Thajsko – stravování

Thajské jídlo za babku

THAJSKÉ JÍDLO ZA BABKU

Všeobecně o ThajskuDoprava a víza v ThajskuUbytování v ThajskuStravování v ThajskuNakupování v Thajsku

Thajské ostrovySeverní Thajsko

Thajsko je známé pro svou levnou a dobrou gastronomii. Musíte být ale odvážný člověk, co rád zkouší nové věci a nebráním se nových chutím a zejména ne chilli. Milovníci ostrého jídla si tu přijdou na své. Mnohdy je místní jídlo dost mastné a nezdravé, ale zato hodně levné.

I když nevyděláváte majlant, můžete si v Thajsku tak připadat. I běžný český student si může dovolit zajít do restaurace na snídani, oběd i večeři. Rozhodně se nevyplatí chodit nakupovat do supermarketu a pak si sám vařit, cenově to vyjde podobně, ba i dráž.

Thajci jedí k snídaní to samé, co k obědu a večeři (nudle nebo rýže se zeleninovou/masovou směsí). Pokud se nacházíte v aspoň trochu turistické oblasti, určitě narazíte na místo, kde nabízejí muesli s jogurtem, ovocný salát, toasty s vajíčkem nebo marmeládou a kávu. Často zde nabízí snídaňové menu za 100-150 THB, které obsahuje výše zmíněné pokrmy.

Thajská kuchyně - tradiční kari a další směsi
Thajské koření

Nejlevnější je samozřejmě thajské jídlo (doporučuji muslimské curry – polévku či směs k rýži, s bramborami a kešu oříšky). Všeobecně se jedná o směs zeleniny případně s nějakým druhem masa s rýží, na ulici za cenu cca 35 THB, v restauraci 40-80 THB. Pokud vám už rýže leze krkem a přitom šetříte, dejte si nudle – s vajíčkem, kuřecím masem nebo zeleninou, na ulici za cca 25 THB, v restauraci jednou tolik. Thajské polévky jsou vhodné do teplého a dusného počasí – jsou vodové se zeleninou. Nejznámější je Tom Yum polévka – tu si nenechte ujít, pokud se po návratu do rodné země chcete chlubit, že znáte thajskou kuchyni.

Thajská kuchyně - další s možných směsí
Thajská kuchyně - polévka Tom Yum

No a pokud jste v Thajsku na delší dobu a zasteskne se vám po evropské kuchyni, není problém. Mnoho z thajských restaurací vaří i západní jídlo, protože moc dobře vědí, že turisté nebudou jíst stále dokola rýži a nudle. Západní strava však vyjde na větší peníze, i když v porovnání s evropskými cenami to je stále jen zlomek. V Thajsku najdete pizzy, fast food, steaky, řízky – no kromě vepře, knedla, zela téměř všechno.

V Thajsku nemá cenu s sebou nosit svačinu a pití, protože na každém rohu najdete pouličního prodejce často s mobilním vozíkem, který vám ochotně připraví jídlo během několika minut. Chlazené nápoje prodávají přímo z mrazícího boxu (voda kolem 10-15 THB, nápoje z plechovek jsou dražší, ale houfně prodávané – cena cca 20 THB). Snad nejvíce konzumovaným nápojem jsou ovocné shaky. Jedná se o ledový ovocný nápoj, který obsahuje různé množství mléka (většinou kondenzovaného) – čím víc mléka, tím dražší shake. Na ulici koupíte shake za 20-30 THB, v restauraci za 30-60 THB. Cena odpovídá kvalitě, ale ve všech případech máte jistotu, že nápoj obsahuje opravdové ovoce, ne sirupy. Nejlevnější a dle mého názoru nejlevnější shake je banánový (banány jsou jedním z nejlevnějších místních druhů ovoce). Následuje shake z ananasu a manga. Tyto dva druhy ovoce a také vodní meloun lze také za 20 THB koupit čerstvě nakrájené a připravené ke konzumaci přímo na ulici.

Thajská kuchyně - sušená ryba a k tomu ledová káva či shake
Hlavní nádraží - bufet

Takeaway stánky a restaurace jsou velmi běžné a za krabičky, koření a vidličku se neplatí nic (ne jako v ČR). Určitě je zajímavé zajít na večeři na noční trh (Night Bazaar) v Bangkoku, který se nachází poblíž stanice metra Lumphini. Kromě nakoupení pěkných kousků oblečení, suvenýrů a doplňků je zde na výběr z několika restaurací, tedy spíše stánků s převážně thajskou kuchyní. Ceny jsou trochu vyšší než jinde a nápoje se objednávají zvlášť u hostesek, které ihned poté, co dosedne ke stolu, přiběhnou s lákavou nabídkou. Upozornění: Na tomto místě se neplatí penězi, ale tzv. kupóny, které dostanete v poměru 1:1 v okénku poblíž. Zbylé kupóny lze znovu 1:1 vyměnit zpátky do THB. Platbu kupóny mají zavedenou také restaurace/bufet na hlavním nádraží v Bangkoku, kde se dá velmi dobře a velmi levně najíst.

Thajská kuchyně - trocha sušených mořských plodů
Hamburger na thajský způsob

V případě potřeby jiného zboží, jsou skoro na každém rohu tzv. 7-11 obchody (malé smíšené zboží, často otevřeno non-stop, i když, jak název napovídá, tyto obchody měly zamýšlenou otevírací dobu trochu kratší). V 7-11 obchodu prodávají také drobné jídlo typu fast food včetně hamburgeru s lepivou rýží místo housky.BBQ po thajsku - Khaosan Road, Bangkok
Smažení mořští krabi za 70 THB
Sushi v Bangkoku na ulici

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top