Stockholm na víkend

STOCKHOLM

MinskHelsinkiKodaňOslo

DOPRAVA

Do Stockholmu z Prahy létá nízkonákladová společnost Ryanair. Cesta by měla dle letového řádu trvat cca 2 hodiny, ale my jsme se ve Stockholmu ocitli o 45 minut dřív. Na zpáteční cestě jsme ale již takový předstih neměli.

Ryanair létají z Ruzyně na švédské letiště Skavsta. Z letiště pak do centra Stockholmu jezdí autobusy Flybussarna. Cesta z letiště do Stockholmu trvá cca 80 minut (méně určitě ne!) a jedna jízda stojí 150 SEK. Určitě se vyplatí zakoupit si zpáteční jízdenku ve vestibulu letiště za 249 SEK (platnost 1 rok). Autobus jede přímo na MHD uzel v centru Stockholmu, který se jmenuje T-Centralen. Odsud již jezdí vlaky, metra a autobusy do celého města.

Místní MHD je velmi dobře propracovaná a provozuje ji společnost SL. Švédské metro se jmenuje T-Bana a vlaky jsou Pendeltag (někoho to může zmást). Centrum Stockholmu je malé, ale pokud jedete město navštívit v zimě, doporučuji si zakoupit lítačku Travel card na jeden (100 SEK), tři (200 SEK) nebo sedm dní (260 SEK). Samotná jízdenka se moc nevyplatí a navíc se její cena liší podle toho, jestli ji kupujete v automatu, na přepážce nebo smskou. To už je lepší vsadit na tzv. strips (bloček více jízdenek). S lítačkou je navíc možné se projet i lodí na ostrov, kde stojí slavné Vasa muzeum.

Vasa museet

UBYTOVÁNÍ

Protože Babka cestuje za babku, může poradit leda s tím úplně nejlevnějším ubytováním – ubytováním zadarmo. Ano, znovu se jedná o CouchSrufing. Založíte si profil, napíšete něco o sobě a zkontaktujete lidi v databázi žijící ve Stockholmu, kteří mají možnost u sebe ubytovat. Není ale možné si tuto organizaci plést s hotelem! Jedná se zejména o kulturní výměnu a cílem není se zadarmo vyspat, ale poznat, jak žijí lidé někde jinde, nepřipadat si tolik jako turista. Soužití s místními Vám podá daleko lepší obrázek o zemi, kde trávíte volné chvíle.

Účelem je také nějakým způsobem obohatit osobu, která vás ubytuje. Slušností je také přívést malou pozornost. Babčinou zárukou jsou česká piva – Berechorvka se moc neosvědčila. Ve Stockholmu se navíc členové CouchSurfing pravidelně setkávají a znají se mezi sebou. Proto doporučuji se po aktivaci profilu na těchto stránkách přidat také ke skupině Stockholm (Stockholm Group), můžete tak přijít na nejrůznější akce pořádané členy této group.

STRAVOVÁNÍ

Jó, pro cestovatele typu Babka je Stockholm drahé město, zvláště když rádi jíte. Supermarketů tu je dost, ale sýry, jogurty a pečivo jsou drahé. Pokud holdujete adicofilnímu mléku, levně Vás vyjde Filmjolk (i s ovocnou příchutí). Místní pochutinou je Kalles Kaviar (švédský kaviár) – nepravý kaviár, což se odráží i v ceně. Lyngonsylt je červený džem, který se přidává k bramborám a masu. Hjortronsylt je žlutý džem, který se konzumuje se zmrzlinou a sladkými zákusky. Místní nám doporučili také Ahlgrens Bilar (tiny cars) a Dumle (like tartiflette).

Semla

Stockholmským dezertem číslo jedna je Semla (houska – slovensky žeml’a). Jde o kulatou housku, které vydlabou vnitřek, ten se smíchá s marcipánem a vzniklá směs se vrátí dovnitř do housky. Na to se poklade ušlehaná smetana a vršek housky jako čepeček. Semla se dělá po domácku i průmyslově. Je možno zakoupit v kavárně již za 19 SEK.

Když už jsme u té kavárny, zaručeně nejlevnější kávu mají v MacDonaldu (10 SEK) a v některých nádražních kavárničkách. V běžné kavárně zaplatíte třeba i 40 SEK a víc. Jednu výhodu připlatit se ale má. V každí slušné kavárně Vám nalijí „další rundu kafe“, pokud budete chtít, a to zdarma (nikdo ale nevypije deset kafí najednou, že). Anglicky o dolití kávy můžete požádat „refill, please“ (ve Stockholmu většina lidí mluví plynuje anglicky) a nebo švédsky „patar“ (vyslovujeme phuothor).

No a nebyla by to ta správná cesta, kdybyste neochutnali něco originálního. Švédské supermarkety Vám nabídnou salámy s losů a sobů (sob je „ren“) v ceně mezi 30 a 50 SEK za 100 gramů.

ZÁBAVA

Ve Stockholmu je krásné se procházet v uličkách starého města Gamla Stanu, v létě v zahradách Djurgarden a nejstarším skanzenu na světě. V zimě je fajn zajít do Vasa muzea, které nabízí všechny možné i nemožné informace o válečné lodi z 16. století, která kvůli svému přetížení (no naložili ji celou palivem a zbraněmi) šla ke dnu hned po vyplutí. V druhé polovině 20. století se ji podařilo vylovit a dnes je z ní nejstarší vrak na světě. Vstupné je pro studenty 50 SEK.

Pěknou procházkou ve čtvrti Sodermalm si pěkně zpříjemníte svůj pobyt ve Stockholmu. Za zmínku stojí také Katarina kyrka (kostel) taktéž v této čtvrti. Pěkný výhled se Vám naskytne v ulici Fjallgatan.

Nikdo by neměl vynechat výměnu stráží u královského paláce (Royal Palace) v Gamla Stanu. Stráže se mění každý den ve 12:15 a je to podívaná, půlhodinová show s bubny.

Švédové nám za třicetileté války ukradli sochy, které prý teď zdobí zahradu v Drottingholmu – sídle královské rodiny. Babka se tam byla podívat, ale v samotné zahradě moc soch nebylo. Nejspíš asi místní tajné jednotky ucítily přítomnost Čecha a radši ukradené sochy někam schovaly. Do Drottingholmu jezdí se Solny autobusy č. 177 (směr Ekero nebo Skanvik) a 176 (směr Stenhamra).

OSTATNÍ

Máte-li rádi sport a nacházíte se ve Stockholmu v zimě, doporučuji si zajet vlakem na velké zamrzlé jezero ideální k rychlobruslení. U jezera je půjčovna rychlobruslí (cena 60 SEK/hod.). Dostanete se tam vlakem, který odjíždí ze stanice T-Centralen (nebo Stockholm C – je to to samé) směrem Marstra a vystoupíte na stanici Haggvik. Dál se musí pěšky do kopce a z kopce stále steným směrem, jako pokračují koleje.

MinskHelsinkiKodaňOslo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top