEllaNP Uda Walawe • Pláže: TangalleMirissaUnawatuna

Túra, na kterou se vychází v noci, abyste stihli východ slunce na jejím vrcholu. Nespočet schodů, které budete po cestě nahoru muset překonat, si vyžádá dost vaší energie. Ale stojí to za to!

Výšlap na Adamovu horu
Stín Adamovy hory

Odkud na Adamovu horu vyrazit

Výstup na Adamovu horu ve svím harmonogramu většina turistů řadí mezi Kandy a Horton plains. Ať pojedete z jedné nebo druhé strany, vždy vystoupíte na vlakové zastávce HATTON a odtud dále pojedete autobusem do vesničky Dalhousie (cesta trvá kolem 90 min a už není nutné přestupovat ve vesnici Maskeliya, jak některé průvodce uvádějí). Dalhousie je základnou pro výstup na horu nejen pro turisty, ale také pro místní obyvatelstvo včetně poutníků a mnichů. Z Dalhousie už nikam nepotřebujete jen, prostě jen vyrazíte a jdete a jdete…

Život ve vesničce Delhousie
Život ve vesničce Delhousie

Ubytování v Dalhousie

Ubytování se v Dalhousie nabízí dost. Stačí hledat až na místě. My jsme se nechali přemluvit výřečným týpkem, co nás zavezl do ještě nedostavěného guesthousu a byli jsme opravdu spokojeni! ACHINIKA Holiday je velmi přijemné ubytování s pěknými pokoji, výbornou kuchyní a terasou, kde si můžete posedět a dívat se do krajiny, pozorovat ženy na čajových plantážích nebo surfovat na internetu díky dostupné wifi. Za pokoj jsme zaplatili 3 000 Rs včetně snídaně a večeře.

Život ve vesničce Delhousie
Opravář tuktuků

Výstup na Adam’s peak

Z Dalhousie na vrchol hory to je 7 km a 5 000 schodů. Vychází se mezi 2.00 a 2.30 ráno, zálaží na kondici, ale už proto, že se jde v noci, to je trochu náročnější procházka. Východ slunce bývá kolem šesté ráno (5.45 – 6.30). Po cestě nahoru potkáte spousty stánků s občerstvením, vychlazenými nápoji nebo horkým čajem. Taktéž můžete zakoupit různé upomínkové předměty. Zpátky nepočítejte, že dojdete dříve než v 9.30.

Mějte na paměti, že o víkendu na Adamovu horu chodí i hodně místních, a tak se může lehce stát, že se třeba na hodinu zaseknete v zácpě pod vrcholem – znamená to, že na vrcholu hory je plno a dokud někdo nesejde opět dolů, nedostane se nikdo další nahoru. Ve všední den může být naopak na vrcholu hory místa dost.

Nepořádek po turistech se musí uklidit
Mniši chystající se na výšlap

Čím je Adamova hora zajímavá

Adamova hora je na Srí lance posvátným místem, zejména buddhistickým, nicméně zde uvidíte i hinduistické stopy. Lidé věří, že je na vrcholu hory otisk Buddhovy nohy. Navíc hora při východu slunce vrhá dlouhý stín pravidelného trojúhelníku i přesto, že tvar hory pravidelný není – lidé vyznávající buddhismus v tom vidí vyobrazení Buddhových myšlenek. Dle křesťanů vyšel Adam po vyhnání z ráje právě na tuto horu.

Výšlap na Adamovu horu - pravidelný stín nepravidelné hory
Nával na vrcholu hory o víkendu

Z Dalhousie do Hattonu

Z Dalhousie do Hattonu se dostanete stejně jako do Dalhousie – tedy autobusem. Když vyjedete kolem poledne z Dalhousie, stihnete vlak oběma směry – jak do Kandy, tak do Badully (oba jedoou mezi 13hod a 14.30).

Srí Lanka úvodNegomboSigiriya a PolonnaruwaKandyAdamova horaHortonské planinyEllaNP Uda Walawe • Pláže: TangalleMirissaUnawatuna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top