Ostrov PALAWAN
Průvodce Filipíny • ostrov Palawan •
Cacnipa island u Palawanu • ostrov Bohol • ostrov Siquijor •
Apo island • žraloci v Oslobu
Na ostrov si nechte minimálně týden času, protože přesuny tu trvají dlouho (mají zde horší silnice než na ostatních ostrovech), tak abyste nestrávili veškerý čas na cestě a stihli také trochu vydechnout.
Příjezd na Palawan
S největší pravděpodobností na Palawan dorazíte letadlem do Puerto Princesy nějakým vnitrostátním letem z Manily nebo z Cebu. Zpáteční letenka Cebu – Puerto Princesa vyjde na cca 900 CZK. V Puerto Princesa můžete přenocovat. Další možností je využít některé s nabídek dopravních společností ještě na letišti a vyrazit minivanem rovnou na sever do El Nida. Jízdenka vyjde na 550-600 PHP a cesta trvá něco kolem 6 hodin.
El Nido
El Nido je centrem všeho dění a míří sem každý, kdo Palawan navštíví. Není divu, z hlavní pláže se naskýtá krásný výhled a právě z El Nida se vyráží na výlety po okolních ostrovech nebo třeba až do Coronu.
Krátké informace
Eletřina zde jde v noci.
Krátké přesuny tříkolkou po městě stojí 10 PHP, turistům účtují 20, ale když dáte jasně najevo, že víte, jaká je cena, dosáhnete svého.
Užijte si zde plážových barů a restaurací s živou hudbou.
Měli tu levné ryby.
Ubytování v El Nidu
Bývá tu hodně plno, ale vždy se dá najít volný pokoj. Do telefonu vám často řeknou, že mají obsazeno, ale když přijdte osobně, tak se najednou něco najde. Nejlepší je tedy vyrazit na obchůzku a poptat se přímo. Je tu velká fluktuace turistů, takže pokud mají jeden den obsazeno, další den už to může být zcela jinak. Ceny pokojů jsou vyšší než na jiných místech na Filipínách, ty levnější vyjdou na cca 1 400 PHP za noc.
Ubytovat se můžete přímo na pláži, kde se ale kvůli večernímu hluku z barů a rannímu hluku z ulice (motorky) hůř spí. Další variantou je dojít až na východní konec hlavní pláže a pokračovat pěšinou dál za roh, kolem hřbitova. Podíl cesty se nachází mnoho možností uytování, jedná se ale spíše o dražší místa, mezi nimi i resorty.
Pokud vás ruch el Nida až tak moc neláká, zkuste některá z ubytovacích zařízení v nedaleké zátoce Corong Corong.Výhodou je, že na rozdíl od El Nida zde budete mít možnost koupání, aniž byste se museli někam přesouvat (pláž v El nidu slouží spíše jako přístav pro loďky než místo pro koupání).
Příklady ubytování v El Nidu
Rico’s place – hlavní pláž El Nido, pokoj s terasou a výhledem na moře za 1 500 PHP, včetně snídaně
Chislyk cottages – hlavní pláž El Nido, pokoj s terasou a výhledem na moře za 1 400 PHP
Rosanna’s cottages – hlavní pláž El Nido, zde Babka nebydlela, protože měli plno, ale vypadalo to výborně a ostatní cestovatelé tohle místo doporučovali
Island hopping v El Nidu
Většina turistů v El Nidu se účastní denních výletů (9 – 16 hod.) na okolní ostrovy, které tu organizuje snad každý, kdo vlastní plavidlo. Výlety jsou rozdělené na Tour A, B, C, D s tím, že Babka doporučuje Tour C za 1 400 PHP – je plná překvapení – vidíte skálu, proplavete dírou dovnitř, a před vámi se otevře pláž (Secret beach). Asi nejnavštěvovanější je Tour A za 1 200 PHP, jejíž součástí jsou laguny s azurovou vodou. V El Nidu není bankomat, ale v Art Café se dají denní výlety platit kartou. Krom toho si budete muset pořídit povolení, které má platnost 10 dní. Povolení stojí cca 100 PHP.
Výlety Island hopping probíhají tak, že někam doplujete, chvíli se tam vyřádíte se šnorchly a pokraujete na další místo. Někdy v půlce pro vás posádka připraví oběd – většinou ryba, mořské plody, maso, zelenina, rýže a ovoce. Nemusíte s sebou žádné jídlo brát, najíte se dost! Vodu si ale vemte, i když si na lodi můžete koupit. Šnorchly s sebou nebo půjčit. A pokud vám nevyjde počasí, nezvdávejte to a vyražte na výlet i tak, stojí to za to i v dešti!
Stravování v El nidu
Na hlavní ulici vedoucí k autobusovému nádraží si zakupte pečivo v místní pekárně (ceny od 2 pesos za kus!). Ve stejné ulici najdete také dva stánky se smaženým banánem na špejli (fried banana) – výborné! Poblíž můžete ochutnat třeba avokádový shake (cca 70 pesos).
Na pláži si v El nidu můžete večer dát levnou rybu (400 pesos/2 osoby) připravenou na grilu, nic extra gurmánského, ale najíte se dobře. Na domácí těstoviny a thajská jídla zajděte do Atmosphere. Dobře to také vypadalo v restauraci Alternative.
Odjezd z El nida
Směr Puerto Princesa: buď pohodlnější dodávkou za cca 500 pesos nebo moderním autobusem RORO nebo místním autobusem. Dodávky i autobusy odjíždějí z bus terminálu kadou hodinu již od 6 hodin ráno. Tříkolka z El Nida na bus terminal nás stála 30 PHP, ale asi by to šlo usmlouvat i líp. Cesta do Pouerto Princesa trvá kolem 6 hodin.
Směr Port Barton: Autobusem se do Port Barton dostanete za 6 hodin, s přestupem v ROXAS (čti Rochas, jízdné 140 PHP). Když z El Nida vyrazíte v 7 h ráno, budete v Roxas po desáté. Zde budete mít možnost se občerstvit a ochutnat třeba mangovou zmrzlinu přímo od prodejce se zmrzlinářským vozíkem. V 11.30 pak do Port Bartonu odjíždí jeepney (cca 1,5 hod, cena 150 PHP).
Směr Port Barton po moři: lodí se z El Nida do Port Bartonu dostanete také za 6 hodin, ale zaplatíte více než v autobuse – 1 600 PHP. Loď nejezdí každý den, ale stačí se zeptat v informačním stánku v Art Café (ve 2. patře), kde se znají s rybářem, který trasu Port Barton-El Nido a zpět provozuje. V našem případě bylo potřeba sehnat skupinku alespoň 3 lidí, aby se plavba uskutečnila, ale záleží také na poptávce plovoucí se opačným směrem. Obvykle se vyplouvá těsně po poledni.
Průvodce Filipíny • ostrov Palawan •
Cacnipa island u Palawanu • ostrov Bohol • ostrov Siquijor •
Apo island • žraloci v Oslobu
Cestovat jsem začala po maturitě v roce 2005, studovala jsem na Novém Zélandu, žila na Maltě, Madeiře, v Bretani a v Portu. Mluvím anglicky, francouzsky, hůř portugalsky a zcela základně čínsky. Cestuji pouze s příručním zavazadlem, dříve přes Couchsurfing, dnes přes Home Exchange. Se dvěma dětmi. Profesí jsem agilní koučka. Věnuji se také divadelní improvizaci.
konecne super clanek