fbpx
tipy na dárky k vánocům 2022

Vánoční dárky pro cestovatele v roce 2022

Nechci k Vánocům dávat pouze poukazy a obálky. Když se totiž sejde příliš voucherů, obdarovaný to má pak spíš za trest. Musí si hlídat jejich platnost, rezervovat to a vůbec, je to moc práce. Dárek má být se vším všudy. V článku pro vás mám 23 inspirací na letošní Vánoce včetně 2 slevových kódů. Hmotné dárky (až na dvě výjimky). Pro cestovatelské duše jako jsem já. Pro ty, co rádi objevují. Jeden pro věřící.

EDIT 2022: nejnovější tipy řazeny nahoře a stále přibývají. Článek vznikl na podzim 2020. Budu ho každý rok aktualizovat o nové tipy na vánoční dárky pro cestovatele.

Podívat se na zážitkové dárky pro cestovatele

A pokud přeci jen chcete darovat zážitek, stačí projet mnou recenzovaná netradiční ubytování a objednat jedno z nich. Nebo se podívat na mé tipy na zážitkové vánoční dárky z loňska. Ale teď už k tomu hmotnému. Něco z toho mám vyzkoušené, něco mám a něco si přeju. Přejte si taky.

Další články: Rozměry příručních zavazadelStátní svátky 2023Zakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak na hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

1. Čtivo pro cestovatele

V roce 2022 vám jako knižní dárek k Vánocům doporučím hned dvě knihy. Tou první je kniha Jitky Hlouškové – Díky, Londýne! Je to román o středoškolské učitelce, která, vyčerpaná životem a plná touhy po změně vyrazí hlídat děti do Londýna, kde v 80. letech studovala. Tou druhou je kniha od novináče Martina Moravce – David Hecl: Mluví k vám kapitán. V ní se máte šanci dozvědět zajímavosti ze života pilota a o létání. David Hecl je první český pilot, který pilotoval A380 – největší dopravní letadlo na světě. I Martin, který je velký fanda do letadel, se dozvěděl nové věci.

kniha Díky, Londýne!
kniha Díky, Londýne!

2. Ponožky z merina nebo do barefoot bot

Moýná už máte ponožek dost, ale tyhle mi přijdou jako dárek praktické a cenově přijatelné. Merino ponožky od české značky Merino.live s sebou vozím na cesty i proto, že to jsou snad jediné ponožky, které na sebe vezmu i dva dny za sebou. Mají červené a černé ve verzi nízké i vyšší. Barefootové ponožky mají trochu jinak šitou špičku a tam, kde je palec, končí rovně a ne zakulaceně. Tím pádem prsty na nohou mají dost prostoru nejen v barefootové botě, ale i v ponožce. Což mě vlastně donedávna nenapadlo, že když nosím barefoot boty, mohu svou nohu stále omezovat právě ponožkou.

Merino ponožky
Merino ponožky od Merino.live

3. Korková mapa Česka/Evropy

Korková mapa Moje Česko je samolepicí a dají se do ní vpichovat vaše suvenýry z cest jako vstupenky, jízdenky nebo fotky. Můžete k ní dokoupit fotorámečky, nebo ji nechat tak, jak je. My máme u Adámka v pokojíčku korkovou mapu Evropy, hodí se nám k dřevěnému nábytku.

A ještě k tomu dodám, že babičkám a dědečkům pravidelně nechávám k Vánocům udělat fotokalendář s našimi fotkami, doposud převážně z cest.

fotokalendář k Vánocům
Nahoře Havaj, dole ČR

4. Ultra lehká výbava na cesty

Pod 7 kilo je obchod se těmi nejlehčími cestovatelskými potřebami. Jeho majitele Štěpána znám z VŠ z hodin čínštiny. Cestovatel. Název je odvozen od váhy zavazadla, které vám u většiny aerolinek projde jako příruční. Takže nižší cena za letenku a ušetřený čas na letišti na odbavení. Já mám z Pod 7 kilo například ultralehké trekové hole nebo tento kabinový batoh, co se otevírá jako kufr, takže už nemusíte na cestách zdluhavě hrabat v útrobách, abyste našli, co potřebujete – když do poznámky napíšete kód ZA BABKU, PROSÍM!, vrátí vám z něho 10 % zpět a dostanete se tak na nejnižší cenu u nás.

Trekové hole z Pod7kilo
Trekové hole z Pod7kilo se mnou na čundru

5. Ženské cestovatelské vychytávky

Menstruační kalíšek jsem tady už doporučovala v článku Dáma na cestách. Jenže to už je minulost. Ne že bych ho už nechtěla doporučit, ale mám něco lepšího. A totiž kombinovat kalíšek s menstruačními kalhotkami (níže sleva). Každá z těchto vychytávek má své výhody – kalíšek se hodí zejména v létě, u moře, v horku. Menstruační kalhotky zase déle vydrží (například dlouhá cesta busem) a poskytnou pohodlí v noci. A aspoň pár hodin nemáte cizí předmět v sobě.

Menstruační kalhotky Sayu
Menstruační kalhotky Sayu

Menstruační kalhotky používám třetím rokem. Hledala jsem nějaké, které budou ideální na slabší dny jak funkcí, tak vzhledem. Které budou krásné a symbolem přechodu do další fáze ženského cyklu. Krajkové kalhotky Sayu jsou první menstruační kalhotky, které mám chuť nosit i jindy, protože jsou krásnější než některé moje normální kalhotky. Od Sayu mám několik verzí jak pro slabší, tak pro silné dny nebo na noc. Tyto menstruační kalhotky můžete koupit se slevu 7 % při zadání kódu ZABABKU7. Česká značka a jejich slogan vše vystihuje: Menstruovat s elegancí.

6. Termoska Les Artistes

Termosku jsem nikdy moc nehrotila, ale letos se mi do ruky dostala tahle lahev z Promaledobrodruhy.cz a já pochopila, že krom teplých nápojů se dost hodí do vedra – studené nápoje udrží až 24 hodin. Já totiž na cestách prostě často pila zteplalou vodu z plastové lahve = lenost se zaobírat studenou. Po pár dnech na cestách pochopil i nejdříve skeptický Martin. Za mě dobrý dárek, který by si člověk třeba sám nekoupil.

Nejlepší termoska na cesty
Nejlepší termoska na cesty

7. Dárek ze sociální a chráněné dílny

Vánoční dárek s přesahem z platformy Breakfast story – jediný český e-shop, který sdružuje výrobky ze sociálních a chráněných dílen. Já už mám z loňska krásný a minimalistický betlém, ale najdete tam i dřevěné hračky, ptačí budky, brože, notesy, keramiku, svícny, batohy i dobroty.

8. Designový předmět z navštíveného města

Doba už je lepší, a tak informační centra po ČR už mívají i pěkné předměty “na památku”. A pozor, často i praktické, né pouze lapače prachů. My máme vzpomínku z Brna – před lety na spontánním výletě jsme tam koupili malý hrnek s abstraktní mapou Svoboďáku. A já letos zjistila, že těch motivů mají víc a navíc každý rok novou kolekci těchto menších hrnků. Karlovarský kraj se také může pochlubit vkusným porcelánem, ze kterého se pije voda z pramene. Zlínsko-Luhačovicko má také nové designové předměty, jen tam zajet – a navíc jsem našla jejich dobrý článek na téma lokální dárky. A v Praze? Tam bych zašla do Pragtique – konečně krásné a vkusné dárky z našeho hlavního města.

hrnek z Brna
hrnek z Brna

9. Česká síťovka ze Žďáru

Plátěných tašek možná máte doma dost. Síťovka je ale lepší, vysvětlím. Je ultra skladná a přitom do ní narvete i týdenní nákup. Navíc je to český vynález – síťovku proslavil Vavřín Krčil ve Žďáře nad Sázavou (k tomu se pojí můj další tip na dárek – pobyt v netradičním hotelu s tříchodovou večeří zdarma po zadání kódu – více ZDE), kde mu dnes stojí (spíše sedí) síťovaná socha. Já mám síťovky dvě – jednu s velkými oky na nákupy permanentně v kočárku (navíc se dá pověsit i na kočárek) a druhou s drobnými oky místo kabelky. Od značky Česká síťovka, líbí se mi, jak spojují prkatičnost s designem.

síťovka v Emirátech
síťovka v Emirátech

10. Kořeny stromů domů – Rootyrug

Koberce Rootyrug mi řeší dvě potřeby naráz: mít doma nerovný povrch na trénink a správný růst Adámkových chodidel a zároveň doplnit náš obývák designovým kobercem. Rootyrug vyrábí česká rodinná firma. Mají na sobě nerovnosti připomínající kořeny stromů v lese. Když je dáte doma někam, kudy často chodíte, budete často stimulovat vaše chodidla. Takže nejen pro děti, ale i pro vás. Máme je doma už rok a někdy je používám i místo podložky na cvičení – krom cvičení vás to ještě masíruje!

Koberec s kořeny stromů
Koberec s kořeny stromů

11. Ecoegg, vynález na cesty

Ecoegg jsem začala používat na cestách autem, kdy vím, že budu potřebovat prát v pračce. Je to plastové vajíčko – koupit možno na Folly.cz – s malými kuličkami uvnitř, které slouží jako prací prášek. Vajíčko  Ecoegg necháte válet v pračce a víc se nestaráte. Nemusíte tedy na cesty balit žádný prášek do pytlíku a bát se, že se vám vysype do kufru. Já jsem ho například využila na naší cestě do Švýcarska, kde jsme byli ubytování u lidí přes Home Exchange. Navíc perete bez zbytečné chemie. Prádlo po vyprání nevoní po nějakém parfému, je prostě “jen” vyprané a to mi bohatě stačí.

ekologické praní s Ecoegg
Ekologické praní s Ecoegg
 

12. Krabička poslední záchrany

Buď si ji můžete vyrobit sami nebo využít několikaleté práce Kariny a Jardy z  Kouskysvěta.cz. Jejich KPZ jsou vychytané do detailu. Vážka je nejlehčí – najdete v ní 30 předmětů, přitom váží jen 110 gramů. Brouk v sobě kombinuje KPZku s lékárničkou. Krabička poslední záchrany pro holky obsahuje například sponku, pinetku, tampon nebo ubrousek na intimní hygienu. Navíc s hezkém obalu. A teď mají i velkou verzi pro chataře a chalupářeKPZ v dřevěné truhle s automatickým světlem, která má vše, co potřebujete pro klidný pobyt ve vašem druhém domově. A novinka roku 2021? Vychytaná lékárnička!

KPZ od Kousky světa
KPZ od Kousky světa

13. Diář 2023 z Krkonoš

Jmenuje se Můj veselý výlet rokem 2023 a obsahuje příběhy krkonošských osobností současnosti i minulosti, navazuje na prvotinu z roku 2021 a druhé vydání 2022. Tématem roku 2022 byly příběhy manželských párů z Krkonoš od hoteliérů přes lyžaře až po boudaře. Je to výlet do historie Krkonoš. Připravila ho Lenka Klimešová, která s manželem stojí za informačním centrem a penzionem Veselý výlet v Horním Maršově. V roce 2021 byl diář věnován inspirativním ženám z Krkonoš a podílela se na něm také Kateřina Winterová.

Veselý výlet diář

 

14. Netradiční průvodce Brnem, Prahou, Českem

Průvodcům neodzvonilo, tedy teď netradičním určitě ne. Tipy mám tři. Jeden je z Brna – 111 míst v Brně, která musíte vidět. Od Stanislava Bilera. Nevlastním ho, ale četla jsem v Deníku N recenzi a autor si dle všeho nebere servítky. Píše totiž třeba o nejhnusnějším nádraží v zemi, místě, kde na vás dýchne nicota, deprese a prázdnota nebo třeba že Kuřim je specifická variace pracovního tábora.

Honest guide průvodce Jana Rubeše
Honest guide průvodce Jana Rubeše

Druhým tipem je Honest guide Prahou od Janka Rubeše. Měla jsem možnost ho prolistovat a má tam dobrý tipy, o několika místech jsem ani nevěděla. Jedinou nevýhodou je, že vznikl loni, a tak není jisté, zda doporučované podniky ještě fungují. A Janek taky doporučoval bonbóny na váhu Pedro, které na rozdíl od všech těch turistických obchodů vyjdou fakt levně! Dnes jsem v pasáži Světozor na Václaváku koupila 100g za dvacku. Taky tip na dárek.

Třetím tipem je zajít sem tam do antikvariátu a poptat se po průvodcích. Já už našla takových skvostů. Staré průvodce městy jako Praha, Brno, Frýdlant nebo Krkonoše, Semilsko. Dobové fotografie, popis, kdy tam jezdí a který autobus. Cestování nejen prostorem, ale i časem! Navíc v dnešní době, kdy nám stále hrozí, že budeme muset být poblíž našich domovů, můžeme alespoň poznat naše město nebo čtvrť zase trochu jinak.

15. Partnerské karty Podle sebe

Jeden si lízne kartu a odpoví na otázku na ní napsanou. A pak to samé udělá ten druhý. Záleží jen na nich, kam se nechají zavést, jak moc vážní budou nebo kolik legrace u toho zažijí. V základu jde o to se nepřestávat poznávat. Navzájem i sami sebe. Díky tomu, že to řeknu nahlas a tomu druhému, se to už trochu začíná zhmotňovat. To jsou karty Podle sebe. Mají dokonce edici i pro rodiče s dětmi. Další krásný český produkt.

Karty Podle sebe
Karty Podle sebe

16. Duchovní deník Bílé místo

Dárek pro věřící a ty, co hledají. Karolína z Bílé místo spojila víru s designem a výsledek je úžasný. Duchovní deník Já a On obsahuje také deník vděčnosti, což se vám může zdát jako blbost. Ale já teprve nedávno zjistila, že právě vděčnost má velmi dobrý vliv na to, jak se cítíme. Obrací to naši pozornost pozitivním směrem, a v důsledku toho máme lepší náladu. Karolína má i diář 2023 Jeho plány, moje plány.

Duchovní deník Bílé místo
Duchovní deník Bílé místo
 

17. Nečekané umění z krabičky

Jmenuje se to Artmat a je to automat na umění. Vhodíte padesátikorunu a vypadne vám signovaný originál nebo…nechte se překvapit! Ten pocit, být vlastníkem. A počkejte za 50 let, to zhodnotíte a bude na důchod! Nevýhodou je, že pro pořízení tohoto dárku musíte tento dříve cigaretový automat najít. Aktuálně je najdete v Praze, jeden na Krymské a druhý v v Ďáblicích, dále v Plzni,Brně, Humpolci a od letoška v rámci předsednictví ČR v Radě EU také v Českých centrech například v Berlíne, Tbilisi nebo Paříži!

Umění z automatu
Umění z automatu
 

18. Hra, která změní život, od Mark and Oscar

Jsou to karty, ale trochu jiné: The Life Deck. Je jich 151 a nemůžete si vzít další, dokud nesplníte úkol na té předchozí. A věřte mi, že to není hra na jedno odpoledne, ale dost možná na celý rok. Už jsme je rozehráli, nespěcháme a nepodvádíme. Však překračování komfortní zóny je trénink, který je potřeba dělat po dávkách a pravidelně. A navíc – jsou tam i kategorie jako well-being nebo education. S kódem CESTUJZABABKU10 dostanete 10 % slevu. To se vyplatilo, číst až sem 😀

Karty Mark and Oscar
Karty Mark and Oscar

19. Kávové předplatné

Zajděte do vaší oblíbené kavárny a poproste je o předplatné na míru. Já to takhle udělala na jaře v bistru Mezi srnky jako dárek Martinovi k narozeninám. Chtěla jsem je podpořit, kávu mají výbornou a předplatné pro mě vytvořili s tím, že se tam Martin pokaždé, když doma zrnka došla, stavil a jako bonus dostal jednu z jejich dobrot, co měli zrovna za vitrínou. Takové malé potěšení cestou z práce v oblíbeném podniku.

S kávou se dá cestovat po světě
S kávou se dá cestovatepo světě

20. Čaje s nápadem

Dárek, který nestojí majlant, je z Česka a navíc s nápadem. Čaje Sonnentor totiž mají různé řady s takovými názvy, že bych se divila, kdybyste mezi nimi nenašli něco pro člověka, kterého chcete obdarovat. Anděl strážný, Pro babičku, Dobrá nálada, Koulovačka, Best team, Zimní překvapení, Čepice plná spánku nebo Zakrátko maminkou jsou příklady čajů, které se krásně hodí jako dárek. Já prosím jeden Kouzelný a trošku Štístka. A pokud objednáváte z e-shopu, posílají to krásně zabalené v krabici, kterou nevyhodíte. A jako zbraslavská rezidentka nesmím vynechat čaje Leros, které v roce 2021 prošly příjemnou grafickou proměnou a mají hezké dárkové kazety.

Sonnentor čaje
Sonnentor čaje

21. Látkové plenky pro miminko

Látkové plenky Charlie Banana u nás moc rozšířené nejsou. Cenově poměrně vysoko, ale kvalitu jsem vyzkoušela a u mě obstály také protože se mi líbí (na rozdíl od jiných látkovek na trhu). Já používám 8 párů, zbytek jednorázové. Pořídila jsem také Charlie Banana plavky. Podařilo se mi pro vás sehnat slevu 15 % do e-shopu Charlie Banana, která platí až do konce roku 2020. Stačí použít slevový kód TEREZA15 a je to.

Charlie Banana plenka
Charlie Banana plenka

22. Skutečný dárek

Darovat můžete dobrý skutek. Třeba formou certifikátu od Člověka v tísni. Na jejich e-shopu Skutečný dárek si vyberete, zda chce přispět na zdraví, vzdělání, jídlo, vodu a zvolíte konkrétní dárek. Mezi nimi třeba i vzdělání pro ženy nebo menstruační potřeby. No a pokud vás certifikáty nebaví, tak v nabídce mají také umění od českých návrhářů, jehož zakoupením také pomůžete. V půlce listopadu čekejte na e-shopu další novinky, a pokud nevíte, co si k Ježíšku přát, řekněte svým blízkým, ať přispívají pravidelně. Protože i stovka měsíčně má dopad.

23. Koučování s Babkou

Pokud jste dočetli sem a ještě si z dárků nic nevybrali, doporučím vám 45 min koučování se mnou. Dobře, tématem nemusí nutně být vyjasnění vašich vánočních přání, ale cokoliv jiného, v mezích zákona. Jako koučka mám dva výcviky akreditované ICF (International Coach Federation). Koučování můžete koupit pro sebe nebo jako dárek a může se konat osobně i online. Napište mi a víc se dočtete na mém profesním webu Scrumlady

Bonus: Podnikové prodejny a Hithit.cz

Tohle jsou dva mé tipy na zajímavé zdroje na dárky. Jednak v podnikových prodejnách českých firem najdete české výrobky za nižší cenu než v distribuci. A druhak v crowdfundingových projektech na Hithitu najdete kolikrát velmi zajímavé odměny – jak zážitkové, tak hmotné. Pravidelně přispívám, ať už to bylo na knihu o legendárním Šumperáku nebo bezobalový obchod. Odměnu pak můžete darovat.

Tak krásné poslední měsíce roku všem a pro inspiraci vám sem dávám tato stylová přáníčka od Bílé místo, která jsem si koupila do zásoby. Protože fakt nemám ráda ta nevkusná přáníčka z řetězců…a navíc mají i přání ke křtu a další křesťaňské specialitky.

Přání k narozeninám, ke svatbě, ke křtu a další
Přání k narozeninám, ke svatbě, ke křtu a další

Podívat se na zážitkové dárky pro cestovatele

Další články: Zážitkové dárky k Vánocům, Noc ve věži, Už jste spali v Kapli?, pobyt v Broumovském klášteře.

Pro náruživé čtenáře: Zakynthos 2021Sicílie 2021KorfuSardínieRumunsko 2021Chorvatsko 2021 •  Jak cestovat a mít hotel zdarmaTipy na cesty s miminkem/kojencem

2 thoughts on “Vánoční dárky pro cestovatele v roce 2022

 1. Odpovědět
  Veronika - 4.11.2020

  Díky za super tipy, Terko! Inspirace není nikdy dost 🙂

  1. Tereza Schindlerová
   Odpovědět
   Tereza Schindlerová - 4.11.2021

   A letos tu přibudou čerstvé tipy! Článek budu každý rok aktualizovat, tak snad bude sloužit i nadále!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top