BUDAPEŠŤ
Poznejte Budapešť, hlavní město Maďarska proslulé venkovními lázněmi s muži hrajícími přímo ve vodě šachy. Ochutnejte místní štrúdl nebo uzeniny a dejte si výšlap na kopec přímo ve městě.
PRAHA-BUDAPEŠŤ VLAKEM
Velmi příjemnou formou cestování z Prahy do Budapešti je vlakové spojení (buď Hl. n. nebo nádraží Holešovice na pešťské nádraží Keleti). Pokud budete mít štěstí a budete mezi několika prvními, co si na daný spoj jízdenku zakoupí, vyjde vás zpáteční cesta na 1068 CZK. Tato zvýhodněná jízdenka je k dispozici pouze těm, kteří kupují jízdenku na cestu tam i zpět. Vzhledem k tomu, že z Prahy do Budapěšti jezdí někdy až tři přímé linky denně, nemělo by být těžké levnou jízdenku sehnat. Při cestě tam je nutné ukázat ještě českému průvodčímu vytištěnou jízdenku i na cestu zpět. Tu si musíte nechat označit ČESKÝM PRŮVODČÍM, jinak by se vám mohlo stát, že při cestě zpět vaši jízdenku zahraniční průvodčí neuzná, protože nebude označená Českými drahami!
Cesta vlakem trvá 7 hodin a pokud z Prahy pojedete v 7.30 ráno, máte velkou šanci, že budete v kupé téměř sami – tento spoj není příliš vytížený v porovnání s nedělním spojem zpět do Prahy, který je přecpaný studenty. Pokud se během cesty plánujete občerstvit v jídelním voze, udělejte to radši dřív než později – může se stát, že jídelní vůz v Břeclavi odpojí. Více o vlakových jízdenkách do Budapešti ZDE. Po příjezdu na nádraží Keleti se stavte v informačním stánku hned u nástupiště, kde vám dají mapu města – pak už může být komplikované ji jinde sehnat.
Městská hromadná doprava v Budapešti je tvořena tramvajemi, trolejbusy, autobusy, třemi linkami metra a jednou lanovkou. Pro turistu, který do této metropole přijel za poznáním, je vhodné si centrum projít pěšky – není to problém. Ti, co jsou zvyklí jezdit na černo, by si v Budapešti měli dát pozor – v metru jsou kontroloři na každé stanici a při vsupu do placené zóny jsou všichni povinni jim ukázat platný cestovní doklad. Pokud se vám ale podaří do metra dostat bez kontroly, máte vyhráno, pak už vás kontrolovat nebudou. Denní jízdné stojí 1 500 Ft, jedna nepřestupní jízdenka (která je přestupní pouze v rámci linek metra) vyjde na 290 Ft.
Podél Dunaje na pešťské straně jezdí tramvaj č. 2, ze které se naskýtají pěkné pohledy na druhý břeh řeky. Zajímavé je si projet také žlutou linku metra, která je zachována ve své původní podobě a patří k nejstarším linkám v Evropě.
UBYTOVÁNÍ BUDAPEŠŤ
V Budapěšti je docela aktivní skupina členů CouchSurfing, mezi kterými se vždy najde někdo, kdo nabídne své přístřeší. Tito lidé zde poměrně často konají různé schůzky, pikniky a jiné akce, takže pokud chcete okusit život místních, není nic lepšího, než navázat kontakt s lidmi z Couchsurfing!
STRAVOVÁNÍ
Známé maďarské klobásy a salámy jsou za velmi přijatelné ceny k dostání na budapešťských trzích – mezi ty nejznámnější a nejvíce turisty navštěvované patří trh na Csarnok tér (tér = náměstí), který nese jméno Central market (Nagyvásárcsarnok). Zde v horním patře najdete desítku bufetů nabízejících maďarskou stravu typu guláš, langoše na všechny způsoby, klobásy nebo různé polévky. Tradiční městský trh, kde moc turistů nepotkáte, se nachází za kostelem u stanice metra Leher tér.
Pokud máte na své cestování omezený rozpočet a zároveň byste rádi navštívili místní restaurace, doporučuji zajít do nějaké levnější “jídelny”. Tento název zní v češtině nelibě, ale budapešťské jídelny vypadají kolikrát i lépe než obyčejné restaurace. S venkovním sezením za pěkného počasí se zážitek z jídla ještě znásobí. Jedna příjemná jídelna je na rohu ulice Nagymezó (kde se kříží s ulicí Andrássy). Jmenuje se Fozelek faló a za velmi nízké ceny nabízí hutné polévky, řízky a palačinky. Například polévka vyjde na cca 380 Ft. Stojí za to projít i zbytek ulice Nagymezó. Stojí tu jedna kavárna vedle druhé a pokud máte kladný vztah k portugalské kultuře, můžete zde navštívit i portugalské kafé.
Ulička Nádor utca (utca = ulice) upoutá pozornost už jen svým názvem. V této ulici najdete také poměrně levnější restaurace/jídelny.
Za zmínku stojí Pizza Oscar. Mají zde pizzy, těstoviny a bufetový salát (naberete si do misky, co chcete) za nádherně nízké ceny a navíc tu mají velmi pěkný interiér.
Na kávičku lze zajít do kaváren, kterým se v maďarštině říka “kávézó” a nebo “kávéház”. Tato dvě slova mají stejný význam, ale kávézó je mírně zastaralé a dnes se používá pro nově zrekontruované kavárny, jejihž znovuotevření se podepsalo na výši cen. Cena kávy se pohybuje od 280 Ft výš. Pamlsky včetně vyhlášeného marcipánu ochutnejte v jedné z početných cukráren “cukrázda”. Mezi známé dezerty patří somlói galuska nebo netés. U hotelu Intercontinental a také na trhu prodávají kousky štrúdlu plněného nejen jablky, ale také třešněmi nebo mákem. Cena se pohybuje od 250 do 500 Ft.
Ceny v supermarketech jsou podobné těm českým a většinou se dá platit kartou. O svátcích však bývá zavřeno.
Tokajské víno je k dostání všude. Bílé maďarské víno značky furmint, somlói nebo juhfank patří také mezi oblíbené. Červené víno villány od výrobců wunderlich, bock nebo gerc se též těší zájmu milovníků tohoto nápoje.
ZÁBAVA V BUDAPEŠTI
Určitě si nenechte ujít návštěvu lázní. V Budapešti máte na výběr z několika zařízení, avšak místní doporučují Széchenyi, které najdete v parku City parku (Városliget) u stanice žluté linky metra Hosok tere. Vstup stojí 2 800 Ft a pokud lázně opustíte do dvou hodin, vrátí vám 300 Ft. Nicméně doporučuji si to pořádně užít. Dva venkovní bazény o 30 a 40 stupních teploty vody přímo vyzývají k relaxaci. Pro plavce tu je i jeden venkovní bazén s dráhami. Uvnitř se můžete ohřát i zchladit ve mnoha menších i větších bazénku, zkusit aroma saunu a další různé typy saun. Otevřeno mají o víkendu až do 10 hodin večer, vnitřní část je však zavřena již v 7 hodin.
Pěkná procházka je kolem prlamentu podél Dunaje směrem na jih, přejít přes řetězový most (Lánchíd) na druhý břeh města – do Budy a vyjít pěšky na kopec, kde stojí hrad a rybářská bašta. Jezdí zde také lanovka, ale výšlap je směšně krátký.
Pokud vás zastihne slunečné počasí, zajděte na kávu nebo drink na Erzsébet tér, kde stojí rozsáhlá kavárna s mnoha stolky a na první pohled oblíbená mladými.
OSTATNÍ
Trochu větší dřina je vyjít na kopec Gellért s citadelou na vrcholu. Nenechte si to ale ujít, není to zase taková dálka. Nahoře navíc můžete na kávu do vyřazeného dvoupatrového autobusu bez střechy upraveného do stylu kavárny.
Ostrov Margit sziget (sziget = ostrov) nabízí zajímavá zákoutí. Je možní sem dojet autobusem číslo 26 a celý ostrov středem projet a nebo ho obejít pěšky. Je tu ideální prostředí pro piknik, několik kaváren, japonská zahrada a další.
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.