Z Prahy do Osla jsme letěli s oceňovanými Norwegian přímým letem. Oslo doporučuju navštívit na podzim, má krásnou atmosféru a zimy se nemusíte bát. My tam byli několikrát a naposledy jeden den při cestě ze Špicberk koncem března. Zrovna pršelo a byli jsme se 2 malými dětmi, níže co jsme podnikli a nevynechte tip na super bistro a nejlevnější pivo ve městě!
Další prodloužené víkendy: Jak najít levný hotel • Stockholm • Řím • Helsinki • Normandie • Benátky • Lisabon • Malmö a Kodaň • Bordeaux • Porto • Berlín • Bratislava • Co dělat v Liberci, když prší
Letenky Praha – Oslo
Z Prahy se do Osla dostanete s Norwegian, fajn aerolinka, která vám na palubě dá 15 minut internetu zdarma. Pokud jsou lety na váš termíny drahé, zkuste mrknout na polský LOT s přestupem ve Varšavě – my využili při cestě na Špicberky.
Po příletu jsme popoběhli, abychom stihli poslední Flytoget express vlak do centra (odjezd v 00:50, jízda cca 20 min, cena 1240 NOK). Lístek koupíte tak, že u turniketu přiložíte svou platební kartu, jak jednoduché! Nepotřebujete žádnou jízdenku. Zpátky na letiště jsem už jeli normálním vlakem (rozuměj né express), který jede stejně dlouho a stojí polovinu – 93 NOK.
Z letiště do centra Osla jezdí také autobusy Flybussen za 249 NOK (děti do 5 let zdarma) a jízda trvá 50 minut.
Levné ubytování Oslo
Absolutně nejlevnějším a zároveň skvěle hodnoceným (9+) ubytováním v centru Osla jsou Oslo Center Apartments (asi budou už vyprodané). My vybrali Comfort Hotel Xpress kousíček od vlakového nádraží – hodnocení sice pod 8, ale já bych dala rozhodně vyšší (je to nový hotel, má hezké lobby s barem, uschovali nám batohy i autosedačky až do odpoledne). Popřípadě se podívejte na tento seznam nejlepších hotelů v Oslu sežazených od nejlevnějšího a uvidíte, co je ještě volné.
Taky se podívejte na Airbnb. Předminule jsme nocovali u Gabriela doma přes Airbnb. Za pouhých 1 500 CZK na noc jsme měli vlastní pokoj a k tomu kuchyň k dispozici. A právě ta kuchyň byla klíčová. Rozhodli jsme se ušetřit za večeři a snídani, nakoupili v supermarketu výborné nakládané sledě, chléb, jogurt a sýr. Díky Airbnb jsme výdaje na bydlení a stravu snížili o dobrých pár stovek noků.
Potřebujete-li v Oslu přespat jen v rámci přestupu na další let jako my – cestou na Špicberky, tak nám se osvědčil tento hotel, kam jsme z letiště dojeli placeným MHD shuttlem a ráno zas zpět na letiště. Měli tam výbornou snídani, škoda, že jsme na ni neměli víc času.
Co vidět v Oslu
Do Osla vyražte poprvé třeba na víkend, takto nasajete základní atmosféru města a nezruinuje vás to. Kdybyste v Oslu měli vidět jedinou věc, tak je to Operahuset.
Operahuset Oslo – skvost architektury
Sem se zajděte podívat na západ slunce. Budova Opery v Oslu je zajímavá, i kdybyste se nechystali na představení. Dá se totiž vyjít na její střechu, sníst si tu jídlo, co jste si koupili take away, a pozorovat ptáky a moře. Bílý mramor dodává Opeře na dojmu čistoty a ladnosti. Prohlídky budovy stojí víc, než nejlevnější lístky na představení (ty jsou za 80 NOK a je jich jen pár k dispozici).
Knihovna Deichman Bjorvika
Hned vedle Opery najdete unikátní knihovnu, kam je ideální se schovat před deštěm a zimou. Je to několikapatrový otevřený prostor a jedním patrem vyloženě pro děti od těch nejmenších. Byla jsem z toho paf. Knihy, zákoutí, kam si s knihou sednout, leporela, malé židličky pro děti, aby se měly jak nasvačit, malé záchůdky, parkovací místa pro kočárky. A vstup? Zdarma!
O dětská hřiště v Oslu není nouze, zde jeden příklad před hlavním nádražím. Trampolíny, projelzačky, super i v zimě.
Saunování v Oslu
Mám ráda unikátní zážitky, které jsou v dné destinaci běžnou součástí života, leč pro mě něco spešl. Jako třeba saunování ve fjordu. V Oslu najdete sauny hned naproti Opeře, ale pokud se chcete vyhnout davům, vyražte do této samooblužné sauny kousek vedle – poblíž muzea moderního umění Astrup Fearnley.
SALT – Art & Music kulturní centrum
Půjdete od Opery pěšky podél vody po Strandu naproti, až dojdete do místa jménem SALT, kde se dá dobře najíst z foodtrucků, dát si saunu nebo zajít na koncert. Jen si pohlídejte otevírací dobu – spíš až večer, během dne to bylo docela mrtvé.
Nedělní procházka (s) Oslem
V neděli dopoledne to v Akker Brygge žije. A i když je tu plno lidí, stále tu vládne klid. Lidé posedávají na dřevěných lavičkách, některých ve tvaru masážní postele. Rybáři uklízejí lodě v soužití s místními racky. Došli jsme až k Muzeu moderního umění. Ale venku bylo tak krásně, že jsme odolali, do muzea nešli a ušetřili další asi tři stovky noků. Ráda muzeum podpořím příště, až venku bude mlha, vítr a déšť. Podobně to dopadlo s muzeem Nobelových cen. Prošli jsme se kolem radnice, Národního divadla a Královského paláce.
Kam v Oslu na jídlo
Jedno jídlo denně jsme si dopřáli venku. A to doslova, protože v mnohých restauracích mají ceny take away cca o 30 % nižší než na místě. Měli jsme štěstí, na konci října jsme v Oslu chytli krásný slunný víkend, a tak jsme si jídlo brali s sebou. Lahodnou smetanovou polévku s mořskými plody si nenechte ujít v restauraci Fiskeriet na náměstí Youngstorget. Pak se dá ještě ráno/dopoledne dojít do přístavu a koupit čerstvé krevety přímo od rybáře – údajně jsou už napůl uvařené (přelité horkou vodou) a dají se rovnou jíst.
Na ulicích stojí poměrně hodně food tracků s asijskou nebo mexickou kuchyní, ale porce se zdály malé a cena přes 100 NOK (220 CZK), takže se to vyrovnalo jídlu take away z levné restaurace. No a pak ještě stánky s hot dogy na různý způsob.
Nejlevnější pivo v Oslu
Pivo si dejte radši doma v Česku, ale kdyby vám přeci jen chybělo, tak nejlevnější mají ve Stargate. My jsme se večer byli podívat v Taxi take away baru, který z venku nebyl téměř poznat. Pivo za 62 NOK se tu považuje za fakt dobrej deal. K tomu nám DJ pouštěl příjemnou lounge music. Místo dost autentický, ale sama bych se tam bála – tmavá ambientní atmosféra, osazenstvo podobající se gangsta chlapcům. Ale asi to byla zbytečná paranoia, určitě se tam zajděte podívat.
Ve čtvrti Bla narazíte na další zajímavé podniky, a to i přes den. Barevně posprejované zdi, plno streetartu a taky jeden squat s kavárno-barem. Večer na koncert, přes den na trhy nebo procházku kolem řeky. Do toho byl podzim, takže listí na stromech i pod nimi hrající žlutou, oranžovou a hnědou barvou. Pod tím stále ještě zelená tráva – to u nás už od července nemáme.
Oslo výlety
Při cestě do Osla nemusíte nutně zůstávat v hlavním norském městě, ale můžete se vydat prozkoumat další regiony. Mě tam takhle Martin vzaljako překvapení do městečka Halden. Na letišti jsme si půjčili přes tuto stránku auto a vyrazili. Nedaleko Haldenu jsme měli ubytování zdarma ve víkendové chaloupce (cabin) v přírodě, a to díky Home Exchange.
Letiště Oslo Gardermoen
Letiště v Oslu je dalším důkazem norského smyslu pro krásnou architekturu. Dřevený strop, vužití venkovního světla (ano, stále slunko svítilo) a prostorné haly. Nejvíc jsem ale ocenila možnost zcela se vyhnout duty feee obchodům. Nebo jen prostě naše gate měla úžasné umístění.
S výetem do Osla neváhejte – za posledních 10 let se kurz české koruny vůči té norské vyvíjí v náš prospěch a to, co tam dřív vyšlo na 270 Kč, dnes vyjde na 220 Kč. A to se vyplatí 🙂
Další prodloužené víkendy: Jak najít levný hotel • Řím • Helsinki • Normandie • Benátky • Lisabon • Malmö a Kodaň • Bordeaux • Porto • Berlín • Bratislava • Plzeň (Loosovy byty)
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.