fbpx
Pohoda po ovčím porodu na Novém Zélandu

Porodní Babkou pro ovce na Novém Zélandu

V rámci studií na vysoké škole jsem chtěla někam vyjet, nejlépe za oceán. Do přihlášky jsme museli vyplnit čtyři destinace. Učila jsem se čínsky a portugalsky, a tak mojí preferencí byla Brazílie nebo Taiwan. Na poslední místo jsem dala pojistku – Portugalsko, a na to třetí…jsem tam bez většího zájmu a spíše náhodně vyplnila Zéland. Destinace, o kterých všichni kolem básní, mě nikdy moc nelákaly. Já přece nepůjdu s davem, že…

Jenže ten Zéland byl nakonec výsledek celého mého snažení. Řekla jsem si, že se alespoň podívám tam, kam bych normálně nejela. Letěly jsme tam tenkrát čtyři holky z VŠ. Dvě z nich jsou dnes vdané za Zélanďany (já ne) a jedna z nich tam žije (já ne). Rozhodla jsem se tam na Vánoce opět zavítat. Zélandský dolar už není 11 Kč, nýbrž skoro 16. A já už nemusím vyjít s 15 tisíci Kč na tři měsíce, nýbrž…kéž by to stačilo na ty tři týdny tam (vím, že ne). Stále mě nenapadl žádný super business plán, a tak i nadále investuji veškeré jmění do cestování.

Otago peninsula - New Zealand
Otago peninsula – New Zealand

Letíme přímo do Christchurch

Kdyby mi někdo letenku na Zéland zaplatil, letěla bych s Emirates nebo s Qatar Airways (nejdelším letem na světě Dauhá-Auckland), případně s Korean Air (pouze jeden přestup v Soulu). Má vize ale byla jiná – co nejlepší aerolinka, rozumné přestupy a co nejnižší cena.

A samozřejmě se objevila další kritéria výběru: budeme se pohybovat pouze na jižním ostrově, a tak se hodí let rovnou do Christchurch. Vnitrostátní letenky Acukland-Christchurch vycházejí totiž na nezanedbatelných 5 tisíc. Další parametr výběru byla délka přestupů na zpáteční cestě. Nesnáším, když se vracím z dovolené a tvrdnu někde na letišti X hodin. Prostě cestu zpátky chci co nejkratší, aby mi nestihla znepříjemnit konec volna.

Nenaaranžovaná novozélandská idyla
Nenaaranžovaná novozélandská idyla

Letíme nakonec s Cathay Pacific přes Hong-Kong do Christchurch, za cenu 30 tisíc. Přestupy zpátky jsou fajn – v Paříži pouze 2h. Nejlepší ceny našel vyhledávač Momondo – ale co bylo zajímavé, cena na momondo.co.uk byla nižší než na momondo.com. Po přesměrování na prodejce jsme nakoupili na Tripsta.com.

Porodní Babkou pro ovce

Na Zélandu jsem strávila cca 6 měsíců – od června do prosince. Přijela jsem tam v zimě, rovnou jsme zkusili lyžování s krásnými výhledy a pak spousty treků v rámci Otago University Tramping Clubu. Člověk si říkal, že má dobrou fyzičku, a pak vyšel na kopec ze Zélanďany s jazykem až u pupku. “Řekněte mi, jak to děěělaj?”

V univerzitním městečku Dunedin se žilo dobře. Amíci se kamarádili s Amíky a Češi, Dánové, Španělé, Holanďanky, Maďaři a Norové se bavili s Evropany. Zkrátka se to mezi sebou moc nemíchalo, ale mohlo to být i rozdílným věkem. 🙂

Katedra informatiky - Otago University. Já chodila na Maori studies.
Katedra informatiky – Otago University. Já chodila na Maori studies.

Poté, co skončil semestr, jsem na Zélandu ještě měsíc stopovala. Tři týdny na jižním ostrově, týden na severním. A protože si myslím, že ten pravý Zéland člověk zažije víc na jihu, využijeme naše tři týdny právě tam.

Asi nejzajímavější vzpomínkou ze Zélandu 2009 je pro mě přivádění oveček na svět. Jedete traktůrkem za těhotnou ovcí, které ze zadku čouhají kopýtka. Hákem jí podrazíte nohu, ona spadne. Šup ní, chytnout kopýtka a tahat, dokud novorozená ovečka není venku. A pak druhá, třetí…někdy i čtvrtá!

Porodní Babka v akci
Porodní Babka v akci
Ony se ty ovce rodí už hotový!
Ony se ty ovce rodí už hotový!

Tentokrát na Stewart island

V roce 2009 jsem se nestihla podívat na Stewart island – ostrov asi 20 min lodí jižně od jižního ostrova. Dá se tam jít třídenní trek Rakiura – jeden z Great walks. Na netu najdete různé reference včetně těch, že to nestojí za to. Nenechte se odradit, zejména pokud se na Zéland chystáte v sezóně (prosinec-únor) a nemáte rádi davy lidí. Tady totiž davy nebudou. Užijete si super přírodu s vědomím, že na jih od vás už není nic, než Antarktida. Bookli jsme si místa v kempu za 6 dolarů na osobu a noc. A nejvíc profláklej Milford track je stejně už vybookovanej na celou sezónu. Nechť si to tam ty turistické skupiny užijou beze mě.

Na sezónu 2017/2018 je Milford trek již plně obsazen
Na sezónu 2017/2018 je Milford trek již plně obsazen

Pokud se na Zéland chystáte a právě jsem vás vyděsila, tak nebojte. Aotearoa (maorský název Zélandu) nabízí spousty méně známých, neménně krásných a rozhodně méně turisty přeplněných treků. V našem hledáčku jsou krom Stewart islandu zatím tato místa:

  • Akaroa u Christchurch
  • Jezera Tekapo, Pukaki a Alexandrina
  • Cromwell (a Queenstown na otočku)
  • Ophir a St. Bathans
  • Otago Central Rail Trail
  • Otago peninsula (tuleni)
  • Doubtful Sound ve Fiordlandu
  • Catlins
  • Humpridge track

Na co asi nebude čas, ale škoda:

  • Kaikoura
  • Copland track
  • Nelson lakes
  • Abel Tasman track

Uff, nejsem zrovna plánovací typ, takže tento článek “před cestou” je překonáním sama sebe. A mám tušení, že tím to nekončí. Holt Zéland. Tam chtěj všichni.

A když už jsem tak rozjetá, tak užitečné lokální odkazy k životu na Zéandu:

Peace and love z Nového Zélandu
Peace and love z Nového Zélandu

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top