Filipíny -ostrov Bohol

Filipíny – ostrov Bohol

Průvodce Filipínyostrov Palawan
Cacnipa island u Palawanuostrov Boholostrov Siquijor
Apo islandžraloci v Oslobu

Filipíny - denní výlet z ostrova Bohol
Filipíny - pláž na ostrově Bohol

Ostrov Bohol je známý zejména díky malému ostrovu Panglao s pláží Alona. Nicméně na Boholu krom pláže můžete obdivovat krásné vnitrozemí plné zeleně a s tzv. Chocolate hills.

Filipíny - trajekt z Cebu na Bohol
Filipíny - krajina na ostrově Bohol

Ja se dostat na Panglao

Z Cebu na Bohol jezdí trajekty zhruba každou hodinu od brzkého rána do cca 18.30 večer. Pokud se vám stane, podobně jako Babce, že nestihnete poslední trajekt, můžete přespat v příjemném a dobře zařízeném hotelu Skypark pensionne v Landon street za 800 PHP. Míříte-li na Panglao, jeďte trajektem do města Tagbilaran, odkud to už není daleko. Trajekty provozuje několik společností – mezi nimi Super Cat či Weesam. V našem pípadě měli zrovna akci u Super Cat, a tak jsme za cestu zaplatili 525 PHP/osoba. Nejlevnější cesta z přístavu na Alona beach je následovná: nejdříve nasedněte na tříkolku, která vás za 30 PHP/osoba doveze na jeepney terminal v Tagbilaranu. Tam už pravděpodobně bude stát jeepney směr Alona. Počkejte, až se zcela naplní, teprve pak vyrazíte na cestu – ale nebudete čekat déle než 10 minut. Samotná cesta v jeepney na Alonu třevá cca 45 minut a stojí 25 PHP. A jestli se vám toto nechce absolvovat, můžete jet autem za zhruba 300 PHP.

Filipíny - pláž na ostrově Bohol
Filipíny - pochoutky k večeři na ostrově Bohol
Filipíny - děti jedou do školy na ostrově Bohol
Filipíny - krajina na ostrově Bohol

Ubytování na Alona beach

Možností je tu hodně, ale babka doporučuje Chill out guesthouse se svými krásnými pokoji v dřevěném domku. Chill out guesthouse se sice nenachází přímo na pláži, ale dostanete se na ni zkratkou přes hotelový resort, přes který mohou hosté Chill outu chodit. Cena pokoje s větrákem je 1000 PHP/noc, pokoj s klimatizací vyjde na 1 500 PHP. Výhodou je, že zde půjčují motorky za 300 PHP/24h – normální cena na Aloně je 500. Výhodou Chill out guesthousu je klid – zde vás nebudou budit ani startující motorky, ani kokrhající kohouti. Je tu také menší restaurace. Ubytování si rezervujte dopředu SMSkou.

Filipíny - Chillout guesthouse u Alona beach
Filipíny - Chillout guesthouse u Alona beach
Filipíny - Chillout guesthouse u Alona beach
Filipíny - jídlo v restauraci na ostrově Bohol

Alona beach

Alone je obsetá restauracemi, hotelovými resorty a masérskými lehátky. Připravte se na místní prodejce denních výletů, kteří vám je budou neúnavně nabízet. Na Aloně se velmi dobře a za fajn cenu najíte v restauraci Trudi‘s, kde mají dobré menu sety za 230 PHP – salátek, hlavní jídlo a dezert. Dejte si vegetable curry s česnekovou rýží a jako dezert palačinku. Máte-li chuť na zdravou kuchyni, vyzkoušejte restauraci Bee farm – v prvním patře, dole mají obchůdek. Vaří tu skvěle a zajímavostí jsou výborné mangové a avokádové pasty či desítka druhů zmrzlin z exotického ovoce. Ceny trochu vyšší, ale stále přijatelné, navíc berou karty!

Denní výlet na ostrov Balicasag

Filipíny - výlet na ostrov Balicasaq
Filipíny - výlet na ostrov Balicasaq

Tohle si nenechte ujít, byť se jedná o masovku. Cena denního výletu je 550 PHP/osoba (smlouvejte, budou chtít zpočátku víc), ale to nevíte, s kolika lidmi budete na palubě. Tzv. Private boat je dražší, nám se díky snaze recepční v hotelu podařilo sehnat soukromou loď za 1 200 PHP. Na výlet se vyráží v 6 hodin ráno, nejdříve s vámi budou hledat delfíny, poté doplujete na Balicasag, kde místnímu rybáři zaplatíte 200 PHP/osoba za to, že vás na loďce odveze několik desítek metrů k marine sanctuary. Tam můžete šnorchlovat, jak dlouho chcete. My jsme tam zůstali jako poslední, holt jsme se nemohli nabažit té krásy. Na ostrově máte mžnost také spatřit želvy – stačí rybářovi zaplatit dalších 200 PHP/osoba a doveze se trochu dál, kde s vámi bude šnorchlovat a hledat želvy. Viděli jsme dvě a k tomu na dně našli mrtvého delfína.

Filipíny - výlet na ostrov Balicasaq
Filipíny - výlet na ostrov Balicasaq

Na ostrově Balicasag pak můžete posvačit či se natáhnout na pláž, záleží na vás, kdy pojedete dál (ovšem pokud nesdílíte loď s dalšími turisty). Vyplatí se dál vyrazit jako poslední. Další zástavkou je totiž Virgin island, kde se tak vyhnete skupinkám turistů a budete tam skoro sami. Virgin island je tvořen písečným pásem, který se postupně rozšiřuje až do číře ostrova, následně zase zužuje. Mělké moe z obou stran pásu je pěkně azurové, no prostě krása. Ideální pro procházku.

Nártoun – nejmenší primát na světě

Nártoun, anglicky tarsier, žije pouze na Filipínách a právě na ostrově Bohol máte šanci se na něho v Tarsier’s sanctuary podívat. Tarsier’s sanctuary se nachází 3 km za vesnicí Corella, dojedete tam v pohodě na motorce. Vstupné je 50 PHP/osoba a otevřeno mají do 16 hodin. Na místě vás průvodce zavede do lesa, kde vám ukáže několik nártounů. Pak se v muzeu můžete o nártoounech dozvědět více, a to včetně zhlédnutí informačního videa.

Filipíny - nártoun na ostrově Bohol
Filipíny - nártoun na ostrově Bohol

Danao adventure park

Máte-li rádi adrenalin, vydejte se na denní výlet do adventure parku v Danao. Z Alona beach vyražte na motorce brzy ráno, cestou se můžete stavit v městečku BACLAYON na trhu (pouze v úterky) – mají zde mango za 65 pesos/kilo! Dále pokračujte přes Loboc, Bilar až ke Carmen, kde se stavte na vyhlídce na Chocolate hills – vstupné 50 pesos/osoba. Do Danao dorazíte někdy kolem jedné hodiny.

Filipíny - krajina na ostrově Bohol
Filipíny - trh v Baclayonu na ostrově Bohol

V adventure parku jsme chtěli vyzkoušet jejich největší atrakci – volný pád, ale kvůli nedávnému zemětřesení ji měli v únoru 2014 zavřenou. Proto si tam radši zavolejte předem, ať nejste nemile překvapení. My jsme vyzkoušeli tzv. SUISLIDE (v angličtině ZIPLINE) – navlíknou vás do obleku, za který vás přichytí pomocí karabiny k lanu a vy pak vleže hlavou dopředu přeletíte rokli tam a zpět. Skvělý zážitek, Babka doporučuje, navíc za cenu 350 PHP stojí za to si koupit i víc jízd! Nebojte se vzít s sebou na přelet foťák či kameru, to je bez obav. Mezi další atrakce parku patří třba lezení na kořenech pěkně rozrostlého stromu. A jestli máte na výběr, tak se tam vydejte spíše ve všední den, to tam nejsou skoro žádní návštěvníci, na rozdíl o víkendu, kdy tam jezdí hodně místních.

Filipíny - Danao adventure park na ostrově Bohol
Filipíny - Chocolate hills na ostrově Bohol

Na zpáteční cestu se vydejte kolem 14.30, jinak dojedete do cíle za tmy. Abyste nejeli stejnou cestou, vemte to přes město SAGBAYON – užijete si krásné výhledy na Chocolate hills a přírodu vůbec.

Filipíny - Chocolate hills na ostrově Bohol
Filipíny - Chocolate hills na ostrově Bohol

Průvodce Filipínyostrov Palawan
Cacnipa island u Palawanuostrov Boholostrov Siquijor
Apo islandžraloci v Oslobu

Filipíny - cestopis

Filipíny - cestopis

Filipíny - cestopis
Filipíny - cestopis
Filipíny - cestopis
Filipíny - cestopis
Filipíny - cestopis
Filipíny - cestopis
Filipíny - cestopis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top