fbpx

Srí Lanka – národní park Uda Walawe

Safari v národním parku Uda Walawe

Srí Lanka úvodNegomboSigiriya a PolonnaruwaKandyAdamova horaHortonské planinyEllaNP Uda Walawe • Pláže: TangalleMirissaUnawatuna

Do Uda Walawe vyrazte opět co nejdříve ráno, protože pak už je příliš horko a zvířata jsou před slunečním žárem schovaná – je pak těžké je zahlédnout.

Uda Walawe
Uda Walawe

Uda Walawe nebo Yala?

Uda Walawe a Yala jsou asi nejnavštěvovanější národní parky Srí Lanky. Provezou vás zde na džípu a vy uvidíte spousty různých volně žijících zvířat. Safari v NP Yala je dražší, ale pokud budete mít štěstí, uvidíte i gepardy. NP Udawalawe je víc o slonech, takže pokud jich ještě nemáte dost, právě zde se jich nabažíte.

Jak se do Uda Walawe dostat

Ve většině průvodcích se dočtete, že je potřeba dojet autobusem do městečka Embilipitiya, tam se ubytovat a rovnou si v hotelu zařídit výlet do parku. Můžete ale také vystoupit ve vesnici přímo u národního parku Uda Walawe a doptat se na ubytování, My jsme takto našli ubytování za 2000 Rs za pokoj téměř u vstupu do parku – Elephants fence.

Uda Walawe
Sloní sirotčinec poblíž Uda Walawe

Návštěva parku Uda Walawe

Do národních parků na Srí Lance je potřeba vyjet co nejdříve ráno, protože jakmile začne být horko, zvířata se schovávají do stínu a jsou hůř vidět. Do parku můžete jet třeba na celý den, nebo jen na tři hodiny. Cena džípu s řidičem na tři hodiny se pohybuje kolem 3000 Rs. Vstupné do Uda Walawe pak činní 5 900 Rs za dvě osoby, řidiče, džíp a daň.

Na co v parku pozor

Poté, co zaplatíte vstupné, k vám přijde pracovník parku, váš průvodce. Průvodce vám pomůže zvířata najít, ví kam jet, ukáže vám zvířata, kterých byste si okem laika ani nevšimli. Nicméně bude chtít dýško, a to docela vysoké. Je na vás, jak s tím naložíte, náklady na průvodce jsou zahrnuty v ceně, ale když budete spokojeni, proč nenechat spropitné. Problémem je, že tito průvodci jsou zvyklí na vysoká dýška, a tak diskuzi o ceně nechte na závěr, ať si nezkazíte výlet.

Uda Walawe

Sloni a krokodýl

V Uda Walawe jde zejména o slony. Potkáte celá stáda a když budete mít štěstí, přejdou přes cestu přímo před vámi. Málokdo ví, že divocí sloni mohou být pěkně nebezpeční – v parku se už dokonce stalo, že podráždění sloni napadli jeden s džípů a několikrát ho obrátili dokola. Jedná se ale o ojedinělý případ napadení návštěvníků parku. Dále uvidíte buvoly – jak divoké, tak domácí, které jen národní park majitelům “spravuje”, dále pak třeba krokodýla a hodně pávů.

Co s sebou do národního parku

V parku nečekejte stánky s občerstvením, takže rozhodně nezapomeňte na vodu a třeba malou svačinu. Dále pak sluneční brýle a pokrývku hlavy, ale to na Srí Lance asi budeme mít s sebou tak jako tak.

Sloní sirotčinec

Na okraji parku Uda Walawe najdete sloní sirotčinec, kde v 9 hodin ráno a pak v poledne probíhá krmení slůňat. Za 500 Rs se na celou akci můžete zajít podívat (ale pozor, je to doclea z dálky, ke slonům se nedostanete) a navštívit také muzeum.

Srí Lanka úvodNegomboSigiriya a PolonnaruwaKandyAdamova horaHortonské planinyEllaNP Uda Walawe • Pláže: TangalleMirissaUnawatuna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top